Cash-out / Zamknij zakład

Ocena 4.35/31 głosów
Cash-out / Zamknij zakład

Postawiłeś kupon złożony z kilku wydarzeń, na którym część wyników została już rozstrzygnięta pozytywnie, i masz wątpliwości co do pozostałych rezultatów?

Dzięki funkcji early cash-out masz możliwość zamknięcia zakładu i odbioru wygranych, nawet jeśli nie wszystkie mecze zostały zakończone.

  1. Jak działa cash-out?
  2. Jak wyliczana jest kwota cashout?
  3. Bukmacherzy z cash-out
  4. Cash-out a bonus bukmacherski
  5. Opłacalność cash-out
  6. Kiedy stosować funkcję cash-out?
  7. Cash-out vs kontra

Jak działa cash-out?

Funkcja cash-out to nic innego jak wycofanie zawartego zakładu przed czasem jego rozstrzygnięcia. Zamykać można zakład wielokrotny, pojedynczy, zakład przedmeczowy i zakład zawarty na żywo. Aby zakład mógł zostać zamknięty, musi być w danej chwili dostępny do zawarcia online, nie ma możliwości zamykania zakładów zawieszonych.

Early cash-out (wcześniejsza wypłata) – zamknięcie zakładu i wypłacenie wygranej z kuponu przed jego całkowitym rozliczeniem.

Przykład: Wytypowałeś „AKO” z pięcioma zdarzeniami na kuponie, cztery mecze rozgrywane są w sobotę, a jeden w niedzielę. Stawka na zakład wynosi 100 PLN, a potencjalna wygrana 1048 PLN.

Pierwszy dzień okazał się udany, bo cztery spotkania zostały przez Ciebie wygrane. Dzięki funkcji early cash-out możesz wcześniej zamknąć zakład i odebrać wygraną w kwocie 720 PLN, nie czekając na wynik ostatniego, niedzielnego meczu. Oczywiście wygrana ta będzie niższa niż pierwotnie, ponieważ nie zostaną uwzględnione kursy z nierozstrzygniętych jeszcze spotkań.

Opcja cash-out dostępna jest w zakładach:

  • przedmeczowych i live;
  • pojedynczych i akumulowanych;
  • gdy na kuponie nie znajduje się ani jedno przegrane spotkanie;
  • gdy wygrana jest wyższa niż stawka zakładu (wymóg wyłącznie u bukmacherów z polską licencją, gdyż ustawa o grach hazardowych wymaga, aby wygrana była wyższa niż stawka).

Należy mieć na uwadze, że w przypadku zakładów na żywo opcja cashout bywa czasami blokowana na kilka sekund lub nawet minut. Tymczasowa blokada możliwości zamknięcia zakładu w trakcie meczu na żywo to broń bukmachera przed niekorzystnym dla niego rozliczeniu zakładu.

Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy gdy w trakcie meczu wystąpi jakieś kluczowe lub nieprzewidziane zdarzenie. Bukmacher potrzebuje wtedy czasu na przekalkulowanie oferowanych kursów lub na podjęcie decyzji czy w ogóle umożliwić graczom zamykanie zawartych zakładów oraz zawieranie nowych.

Jak wyliczana jest kwota cashout?

Kwota, po której można zamknąć zakład wyliczana jest automatycznie. Algorytm oprogramowania bukmachera wyliczając kwotę cashout bierze pod uwagę takie czynniki jak:

  • kurs początkowy zakładu/kuponu,
  • bieżący kurs zakładu/kuponumarża,
  • stawka za jaką został zawarty zakład,
  • marża.

Bukmacherzy z cash-out

Wśród legalnych bukmacherów w Polsce funkcję cash-out posiada większość firm bukmacherskich: Fortuna, STS, Totolotek, TOTALbet, Betclic, PZBuk, Betfan i eWinner. Zamykanie zakładów przed czasem u polskich bukmacherów różni się od ogólnoświatowych standardów tym, że cash-out możliwy jest jedynie wtedy, gdy wygrana jest wyższa niż stawka zakładu.

Jest to ograniczenie narzucone przez ustawę hazardową, do której bukmacherzy z licencją polskiego Ministra Finansów muszą się dostosować. Ponieważ zgodnie z polskim prawem wygrana musi być wyższa niż stawka zakładu, nie można wykorzystywać funkcji cash-out do redukcji potencjalnych strat.

Grając u zagranicznych bukmacherów, dzięki opcji cash-out oprócz inkasowania zysku można niwelować straty, w przypadku gdy obstawione przez nas zdarzenie przebiega nie po naszej myśli i nie rokuje pozytywnie. Zamknięcie zakładu w tym momencie pozwoli odzyskać część postawionej stawki. U polskich legalnych bukmacherów w takim przypadku cash-out jest niemożliwy.

Cash-out a bonus bukmacherski

Niektórzy typerzy mogliby pomyśleć, że zamykanie zakładu przed czasem to idealny sposób aby bez ryzyka w szybki sposób wyrobić obrót bonusem wymagany po otrzymanym bonusie powitalnym. Wystarczy obstawić zakład, odczekać jakiś czas i go zamknąć.

Nic bardziej mylnego. Każdy bukmacher wyklucza zakłady zamknięte przed czasem z zakładów liczących się do obrotu bonusem. Ta zasada dotyczy każdego rodzaju bonusu bukmacherskiego. Nie radzimy nawet próbować takich sztuczek gdyż w przypadku wielu zamykanych zakładów bukmacher może uznać takie działanie za niezgodne z regulaminem bonusu.

Opłacalność cash-out

Funkcja cash-out na papierze wygląda bardzo fajnie – jedno kliknięcie dzieli nas od wygranej, nie trzeba czekać na końcowy gwizdek meczu lub rozstrzygnięcie pozostałych typowanych spotkań. Jednak gdy przeanalizujemy kursy, po jakich w danej chwili można postawić zakłady przeciwne, i skonfrontujemy je z kwotą oferowaną w funkcji cash-out, okaże się, że jesteśmy w plecy.

Opcja cash-out jest opłacalna przede wszystkim dla bukmacherów, którzy rozliczając kupon przed jego rozstrzygnięciem, mają okazję nałożyć na kursy drugą marżę. W dodatku zazwyczaj marża w cash-out jest wyższa od marży pobieranej przy wystawianiu kursów – aby to potwierdzić wystarczy zaraz po zawarciu zakładu sprawdzić, jaką kwotę zwrotu oferuje bukmacher.

Bukmacher, wypłacając zwrot cash-out, pobiera prowizję sięgającą kilku procent. Trzeba zatem pamiętać, że korzystanie z cash-out wiąże się z kosztami, które ponosi gracz. Należy zadać sobie pytanie, czy faktycznie warto przerwać zakład i tym samym stracić te kilka procent. Jeżeli analiza spotkania była wykonana rzetelnie, to może warto poczekać na zakończenie meczu? Kiedy dobre typy zawierają value, to nawet gdy czasami w 90 minucie padnie niekorzystny gol, w długim terminie zwrot z inwestycji w zakłady będzie opłacalny.

Early cash-out w Fortuna
Early Cash-out w Fortunie

Kiedy stosować funkcję cash-out?

Cash-out można wykorzystywać w sytuacjach nagłych zwrotów akcji, gdy rozkład szans drużyn uległ znaczącej zmianie od momentu zawarcia zakładu. Np. w piątek obstawiamy zakład na wygraną Barcelony w niedzielnym spotkaniu, a w sobotę trener zapowiada, że drużyna zagra rezerwowym składem gdyż planuje dać odpocząć kluczowym zawodnikom z pierwszego składu.

Tego typu informacja wpływa na rozkład kursów i oszacowanie szans. Czujemy, że w obliczu takiej wiadomości typ zakładu nie jest już tak oczywisty, więc decydujemy się na zamknięcie kuponu. Tym bardziej, jeśli część spotkań na kuponie została rozstrzygnięta pozytywnie.

U zagranicznych bukmacherów cash-out stosować można w zakładach live – tak aby zredukować straty, jeśli ma się przekonanie co do niepowodzenia swojego typu. Np. W meczu Chelsea – Manchester City postawiliśmy na wygraną gospodarzy, którzy po pierwszej połowie przegrywają 0:1, a przebieg meczu wskazuje na zwycięstwo gości. Zamykając wcześniej taki zakład, można odzyskać część stawki, jaka została postawiona na Chelsea. Wówczas zakład zostanie rozliczony po obowiązujących kursach „na żywo”.

Cash-out sprawdzi się też w sytuacji, gdy zawarliśmy zakład akumulowany o bardzo wysokim kursie, np. 12 zdarzeń o łącznym kursie AKO 350 po stawce 10 PLN – potencjalna wygrana to 3500 PLN. Do tej pory weszło 10 z 12 meczów. Aby skontrować taki zakład, należałoby zagrać pojedynczo dwa pozostałe zakłady wysoką stawką. Taka kontra wymaga sporego zaangażowania finansowego, prościej po prostu zamknąć zakład.

Cash-out vs kontra

Funkcja cash-out pośrednio związana jest z kontrą w zakładach, czyli ze stawianiem przeciwnego typu, który bez względu na wynik zapewni nam zysk lub zwrot stawki. Kontra jest bardziej opłacalna, ale aby spełniała swoje funkcje, należy posiadać większy budżet, konta u większej liczby bukmacherów i umiejętnie dobierać stawki.

Cash-out oblicza bukmacher, kontrę – gracz, co jest znacznie wolniejsze i bardziej pracochłonne, ponieważ wiąże się z obstawieniem przeciwnego zdarzenia oraz wyliczeniem stawki.

Cash-out to narzędzie dla początkujących graczy, jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu niż kontra. Zamykanie zakładu przed czasem rozstrzygnięcia wiąże się z wyższą marżą (dodatkowa marża), co powoduje efektywnie niższe kursy zakładów i mniejsze wygrane. W rozbudowanych akumulatorach bywa to jednak szansą na osiąganie zysków – jak to mówią: „lepszy rydz niż nic”.

Patrząc przez pryzmat opłacalności, w dłuższej perspektywie i/lub w profesjonalnym typowaniu zamykanie zakładu nie ma sensu, jednak przy obstawianiu rekreacyjnym sporadyczne używanie opcji cash-out jest dopuszczalne.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/cash-out-zamknij-zaklad-114

Oceń ten tekst

Podobne artykuły