Bezpieczeństwo w zakładach online

Ocena 3,56/5 | 9 głosów

czyli jak chronić swoje pieniądze i prywatne dane osobowe.

Jeżeli obstawiasz zakłady bukmacherskie to na pewno rynek bukmacherów internetowych jest ci bardzo dobrze znany. Szersza oferta, lepsze kursy i brak podatku to cechy charakterystyczne internetowych firm bukmacherskich.

W tym artykule przyjrzymy się obstawianiu w internecie pod innym kontem, zwrócimy uwagę na bezpieczeństwo oraz ochronę naszych pieniędzy i danych osobowych.

Jeżeli traktujesz swój komputer jako prywatną sferę, a dodatkowo dzięki niemu zarabiasz pieniądze, powinieneś szczególnie zadbać o jego ochronę, ponieważ jeśli nie będziesz wystarczająco czujny możesz stać się ofiarą oszustwa.

Dane osobowe w sieci

Ogólnie rzecz ujmując, za dane osobowe rozumiemy wszystkie informacje na temat danej osoby fizycznej, dzięki którym będziemy ją mogli zidentyfikować. Dlatego zaliczamy do nich między innymi imię, nazwisko, adres, e-mail, numer dowodu osobistego, PESEL, NIP, karty kredytowej czy jakikolwiek inny numer, który na ową identyfikacje pozwoli. Adres e-mail też jest daną osobową gdyż zdarzają się adresy typu imie.nazwisko@gmail.com, które dobrze pozwalają określić jego właściciela.

W ujęciu zakładów bukmacherskich najważniejsze wydają się być dokumenty takie jak dowód osobisty i karta kredytowa, które zazwyczaj są niezbędne do weryfikacji naszego konta bukmacherskiego. Oczywiście, aby taka weryfikacja przebiegła pomyślnie dane z panelu rejestracyjnego oraz dostarczonych z postaci screenów dokumentów muszą się zgadzać. Wniosek jest prosty: rejestrując konto u bukmachera jesteśmy zmuszeni podać prawdziwe dane.

Bezpieczny komputer, bezpieczny internet

Wielu użytkowników internetu bagatelizuje kwestię bezpieczeństwa, licząc, że to co w sieci raz - jest anonimowe, dwa - nie niesie ze sobą fizycznych konsekwencji takich jak np. utrata pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Wraz z rozwojem internetu, ewoluował także rynek oszustw i wyłudzeń. Do tego stopnia, że w policji funkcjonuje wydział do spraw cyberprzestępczości.

Jeżeli internetowy przestępca uzyska dostęp do Twojego konta u bukmachera to z pewnością  wyczyści je z obecnych tam pieniędzy! Zastanawiasz się w jaki sposób skoro wypłata jest możliwa wyłącznie na konto, z którego środki zostały wpłacone? Większość bukmacherów udostępnia też stoliki do gry w pokera więc najprostszym sposobem będzie po prostu przegranie Twoich pieniędzy na inne konto oszusta służące właśnie do przejmowania środków.

Jak skutecznie odeprzeć ataki na nasz komputer? Oto kilka bardzo prostych do wykonania porad:

1. Oprogramowanie antywirusowe

Będąc podłączonym do sieci nasz komputer na niebezpieczeństwo, przede wszystkim w postaci wirusów, narażony jest przez cały czas. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie system antywirusowy. Poza wirusami chroni on nasz komputer przed „trojanami”, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami czy keyloggerami.

Ochrona komputera przed wirusami
Chroń komputer. Nie korzystaj z podejrzanych serwisów.

Jako że antywirusy płatne są znacznie lepsze od tych darmowych, gdyż wyłapują o wiele więcej zagrożeń, właśnie takie polecamy. Według badania AV-Test w 2015 roku najlepiej wypadają Bitdefender i Kaspersky. Dodatkowo, aby wzmóc ochronę przed niebezpiecznymi programami, dodatkowo warto sięgnąć po jakiegoś antymalware'a.

Sknerusom polecamy darmowe wersje antywirusów AVG lub Avast – zawsze to lepsze niż nic.

2. Zapora systemowa

Poza tym każdy użytkownik podłączony do sieci na swoim komputerze powinien mieć włączoną zaporę systemową (Firewall) chroniącą przed bezpośrednimi atakami z sieci. Możliwość jej włączenia/wyłączenia w każdej wersji Windows znajdziemy w Panelu Sterowania.

3. Sprawdzone przeglądarki

Odnośnie bezpieczeństwa brylują trzy przeglądarki (Google Chrome, Firefox, Opera). IE (Internet Explorer) przez raczej nie jest polecany.

4. VPN

VPN to prywatna zabezpieczona sieć, przez którą można łączyć się z internetem. Usługa VPN szyfruje wszystkie dane jakie wprowadzasz i odbierasz w sieci, dotyczy to zarówno wprowadzanych haseł, jak i informacji które serwisy odwiedzasz. Dodatkowym atutem VPN jest anonimizacja połączenia gdyż serwisy na które wchodzisz przez VPN nie widzą komputera a jedynie serwer VPN przez który się łączysz, dzięki temu nikt nie pozna historii przeglądanych stron, nie zapisze w logach serwera IP oraz prawdziwej lokalizacji. VPN podnosi bezpieczeństwo komputera i prywatność danych. O VPN więcej przeczytasz w osobnym artykule VPN.

5. Aktualizacje oprogramowania

W celu poprawy bezpieczeństwa zawsze należy aktualizować zarówno przeglądarki, jak i flash playery, które w innym wypadku stanowią dużą lukę systemu bezpieczeństwa.

6. Strzeż się nieznanych linków

Nieznane linki to nie tylko reklamy na stronach ale też przychodzące na pocztę elektroniczną wiadomości podszywające się pod innego nadawcę. UWAGA! Wielu oszustów przysyła wiadomość z ofertą bonusową danego bukmachera i bardzo podobnym do oryginalnego adresem e-mail. Zazwyczaj wiadomości takie są słabe od strony graficznej. Kliknięcie w nieznany link, a następnie próba zalogowania na fałszywej stronie (która z pozoru może wyglądać identycznie jak strona bukmachera) może skutkować dostępem do naszych kont i haseł (banku, bukmachera, poczty, Allegro, itp.) Taki proceder nazywa się phishing i należy zachować bardzo dużą ostrożność i podejrzliwość gdy link w mailu kieruje do innej domeny niż domena bukmachera.

W razie wątpliwości zamiast klikać w link z podejrzanego maila należy przejść na stronę danego bukmachera z linków w naszym serwisie lub wpisać nazwę bukmachera w google i wejść z poziomu wyników wyszukiwania.

7. Nie pobieraj plików instalacyjnych z niezaufanych źródeł

Jedną z najczęstszych przyczyn zainfekowania komputera wirusem jest instalacja programu, który został ściągnięty z internetu z niezaufanej strony internetowej. Problem zwykle dotyczy pirackich wersji płatnych programów może to być np. Microsoft Office, gry czy jakikolwiek inny program użytkowy.

Z jednej strony masz darmową wersję płatnego programy, a z drugiej „w bonusie” w międzyczasie zaaplikowany program szpiegujący.

Dlatego bardzo nie polecamy ściągać instalek z publicznych stron z warezami czy torrentami, to samo tyczy się ściągania generatorów kodów aktywacyjnych lub cracków. Każdy program wykonywalny (exe, bat, com) niewiadomego pochodzenia jest potencjalnym sprawcą szkód na komputerze.

Zanim zdecydujesz się ma instalacje pirata to sprawdź czy nie ma alternatywnego programu dostępnego za darmo.

8. Weryfikacja dwuetapowa

Wszędzie gdzie jest to możliwe włącz weryfikację dwuetapową. Weryfikacja dwuetapowa nakłada dodatkową warstwę ochrony na proces logowania się na konto gdyż wymaga od użytkownika podwójnej autoryzacji. Pierwsza autoryzacja to hasło do konta, druga to losowy kod znaków do wpisania wyświetlany w aplikacji na telefonie. Najpopularniejsza aplikacja to Google Authenticator.

Dzięki takiemu zabezpieczniu, nawet jeżeli ktoś zdobędzie hasło do konta to i tak nie będzie mógł się na nie zalogować.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo naszych danych zależne jest od tego, jaką wagę przywiązujemy do ich ochrony i jak dbamy i ich bezpieczeństwo. Jeżeli wydaje Ci się, że "nikt nie jest zainteresowany moimi danymi" to jesteś w błędzie bo kradzieże tożsamości to nie fikcja tylko przerażająca rzeczywistość. Dlatego przede wszystkim skupić się należy na ochronie ogólnej bo nawet najmniejsze usprawnienie bezpieczeństwa danych może uchronić przed atakiem.

Hasło ujawnione na zdjęciu
Hasło ujawnione na publicznym zdjęciu.

Bardzo ważną kwestią są konta pocztowe, które są nam niezbędne do założenia konta u bukmachera. Najbardziej polecany przez specjalistów jest gmail.com gdzie możesz włączyć weryfikację dwuetapową. Bezpieczeństwo zapewnione przez Google stoi na dużo wyższym poziomie niż u polskich odpowiedników na WP, Interii czy Onecie.

Dużą rolę odgrywają też stosowane przez hasła. Generowanie identycznych haseł wszędzie i do tego krótkich oraz zawierających datę urodzin, imię czy nazwisko nie jest dobrym pomysłem. Hasła powinny być długie, skomplikowane, nietworzące wyrazów. Należy je też zapisać na kartce i trzymać w dobrze ukrytym miejscu, a nie na poczcie elektronicznej. I oczywiście nie robić sobie z taką karteczką zdjęć.

Wystrzegaj się stosowania tego samego hasła w kilku miejscach, ponieważ jeśli zostanie ono złamane, włamywacz ma automatycznie dostęp do kont tam, gdzie ono funkcjonuje.

Jak bezpiecznie korzystać z bukmacherów?

Jak wspomnieliśmy na początku, by założyć konto u jakiegokolwiek bukmachera online, należy przy rejestracji podać autentyczne dane osobowe, a rynek firm bukmacherskich ciągle się poszerza. Jak zadbać o ochronę danych osobowych przez bukmacherów?

1. Ranking SBR

Ranking, który hierarchizuje bukmacherów przy pomocy liter od A+ (najwyższa wiarygodność) do G (najniższa wiarygodność). W ocenie główną wagę mają dwa aspekty: wypłacalność i zażalenia graczy na anulowane wygrane lub wątpliwe sprawy sporne.

Hierarchia ocen Ranking SBR:

  • A do A+ - jest to ścisła czołówka bukmacherów, do której zaliczamy 7-10% wszystkich firm.
  • B do B+ - około 20% firm bukmacherskich. Cechuje je wysoka wiarygodność oraz minimalne, niemal zerowe ryzyko utraty środków.
  • C do C+ - typowi średniacy, w których występuje ryzyko utraty środków, choć nie jest duże.
  • D do D+ - firmy nie warte większej uwagi, gdyż ryzyko utraty środków jest na naprawdę wysokim poziomie.
  • F - bukmacherzy mający zamiar tylko oszukać swoich klientów, niewypłacalni po wygranej.
  • Bukmacherzy bez rankingu - firmy bukmacherskie bez rankingu, gdyż ten przyznawany jest dopiero po okresie nie krótszym niż 24 miesiące.

2. Weryfikacja

Dokonując depozytu za sprawą karty kredytowej, w wielu firmach bukmacherskich jesteśmy proszeni o jej weryfikację. UWAGA! W takiej sytuacji nie należy podawać całego numeru karty, a jedynie jej pierwsze i ostatnie cztery cyfry. Resztą powinna zostać zamazana na programie graficznym (choćby Paint) i być niewidoczna.

Pod żadnym pozorem nie można podawać 3-cyfrowego numeru CVV (kodu bezpieczeństwa) znajdującego się na odwrocie karty, należy go zamazać w programie graficznym. Po podaniu tych informacji osoby trzecie dokonujące weryfikacji będą mogły dysponować środkami zgromadzonymi na naszej karcie.

3. Login w formie maila

Zasadniczo łatwiej jest włamać się na konto w firmie bukmacherskiej, gdzie loginem jest nasz e-mail a nie losowy identyfikator lub samodzielnie wybierany login.  Nie jest to dobre rozwiązanie gdyż oszust zdobywając dostęp maila ma już część danych do konta bukmacherskiego.

Może też próbować uzyskać dostęp do bukmachera poprzez funkcję "przypomnij hasło" gdyż nie wszyscy bukmacherzy w tych mechanizmach wprowadzają dodatkowy poziom bezpieczeństwa np. "numer bezpieczeństwa" (np. bet365 posiada).

4. Bezpieczny depozyt

Przeprowadzając depozyt, dbając o bezpieczeństwo swoich danych, należy skorzystać z firmy pośredniczącej w transakcjach. Najlepiej na tle tego typu podmiotów wypada Skrill i Neteller, choć polecić moglibyśmy jeszcze Przelewy24. Problem w tym, że drugi sposób wpłat zmusza nas do wypłaty środków bezpośrednio na nasze konto bankowe, co może mieć negatywne reperkusje w kontekście ustawy hazardowej. W 100% bezpieczne są też wpłaty przez kody Paysafecard i Ukash.

Włamanie na konto bukmachera — przykład z życia wzięty

Październik 2010, zagraniczny bukmacher, szkodliwość czynu - niewielka, skradzione kilkaset złotych. Znacznie większy problem w internetowym sklepie Allegro.

Tak się to wszystko zaczęło, choć sprawa miała (niestety) o wiele głębsze dno. Z bukmacherami internetowymi byłem wówczas związany około 4 lat, ale jak to mówią mądry Polak po szkodzie. Tak się złożyło, że na Allegro, poczcie wp.pl i koncie u bukmachera miałem te same hasła (na innych kontach bukmacherskich były inne). Pech (głupota) doprowadził(a) mnie do tego, że musiałem ciągać się po sądach. Podejrzewam, że o bukmacherce dany oszust nie miał wielkiej wiedzy, ale oszukać udało mu się mnie, jak i ponad setkę innych osób także na Allegro. I tak powystawiał mi kilkanaście aukcji (telefony z opcją kup teraz i płać z góry) o wartości 1000-2000 zł za cenę 300-700 zł. Nie muszę mówić jak wiele „jeleni” się na to nabrało.

Ostatecznie sprawa została zgłoszona na komisariat, toczyła się ponad 2 lata. Sam musiałem za jeden telefon osobie, która go u mnie „zakupiła” pieniądze oddać. Sprawca został uniewinniony z braku dowodów. Ostatecznie wedle zgromadzonych materiałów oszukanych zostało około 200 osób na sumę ponad 300 tysięcy złotych.

Jak ma się to do bukmacherki? Otóż w moim przypadku było tak, że kradzieży pieniędzy z konta bukmachera nawet nie zgłosiłem (strach przed grą przez internet), bo znając polskie prawo, sam bym się załatwił, choć pewnie spowodowane było to też niewielką stratą finansową.

Dlatego wam w takiej sytuacji też, bym tego robić nie radził. Co innego, jeśli pieniądze zginą wam z konta Skrill (o tym także słyszałem). Jako że jest to portfel płatniczy, a wy możecie nim swobodnie korzystać ten fakt zgłosić już warto.

Podsumowanie

Podsumowując łatwo dojść do jednego zasadniczego wniosku. Jeśli sami nie zadbacie o swoje pieniądze (także dane osobowe), nie liczcie na to, że ktoś zrobi to za was.

Nawet jeśli dojdzie do przestępstwa, większość tego typu oszustw jest umarzanych z braku dowodów. Bo złapanie kogoś przez internet, a tym bardziej udowodnienie mu winy jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

W przypadku włamania na konto bukmacherskie jest jeszcze gorzej, jedyne co możemy zrobić to kontakt z supportem i ewentualna jego blokada. Dlatego warto stawiać na bukmacherów, w których w każdej chwili połączyć się możemy z obsługą techniczną i którzy są wiarygodni w ocenie graczy, a także prestiżowych portali internetowych.

Ze swojej strony należy zadbać o ochronę komputera przed cyberatakami gdyż kradzież danych, podszywanie się pod ofiary i włamywanie się na ich konta nie jest fikcją tylko rzeczywistością. Lepiej się zabezpieczyć i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nawet kosztem pewnych niedogodnień niż nic nie zrobić w tym kierunku i później żałować.

 

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

  1. NAPEWNO w sts o swoja kase nie mozna byc spokojny nie tak dawno hakerzy sparalizowali prace sts na okolo 2 tygodnie

    • Link

Skomentuj artykuł Bezpieczeństwo w zakładach online

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Bezpieczeństwo w zakładach online" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,56/5 | 9 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Zakłady a prawo:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner