Wybory parlamentarne 2015 w zakładach bukmacherskich

Ocena 0/5 | 0 głosów

Rok 2015 to rok wyborów, w maju wybory prezydenckie kandydat PiS Andrzej Duda a już za chwilę cała Polska będzie głosować w wyborach parlamentarnych.

Już w następny weekend 25 października, a więc za niewiele ponad tydzień, odbędą się wybory parlamentarne do sejmu i senatu. Przyjrzyjmy jak wyglądają wybory w zakładach bukmacherskich bo wybory tzw. zakłady polityczne można obstawiać u bukmachera! 

Czy będzie to drugie w 2015 zwycięstow PiS czy odrodzi się Platforma Obywatelska, która graczom zakładów online dała się negatywnie poznać wprowadzając ustawę hazardową? Sondażowa tendencja, a także nastroje społeczne sugerują, że po ośmiu latach rządów PO czas na zmiany.

To, kto zostanie zwycięzcą i samodzielnie czy też z koalicją stworzy nowy rząd, jest ważne w ujęciu poziomu życia i sytuacji gospodarczej Polski. Sondaże, debaty i wszelkie dywagacje jednak nie tylko z tego powodu powinny nas interesować. Na wyborach tak jak i zresztą na niemal każdym ważnym wydarzeniu społecznym można też zarobić, a przynajmniej spróbować to zrobić, bo mimo iż to nie sport, to oferta bukmacherów na zakłady z zakresu polityki jest coraz szersza.

W kontekście wyborów kluczowym momentem może okazać się ostatni tydzień kampanii, kiedy to dojdzie do bezpośrednich debat telewizyjnych. Mimo wszystko, trudno oczekiwać by miały one spowodować wielkie przetasowania: zdecydowanym faworytem jest Prawo i Sprawiedliwość przed Platformą Obywatelską, z kolei o 5-procentowy próg wyborczy powalczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Zjednoczona Lewica, Ruch Kukiz'15, KORWiN oraz nowy gracz w polityce, a więc Nowoczesna.

Kursy bukmacherskie u bukmacherów

Nie wszyscy bukmacherzy wystawiają kursy na zakłady bukmacherskie na wydarzenia polityczne. Możliwość obstawiania wyborów parlamentarnych umożliwiają bukmacherzy internetowi:

 • Betano - under/over na wynik procentowy każdej partii, trzecia partia polityczna, wynik H2H z handicapem
 • Bet-at-Home - bardzo szeroka oferta: under/over na wynik procentowy każdej partii z wieloma liniami, trzecia partia polityczna, wynik H2H z handicapem, partia zwycięska w największej liczbie województw, frekwencja, liczba zdobytych mandatów
 • Betsafe - under/over na wynik procentowy partii,
 • Betsson - under/over na wynik procentowy partii,
 • Unibet - under/over na wynik procentowy partii, zwycięsta niektórych okręgów wyborczych np. Lublin Grzegorz Schetyna (PO) vs Liroy (Ruch Kukiz'15)

Również polscy bukmacherzy naziemni Fortuna, Milenium, STS i Totolotek oferują sporo zakładów m.in. under/over na wynik procentowy każdej partii, wynik H2H, frekwencja.

Gdzie obstawiać zakłady na wybory? Zdecydowanie najszerszą ofertę posiada Bet-at-Home, dużo zakładów wystawiło Betano, natomiast Unibet jako jedyny bukmacher wystawił kursy na zwycięstwo konkretnych kandydatów w danym okręgu wyborczym.

Pewna wygrana PiS?

Jeśli wierzyć sondażom zdecydowanym zwycięzcą tegorocznych wyborów będzie PiS, na którego według ostatniego sondażu TNS głosować będzie aż 38,90 respondentów. Wydaje się, że zakład w Bet-at-Home PiS - PO na zwycięstwo partii będącej w opozycji jest przysłowiową „lokatą” (kurs @1,01). Od dwóch lat PiS regularnie przewodzi w sondażach nad PO i tylko katastrofa na ostatniej prostej kampanii wyborczej musiałaby to zmienić, jednak wysokość kursu i wizja zarobienia 1% nie zachęca.

Bardzo ciekawie wygląda natomiast zakład na to, że partia KUKIZ'15 osiągnie lepszy wynik od partii KORWiN również w Bet-at-Home (@1,25) oraz że partia Pawła Kukiza zdobędzie w Sejmie co najmniej 16 mandatów (@1,65). Według ostatniego sondażu IBRiS-u KUKIZ'15 może liczyć na blisko 6% poparcia, co daje właśnie 16 mandatów i wydaje się, że osiągnięcie tego wyniku będzie tylko formalnością. Mało prawdopodobne jest bowiem, aby partia mająca lidera w Pawle Kukizie, który dużo namieszał w wyborach prezydenckich, nie osiągnęła tego wyniku. Jego młody przede wszystkim elektorat nie powinien go zawieźć i tym razem, choć względem wyborów prezydenckich Paweł Kukiz zanotował spory spadek poparcia.

Skąd natomiast sukces PiS? Na pewno wynika on z chęci zmiany władzy, jaką deklaruje społeczeństwo zmęczone PO i ostatnimi aferami jak chociażby tą podsłuchową, którą ujawnił tygodnik "Wprost". W poprzednim roku rządzącą partię opuścił jej lider, a zarazem ówczesny premier Polski, Donald Tusk kiedy to został przewodniczącym Rady Europejskiej. W politologicznym ujęciu był to gwóźdź do trumny PO, która w swoim znaczeniu jest partią stricte wodzowską, a kiedy straciła przywódcę straciła także sporą część elektoratu. Atutem dla PiS jest także prezydent Andrzej Duda, który w majowych wyborach pokonał Bronisława Komorowskiego, wywodzącego się właśnie z PO. To potwierdza tendencje wyborcze społeczeństwa oczekującego zmiany.

Sondaż parlamentarny TNS Polska (na dzień 15 październik):

 • PiS - 38.90 %
 • PO - 30.1 %
 • Zjednoczona Lewica - 7.9 %
 • Nowoczesna pl - 6.7 %
 • Kukiz'15 - 5.5 %
 • PSL - 5.5 %
 • KORWIN - 4.7 %

Przeglądając ofertę Bet-at-Home i proponowane przez nich zakłady porównując z sondażem TNS, natknęliśmy się na jeszcze jeden ciekawy typ, także związany z ruchem KUKIZ'15. Otóż z pewnością spore value jest w tym, że ruch Pawła Kukiza będzie lepszy niż PSL (kurs @2,15). Dodatkowo stawiamy, że PSL, a więc aktualny koalicjant PO, nie zdobędzie większej liczby mandatów niż 31 (@1,70). 

Nowe twarze w sejmie?

Socjolodzy analizując społeczne nastroje doszli do wniosku, że wyborcy mają sporą potrzebę odświeżenia polskiej polityki, a co za tym idzie wprowadzenia nowych twarzy. Na kanwie tej opinii powstały nowe ugrupowania jak Zjednoczona Lewica, ruch KUKIZ'15, Nowoczesna pl czy KORWiN.

Choć nie każdy z wymienionych tworów politycznych w pełni wymienił doświadczoną kadrę polityków, to daje szansę na nową jakość polskiego parlamentu. A tego chcą ludzie.

Konkretyzując, w Betsafe zainteresował nas zakład na poniżej 9,5% głosów Zjednoczonej Lewicy (kurs @1,72). Wydaje nam się, że nie jest to jeszcze ten czas, aby cieszyć się tak wielkim poparciem społeczeństwa, choć na tle wyborów prezydenckich i kandydatury Magdaleny Ogórek i tak jest znaczący progres. Na potwierdzenie naszych słów warto posłużyć się sondażem TNS, w którym jak możecie zobaczyć powyżej, ZL zdobyła tylko 7,9% głosów. Od kilku lat polityczna lewica w Polsce przeżywa spory kryzys.

Ciekawie wygląda też over 5,5% Nowoczesnej PL (Betsafe). Wszystkie sondaże pokazują, że linia ta zostanie przekroczona, bo to przecież tylko 0,5% więcej od progu wyborczego, który dopuszcza członków partii do sejmu. W tym przypadku kurs jest niższy i wynosi @1,45, ale zdarzenie wydaje się być formalnością. Tym bardziej, że partia Ryszarda Petru ma spore poparcie w mediach głównego nurtu.

Wspominaliśmy już o przewadze partii Pawła Kukiza nad ugrupowaniem KORWiN, ale co innego walka z Kukizem, a co innego przekroczenie progu wyborczego. Czy „człowiekowi z czerwoną muchą” się to uda? Jak na razie sondaże są dla niego bezlitosne i kilka dziesiątych procenta zawsze brakuje. Jednakże, jako że frekwencja wynieść ma blisko 50%, a wydaje się, że młody elektorat, w którym w głównej mierze poparcie ma KORWiN pójdzie w większość do urn wielce prawdopodobne jest, że partia ta będzie miała swoich członków w sejmie. Za przekroczenie 5% partii Januasza Korwin-Mikke Unibet płaci po kursie @2,00, choć wydaje się, że lepiej wygląda to w Betsafe, gdzie linia wynosi 4,5%, a kurs jest niewiele niższy, bo @1,80. W tym zdarzeniu wszystko rozstrzygnie się w dziesiątych procenta. Dodajmy, że według nowego sondażu partia KORWiN może liczyć na poparcie 4,7% obywateli.

Warszawa też dla PiS?

Odnieśmy się teraz do stolicy naszego kraju. Według analityków Unibet największe szanse na zwycięstwo w Warszawie ma Jarosław Kaczyński (@2,50) przed Ewą Kopacz (@2,85) i Ryszardem Petru (@4,20). Jak to się ma do rzeczywistości? Nie wydaje nam się, aby w stolicy miał rządzić PiS. Na pewno będą oni wygrywać zdecydowanie w polonijnych klerach, ale nie w Warszawie. Prawdą jest, że Ewa Kopacz pokazała nieudolność w rządzeniu, ale Warszawiacy raczej nie pójdą za niepopularnym Jarosławem Kaczyńskim. Głosy powinny rozłożyć się pomiędzy Pawła Kukiza, Janusza Korwin-Mikkego czy Ryszarda Petru, na czym skorzystać może właśnie PO i Ewa Kopacz.

Frekwencja

Frekwencja w wyborach parlamentarnych 4 lata temu wyniosła 48,92%, w 2007 - 53,88% (najwyższa frekwencja po 1989 roku), a w 2005 - 40,57%. Także i tym razem nie powinno być źle, ponieważ szacowana frekwencja to aż 51,7 proc. Wydaje się w związku z tym, że zakłady powyżej 41,5% głosujących (@1,30) czy 43,5 (@1,45) powinny wejść bez problemu.

Polecane zakłady bukmacherskie na wybory parlamentarne 2015:

 • Ewa Kopacz wygra w Warszawie zakład po kursie @2,85 w Unibet
 • Pseudo surebet, 2 zakłady: Ewa Kopacz @2,85 i Jarosław Kaczyński @2,50 - wygra w Warszawie, kalkulator surebet pokazuje 33,18%
 • Partia KORWiN przekroczy próg wyborczy zakład po kursie @2,00 w Unibet
 • KUKIZ'15 wygra z PSL zakład po kursie @2,15 w Bet-at-Home
 • Nowoczesna pl zdobędzie over 5,5 głosów zakład po kursie @1,45 w Betsafe
 • Grzegorz Schetyna zdobędzie w Kielcach więcej głosów niż Liroy za @1,42 w Unibet

Na koniec dodajmy, że bukmacherzy internetowi zakłady na wybory parlamentarne 2015 otwarte mają do dnia glosowania (25 październik) do godziny 7:00. W przypadku polskich naziemnych firm bukmacherskich zamykane są one z nastaniem ciszy wyborczej (23.10 - 23:59). Obstawianie zakładów na żywo na wybory nie jest możliwe.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj aktualność Wybory parlamentarne 2015 w zakładach bukmacherskich

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń aktualność

Ocena 0/5 | 0 głosów

Masz pytania do tego wpisu? Skorzystałeś z bonusu lub dowiedziałeś się czegoś ciekawego? Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się aktualność? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole