Piłka ręczna

Piłka ręczna

Piłka ręczna w Polsce staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową przede wszystkim za sprawą sukcesów reprezentacji męskiej i żeńskiej. Dobra postawa drużyn narodowych wpływa także na rozwój tej dyscypliny w klubowych rozgrywkach. Mecze handballu to gwarancja dynamiki, twardych starć i emocji do ostatnich sekund, czyli to co kibice lubią najbardziej.

Piłka ręczna jest bardzo popularnym sportem w Skandynawii i zachodniej Europie. W ostatnich latach reprezentacyjnym hegemonem jest Francja.

Rozkwit piłki ręcznej w Polsce przypada na rok 2007, gdzie męska kadra prowadzona przez Bogdana Wentę niespodziewanie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata. Dwa lata później na kolejnym czempionacie polscy szczypiorniści wywalczyli  brązowy medal. Serce do walki, stalowe nerwy i charakter - cechy te stały się znakiem firmowym drużyny Bogdana Wenty, na cześć którego w polskim środowisku stworzono nową jednostkę czasu, czyli "jedną wentę".

W zasadzie nieprzerwanie od 2007 roku Polska reprezentacja znajduje się w czołówce drużyn walczących o medale na mistrzowskich imprezach. Potwierdzone to zostało w 2015 roku, kiedy to kadra prowadzona już przez Michaela Bieglera sięgnęła po raz kolejny po brązowy medal na Mistrzostwach Świata. Jak zwykle nie obyło się bez horrorów.

W przeciągu ostatnich dwóch lat męskiej piłce ręcznej zaczęła dorównywać ta kobieca, bo w 2013 i 2015 roku polskie szczypiornistki zajmowały dwukrotnie czwarte miejsce. Na medal jednak polskie zawodniczki wciąż muszą poczekać.

Za sukcesem polskich reprezentacji nastąpił rozwój także drużyn klubowych, a telewizje zaczęły konkurować między sobą o prawa do transmisji krajowych rozgrywek handballa. W Europie silną i ugruntowaną pozycję ma drużyna VIVE Tauronu Kielce, która dwukrotnie sięgnęła po brązowy medal Ligi Mistrzów EHF w sezonie 2012/13 oraz 2014/2015.

W styczniu 2016 roku w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej męskiej. Czy po sukcesie siatkarzy przed własną publicznością wyzwaniu sprostają także szczypiorniści?

Aktualnie skupmy się jednak na piłce ręcznej w ujęciu bukmacherskim. Tym bardziej że tę dyscyplinę obstawiać możemy przez cały rok, bo jeśli przerwę mają rozgrywki ligowe, to do gry wchodzą reprezentacje i odwrotnie.

Nie można obstawiać jednak piłki ręcznej, nie znając jej zasad, a także nie mając świadomości tego, o co toczy się gra. Dlatego też takie terminy jak "dwie minuty kary", "gra pasywna", "żółta i czerwona kartka" czy "czas" powinny być nam dobrze znane.

Zasady gry w piłce ręcznej

Mecz w piłce ręcznej trwa 60 minut i jest rozgrywany w ramach dwóch części każda po 30 minut. W przypadku fazy pucharowej, gdzie koniecznym jest rozstrzygnięcie rywalizacji istnieje możliwość dogrywki, która trwa 10 minut. Jeśli po dwóch dogrywkach wciąż nie zostanie wyłoniony zwycięzca - odbywa się konkurs rzutów karnych.

Gra się po 7 zawodników wraz z bramkarzem. W przypadku fauli sędziowie często stosują karę "dwóch minut dyskwalifikacji", co skutkuje osłabieniem na ten czas jednej z drużyn. Trzy kary dla jednego zawodnika oznaczają czerwoną kartkę i wykluczenie z meczu do końca jego trwania.

W piłce ręcznej nie można grać "na czas", ponieważ jeśli jedna z drużyn nie wykazuje inicjatywy w ataku, będąc przy piłce, sędziowie są zobowiązani do odgwizdania gry pasywnej i przekazania piłki rywalowi.

Rodzaje zakładów w piłce ręcznej

Zakłady piłki ręcznej na pewno nie są tak złożone, jak choćby te dotyczące piłki nożnej, ale na pewno gracz poza standardowym 1X2 ma tu spory wybór rodzajów zakładów.

Rozdaje zdarzeń z piłki ręcznej:

Bukmacherzy z szeroką ofertą piłki ręcznej

Zakłady z piłki ręcznej znajdziemy w ofercie każdego bukmachera ale oferta ofercie nierówna. Jest jednak kilka firm bukmacherskich, którzy przykładają szczególną wagę do tego sportu.

Bukmacherzy godni polecenia dla obstawiających piłkę ręczną to:

W aspekcie szerokości oferty najlepiej prezentują się tutaj bukmacherzy bwin i Unibet. Jako że sport ten potrafi być także bardzo atrakcyjny dla grających LIVE.

Skąd czerpać wiedzę o piłce ręcznej?

Żaden ze stawianych zakładów nie powinien być złożony bez wcześniejszej analizy. Nie inaczej jest w przypadku piłki ręcznej. Jako że jest to sport zespołowy, o zwycięstwie decyduje nie jedna osoba, ale cały team, tak więc analiza powinna być tutaj dokładna i dogłębna.

Na szczęście nie będzie dziś większego problemu, aby zdobyć informacje na temat reprezentacji, klubów czy nawet samych zawodników.

Przydatne źródła wiedzy o piłce ręcznej:

Rozgrywki Ligi Mistrzów w handballu transmitowane są przez stacje sportowe NC+, z kolei polskie ligi relacjonowane są przez Polsat Sport, który dba o merytoryczną zawartość swoich programów związanych z piłką ręczną.

Specyfika obstawiania piłki ręcznej

Na końcowy wynik meczu w piłce ręcznej wpływ może mieć wiele czynników i biorąc pod uwagę każdy z nich, gracz musi przeanalizować szanse drużyny, na którą chce postawić.

Piłka ręczna to bardzo kontaktowy sport, a granica między faulem a czystą interwencją jest bardzo cienka, a więc wiele zależy od interpretacji sędziów. Zdarza się, że często sprzyjają oni gospodarzom.

Podczas typowania meczów piłki ręcznej pod uwagę należy brać:

Porady do gry LIVE

Jak wspomnieliśmy wyżej, na piłce ręcznej zarobić można, grając ją również w zakładach LIVE. Warto jednak przy grze na żywo trzymać się kurczowo kilku newralgicznych zasad. Zaliczymy do nich:

Kontrowersja z bukmacherką w tle

Jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych, Nikola Karabatic i jego brat Luka, w lipcu 2015 roku zostali winni ustawiania meczu swojej drużyny Montpellier w wyniku czego zapłacili karę rzędu 15 i 10 tysięcy euro.

W 2012 roku klub Montpellier, który zapewnił sobie wcześniej tytuł mistrzowski, sensacyjnie przegrał z broniącym się przed spadkiem Cesson-Rennes 28-31. Szacuje się, że u bukmacherów winni zajścia i ich bliscy na takim wyniku zarobili około 252 tysięcy euro.

Piłka ręczna w zakładach bukmacherskich

Czy piłka ręczna to sport, w którym zarobki mogą przewyższyć te z piłki nożnej, tenisa czy koszykówki? Z pewnością tak, ale wiele zależy tu od Ciebie i tego, jak podchodzisz do swoich obowiązków typera, a więc jak dobrze analizujesz dane wydarzenie. Piłka ręczna przez wielu bukmacherów traktowana jest po macoszemu, a przez to ich oddsmakerzy często nie wiedzą, co dzieje się w danej drużynie i kursy wystawiają błędnie. Jeśli będziesz czujny, a także dobrze przygotowany wyłapiesz ten błąd i będzie mógł cieszyć się z tego, że złapałeś ogromne value.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Piłka ręczna

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.