Bukmacherzy naziemni w Polsce

Ocena 3,25/5 | 4 głosy

Zakłady bukmacherskie nie zostały wymyślone w dobie internetu. Przed rozpowszechnieniem się technologii gracze również potrafili sobie radzić i to z dobrym skutkiem, obstawiając wybrane pojedynki w punktach stacjonarnych. Jaka jest ich obecna sytuacja w Polsce?

Punkty stacjonarne niezmiennie odwiedzane są przez graczy. Ich znaczną część stanowią starsi gracze, którzy przywykli do takiego sposobu składania zakładów, młodzi chłopcy na granicy 18. roku życia, marzący o wielkiej Fortunie zbitej na 2-3 kuponach oraz osoby, którym bardziej od wygrania pieniędzy zależy na spotkaniu się z ziomalami i wypiciu kilku piw pod punktem bukmacherskim.

Z niebytu i zapomnienia firmy wyciągnęła ustawa hazardowa, która prawnie zakazuje Polakom gry u bukmacherów nie posiadających licencji na przyjmowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. Żaden z zagranicznych internetowych bukmacherów takiej licencji nie posiada więc osobom logującym się z terytorium RP grać u nich w świetle prawa Polskiego nie wolno. Po 2010 roku rozpoczęła się mocno lobbowana przez właścicieli naziemnych bukmacherów nagonka na internetowych graczy mająca na celu zwiększenie ruchu w punktach naziemnych.

Wykorzystując sytuację, dwie największe firmy na polskim rynku - STS oraz Fortuna - przeszły do ofensywy, wkraczając w świat sponsoringu sportowego, zostając sponsorami strategicznymi dwóch największych klubów piłkarskich. Odpowiednio Lecha Poznań i Legii Warszawa. Mimo zaostrzonych przepisów gracze nad Wisłą wolą obstawiać u zagranicznych firm, mimo że dostępne w Polsce zakłady naziemne nieustannie poszerzają swoją ofertę i walczą o klienta.

Bukmacherów tych nazywamy naziemnymi lub stacjonarnymi z uwagi na to, że posiadają punkty przyjmowania zakładów, do których można pójść i obstawić zakłady "na karteczce". Kiedyś to była jedyna możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich, obecnie każdy z tych bukmacherów posiada też stronę internetową i przyjmuje zakłady online.

Głównym mankamentem zakładów stacjonarnych są wysokie podatki nakładane na gracza, podatki te przekładają się na niższą ewentualną wygraną. Stawiając zakład, za każdym razem pobierane jest 12 procent wkładu na poczet daniny dla budżetu państwa. Oznacza to, że stawiając za 100 PLN tak naprawdę gracz obstawia za 88 PLN więc na start bukmacher pobiera 12% a dopiero do tego dolicza swoją marżę (zobacz ranking bukmacherów według marży). Sytuacja jest analogiczna przy innych kwotach.

Dodatkowy podatek funkcjonuje przy okazji wysokich wygranych czyli powyżej pułapu 2280 PLN. W takim przypadku wypłata za wygrany kupon zostanie pomniejszona o 10 procent. O kwestiach podatkowych przeczytać możesz więcej w artykule podatki w zakładach bukmacherskich.

Bukmacherzy naziemni w Polsce

Naziemni bukmacherzy zwani są w slangu bukmacherskim "ziemniakami" po jakimś czasie otworzyli swoje strony internetowe więc oprócz naziemnych punktów można u nich obstawiać też online. W świetle ustawy hazardowej są to jedyni legalni bukmacherzy dla osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Fortuna

Fortuna logo

Fortuna to czeska firma, która funkcjonuje w Polsce od 1989 roku. W tym czasie zjednała wielu miłośników zakładów bukmacherskich. Na rynku zakładów naziemnych od lat rywalizuje z STS-em. Posiada szeroką ofertę na zakłady. Nie brakuje rynków pobocznych i  zakładów z niższych lig polskich, których brakuje w ofertach największych bukmacherów internetowych. Przegrywa z nimi zdecydowanie wysokością kursów.

Przeczytaj opis i naszą opinię o bukmacherze Fortuna w oddzielnym artykule.

Milenium

Milenium logo

Na rynku działa od 2004 roku. Wywodzi się z Poznania i znany jest z czerwono-białych barw. W całym kraju ma blisko 200 punktów przyjmowania zakładów, posiada również stronę internetową gdzie możliwe jest obstawianie. Na start oferuje bardzo dobry bonus powitalny 100% aż do 760 PLN, jest dobrą alternatywą dla pozostałych firm bukmacherskich. Dowiedz się więcej o Milenium w osobnym artykule.

Bonus dla nowych graczy online: firma przygotowała dla swoich użytkowników promocję, w której zyskać mogą 50% swojego pierwszego depozytu. Maksymalna kwota, na jaką mogą liczyć gracze to  500 PLN. Aby tak się stało, należy dokonać pierwszego przelewu nie później niż 10 dni po rejestracji. Uwolnienie środków bonusowych następuje po zagrania za równowartość dwukrotności bonusu oraz dwukrotności połowy pierwszej wpłaty. Do obrotu wliczają się kupony z min. 3 zdarzeniami oraz kursem nie mniejszym niż @2,00.

Totolotek

Totolotek logo

Totolotek to najstarszy polski bukmacher, w branży od 1992 roku. Ofertą podobny do Milenium. Znacznie odstaje od oferty STS-u i Fortuny.

Bonus dla nowych graczy online: bukmacher oferuje bonus 100% od pierwszego depozytu do kwoty 500 PLN. Aby uwolnić bonusowe środki należy zagrać za równowartość 4-krotności otrzymanego bonusu. Do obrotu wliczają się jedynie kupony z kursem co najmniej @3,60. Przeczytaj pełny opis bukmachera i naszą opinię o bukmacherze Totolotek.

forBET

forBET logo

forBET to nowy bukmacher, powstał w 2016 roku i przez pierwsze 2 lata dostępny był jedynie nie w internecie. W sierpniu 2018 forBET uruchomił terminale do obstawiania zakładów w placówkach naziemnych w wielu polskich miastach.

Przeczytaj pełny opis bukmachera i naszą opinię o bukmacherze forBET

Star Typ Sport

STS logo

Zdecydowanie największa polska firma, o której coraz głośniej, ze względu na podejmowane akcje promocyjne. Do takich należy sponsoring Lecha Poznań oraz piłkarskiej reprezentacji Polski. Bukmacher zdecydował się nawet nakręcić dwa spoty reklamowe, które transmitowane były w telewizji.

STS najszerszą ofertę spośród bukmacherów naziemnych w Polsce. Prawdziwymi perełkami mogą być zakłady niższych polskich lig, szczególnie piłkarskich, które można obstawiać w STS-ie. Kursy na najważniejsze wydarzenia, a szczególnie ich rynki poboczne (np. under/over, handicapy) znacznie odbiegają od kursów bukmacherów sieciowych. Najlepsi gracze z punktów stacjonarnych biorą udział w zawodach, w których zwycięzca miesięcznego etapu otrzymuje samochód osobowy.

Bonus dla nowych graczy online: STS oferuje swoim nowym klientom podwojenie ich pierwszego depozytu. Maksymalny bonus to 200 PLN. Warunki obrotu są dość proste. Wystarczy zagrać za trzykrotność pierwszej wpłaty, aby móc wypłacić pieniądze z konta.

Dlaczego nie warto grać u bukmacherów naziemnych?

Podatki, podatki, podatki…

Tak jak pisaliśmy już na samym początku – największa udręka i mankament dla graczy. W przypadku wyższych stawek trzeba rozbijać kupon na kilka mniejszych, by uniknąć płacenia 10% podatku dochodowego. Niestety 12% podatku od gier nie można uniknąć, straty ponoszone przez graczy z tego tytułu mogą być ogromne.

Podatki, pieniądze
Wysokie opodatkowanie 12% + 10%

Wysokie marże, niskie kursy

Jeśli zakład nie jest unikatem na rynku, czyli nie mają go bukmacherzy internetowi, to na 99% w sieci znajdzie się strona, na której gracz znajdzie zdecydowanie lepszy kurs na to zdarzenie, a tam dodatkowo nie będzie musiał płacić podatków gdyż  firmy zagraniczne zarejestrowane są w takich lokalizacjach (Malta, Gibraltar, Cypr) gdzie podatek od wygranych wynosi 0%.

Biurokracja

Zakładanie konta online u bukmachera stacjonarnego wiąże się z koniecznością wprowadzenia zdjęć dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego czy prawa jazdy) by móc rozpocząć jakąkolwiek grę.

Organy ścigania

Gra w bukmachera naziemnego to tylko pozornie bezpieczna sprawa. Służba Celna, zajmująca się szukaniem graczy bukmacherów internetowych, mając wgląd w dane bukmacherów naziemnych może stać się posiadaczem danych gracza. Mając je do dyspozycji może poszerzać krąg podejrzanych o łamanie ustawy hazardowej bo skoro ktoś obstawia w punktach naziemnych istnieje prawdopodobieństwo, że robi to również w internecie.

Co można wykorzystać grając u bukmacherów naziemnych?

Wysokie bonusy - bonusy przyznawane przez naziemnych są wysokie i dość łatwe w obrocie. To zdecydowany plus, który może skłonić do chociaż chwilowego „romansu” z bukmacherami naziemnymi.

Programy lojalnościowe - bukmacherzy stacjonarni dbają o swoich klientów, przyznając im punkty za każdą wizytę w punkcie, przegrane i wygrane zakłady oraz inne aktywności. Te przekładają się na darmowe zakłady, drobne upominki bądź też rywalizację w turniejach, gdzie do zdobycia są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zakłady na niskie polskie ligi - tylko u bukmacherzy naziemni wystawiają kursy na polskie niskie ligi piłkarskie. Tylko tutaj postawisz na amatorskie ligi, na mecze międzywojewódzką 3 ligę i wojewódzka 4 ligę, które są 4 i 5 klasą rozgrywek piłki nożnej w Polsce.

Anonimowe zakłady za gotówkę - bukmacherzy internetowi wymagają podania danych osobowych (wyjątek to bukmacherzy bitcoin) i weryfikują tożsamość gracza. W punktach naziemnych nie trzeba się niczym weryfikować a opłatę za zakład można uiścić gotówką.

Potwierdzenie wygranej - naziemni bukmacherzy wystawiają na żądanie tzw. potwierdzenie wygranej. Na potwierdzeniu zawarta jest kwota wygranej a potwierdzenie wydawane na okaziciela wygranego anonimowego kuponu. Takie potwierdzenie może się czasami przydać.

Przyszłość bukmacherów naziemnych

Zakłady stacjonarne zawsze będą miały swoich zwolenników gdyż przejście się do punktu naziemnego niesie ze sobą pewne walory emocjonalne - można spotkać się z kumplami i pogadać o piłce nożnej, zapalić fajkę lub wypić piwo w towarzystwie czy zagadać z miłą panią z okienka.

Jednak są to walory czysto rekreacyjne i mało opłacalne. Niewiele osób będzie decydować się na grę w momencie, kiedy w tym samym czasie będzie mogło spokojnie w domu obstawiać w innych miejscach, mając szanse na zdecydowanie wyższe wygrane przy takiej samej stawce.

Każdy z nowych graczy, który poważnie myśli o zarabianiu na zakładach sportowych prędzej czy później przeniesie się z naziemnych bukmacherów do tych internetowych. Powód? Znacznie większe wygrane, błyskawiczne rozliczanie zakładów, czy komfort grania w domu. Przeczytaj też wybór bukmachera.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Bukmacherzy naziemni w Polsce

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Bukmacherzy naziemni w Polsce" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,25/5 | 4 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Poznaj bukmachera:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.