Z dniem 1 września 2021 Liga Typerów została zamknięta. Informacja.

Liga typerów

Typuj mecze i walcz o 100 euro!

Obstawiaj wyniki meczów w lidze typerów i wygrywaj nagrody pieniężne. Każdego miesiąca najlepsi typerzy wygrywają łącznie 100 euro!

Aktywne konkursy dla typerów:

  • Liga Typerów: I - €50, II - €30, III - €20.

Dołącz do Ligi Typerów

W ciągu kolejnych 28 dni w A Lyga nie ma meczy do typowania.

A Lyga

A Lyga logo

A lyga (SMScredit.lt A Lyga – od nazwy sponsora) to najwyższa klasa rozgrywkowa piłki nożnej na Litwie założona w 1922 roku. Funkcjonowała aż do wybuchu II wojny światowej. W latach 1945-1989 odbywały się mistrzostwa Litewskiej SRR.

W ostatnich kilku sezonach ilość zespołów występujących w litewskiej ekstraklasie jest zmienna i waha się między 8 a 12 drużynami. Liga, ze względu na warunki atmosferyczne i srogą zimę, startuje zazwyczaj pod koniec marca bądź na początku kwietnia. A lyga zajmuje odległe 45 miejsce w rankingu UEFA. Mistrz kraju otrzymuje prawo startu w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Zespoły z drugiego i trzeciego ligi litewskiej miejsca oraz zdobywca Pucharu Litwy grają w eliminacjach do Ligi Europy. Ilość miejsc spadkowych różni się w zależności od ilości drużyn w lidze.

Biorąc pod uwagę rozgrywki w sezonach 1922-1939 oraz 1990 – do chwili obecnej najczęściej po mistrzostwo Litwy sięgało FBK Kowno – 8 razy, jeden tytuł mniej ma na koncie Ekranas Poniewież. Kovas Kowno i KSS Kłajpeda sześciokrotnie wygrywali rozgrywki mistrzowskie. W całej historii 12 zespołów zdobywało tytuł, a 32 ekipy stawały na podium.

Rekordzistą pod względem zdobytych goli w jednym sezonie przez jednego zawodnika jest Arturas Rimkevicius – 35 trafień. 

www.lff.lt

Fortuna baner
Fortuna baner