Tenis stołowy

Tenis stołowy

Tenis stołowy potocznie określany jest jako PingPong i jest miniaturową odmianą tenisa ziemnego. Sport ten jest znacznie prostszy i tańszy do uprawiania, wiele osób zaczyna amatorsko grać w pingponga już w czasach szkoły podstawowej.

Tenis stołowy jako dyscyplina sportowa uprawiana amatorsko jest w Polsce popularny, jednak patrząc na zawodowy tenis stołowy popularność jest już znikoma. Bardzo trudno w mediach znaleźć zapowiedzi czy wzmianki nawet o największych imprezach typu Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy.

Pod względem popularności wśród kibiców, typerów i bukmacherów tenis stołowy nie dorównuje sportowym drużynowym takim jak koszykówka, siatkówka czy oczywiście piłka nożna. W tyle będzie także za takimi dyscyplinami jak tenis, skoki narciarskie, boks czy nawet wyścigi Formuły 1. Na pewno po części z tego względu, że nie mamy w tym sporcie większych sukcesów, a to dlatego, że wszystkie laury od dziesięcioleci na największych turniejach tenisa stołowego z igrzyskami olimpijskimi i mistrzostwami świata włącznie zbierają Chińczycy.

Na świecie tenis stołowy popularny jest jedynie na 2 kontynentach w Azji gdzie prym wiodą Chińczycy oraz w Europie gdzie najsilniejszą ligą tenisa stołowego jest niemiecka Bundesliga, w której od lat bryluje legendarny Timo Boll. W mistrzostwach świata dominacja Chińczyków jest miażdżąca - są niepokonani wśród kobiet od 1995 roku a u mężczyzn od 2005 roku, co więcej zawodnik żadnego innego kraju nie dotarł w tym czasie nawet do finału!

Najbardziej utytułowanym i najlepszym w historii polskim tenisistą stołowym jest Andrzej Grubba (zm. 21 lipca 2005), którego największym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu na indywidualnych mistrzostwach świata w 1989 w Dortmund. Wcześniej brązowy medal mistrzostw świata zdobył w grze podwójnej 1987 i drużynowo 1985. W swojej karierze zdobył też Mistrzostwo Europy w grze mieszanej w 1982 i kilkukrotnie srebro i brąz również indywidualnie. Znanym polskim tenisistą stołowym był też Lucjan Błaszczyk, który na swoim koncie ma jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe medale mistrzostw Europy, choć wszystkie wywalczone w grze mieszanej lub podwójnej.

Niewielką popularnością tenis stołowy cieszy się pośród graczy w zakładach bukmacherskich. Według statystyk obstawia go jedynie 0,1% grających, podczas kiedy piłkę nożną o 68% więcej. Przyjrzyjmy się jednak temu sportowi w kontekście gry u bukmachera. Jednak na początek wideo z popisem gry najlepszych tenisistów stołowych świata:

Ranga turniejów tenisa stołowego

  1. Igrzyska Olimpijskie
  2. Mistrzostwa świata
  3. Grand Prix
  4. Mistrzostwa Europy
  5. Igrzyska Europejskie
  6. Liga Mistrzów
  7. Rozgrywki krajowe

Zasady gry

Tenis stołowy (z chińskiego "Ping Pang Qiu", a japońskiego "Takkyu") nazywany potocznie ping-pongiem jest grą, w której uczestniczy dwóch lub maksymalnie czterech zawodników. Mecze rozgrywane mogą być tu bowiem w formule singlowej czy też deblowej lub mieszanej.

Gra polega na odbijaniu piłeczki ponad siatką i przebiciu jej na drugą połowę stołu przy pomocy rakietki. Co istotne niedozwolone jest uderzenie piłeczki z powietrza zanim ta dotknie stołu, jak ma to miejsce w tenisie ziemnym.

Mecz tenisa stołowego w zależności od rozgrywek gra się do trzech lub czterech wygranych setów. Każdy z nich grany jest do zdobycia przez jednego z zawodników 11 punktów lub różnicy dwóch punktów przewagi przy wyniku 10-10 i wyższym. Serwujący zmienia się co dwie piłki lub co piłkę przy stanie 10-10 lub wyższym. Od pewnego czasu nie ma możliwości zasłaniania piłki przy serwie.

Historia tenisa stołowego

Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Ważna zmiana nastąpiła w roku 1901, kiedy to James Gibb wprowadził do gry piłeczkę z celuloidu. Dwa lata później wprowadzono natomiast przyklejane na deski okładziny. W 1926 roku założona została Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (International Table Tennis Federation, w skrócie ITTF), w tym samym roku odbyły się też pierwsze oficjalne mistrzostwa świata. Od 1988 roku od igrzysk olimpijskich w Seulu tenis stołowy jest w programie Igrzysk Olimpijskich.

Sprzęt do gry

Stół

Stół do gry w tenisa stołowego ma wymiary 2,74 x 1,525 metra, a jego blat ustawiony jest na wysokości 76 cm. Jest on zatem prostokątny i pomalowany jest na zielono, niebiesko lub czarno. Okalające krawędzie stołu białe paski mają szerokość 20 mm, a pasek na środku przedzielający pola gry jest szerokości 3 mm.

Rakietka

Rakietka do gry w tenisa stołowego składa się z deski i dwóch okładzin. Co istotne do rozgrywek dopuszczane są tylko okładziny czarne i czerwone.

Deska składa się tu z jednej lub kilku sklejek i musi być w przynajmniej 85% wykonana z drewna. Resztę stanowić mogą sklejki z karbonu, włókna szklanego lub kevlaru.

Okładziny mogą być natomiast ofensywne, defensywne lub wszechstronne. Pierwsza jest trudniejsza w skontrolowaniu, ale przyspiesza grę. Druga działa zgoła odmiennie.

Siatka i piłeczka

Siatka ma 15,24 cm i na środku stołu musi mieć wysokość 15,25 cm. Piłeczka waży 2,7 g i jest wykonana z celuloidu. Jej średnica to 40 mm. Musi być koniecznie w kolorze białym lub pomarańczowym.

Rodzaje zakładów w tenisie stołowym

Oferta zakładów z tenisa stołowego nie jest szeroka, ale też nie sprowadza się do typowania jedynie zwycięzcy/ów pojedynku.

Bukmacherzy z szeroką ofertą tenisa stołowego

Tenis stołowy przez bukmacherów traktowany jest jako sport niszowy, a kursy wystawiane są krótko przed meczem. Mimo wszystko spora liczba zawodników biorąca udział w każdym z turniejów prowadzi do licznych konfrontacji.

Skąd czerpać wiedzę o tenisie stołowym

TVP Sport na swojej stronie internetowej aktywnie relacjonuje zmagania w tenisa stołowego, ponieważ stacja ta co jakiś czas prowadzi telewizyjną transmisję z wybranych turniejów.

Specyfika obstawiania tenisa stołowego

Analizując mecz tenisa stołowego, pod uwagę wziąć trzeba:

Tenis stołowy w zakładach bukmacherskich

Czy na typowaniu tenisa stołowego w zakładach bukmacherskich da się zarobić? Z pewnością tak, tym bardziej, że jest to sport mało popularny wśród graczy, więc często bywa, że bukmacherzy nie przykładają do niego większej wagi. Dlatego też zdarza się dosyć często, że kursy na niektóre mecze mamy zawyżone. Oczywiście należy mieć taką wiedzę i umiejętności analizy aby znaleźć taki zakład z wartością.

Mimo wszystko bez zgłębienia wiedzy o tym sporcie nie zdołamy przechytrzyć bukmachera. To z kolei nie będzie łatwe, bo najszybciej wiedzę tę można przyswoić oglądając tenis stołowy, a niestety telewizje satelitarne na transmisje zawodów z tej dyscypliny decydują się bardzo rzadko. W takim razie pozostają streamy bukmacherów, którzy nie mają problemów z zakupem praw do transmisji.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Tenis stołowy

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.