Spryciarz.com

Forum dotyczące portalu bukmacherskiego Spryciarz.com i Ligi Typerów. Sprawy administracyjne, komunikaty, aktualności dotyczące portalu, pomysły na rozwój, zgłoszenia błędów.

Zmiany w Lidze Typerów - prośba o opinie

Odpowiedz
 1. Od dłuższego czasu w naszej Lidze Typerów wiele typów oddawanych jest na chybił-trafił, typowane są zakłady z nikłą szansą powodzenia w nadziei trafienia wysokiego kursu bądź po prostu użytkownicy typują na pałę w nadziei na szczęśliwy los.

  Wygrywać powinien typer, który dobrze typuje a nie ten, któremu w danym miesiącu udało się ustrzelić kilka wysokich kursów. Obecny stan nie jest dobry i trzeba coś zmienić.

  Jaki jest cel Ligi Typerów?

  Chcielibyśmy aby typowanie w naszej lidze możliwie jak najbardziej odzwierciedlało rzeczywiste typy zawierane u bukmacherów. Oczywiście odzwierciedlenie idealne nie jest możliwe bo u bukmacherów ryzykujecie własne pieniądze a tutaj typujecie „dla zabawy”.

  Chcielibyśmy też aby inni typerzy mogli korzystać zamieszczanych typów więc typy powinny być sensowne a nie na pałę, kilka słów analizy też by się przydało.

  Z jednej strony chcielibyśmy aby publikowane typy miały pokrycie w waszych przewidywaniach, z drugiej nie chcemy ograniczać i utrudniać typowania poprzez np. przymusową analizę czy jakieś bardzo mocne sztuczne limity. Chcemy aby wygrywali typerzy, którym się chce dobrze typować.

  Jeżeli w serwisie będą publikowane dobre typy to na pewno wzrośnie pula nagród.

  Rozumiemy, że nawet typowanie na chybił-trafił też (prawdopodobnie) zawiera odrobinę wiedzy sportowej, jednak jest ona marginalna w stosunku do szczęści jakie taki strzelacz potrzebuje. Strzelacze są problemem dla normalnych typerów, którzy mają bardzo nikłe szanse w zdobyciu nagród gdyż zawsze któremuś z 20 strzelaczy się poszczęści.

  Obecne limity

  W obecnej formie w Lidze Typerów istnieje blokada możliwości typowania w przypadku gdy użytkownik osiągnie -200 jednostek w danym miesiącu. Blokada jest zdejmowana z początkiem kolejnego miesiąca.

  Blokada ta jest mało efektywna gdyż wstrzymuje „strzelacza” tylko do końca miesiąca a od nowego może znowu strzelać – może ustrzeli. Taki użytkownik później ma zysk 12 miesięcy -1300 ale w wystrzelanym miesiącu +200 i wygrywa nagrodę.

  Mamy też limit 20 typów oddanych dziennie, jednak 20 typów x 31 dni = 620 meczy to aż wystrzelania. Nie możemy zmniejszyć limitu typów do 5 na dzień bo oberwać mogą normalni typerzy a strzelacze będą mieli jedynie mniej strzelania.

  Mamy też limit wysokości stawki w zależności od kursów: kurs powyżej 10 - maksymalna stawka 2, kurs 5 - 10 - maksymalna stawka 4, kurs 1.30 - 4.99 - bez limitu czyli maksymalna stawka 10.

  Poniżej przedstawiam kilka propozycji zmian. Mam nadzieję, że przeczyta to ktoś więcej niż tylko konkurencja. Proszę was o opinie. Każda opinia będzie wzięta po uwagę przy decyzji administracji.

  Propozycja 1 – bankrut dożywotni

  Propozycja: użytkownik, który osiągnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy łączną stratę np. -600 jednostek ma dożywotni zakaz typowania na naszym portalu.

  Plusy: eliminacja kont strzelaczy aczkolwiek powolna bo strzelacz ma spory zapas minusu

  Minusy: użytkownik może założyć nowe konto i strzelać na nowo, możemy to wykryć przy stałych IP (chociaż zaraz okaże się, że teraz typuje mama, tata, brat i dziadek), jednak na zmienne nie ma szans. W każdym razie jest to jakieś utrudnienie.

  Propozycja 2  - dodatkowe punkty

  Propozycja: użytkownicy zamieszczający typy z analizami będą dostawać więcej punktów nie ci z typami bez analizy.

  Strzelacz nie napisze nic sensownego bo pewnie nawet nie wie co typuje, a dobry typer, któremu zależy i analizował spotkanie może napisać kilka sensownych słów np.: analiza 200 znaków to wygrana x 1.5, analiza 1000 to wygrana x 3. Dodatkowy bonus można też przyznać za typ z analizą np. 24h przed meczem gdyż więcej typerów go zobaczy. Dodatkowy bonus dopisywany byłby jedynie do wygranych typów więc to tym bardziej wymusi dobrą selekcję typów.

  Plusy: zwiększenie szans na wygraną typerom, którym zależy i którzy analizują mecze jednak za cenę napisania kilku słów

  Minusy: komplikacje rankingu typerów, trzeba by zrobić osobny ranking ale to nie problem, minusem jest jednak to, że za zwiększenie szans idzie przymus napisania analizy

  Propozycja 3 – awans/degradacja

  Propozycja: użytkownicy ze słabym wynikiem w miesiącu (np. -50 jednostek) zostają zdegradowani do rangi „uczeń”. Uczeń może typować w serwisie ale nie jest brany pod uwagę w konkursie typerów. Jeżeli kolejny miesiąc taki użytkownik zakończy z wynikiem powyżej -50 jednostek to zostaje awansowany do rangi „typer” i walczy o nagrody.

  Aby wyeliminować strzelaczy, którzy po zdegradowaniu będą chcieli założyć nowe konto to wszystkie nowe konta będą rejestrowane w randze „uczeń” i będą musiały dobrze typować przez miesiąc aby móc walczyć o nagrody.

  Możliwe usprawnienie: checkpoint w połowie miesiąca – nowe konta i zdegradowane miałyby pierwsze 14 dni każdego miesiąca jako szansę „awans do typera” jeszcze w danym miesiącu konkursowym. Awans byłby możliwy np. jeżeli 14 dnia ich stan konta będzie dodatni i nie będzie oznak strzelania.

  Plusy: eliminacja strzelaczy bez dożywotniego bankructwa, możliwość poprawy i powrotu

  Minusy: większe utrudnienie dla nowych typerów, muszą typować przez miesiąc bez możliwości wygranej aby dopiero w następnym miesiącu (lub nie) walczyć o nagrodę. Pech typerów kończących z minusem niewiele przekraczającym limit np. -55 czy 60j.

  Rozwiązanie najbardziej skomplikowane technologicznie ale do zrobienia.

  Propozycja 4 – działanie ręczne

  Propozycja: administracja (sama lub na prośbę użytkownika) będzie sprawdzać typy osób podejrzanych o bycie „strzelaczem”, jeżeli użytkownik będzie uznany za strzelacza to poniesie ustalone konsekwencje. Konsekwencjami może być np.: wykluczenie z konkursu w danym miesiącu.

  Plusy: eliminacja strzelaczy, ale mogą zakładać nowe konta

  Minusy: uznaniowość, administracja będzie musiała decydować co jest strzelaniem a co nie, co nie koniecznie musi być zgodne ze stanem faktycznym

  Propozycja 5 – ukryty algorytm

  Propozycja: zostanie stworzony algorytm wykrywający strzelaczy, jeżeli użytkownik będzie uznany za strzelacza to poniesie ustalone konsekwencje. Konsekwencjami może być np.: wykluczenie z konkursu w danym miesiącu. Algorytm może patrzeć np. na serie typów, kursy, stawki, jest kilka elementów na które można by spojrzeć.

  Plusy: eliminacja strzelaczy, ale mogą zakładać nowe konta

  Minusy: algorytm może być omylny

  Propozycja 6 – zaproponuj coś

  Masz inny pomysł lub znasz sprawdzone rozwiązanie z innego serwisu? Napisz.

  Prośba o opinie

  Zastanówcie się 5 minut na w/w propozycjami i napiszcie, która waszym zdaniem jest sensowna i mogłaby urzeczywistnić typowanie w lidze typera. Propozycje są na tyle różne, że chyba wszystkie mogą być ze sobą łączone i zachowują sens więc można zaproponować połączenie np. 1 i 5.

  • Link
 2. Ja uważam się za gracza myślącego, a to wiąże się z tym, że każdy zakład zawieram po analizie - mniej obszernej, czy bardziej obszernej, ale mimo wszystko zawsze podejmuje decyzje o typie na podstawie konkretnej przesłanki: statystycznej, tendencji, formy, czy aktualnych informacji z obozu drużyn/zawodników. Dlatego dla mnie nie ma problemu napisać parę zdań uzasadnienia odnośnie konkretnego typu, jaki oddaje. Stąd opcja numer 2 jest całkiem trafna.

  Analiza, czy kilka słów uzasadnienia odnośnie typu mogłoby się okazać procesem edukującym graczy, a co za tym idzie liga typerów stanie na wyższym poziomie. Jako przykład można podać największe fora bukmacherskie, gdzie typy oddaje się wg określonego schematu wraz z uzasadnieniem. W ten sposób myślę, że i nasza liga typerów, portal a także gracze skorzystaliby na takim rozwiązaniu.

  Reasumując, uważam, że każdy typ powinien być podparty uzasadnieniem - dłuższym czy krótszym to już nieważne, ale kluczowe info dlaczego gram taki, a nie inny zakład powinno być zawarte. W ten sposób gracz zdobywa wiarygodność i widać, że nie gra na chybił trafił.

  • Link
 3. moim zdaniem zadnych zmian nie powinno byc czesc osob typuje na chybil trafil tak jak w zakladach bukmacherskich zdazaja sie niespodzianki ktos wysle kupon za 2 zl z kursem 20 i wygra 200pln tak ze wiec zadnych zmian nie wprowadzajcie tak jest dobrze i uczciwie

  • Link
 4. Nic nie zmieniać ponieważ tu jak i prawdziwego buka trzeba mieć szczęście! Nieraz analizowałem spotkania pod każdym kątem a później okazywało się, że przegrywałem zakład!!! Chociaż z analizy wynikało inaczej!!! Pomyślcie choć trochę!!!!

  • Link
 5. Moim zdaniem limit 20 typów na dzień powinnien zostać. Tak jak pisali moi przedmówcy jest jeden dzień w którym kompletnie wszystko wtopimy, drugi dzień może przynieść nam akurat odwrotną sytuację. Co do stawek to prawda trochę coś jest nie tak. Większość gra stawką 10 nie zważając na to jakie jest prawdopodobieństwo trafienia tego zdarzenia. Na początku grałem stawkami jakie wydawały mi się odpowiednie do ryzyka, jednak kiedy zobaczyłem jak to jest rozliczane to sam wolałem bardziej przejrzystą sytuację i gram stawką 10.
  Co do analiz to moim zdaniem to jest dobry pomysł tylko czy ktoś czytał by te wszystkie analizy czy chociaż trochę mają jakiś sens.
  Bukmacherka to hazard tak jak pisał mickej1986 tu trzeba mieć szczęście.
  Co do propozycji to na pewno moim zdaniem powinna zostać powiększona oferta na piłkę nożną, owszem wszystkie silniejsze ligi europejskie znajdują się do gry jednak brakuje trochę bardziej azjatyckich lig jak liga australijska, egipska, 3 liga niemiecka itd można by wymieniać sporo lig. Oczywiście nie mówię tu o wprowadzeniu multum lig ze wszystkich kontynentów ale te ligi które są często obstawiane przez graczy.
  Dodam jeszcze że jeżeli ktoś gra np. same remisy z kursem 3.10 to wiadomo że będzie lepszy od kogoś kto gra 1-2 z kursem 1.80. Moim zdaniem coś z tym jest nie tak i myślę że to trzeba zmienić.
  Pozdrawiam.

  • Link
 6. Dzięki za opinie, zarówno te napisane na forum jak i w prywatnych wiadomościach.

  Wziąłem pod uwagę zarówno wasze opinie jak i wizję portalu przedstawioną przez administrację.

  Zakłady bukmacherskie opierają się w pewnym stopniu na szczęściu, jednak na naszym portalu chcemy nagradzać typerów, którzy oprócz szczęścia wykazują się również wiedzą typerską. Nie będziemy banować "strzelaczy", strzelacze w dalszym ciągu będą mieli szanse na zwycięstwo Lidze Typerów ale chcemy zminimalizować wagę szczęścia a zwiększyć wagę wiedzy.

  Zdecydowaliśmy się na następujące zmiany. Zmiany będą obowiązywać od marca, prawdopodobnie 1 marca. Możliwe są drobne modyfikacje, więc poniżej opisane stawki/kursy/procenty mogą ulec zmianie gdyż przy wprowadzaniu tych zmian do systemu będą przeprowadzane pewne symulacje możliwych wyników. Przy symulacjach może się okazać, że dany bonus jest za mały lub za duży.

  Większe limity stawek w zależności od kursów

  Wiele osób zwróciło uwagę, że obecne limity stawek są zbyt słabe, pozwalają zagrać za maksymalną liczbę jednostek kursy aż do 5.00. Tak wysoki kurs odpowiada jedynie 20% prawdopodobieństwu zaistnienia zdarzenia według bukmachera (kalkulator), zagranie "stawką pewniaka" zdarzenia na które bukmacher daje tylko 20% z racjonalnego punktu widzenia jest bez sensu.

  Wprowadzimy zatem następujące limity stawek:

  1,30 - 2,25 >= 44.44% - max 10j
  2,26 - 3,00 44.25% - 33.33% - max 8j
  3,01 - 4,00 33.22% - 25.00% - max 6j
  4,01 - 5,00 24.94% - 20.00% - max 4j
  5,01 - 6,50 19.96% - 15.38% - max 2j
  6,51+ < 15.36% - max 1j

  Kolejno od lewej: kurs min, kurs max, prawdopodobieństwo kursu min, prawdopodobieństwo kursu max, maksymalna liczba jednostek na typ.

  Bonus za analizy - dodatkowe punkty

  Chcąc zachęcić do przemyślanych typów będziemy premiować typerów zamieszczających analizy. Za analizy będzie można zyskać maksymalnie 50% dodatkowych punktów, czyli jak ktoś zakończy miesiąc z +100j i będzie najlepszy w "rankingu analiz" to do konkursu zaliczy mu się 150 punktów. Jeżeli ktoś zakończy miesiąc na minusie to oczywiście nie dostanie żadnych punktów dodatkowych gdyż premiujemy dobrych typerów.

  Ranking analiz będzie budowany w taki sposób aby premiować osoby typujące dobrze i często z analizami, czyli każdy typer będzie miał obliczony procent trafionych typów z analizami w stosunku do wszystkich oddanych typów w danym miesiącu, nazwijmy to współczynnikiem analiz np:
  * 3 analizy na 10 typów, 2 typy z analizami trafione - zatem 2 na 10 = 20% w rankingu
  * 5 analiz na 100 typów, 4 typy z analizami trafione - zatem 4 na 100 = 4% w rankingu
  * 20 analiz na 30 typów, 10 typy z analizami trafione - zatem 10 na 30 = 33% w rankingu

  Zbudowany ranking analiz będzie miał przełożenie na procentowy bonus, kolejno miejsce w rankingu, procentowy bonus

  1 50%
  2 45%
  3 40%
  4 35%
  5 30%
  6 28%
  7 26%
  8 24%
  9 22%
  10 20%
  11 18%
  12 16%
  13 14%
  14 12%
  15 10%

  Czyli profit dla typera może przynieść jedynie trafiony typ z analizą gdyby typy nietrafione były też premiowane to zyskali by na tym też osoby typujące z bezsensowną analizą.

  Zachodzi pytanie czy takie postępowanie jest fair bo typer X może postawić 10 typów z fajnymi analizami, żaden typ mu nie wejdzie i nie będzie miał z tego tytułu żadnego zysku?

  Tak, w skrajnym przypadku to możliwe, jednak jeżeli dobrze typuje to po jakimś czasie passa się odwróci. Chodzi o to, że typer typujący sensownie z analizami miał większe szanse za zdobycie bonusowych punktów niż typer typujący na chybił trafił piszący losowe analizy.

  Reasumując fakty bonusu za analizy:
  1. Trzeba być na plusie w danym miesiącu, procentowy bonus odnosi się do kwoty zysku.
  2. Procent bonusu nie bierze się bezpośrednio z współczynnika analiz tylko z rankingu. Przykładowo, jeżeli masz 10 typów z analizą trafione na 30 typów to współczynnik to 33% i jeżeli jest to najwyższy współczynnik ze wszystkich typerów to otrzymujesz 50% bonus a nie 33% bo twój wynik zajmuje 1 miejsce. Jeżeli ktoś inny będzie miał współczynnik 35% czyli twój będzie na 2 miejscu do dostaniesz bonus 45% etc...

  Rozumiem, że zasady obliczania bonusu od analiz mogą wydawać się teraz skomplikowane, jednak gdy zrobimy specjalną stronę z aktualnymi wyliczeniami, punktami dodatkowymi to myślę, że każdy powinien zrozumieć zasady bez problemu. Więc jeżeli teraz tego do końca nie rozumiesz - nie ma problemu.

  Bonus za analizy również nie zamyka drogi do zwycięstwa strzelaczom, jednak powinien pomóc osobom analizującym gdyż dla nich nie będzie problemem napisać kilka słów o meczu, poza tym strzelacze zwykle typują dużo meczy i nawet gdyby chcieli pisać do nich analizy to napisanie 100 analiz na 300 typów jest trudniejsze niż 20 na 60 gdyż nie-strzelacze jednak typują mniej meczy.

  Przykłady:
  * typer ma zysk 100j i bonus za analizy 10% - jego ostateczny wynik 110j
  * typer ma zysk 80j i bonus za analizy 50% - jego ostateczny wynik 120j
  * typer ma zysk -10j i bonus za analizy 20% - jego ostateczny wynik -10j

  Nie zdecydowałem jeszcze ile powinien wynosić limit znaków aby typ został zaliczony jako typ z analizą, nie chcę podnosić poprzeczki za wysoko, chyba 300 znaków będzie odpowiednią liczbą.

  Przyszłość

  Zobaczymy czy i jakie zmiany w typowaniu przyniosą w/w 2 zmiany. Bardzo możliwe, że w przyszłości zostanie wprowadzona opcja "awans/degradacja". Możliwe też, że wprowadzimy "ostrzeżenia za strzelanie" dla osób wybitnie strzelających np: same remisy czy sporo FT/HT.

  • Link
 7. witam . a moze by tak wprowadzic limit miesieczny tzn np 100 typow w miesiacu mozna by bylo oddac maksymalnie a min oddanych typow 10 aby miec szanse na nagrode stawki od 1 do 10 niezaleznie od kursu .

  • Link
 8. Najlepiej ustanowić jakiś limit, przedmówca zaproponował niezłe rozwiązanie, które moim zdaniem jest bardzo dobre.

  • Link
 9. Jeden limit na cały miesiąc jest słaby z tego powodu, że rozwiązanie takie jest odrealnione od rzeczywistości typera. W rzeczywistości typer stawia wtedy gdy widzi wartościowy zakład nigdy i nigdy nie mówi sobie "oddam w czerwcu max 100 typów". Po wprowadzeniu takiego limity na pewno odezwało by się 10 razy więcej głosów typu "wypsztykałem się na początku miesiąca bo widziałem fajne typy... teraz też widzę ale nie mogę już stawiać".

  • Link
 10. A moim zdaniem tylko ten pomysł
  "Propozycja: użytkownicy ze słabym wynikiem w miesiącu (np. -50 jednostek) zostają zdegradowani do rangi „uczeń”. Uczeń może typować w serwisie ale nie jest brany pod uwagę w konkursie typerów. Jeżeli kolejny miesiąc taki użytkownik zakończy z wynikiem powyżej -50 jednostek to zostaje awansowany do rangi „typer” i walczy o nagrody."

  jest sprawiedliwy bo jesli bedzie algorytm lub wybieranie sobie kto to sie nadaje a kto nie to bedzie wybiórcze i stronnicze. Ktos trafi 5 x z rzedu kurs 4,00 i juz beda podejrzenia ze jest strzelaczem. Troche nie fair. Natomiast rozwiazanie z ujemnymi punktami jest fajne bo jest sprawiedliwe dla wszystkich. Typujesz dobrze nawet przy odrobinie farta to grasz o nagrody a jak uzyskasz wysoki minus to spadasz do rezerwy i musisz pokazac w nastepnym miesiacu ze nadajasz sie w walce o nagrody. W algorytmy bym sie nie bawil bo ograniczy mocno swobode decydowania. A trzeba wziac pod uwage ze mamy tu okrojoną oferte wiec nie raz chcac cos zagrac trzeba troche postawic wbrew swej woli lub nie dokladnie to co sie chcialo.

  • Link
 11. aha a pomysl z analizami i dodatkowymi punktami jest oczywiscie wg mnie bardzo dobry. Czyli reasumujac jestem za analizy + degradacja za ujemne punkty ( powiedzmy te - 50 lub - 100) . Tylko te dwie opcje wchodza w gre wg. mnie. Rowniez ograniczanie stawki jest moim zdaniem bez sensu bo dlaczego ktos ma za mnie ustalac stawke a po za tym jesli zle wytypuje wynik za duza stawke to przeciez dostane ujemne punkty i zostane zdegradowany w nastepnym miesiacu i to bedzie prawdziwa kara. To tyle ode mnie.

  • Link
 12. Możliwe, że propozycja rozdzielenia graczy na rangi np. "uczeń" / "typer" zostanie wprowadzona. Zgadzam się co do sensowności tego rozwiązania, jednak jest to opcja dość czasochłonna do wprowadzenia do serwisu.

  • Link
 13. Po za tym chyba bedziesz miał protest graczy uzyskujacych wieczny minus :) Juz dostalem pouczajacą wiadomosc prywatną od Mickej1986 ze to przeciez skandal degradowac ludzi w czasach wszechobecnej tolerancji dla mniejszosci w tym przypadku osób notujących minus co miesiac w skali 10 lat :)

  • Link
 14. Niestety nigdy nie ma rozwiązania zadowalającego wszystkich. Przy każdych zmianach ktoś będzie protestował bo zmiana nie będzie mu na rękę. To nie jest degradowanie ludzi tylko przyznawanie rang/uprawnień w zależności umiejętności potwierdzonych dobrymi typami.

  Ale nie ma co deliberyzować bo jeszcze daleko do wprowadzenia tej zmiany więc nie ma się o co na zapas martwić.

  • Link
 15. Przypominam wszystkim, analiza typu musi się odnosić do konkretnego meczu, nie może być uniwersalną regułką wklejaną przy każdym oddanym typie. Analiza może opierać się na faktach lub przekonaniach autora i nie musi być długa, ale musi być unikalna dla danego meczu/zakładu.

  Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że niektórzy użytkownicy stworzyli "uniwersalne analizy" i zaczęli je powielać przy każdym typie licząc na bonus za analizy. Mini analiza ma być przydatna dla innych użytkowników a w nagrodę za taką analizę typer może otrzymać bonus. Przeklejanie uniwersalnej regułki nic nie wnosi.

  Powielone analizy zostały skasowane. Obecny ranking w Lidze Typerów zaktualizuje się niebawem.

  • Link
Lista tematów

aby napisać post.