Baseball

Ocena 5/5 | 1 głos

Baseball jako dyscyplina sportowa w Polsce jest bardzo mało popularny, mamy jedynie 3 podstawowe ligi: Ekstraklasa, I liga i II liga jednak łącznie w tych 3 ligach gra zaledwie 20 drużyn.

Statystyka ta wygląda inaczej zupełnie inaczej wśród typerów zakładów bukmacherskich gdyż wiele osób pasjonuje się i czynnie obstawia sporty amerykańskie takie jak NFL czy właśnie baseball.

To właśnie Stany Zjednoczone są kolebką baseballu, szacuje się że podstawowe zasady gry, które obowiązują do dzisiaj spisano w roku 1845r a idea gry w Baseball pochodzi od krykieta lub staroangielskiej gry runders. Oprócz USA Baseball jest również popularny w Japonii, Meksyku i na Kubie.

Jako że najbardziej popularny baseball jest w USA, to właśnie tamtejsza liga uznawana jest za najlepszą i najbardziej lukratywną na świecie. Major League Baseball (MLB) składa się z 30 zespołów, podzielonych na dwie dodatkowe ligi National League (NL) i American League (AL). Każda z nich składa się natomiast z trzech dywizji.

Sezon zasadniczy w MLB trwa od kwietnia do września a każda z drużyn rozgrywa aż 162 mecze. Następnie są decydujące rozgrywki w fazie pucharowej trwające do listopada.

Najbardziej utytułowaną drużyną w MLB jest New York Yankees, która ostatnie mistrzostwo zdobyła w 2009 roku. Zwycięzca rozgrywek MLB automatycznie ogłaszany jest mistrzem świata.

Jak ważnym sportem dla Amerykanów jest baseball świadczy o tym chociażby bogata kinematografia opowiadająca o tej dyscyplinie. W ostatnich latach duże wrażenie zrobił film "Moneyball" opowiadający autentyczną historię menedżera Billy'ego Beane'a, który poprzez niekonwencjonalne metody i stosowanie matematycznego algorytmu zrewolucjonizował baseball za oceanem. Główną rolę w filmie zagrał nominowany do Oscara, Brad Pitt.

Zakłady bukmacherskie z baseballu dotyczą przede wszystkim MLB, a więc i najwięcej zakładów na nie zawieranych pochodzi z USA. W Polsce obstawia się go znacznie rzadziej, choć pamiętajmy, że jest to dyscyplina 2-drogowa, a więc statystycznie mamy w niej aż 50% szans na zwycięstwo. Aby obstawiać baseball, nie można tego jednak robić w ciemno. Niezbędne jest poznanie zasad tego sportu.

Zasady gry w baseball

1. Boisko

Boisko do gry w baseball ma kształt wycinka koła o kącie rozwarcia 90 stopni. Jest ono podzielone na dwie kontrastujące ze sobą części. Wewnętrzna (indield) to kwadrat o boku 30 jardów (27,43 m), na którego czterech wierzchołkach znajdują się bazy. Ta część boiska jest utworzona z utwardzanego piasku. Pierwsza baza jest wierzchołkiem kwadratu, którego ramiona stanowią boczne linie boiska. Na prawo od niej znajduje się druga baza, na przeciwległym wierzchołku trzecia, a po lewej stronie czwarta. Za bazą pierwszą nazywaną także domową znajduje się stanowisko łapacza (catcher).

W środku kwadratu, w okolicach 18,39 znajduje się koło o średnicy 5,49 m, będące stanowiskiem pitchera (zawodnika rzucającego piłki).

Druga część boiska (outfield) stanowi natomiast obszar trawiasty będący wycinkiem koła o średnicy od 88,4 do 121,9 metra.

2. Zasady ogólne

Udział w grze w baseball biorą dwie drużyny, które dzielą się na atakującą (team at bat) i broniącą (fielding team). Całe sedno w tym, aby zawodnik atakujący, który odbija piłkę (pałkarz ang. batter) rzuconą przez pitchera zdobywał kolejne bazy. Jeśli wybije piłkę na tyle mocno, że zdąży przebiec przez wszystkie cztery bazy, zdobywa dla swojej drużyny punkt. Oczywiście może równie zdobyć tylko jedną, dwie lub trzy bazy, czy też w ogóle nie wyruszyć do biegu. Mecz ma 9 rund (inningów). W każdej z nich obie drużyny raz bronią i raz atakują.

3. Drużyna uderzająca

Drużyna atakująca zawsze zaczyna grę od jednego zawodnika, a wraz ze zdobywaniem kolejnych baz ich liczba wzrasta, choć nigdy nie przekracza czterech. Zawodnik ustawiony w bazie domowej próbuje kijem wybić piłkę rzucona przez miotacza tak, aby mieć szansę zdobyć jak największą ilość baz. Po dobrym wybiciu rzuca on kij i biegnie do bazy. Zdobywa ją, jeśli dotknie jej obojętnie którą częścią swojego ciała, zanim piłka dotrze do zawodnika, który jej strzeże. Zawodnik atakujący może być też wyautowany. Będzie tak, jeśli:

 - piłka dotrze do zawodnika bazy szybciej niż zawodnik, a broniący dotknie piłką atakującego. Poza tym wykluczenie następuje także po trzech nieudanych wybiciach - strike out (strike out zostaje ogłoszony po wykonaniu przez pałkarza całego zamachu kijem i nietrafieniu nim w piłkę),

 - wybita przez niego piłka zostanie złapana przez zawodnika drużyny broniącej, zanim dotknie ona ziemi — air ball

 - kiedy nie wykona on trzy razy wybicia, jeśli piłka przez pitchera zostanie rzucona prawidłowo

Podkreślmy jednak, że może on otrzymać bazę za darmo, kiedy pitcher cztery razy z rzędu rzuci piłkę w sposób nieprawidłowy. Kolejka pałkarzy jest ustalona przed meczem i zawodnicy drużyny atakującej odbijają w odpowiedniej kolejności.

4. Drużyna w polu

Drużynę broniącą tworzą miotacz, łapacz, czterech wewnątrzpolowych (pierwszobazowy, drugobazowy i trzeciobazowy), łącznik i trzej zapolowi. Miotacz stoi w stanowisku dla rzucającego, bazowi zajmują miejsca obok swoich baz, łącznik zazwyczaj ustawia się za nim, a zapolowi najdalej od baz. Ich zadaniem jest wyłapanie dalekich odbić.

5. Zmiany

W baseballu rezerwowym jest każdy, kto figuruje na liście graczy, których jest tutaj aż 25. Podczas spotkania drużyna może wykonać dowolną liczbę zmian.

Zastąpieni mogą być tak odbijający przez rezerwowych pałkarzy, jak i zawodnicy na określonych bazach przez biegaczy.

W drużynie broniącej mogą się oni dowolnie ustawiać na boisku i zmieniać.

6. Inningi

Podstawą w baseballu są inningi, które moglibyśmy określić mianem setów w siatkówce czy połów w piłce nożnej. Każdy mecz podzielony jest na dziewięć inningów, choć jeśli po 9 rundach jest remis, to rozgrywana jest runda dodatkowa.

W zasadzie mecz taki trwać może w nieskończoność, choć w praktyce nie jest to możliwe, bo w końcu któraś z drużyn zdobędzie decydujący punkt. Najdłuższym meczem jest spotkanie z 1920 roku pomiędzy Brooklyn Robins a Boston Braves. Mecz przerwano po 26 inningach z powodu zapadających ciemności. Mecz zakończył się wynikiem 1-1.

7. Ubiór i wyposażenie zawodników

Podstawowy element ubioru zawodników w baseballu stanowią stroje, które składają się z bluz z długimi rękawami, spodni i podkolanówek na nie naciągniętych. Nieodłącznym elementem stroju baseballowego jest czapka z daszkiem, która zwana jet od tego sportu baseballówką. Poza tym na poczet wyposażenia zawodników składają się:

- kij baseballowy (baseball bat) – lekko stożkowy z zaokrąglanym końcem i wygodnym, dwuręcznym uchwytem. Wykonany jest z drewna.

- rękawiczki do odbijania (Batter's Glove) - dzięki nim pałka nie ślizga się, amortyzuje prądy, które przechodzą przez nią podczas odbicia.

- rękawica baseballowa (baseball glove) – duża rękawica, przystosowana do wygodnego i skutecznego chwytania piłki.

- piłka (baseball ball) – kauczukowate jądro owinięte jest ciasno wieloma warstwami cienkiego sznurka. Pokryta jest skórą lub skóropodobnym tworzywem ze szwem.

- hełm pałkarza (Batter Helmet) – podobny w kształcie do czapki, ale wzmocniony miękką wykładziną i osłoną na ucho wystawione w kierunku nadlatującej piłki. Chroni głowę zawodnika przed uderzeniem.

- osłona (strój) catchera – maska ze stalowych drutów, napierśnik i nagolenniki chroniące catchera (łapacza) przed przypadkowym uderzeniem piłką oraz tzw. "poduszki" umocowane do nagolenników, które chronią kolana catchera.

Rodzaje zakładów w baseballu

Zakłady w baseballu na pewno nie są tak obszerne, jak te w bardziej popularnych sportach, ale poza standardowym 1-2 znajdziemy tam także zakłady dodatkowe.

Rozdaje zdarzeń z baseballu:

 • 12 - zakład na rozstrzygnięcie spotkania
 • 1X2 - zakład na rozstrzygnięcie jednego z inningów
 • Poniżej/powyżej - typowanie przekroczenia/nieprzekroczenia pewnego pułapu zdobytych punktów w meczu lub inningu
 • Handicap - zakład, w którym jeden z zespołów ma określoną przewagę punktową
 • Zdobycz zespołu – określenie czy zespół przekroczy lub nie jeden z progów punktowych ustalonych przez bukmachera
 • Parzyste/nieparzyste – zakład, czy po zsumowaniu punktów obu drużyn wynik będzie parzysty, czy też nie

Bukmacherzy z szeroką ofertą na baseball

Potentaci na światowym rynku zakładów online jak Unibet, bwin czy Pinnacle swoją ofertę starają się na tyle różnicować, by każdy gracz znalazł w niej coś dla siebie. Stąd także i na baseball oferują wiele rynków.

Niemniej jednak dedykowani bukmacherzy do obstawiania baseballu to ci amerykańscy, którzy właśnie na tego typu dyscplinach najbardziej się koncentrują.

 • Unibet (duża oferta zakładów przedmeczowych; ciekawe kursy; pierwszy zakład ubezpieczony w 50% do kwoty 123 PLN)
 • JustBet (szeroka i zróżnicowana oferta; bonus 15% do kwoty 2500 USD)
 • bwin (szeroka oferta; transmisje video; wysokie limity)
 • The Greek Sportsbook (ogromna oferta; wysokie kursy, duże limity; bonus 100% do 100 USD)
 • BetOnline (wysoki bonus powitalny 1000 USD, bardzo wiarygodny bukmacher amerykański)

Skąd czerpać wiedzę o baseballu?

W sieci nie znajdziemy wielu polskojęzycznych stron o baseballu. Znacznie więcej informacji znajdziecie natomiast na stronach anglojęzycznych.

 • mlb.mlb.com/home - strona internetowa ligi MLB
 • baseballsoftball.pl - strona Polskiego Związku Baseballu i Softballu
 • pl.wikipedia.org/wiki/Baseball - zakładka Wikipedii o baseballu
 • baseball.pl - polska strona poświęcona baseballowi w języku polskim
 • bezpośrednie strony klubowe
 • strony poświęcone ligom i turniejom baseballowym
 • profile klubów i zawodników na portalach społecznościowych

Żadna z polskich telewizji nie transmituje meczów baseballu, prawa do transmisji rozgrywek MLB posiada amerykańska felewizji FOX, która niestety jeszcze nie weszła z ofertą do Polski. Miłośnikom baseballa pozostaje zatem szukanie legalnych lub półlegalnych transmisji online, abonament wideo na mecze w internecie oferuje też oficjalny serwis MLB TV.

Specyfika obstawiania baseballu

Nie należy obstawiać baseballu przed znalezieniem na temat danego spotkania odpowiednich informacji. Jako że jest to sport dość specyficzny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Podczas typowania meczów baseballu pod uwagę należy brać:

 • miejsce rozgrywania spotkania - większość drużyn o wiele lepiej radzi sobie na własnych boiskach.
 • zmęczenie - zmęczenie zawodników jest bardzo ważne. Niekiedy drużyny grają serie przez 3-4 dni z rzędu.
 • serie - w baseballu dużo częściej niż w innych sportach występują serie zwycięstw/porażek, Oakland Athletics w 2002 miało 20 wygranych z rzędu!
 • kadra - kadra zespołu to 25 zawodników. Warto sprawdzić, czy w kadrze na dany mecz są zawodnicy, którzy stanowią o sile zespołu. Najważniejsi są tutaj pitcherzy (rzucający).
 • pogoda - o wyniku meczu z baseballu bardzo często decydują warunki atmosferyczne. Należy je zatem sprawdzić. Siła wiatru, deszcz czy wiatr przekładają się przede wszystkim na liczbę punktów.
 • faza sezonu - zmagania zazwyczaj kończą się fazą play-off. Drużyny mające w niej pewny udział mogą nie podchodzić w pełni skoncentrowane do ostatnich spotkań.
 • pitcherzy i miotacze - sprawdź, który pitcher zaczyna spotkanie. Bardzo często młodzi pitechrzy, choć również i miotacze nie wytrzymują presji.
 • pitcher w AL i NL - pitcher w American League (AL) nie ma obowiązku uderzać piłki natomiast w National League (NL) znajduje się w rotacji miotaczy.
 • statystyki - baseball jest dyscypliną bardzo mierzalną statystykami poszczególnych graczy, analiza spotkania często polega na spojrzeniu i odpowiednim zinterpretowaniu statystyk drużyny i ich graczy.

Porady do gry LIVE

Baseball obstawiać także można, grając go w zakładach LIVE. Należy jednak z rozwagą podchodzić do gry na żywo, trzymając się kilku zasad.

 • nie graj na chybił/trafił - nie graj spotkań, które nie są dobrze przeanalizowane
 • zapomnij o emocjach - odstaw na bok emocje, bo są one złym doradcą
 • graj za określoną część kapitału - nigdy nie stawiaj za całość kapitału. Zawsze graj za określoną część bankrollu 2-5%
 • graj wysokie kursy - w baseballu jest mnóstwo niespodzianek, a więc opłaca się gra po wysokich kursach. Nie graj natomiast kursów o niskim współczynniku.
 • oglądaj mecze - staraj się oglądać obstawiane spotkania
 • uważnie śledź boiskowe wydarzenia i relacje na linii pałkarz (batter) - miotacz (pitcher)

Baseball w zakładach bukmacherskich

Nie da się ukryć, że baseball to naprawdę trudny sport do obstawiania. Aby typować dobrze baseball w zakładach bukmacherskich należy dobrze poznać zasady tego sportu, a te najlepiej będzie utrwalić, oglądając jak najwięcej spotkań.

Następnie trzeba przyłożyć się do dogłębnej analizy. Bez niej na pewno szanse na wygraną są niewielkie, choć wielu uważa, że na seriach w baseballu da się wygrywać nawet bez określonej wiedzy. Istnieją systemy, które polegają na typowaniu zwycięstw danej drużyny aż do skutku. Możemy je jednak uznać za nieco zmodyfikowane progresje, a więc kilkanaście przegranych z rzędu może doprowadzić nas do bankructwa. Przeczytaj więcej o systemch bukmacherskich.

 

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. Moneyball - film obowiązkowy do obejrzenia dla tych, którzy chcą zainteresować się tą dyscypliną.Baseball jest jedną z najlepiej mierzalnych dyscyplin - zgadzam się. Właśnie w filmie widać na czym polega ta mierzalność. Głównym zawodnikiem nadal pozostaje pitcher, który rzuca do 5, 6 czy 7 rundy. Gdy zostanie zmieniony, pojawia się szansa na zmianę zmiennych w zakładach na żywo.Takich detali jest więcej, jednak aby je odnaleźć trzeba być naprawdę dobrym! W tym sporcie nie można oprzeć się na samych statystykach, bo dostęp do owych ma niemal każdy :)

  • Link
 2. Baseball jest znakomitym sportem do obstawiania, ale z wiadomych wzgledów mało popularnym w Polsce. Posiada więcej opcji niż większość sportów drużynowych, a do tego drużyny ligi amerykańskiej rozgrywają dwukrotnie więcej spotkań, niż na przykład w NBA. Przez ponad pół roku można praktycznie skupić się jedynie na baseballu i mieć za mało czasu, aby to wszystko ogarnąć.

  • Link

Skomentuj artykuł Baseball

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Baseball" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner