Trustly

Trustly

Trustly to pośrednik w płatnościach i przelewach internetowych. Trustly nie jest portfelem internetowym a jedynie pośrednikiem wykonującym przelewy z konta bankowego klienta na konto bankowe sprzedawcy.

Wpłaty (i wypłaty) poprzez Trustly obsługiwane są przez wiele sklepów internetowych i coraz większą liczbę bukmacherów, poprzez Trustly można też przelać pieniądze do Skrill lub PayPal. W chwili obecnej Trustly obsługuje banki z 29 krajów europejskich.

Trustly jako metoda płatności dostępna jest m.in. w Unibet, Bet-at-Home, Expekt, PokerStars.

Firma Trustly Group AB powstała w 2008 roku w Szwecji i jest licencjonowaną instytucja płatniczą działającą pod nadzorem szwedzkiej Komisji Nadzoru Finansowego (Finansinspektionen). Sami o sobie na stronie internetowej piszą „Zakupy i płatności z konta bankowego. Prosto, bezpiecznie, szybko”.

Czy jednak na pewno Trustly jest bezpieczne? Proces wykonywania przelewów poprzez Trustly budzi wiele kontrowersji gdyż trzeba podać login i hasło do bankowości internetowej swojego banku a następnie wprowadzić kod jednorazowy do zatwierdzenia przelewu. Te wszystkie dane należy podać mechanizmowi Trustly.

Wymóg podania loginu i hasła do mBanku w systemie Trustly

Oczywiście Trustly zapewnia, że dane klientów są przesyłane i przechowywane bezpiecznie:

Usługę dostarcza Trustly Group AB, nie bank klienta. Dane logowania zostaną przesłane przez platformę płatniczą Trustly, zapewniającą bezpieczne, szyfrowane połączenie z bankiem internetowym klienta. W ten sposób przelew bankowy zostanie zrealizowany z konta bankowego klienta w jego imieniu i za potwierdzeniem jego tożsamości.

Jednak czy możemy w 100% zaufać poprawności mechanizmów Trustly? Co jakiś czas spotkać można głośne afery dotyczące włamań do teoretycznie „bezpiecznych serwisów”, łupem cyberprzestępców padają poufne dane milionów użytkowników. Przed włamaniami nie mogły się uchronić takie wielkie firmy jak Cloudflare, Sony (PlayStation), Yahoo a nawet polski KNF czy amerykański US Government Office of Personnel Management. Co w przypadku gdy kiedyś ofiarą ataki przestępców padnie Trustly?

Ślimak to ryba śródlądowa według Unii Europejskiej
Unia Europejska narzuca absurdalne prawo.

Możemy sobie też zadać pytanie czy po udostępnieniu pełnego dostępu do swojego konta bankowego robot Trustly nie zrobi czegoś więcej niż przelew. Może złożyć wniosek, może ściągnąć historię przelewów, ma dostęp do wszystkich danych.

Należy mieć też na uwadze, że regulamin każdego banku stanowczo zakazuje dzielić się swoim hasłem do bankowości internetowej z kimkolwiek. W przypadku przejęcia oszczędności z konta bankowego przez przestępców bank może zrzec się odpowiedzialności za utracone środki gdyż klient działał wbrew regulaminowi i sam naraził się na ryzyko.

Mimo iż sposób działania Trusty jest absurdalny to jest on legalny i zgodny z nowym prawem europejskim. Pozwala na to „Dyrektywa o dostawcach usług finansowych” (dyrektywa PSD2), którą wprowadziła Unia Europejska i teraz narzuca wszystkim państwom członkowskim.

Rządzący Unią Europejską już niejednokrotnie pokazali, że wymyślanie absurdalnego prawa nie stanowi dla nich problemu. Przecież według prawa unijnego ślimak to ”ryba śródlądowa”, marchewka należy do owoców a pluszowy miś to największy wróg dziecka.

Czy warto korzystać z Trustly?

Naszym zdaniem korzystanie z Trustly to ostateczność. Z Trustly należy korzystać wyłącznie gdy wszystkie inne metody wpłaty do bukmachera nie są możliwe. W internecie znaleźć można opinie graczy, którzy korzystali z Trustly i "nic złego się nie stało"... problem w tym, że włamanie może nastąpić za rok, dwa lub pięć lat. Polecamy wybrać inną metodę płatności.

Mimo zapewnień firmy o wysokich standardach bezpieczeństwa i zgodności z prawem EU to wymóg podania hasła do banku należy do najgorszych praktyk z możliwych. Po użyciu Trustly najlepiej od razu zmienić hasło na inne.

Na identycznej zasadzie co Trustly działa inny pośrednik w przelewach elektronicznych SOFORT. Również odradzamy korzystania z ich usług gdyż SOFORT posiada te same wady co Trustly.

Zalety i wady Trustly

Zalety

Wady

Poniżej wideo wyjaśniające jak złożyć depozyt przez Trustly:

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Trustly

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Metody płatności:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Baner Betrally
Baner Betrally