Downswing

Ocena 4/5 | 2 głosy

Typowanie zakładów bukmacherskich zawsze obarczone jest ryzykiem porażki. Dzieje się tak, ponieważ ostateczny wynik rywalizacji nie leży jedynie w rękach typera tylko zależy od danej drużyny czy zawodnika. Ostateczny sukces w zakładach zależy również od chłodnej głowy i dobrego przygotowania psychicznego na trudniejszy okres, który prędzej czy później nadejdzie.

Często bywa, że gracz robi wszystko dobrze, a mimo wszystko kolejny typ okazuje się chybiony. Przykład takiej negatywnej serii określa się mianem downswingu. W artykule przedstawimy podstawy psychologii w zakładach bukmacherskich

Co to jest downsing?

Downswing to pojęcie zapożyczone z pokera, jednak termin ten bardzo dobrze pasuje również do zakładów bukmacherskich. Najprościej jest go wytłumaczyć odnosząc się do przegranych w określonym okresie. Wielu graczy przegrane te określa mianem pecha i po części ma sporo racji. Pojęcie downswingu znane jest profejsonalnym graczom, którzy zgodnie z ustaleniami analizują mecze, odpowiednio stawkują zakłady, a mimo wszystko odnoszą ciągłe porażki, choć w przeszłości, wykonując ta same kroki, odnosili profity.

Downswing - seria przegranych zakładów. Zakłady posiadały wartość, zostały zagrane zgodnie ze strategią typowania a mimo to przyniosły stratę.

Co powoduje downswing?

Przyczyny wystąpienia downswingu możemy podzielić na dwie kategorie. Kategoria pierwsza - czynniki zależne od typera takie jak zmęczenie lub problemy osobiste. Kategoria druga - czynniki niezależne od typera czyli matematyka. Z uwagi na to, że zakłady bukmacherskie są grą z elementem losowym to zawsze istnieje pewna szansa na wystąpienie serii niepomyślnych zdarzeń i gracz nie ma na to wypływu.

O klasycznym downswingu możemy mówić, kiedy nie trafimy w dłuższej serii dobrze przeanalizowanych zakładów, które na pozór wydawały się wygrane. Powodem takiego stanu mógł być pech, fix, słaba skuteczność zawodnika lub drużyny czy jego niedyspozycja spowodowana innym czynnikiem. Finalnie zakład taki jest pudłem, a my tracimy kolejne pieniądze ze swojego bankrolla nie tylko znacznie uszczuplając nasz budżet, ale także narażając się na negatywne skutki czyli pogorszenie nastroju bądź zwiększenie stresu, co następnie przekłada się na nerwowe ruchy w kolejnych typach.

Niekontrolowany downsing może przerodzić się w tilt – czyli całkowitą utratę racjonalnego myślenia. Tilt objawia się utratą kontroli nad podejmowaniem przez człowieka rozsądnych decyzji. Najczęstszym objawem tiltu jest chęć natychmiastowwgo odegrania się – bezpodstawne zwiększanie stawki kolejnych zakładów, wyszukiwanie zakładów na siłę. Gracz będący w tilcie opanowany jest przez emocje, złość jest w amoku i nie potrafi racjonalnie myśli. Tilt zwykle prowadzi do jeszcze większej utraty kapitału.

Jak wyeliminować downswing?

W grach opierających się na rachunku prawdopodobieństwa wyeliminowanie downswingu niestety nie jest możliwe. Dotyczy to zarówno zakładów bukmacherskich jak i pokera czy tradingu finansowego.

Przestrzeganie wszystkich zasad dobrego typera nie zagwarantuje nikomu osiągania stałego zysku w całym okresie obstawania. Dobra analiza meczu, obstawianie zakładów z wartością, optymalne stawkowanie i trzymanie się zasad strategii – przyniosą korzyść finansową w długim okresie, jednak w krótszych wybranych okresach czasu każdemu zdarzać się będą „niespodziewane” serie porażek. Należy mieć na uwadze, że nie ma ustalonego okresu downswingu. Gorszy okres może trwać kilka dni lub nawet miesiąc. Wszystko zależy od specyfiki danej sytuacji i natężenia zakładów.

Serie porażek są niespodziewanie z punktu widzenia gracza, jednak są one jak najbardziej spodziewane z punktu psychologicznego i matematycznego. Jeżeli wiemy, że czegoś nie da rady wyeliminować – musimy nauczyć się z tym żyć.

Poniżej przedstawiamy wizualizację downswingu na przykładzie historii wyników prawdziwych rozdań pokerowych. Na wykresie zauważyć można miejsca, w których wyniki gracza wyraźnie odchodzą od jego średniej wygranej w czasie (expected value).

Widać, że zarówno pozytywne odejścia od średniej (upswings) jak i negatywne (downswing) są tylko tymczasowym zaburzeniem trendu. Łączny zysk gracza po jakimś czasie wracaja do wartości oczekiwanej (expected value). Różnica pomiędzy aktualnym wynikiem gracza a wartością oczekiwaną to odchylenie od średniej czyli wariancja (variance).

Upswing i Downswing na przykładzie rozgrywek pokera

Jak radzić sobie z downswingiem?

Psychologia i dobry "mindset" jest bardzo ważny zarówno w pokerze jak i przy typowaniu zakładów. Pasmo porażek przy dobrze przeanalizowanych meczach czy całych kuponach jest frustrujące. Wszak przecież każdy z nas gra po to, by raz - dobrze się bawić, dwa - dodatkowo zarobić. Przy porażkach, kiedy to uszczuplamy nasz budżet, popadamy w przygnębienie, a niekiedy nawet depresję. Dlatego tak ważne jest radzenie sobie z downswingiem.

Wszystko zależy tu od naszej głowy i sposobu myślenia, a pierwszej zmiany dokonać musimy, siadając do analizy i stawiając kupon. Nie powinniśmy tego robić z przekonaniem, że na pewno jesteśmy już zwycięzcami, a na pieniądze przyjdzie nam tylko trochę poczekać. Nie oznacza to jednak, że wskazane jest też myślenie negatywne i bycie pewnym przegranej. Powinniśmy być neutralni zdając sobie sprawę z tego, że na tę chwilę zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, a reszta nie zależy już od nas.

Kolejne porażki mogą w szybkim tempie przyczynić się do pogorszenia naszej sytuacji materialnej i psychicznej. Tym bardziej, jeśli nie potrafimy rozróżnić budżetu przeznaczonego na grę od tego, który służy zaspokojeniu naszych codziennych potrzeb. Przy serii porażek, kiedy przegrywamy tylko więcej i więcej, powinniśmy sobie zrobić przerwę. Pozwoli nam ona oczyścić umysł, odciąć się od gry i zająć czymś innym. Przerwa zawsze wpływa na graczy korzystnie i pozwala nabrać pozytywnej energii.

Inną kwestią jest już natomiast sama długość takiej przerwy. Przynajmniej raz na kilka miesięcy, kiedy to dopadnie nas downsing, a na pewno będzie on w naszej grze obecny, powinniśmy postawić na przerwę dłuższą wynoszącą tydzień lub nawet dwa. Pomiędzy nimi co pewien czas, kiedy Fortuna nam nie sprzyja, wskazane są też przerwy krótsze liczące dzień, dwa czy trzy.

Ważne, aby mieć wówczas jakieś inne zajęcie i oderwać się od zawodowego sportu i zakładów z nim związanych. Natomiast zawsze wskazany jest relaks, niezależnie co przez niego rozumiecie. Dla jednych będzie to gra w piłkę ze znajomymi, dla drugich poddanie się zapomnianej lekturze, a dla jeszcze innych wycieczka w góry.

Jak unikać downswingu?

Najważniejsze jest tutaj to, że downswingu samego w sobie, rozumianego jako czarną serię, uniknąć się nie da. Nawet jeśli jesteśmy wybitnymi graczami, to słabsza seria na pewno prędzej lub później się nam przytrafi.

Porównać to moglibyśmy ze światowej klasy napastnikiem, który w jednym meczu dla dobrej drużyny potrafi strzelić dwie czy trzy bramki, a w następnych czterech czy pięciu, kiedy jego drużyna mierzy się z zespołami o wiele niżej notowanymi, nie zdobywa ani jednej. Takie jest prawo wariancji, które na szczęście nie trwa wiecznie. Wiele możemy zrobić natomiast, aby downswing nie pociągnął nas na samo dno. Zaradzić temu możemy:  

  • trzymając się planu gry,
  • grając za określony procent kapitału,
  • oddzielając kapitał na grę od budżetu domowego,
  • robiąc regularne przerwy,
  • podchodząc do gry w sposób racjonalny,
  • przyjmując porażki z pokorą,
  • nie nastawiając się na łatwy zysk.

Należy starać się zidentyfikować moment downswingu i następnie bez frustracji trzymając się strategii przetrwać go z jak najmniejszą utratą kapitału. Zakładami rządzi matematyka, po serii niepomyślnych rozstrzygnięć zakładów musi przyjść seria odwrotna. Zakładając, że obstawiane typy mają value to przy wystarczająco dużej próbie (czytaj paradoks hazardzistyregresja do średniej spowoduje odrobienie strat z downswingu z nawiązką.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Downswing

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Downswing" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 2 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Psychologia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner