Skoki narciarskie

Ocena 4.36/25 głosów
Skoki narciarskie

Skoki narciarskie w Polsce mają wieloletnią tradycję i rzeszę wiernych odbiorców, w przeszłości głównie dzięki licznym sukcesom Adama Małysza, obecnie Kamila Stocha. Legalni bukmacherzy oferują zakłady także na tę dyscyplinę sportową. Dowiedz się, jak i gdzie typować skoki narciarskie.

Zima za pasem, a to oznacza, że wiele lig piłkarskich „idzie na wolne”. Niemniej jednak nie ma się czym martwić, bo w środku sezonu odbywają się rozgrywki piłki ręcznej, siatkówki czy koszykówki. Poza tym nie sposób zapomnieć o dyscyplinach typowo zimowych, a więc curlingu, biathlonie, biegach czy skokach narciarskich, które ze względu na sukcesy Polaków w ostatnich latach pośród dyscyplin zimowych cieszą się największą popularnością w naszym kraju.

  1. Sukcesy Polaków
  2. Zasady w skokach narciarskich
  3. Rodzaje zakładów
  4. Ranga turniejów skoków narciarskich
  5. Legalni bukmacherzy z ofertą na skoki
  6. Skąd czerpać wiedzę o skokach?
  7. Specyfika dyscypliny
  8. Skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich

Jak natomiast skoki wyglądają na tle innych dyscyplin w zakładach bukmacherskich? Na pewno nie możemy powiedzieć, że ich oferta jest uboga, ale nie jest tak szeroka jak tych znacznie popularniejszych sportów. W ofercie każdego popularnego w Polsce bukmachera znajdziemy bowiem jedynie kilkadziesiąt zakładów dotyczących każdego konkursu Pucharu Świata, jak i tych innej rangi, do których zaliczymy choćby mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie.

Sukcesy Polaków

Zanim przejdziemy do dokładnej analizy tej dyscypliny, skupmy się na sukcesach Polaków, którzy w wieloletniej historii skoków mają się czym pochwalić. Do największych triumfów zaliczyć możemy:

  • 3 złote medale na igrzyskach olimpijskich (Wojciech Fortuna i 3 × Kamil Stoch);
  • 3 srebrne medale na igrzyskach olimpijskich (3 × Adam Małysz);
  • 2 brązowe medale na igrzyskach olimpijskich (Adam Małysz, Kamil Stoch);
  • 2 złote medale na mistrzostwach świata (2 × Kamil Stoch);
  • 3 srebrne medale na mistrzostwach świata (Adam Małysz, Stanisław Marusarz, Antoni Łaciak);
  • 8 brązowych medali na mistrzostwach świata (5 × Adam Małysz, 2 × Kamil Stoch, Stanisław Gąsienica-Daniel);
  • 2 brązowe medale na mistrzostwach świata drużynowo (1 × M. Kot, P. Żyła, D. Kubacki, K. Stoch, 1 × P. Żyła, K. Murańka, J. Ziobro, K. Stoch);
  • 1 srebrny medal na mistrzostwach świata w lotach (Kamil Stoch);
  • 1 brązowy medal na mistrzostwach świata w lotach (Piotr Fijas);
  • 3 złote medale Turnieju Czterech Skoczni (2 × Kamil Stoch, Adam Małysz);
  • 1 brązowy medal Turnieju Czterech Skoczni (Adam Małysz);
  • 6 Kryształowych Kul za Puchar Świata (4 × Adam Małysz, 2 × Kamil Stoch).

Zasady w skokach narciarskich

Skoki narciarskie są konkurencją, w której liczy się nie tylko odległość skoku, ale także styl, w jakim został on wykonany. Na ogólną notę skoku składają się w związku z tym:

a) punkty za odległość – osiągnięcie punktu konstrukcyjnego to 60 pkt (120 pkt na skoczniach mamucich). Za każdy metr więcej dodaje się punkty, a za każdy metr mniej – odejmuje, zależnie od rozmiaru skoczni (na K-90 po 2 pkt za metr, na K-120 po 1,8 pkt za metr, a na skoczniach mamucich po 1,2 pkt za każdy metr). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem z dokładnością do 0,5 metra;

b) noty za styl – nota od jednego z sędziów wynosi od 0 do 20 punktów, a skok ocenia 5 arbitrów. Zaznaczmy jednak, że najwyższa i najniższa ocena nie są brane pod uwagę (sumuje się tylko 3 noty środkowe);

c) bonus – bonus stanowią punkty ujemne lub dodatnie przeliczane ze względu na obniżenie/podwyższenie platformy startowej i sprzyjający/niesprzyjający wiatr.

Rodzaje zakładów

Jak wyglądają zakłady w skokach narciarskich? Możecie w nich obstawiać:

  • zwycięzcę (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) wygra dany konkurs, czy też nie;
  • podium (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) stanie w danym konkursie na podium, czy uplasuje się za nim;
  • 1–6 (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) uplasuje się w pierwszej szóstce;
  • 1–10 (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik uplasuje się w pierwszej dziesiątce;
  • 1–15 (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik uplasuje się w pierwszej piętnastce;
  • awansuje do II serii (TAK/NIE) – zakład na to, czy dany zawodnik awansuje do najlepszej „30” konkursu;
  • H2H – zakład rozstrzygający, który spośród dwóch wymienionych zawodników (drużyn) będzie wyżej w konkursie.

Ranga turniejów skoków narciarskich

Podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, tak i w skokach mamy turnieje wyższej i niższej rangi. Największym zaszczytem dla zawodnika jest zdobycie złota igrzysk olimpijskich. Ranga turniejów w skokach wygląda następująco:

  1. Igrzyska olimpijskie – turniej rozgrywany co 4 lata (zawody indywidualne i drużynowe).
  2. Mistrzostwa świata – impreza rozgrywana co 2 lata w latach nieparzystych (indywidualne i drużynowe).
  3. Mistrzostwa świata w lotach narciarskich – turnieje rozgrywane również co dwa lata, ale w latach parzystych (indywidualne i drużynowe).
  4. Puchar Świata – zawody rozgrywane corocznie na przestrzeni całego sezonu, zawierające w sobie około 30 konkursów (trwa około czterech miesięcy).
  5. Turniej Czterech Skoczni – impreza rozgrywana od roku 1953, jak sama nazwa wskazuje składająca się z czterech zawodów, rozgrywanych na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Odbywa się zawsze na przełomie roku.
  6. Letnie Grand Prix – odpowiednik Pucharu Świata, ale rozgrywany latem na igelicie.
  7. Puchar Kontynentalny – II liga skoków narciarskich.
  8. Puchar FIS – kolejny poziom rozgrywek Pucharu Świata, określany mianem III ligi.
  9. Turniej skoków narciarskich na zimowej uniwersjadzie – startować mogą skoczkowie o statusie studenta.

Legalni bukmacherzy z ofertą na skoki

W przypadku oferty na skoki narciarskie na pewno nieco denerwujące może być to, że wiele firm z jej dodaniem zwleka niemalże do ostatniej chwili. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ z ustaleniem kursów czekają do odbycia pierwszych treningów, które dają sporą wiedzę o tym, jak dany zawodnik czuje się na określonej skoczni. Osobom obstawiającym w Polsce skoki narciarskie możemy polecić następujących legalnych bukmacherów:

  • Fortuna (szeroka oferta H2H, zakłady długoterminowe na sezon);
  • TOTALbet (ciekawa oferta H2H, zakłady na klasyfikację generalną, Turniej Czterech Skoczni);
  • Totolotek (szeroka oferta na skoki, zakłady na H2H w klasyfikacji generalnej);
  • Milenium (bardzo szeroka oferta na skoki).
  • STS

Wśród polskich kibiców i typerów skoki narciarskie są niezmiernie popularne. Z tego właśnie powodu oferta polskich bukmacherów na skoki zazwyczaj jest szersza i lepsza niż bukmacherów zagranicznych pomimo 12-procentowego podatku. Niestety, na skoki narciarskie zakłady LIVE  rzadko kiedy są możliwe.

Skąd czerpać wiedzę o skokach?

Wiedzę o skokach możemy czerpać z wielu stron internetowych, jak i profilów zawodników na portalach społecznościowych:

Cotygodniowe konkursy Pucharu Świata transmitowane są przez publiczne kanały TVP 1, TVP 2 i TVP Sport.

Specyfika dyscypliny

Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, nietrudno dojść do wniosku, że obstawianie skoków narciarskich nie jest łatwym zadaniem. Na co w związku z tym zwrócić szczególną uwagę, obstawiając tę dyscyplinę sportu?

  1. Pogoda – na pewno znaczenie ma tutaj pogoda. Jako że skoki narciarskie są rozgrywane na świeżym powietrzu, warunki atmosferyczne mają na nie ogromny wpływ. Dlatego też przed obstawieniem zakładu koniecznie sprawdź zapowiadane warunki meteorologiczne. Im większy będzie wiatr, tym większy przypadek będzie rządził wynikami konkursu. Istnieje też ryzyko zakończenia zawodów po 1. serii, co też bardzo może namieszać, gdyż premiuje słabszych skoczków, którym trudniej oddać dwa dobre skoki z rzędu.
  2. Forma – sezon w skokach narciarskich trwa od listopada do marca. Przez te kilka miesięcy dany zawodnik na pewno nie będzie w równej formie. Powinien notować regres, jak i progres formy, co także nie powinno ci umknąć. Czasami zdarza się, że dany zawodnik trafił z formą na początek sezonu i wtedy zajmuje wysokie miejsce, następnie po kilku tygodniach „wypala się” i pod koniec sezonu może mieć nawet trudności z kwalifikacją do 2. rundy zawodów. Trenerzy często przygotowują formę zawodników na najważniejsze turnieje w sezonie, początkowe słabe występy utytułowanych zawodników wcale nie przekreślają ich szans na zdobycie najważniejszych pucharów w sezonie.
  3. Skocznia – na wynik danego zawodnika, podobnie jak pogoda czy forma, może mieć wpływ także skocznia i to, jaki jest jej profil. Są zawodnicy, którzy na określonych typach skoczni sobie nie radzą. Rozróżniamy skocznię średnią (K-90), dużą (K-120) i mamucią (K-185). Specjalista od lotów na dużych skoczniach będzie miał problem z dobrym wynikiem na skoczniach małych – i odwrotnie.
  4. Sprzęt – skoki narciarskie mają to do siebie, że reguły dotyczące kombinezonów zmieniają się tam bardzo często. Warto być na bieżąco z wiadomościami z poszczególnych ekip, ponieważ sprzęt ma dość duży wpływ na to, jak daleko „odlecieć” może dany zawodnik.
  5. Sezon letni a zimowy – generalnie nie obstawia się zakładów na Letnie Grand Prix. Letnie Grand Prix to swego rodzaju trening przed sezonem zimowym, dlatego też nie każdy zawodnik celuje z formą na tę część sezonu. O wiele ważniejszy jest przecież sezon zimowy, zwłaszcza jeśli rozgrywane w nim będą mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie.
  6. Unikaj grania faworytów – skoki narciarskie to sport bardzo loteryjny, dlatego też granie w nim zakładów po kursie 1,20 czy 1,30 mija się z celem. Lepiej zmniejszyć stawkę, ale poszukać konkretnego rozwiązania po kursie minimum 1,50. Nie bój się stawiać na niespodzianki, kursy 2,50–3,50 mogą mieć dużą wartość, szczególnie przy bardziej zmiennych warunkach atmosferycznych.

Skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich

Z całą pewnością skoki narciarskie mają zarówno swoich wielbicieli, jak i tych, którzy oglądać ich nie znoszą. W bukmacherce nie ma jednak miejsca na sentymenty i każdą nadarzającą się okazję do zarobku należy wykorzystać. Jeżeli typujesz zakłady bukmacherskie, to gwarantujemy, że mnóstwo takich okazji znajdziesz również w skokach. Jednak aby osiągać sukcesy finansowe, do każdego zakładu musisz się odpowiednio przygotować. Tylko wówczas masz szansę na zwycięstwo.

Skuteczne obstawianie skoków narciarskich wiąże się z analizą sytuacji wokół konkretnego konkursu oraz ze znajomością profilu skoczków. Sporym ułatwieniem jest popularność dyscypliny w polskich mediach, jak i transmisje konkursów w telewizji publicznej.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/skoki-narciarskie-76

Oceń ten tekst

Podobne artykuły