Edward Thorp - od pogromcy Blackjacka do miliardera

Ocena 5/5 | 1 głos

Edward Thorp to niesamowita postać. Bystry uczeń, profesor matematyki, wynalazca, autor bestsellerów, finansista i zapalony hazardzista w jednym.

W latach 60. XX wieku młody profesor matematyki stał się postrachem kasyn, odnosząc regularne wygrane w Blackjacka. Z kasyna Thorp trafił na Wall Street. Jak sam przyznaje giełda niewiele różni się od hazardu.

Poznaj historię wizjonera, który dzięki matematycznym zdolnościom pokonał system zyskując przewagę nad kasynem.

W 1966 roku Edward Thorp wydał książkę "Beat the Dealer", która stała się biblią hazardzistów. Publikacja Thorpa sprzedała się w nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy. W "Beat the Dealer"profesor dokładnie opisał strategię liczenia kart w Blackjacku. Metoda oparta na rachunku prawdopodobieństwa szybko została rozpowszechniona wśród klientów kasyn, a książka trafiła na listę bestsellerów New York Timesa.

Publikacja "Beat the Dealer" z jednej strony przyniosła Thorpowi fortunę a z drugiej zamknęła drzwi do wielu kasyn na terenie USA. Profesor stał się persona non grata u organizatorów hazardowej rozrywki. Kasyna poprawiły czujność i udoskonaliły grę, tak by jak najmocniej utrudnić liczenie kart. Na czym polegała rewolucyjna strategia?

Thorp - ścisły umysł

W opracowaniach, jak i książkach na temat Edwarda Thorpa łatwo znaleźć, że późniejszy pogromca kasyn od najmłodszych lat miał smykałkę do łamigłówek. W 1958 roku otrzymał on doktorat na Uniwersytecie w Los Angeles, a kilka lat później był już profesorem matematyki m.in. na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku.

Początki teorii liczenia kart

Jak na naukowca Edward Thorp od początku zdradzał specyficzne zainteresowania łącząc matematykę z hazardem. W 1956 poznał system Kelly'ego, który zaadoptował do swojej strategii stawkowania przy stole Blackjacka. Dzięki liczeniu kart Thorp w niektórych momentach uzyskiwał sporą przewagę nad dealerem. Dzięki wysokim zdolnościom matematycznym w pamięci mógł wyliczyć sobie najefektywniejszą stawkę (kalkulator Kellyego).

Na potrzeby obliczeń Thorp opanował język programowania "Fortran", by przy użyciu pierwszego komputera IBM 704 skutecznie opracować rewolucyjną teorię, dzięki której odnosił regularne wygrane w Blackjacka.

Thorp postanowił przetestować swoje metody wraz z Manny Kimmelem, ówczesnym bukmacherem, który zapewnił kapitał na grę w wysokości 10 tysięcy USD. Gra w kasynach w Las Vegas, Reno i Lake Tahoe okazała się rentowna, co potwierdziło słuszność koncepcji Edwarda Thorpe'a.

Strategia Thorpe'a

Hi-Lo (High-Low) - tak określa się metodę liczenia kart w Blackjacku opracowaną przez Edwarda Thorpe'a.

Pierwowzorem popularnej Hi-Lo była metoda nazywana "Ten Count Card System". W skrócie, metoda ta polegałą na wyliczaniu stosunku 10-tek jakie wyszły do reszty kart. Metoda ta wymagała skomplikowanych obliczeń, a skomplikowanie rosło wraz ze zwiększaniem liczby talli kart przez krupiera. Po upublicznieniu zasad strategii "Ten Card" kasyna zwiększyły liczbę talii biorących udział w grze i tym samym wyeliminowały możliwość stosowania tej strategii.

Metoda Hi-Lo polega na przypisaniu dodatkowej wartości określonym kartom:

 • karty 2,3,4,5,6 mają wartość +1
 • karty 7,8,9 mają wartość 0
 • karty 10, J (walet), Q (dama), K (król), A (as) mają wartość -1

Gracz obserwując zmiany kart wysokich w stosunku do kart niskich przypisując dodatkową wartość otrzymuje tzw. wartość bieżącą:

 • gdy wartość bieżąca jest wyższa od 0 - do rozdania pozostało więcej kart wysokich niż niskich
 • gdy wartość bieżąca jest niższa od 0 - do rozdania pozostało więcej kart niskich niż wysokich

Kasyna w grze używają zawsze kilku talii kart, dlatego w trakcie gry gracz musi podzielić aktualną wartość bieżącą przez ilość pozostałych tw grze talii, dzięki temu otrzyma wartość prawdziwą. Przykładowo gdy wartość bieżąca = 5 a w grze pozostały 3 talie to wartość prawdziwa wynosi 5/3 = 1,67. Wnikliwym czytelnikom polecamy opracowanie The Expected Value of an Advantage Blackjack player.

Od wysokości aktualnej wartości prawdziwej zależy stawka za jaką powinien zagrać gracz dane rozdanie. Im większa przewaga tym stawka powinna być wyższa. Wartość prawdziwa ma też wpływ jak gracz powinien zachować się w trakcie gry czy ma dobrać kartę (hit), nie dobierać (stand), podwoić stawkę (double down), podzielić karty (split) czy wziąć ubezpieczenie (insurance).

Powyżej przedstawiamy jedynie zarys strategii High-Low, akcje jakie powinien podjąć gracz w trakcie rozgrywki blackjacka zależą od konkretnej wartości prawdziwej oraz kart jakie pojawiły się na stole. Książki i opracowania do blackjacka zawierają zestawy tabeli opisujących co należy zrobić w danej sytuacji.

Warto mieć na uwadze, że liczenie kart w blackjacku w kasynach jest zabronione. Managerowie sal i ochrona doskonale znają strategie dające graczowi przewagę. W przypadku wykrycia "oszustwa" rekwirują środki a sprytny gracz otrzymuje zakaz wstępu. Aby ominąć takie nieprzyjemności gracze starają się modyfikować strategię tak aby nie podpaść pod znane ochronie najoptymalniejsze schematy stawkowania.

W 2008 roku powstał film "21" oparty na prawdziwej historii, w którym grupa wybitnie uzdolnionych studentów stosując metodę Thorpe'a wygrała krocie w kasynach Las Vegas.

(Zwiastun filmu "21")

Thorp - przekręt w ruletce

Edward Thorp w kasynach upodobał sobie wygrane nie tylko w Blackjacku. Podczas pracy w  "Massachusetts Institute of Technology" poznał Claude'a Shannona, twórcę teorii układów obwodów cyfrowych. Obaj stworzyli przenośny komputer, który mierzył prędkość kulki oraz jej tempo spowolnienia w ruletce, tak by przewidzieć w jakim miejscu zatrzyma się kulka. Co prawda system nie był doskonały, bo nie wskazywał dokładnego miejsca, ale ograniczał zakres do sześciu pól, co i tak dawało dużą przewagę nad kasynem.

Dla obu panów największym problemem było połączenie komputera, umocowanego na stopie, z uchem gracza. Kabel, który stosowano, był łatwy do zauważenia przez obsługę kasyna. Przekręt przez jakiś czas działał, ale z czasem został zdekonspirowany.

Giełdowy sukces

Pod koniec lat 60. XX wieku Edward Thorpe przeniósł się na Wall Street. Gra w kasynie - raz nie sprawiała mu frajdy, a dwa - do większości miejsc miał zakaz wstępu. To nie hazard przyniósł Thorp'owi wielkie pieniądze a inwestycje finansowe. Profesor matematyki w 1974 roku założył fundusz hedgingowy Princeton Newport Partners. Na czym on polegał? Wykorzystywał algorytmy oparte na zaawansowanej matematyce w inwestowaniu na giełdzie. Thorp opierał się na statystyce, prawdopodobieństwu oraz tym, że gracze giełdowi często pod wpływem emocji podejmują nieracjonalne decyzje. Założeniem funduszu było zarabianie na spadkach, jak i wzrostach przy jak najmniejszym ryzyku utraty kapitału.

Na tamte czasy były to rewolucyjne metody, które przyniosły szybkie zyski. Na przestrzeni 18 lat aktywa funduszu przynosiły inwestorom średnio 19,1% rocznego zysku i wzrosły do 273 mln USD. Jeszcze wyższe zyski Thorp uzyskiwał w swoim prywatnym giełdowym portfelu. 

14 sierpnia 2018 roku Edward Thorp skończy 86 lat. Od jakiegoś czasu znajduje się na zasłużonej emeryturze. Jego historia może być inspiracją dla osób, które dzięki nietuzinkowym zdolnościom mogą odnieść sukces w dowolnej dziedzinie życia.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. 'zdolnościom' jest poprawną formą. Poza tym ciekawy artykuł.

  • Link
 2. Trafna uwaga, dzięki, poprawione.

  • Link

Skomentuj artykuł Edward Thorp - od pogromcy Blackjacka do miliardera

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Edward Thorp - od pogromcy Blackjacka do miliardera" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Świat zakładów bukmacherskich:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Betsson baner