Formuła 1

Ocena 4.97/30 głosów
Formuła 1

Bezsprzecznie Formuła 1 to najbardziej prestiżowe wyścigi na świecie. Cykl wyścigów F1 rozgrywany jest nieprzerwanie od roku 1950 i budzi niesamowite emocje wśród fanów sportów motorowych. W Polsce Formuła 1 największą popularnością cieszyła się w latach 2005–2010, kiedy rywalizował w niej Robert Kubica.

Kubica w 2008 roku niespodziewanie wygrał Grand Prix Kanady, a wielu fachowców widziało w nim kierowcę, który zagości w F1 na lata i który przesiądzie się do najlepszych bolidów w stawce. Rozwój jego kariery został zatrzymany przez dramatyczny wypadek doznany w... rajdach samochodowych.

  1. F1, czyli sport dla odważnych
  2. Drużyny i wyścigi
  3. Zasady panujące w Formule 1
  4. Grand Prix
  5. Rodzaje zakładów w F1
  6. Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą F1
  7. Skąd czerpać wiedzę o F1
  8. Specyfika obstawiania F1
  9. Formuła 1 w zakładach bukmacherskich

Większość specjalistów nie dawała Robertowi żadnych szans na powrót do najbardziej prestiżowych wyścigów motorowych. Polak przez cały czas nie poddawał się i systematycznie wracał do coraz lepszej dyspozycji. Aż 8 lat zajęło jednak Robertowi Kubicy dojście do takiej sprawności, aby mógł ponownie zasiąść za sterami bolidu. W 2019 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość o powrocie Polaka na tory Formuły 1 w barwach zespołu Williams. Powrót Roberta do Formuły 1 to jeden z największych comebacków w historii sportu.

Losy Roberta w sezonie 2019 z zapartym tchem śledzić będą kibice z całego świata. Wyłączne prawa do transmisji wyścigów F1 posiada płatna platforma Eleven Sports. Zagorzali fani wyścigów F1 potrafią zarywać noce, opuszczać rodzinne obiady czy też rezygnować z innych przyjemności, aby poświęcić dwie godziny na obejrzenie wyścigu.

F1, czyli sport dla odważnych

Świat F1 to adrenalina, przekraczanie granic, pieniądze, rywalizacja i piękne kobiety. Potwierdził to biograficzny film Wyścig, opowiadający losy utytułowanych kierowców walczących ze sobą zarówno na torze, jak i poza nim. Rywalizacja Jamesa Hunta i Nicky’ego Laudy wykraczała daleko poza sport. Dla każdego fana Formuły 1 czy samca alfa Wyścig to kino obowiązkowe.

Im bliżej jesteś śmierci, tym bardziej czujesz życie” – cytat z filmu Wyścig doskonale oddaje istotę łamania granic. Prędkość na torze Formuły 1 zbiera swoje żniwo. W 1994 roku w wyniku wypadku podczas Grand Prix San Marino życie stracił trzykrotny mistrz świata Ayrton Senna. Choć od tego czasu bezpieczeństwo bolidów F1 znacznie wzrosło, to w 2015 roku na torze w Japonii zginął Jules Bianchi, który uderzył w dźwig usuwający inny, popsuty bolid.

Drużyny i wyścigi

Sezon wyścigowy w Formule 1 rozpoczyna się w marcu i trwa aż do listopada. W 2019 roku do wyścigów cyklu F1 przystąpi 11 drużyn: Scuderia Toro Rosso, Scuderia Ferrari, Sauber F1 Team, McLaren Honda, Mercedes-AMG Petronas, Williams Martini Racing, Haas F1 Team, Renault F1 Team, Red Bull Racing, Sahara Force India, Manor F1 Team.

O tytule mistrza świata, którego broni Lewis Hamilton, reprezentujący stajnię Mercedesa, zadecyduje 21 wyścigów rozgrywanych na pięciu kontynentach (Australia i Oceania, Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa).

Zaplanowane wyścigi to: GP Australii, GP Bahrajnu, GP Chin, GP Rosji, GP Hiszpanii, GP Monako, GP Kanady, GP Europy (Azerbejdżan), GP Austrii, GP Wielkiej Brytanii, GP Węgier, GP Niemiec, GP Belgii, GP Włoch, GP Singapuru, GP Malezji, GP Japonii, GP USA, GP Meksyku, GP Brazylii, GP Abu Zabi.

Zasady panujące w Formule 1

Zasady w Formule 1 corocznie ustala Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Niemal każdego roku dochodzi do znacznych zmian dotyczących czy to użycia silników, zakładanych opon, czy też wagi bolidów. Zmiany mają na celu jak największe wyrównanie rywalizacji w tym sporcie. Wcześniej ogromną przewagę miały bogate zespoły, które dowolnie mogły testować swoje bolidy. Teraz nie ma takiej możliwości i robić to można tylko w dni testowe wyznaczone przez FIA, co dodatkowo pozwala na porównanie wyników. Wszystko jest jawne.

Od 2010 roku zakazano tankowania bolidu podczas wyścigów, przez co rywalizacja straciła nieco na atrakcyjności, ponieważ każdy z kierowców ma taki sam stan paliwa. Możliwość tankowania w trakcie wyścigów pozwalała na różne manewry taktyczne. FIA rozważa rezygnację z tego zakazu i zapowiada, że od 2020 roku tankowanie powróci na tor, co powinno znacznie uatrakcyjnić wyścigi.

Podwozie

Bolid F1 może mieć maksymalnie 180 cm szerokości. Nie ma natomiast ograniczeń co do jego długości i wysokości, ale wartości tych parametrów są zbliżone w poszczególnych bolidach.

Co ważne, systemy pokładowe i komputerowe w danym bolidzie są akceptowane na początku sezonu i nie mogą zostać zmienione, chyba że za zgodą FIA.

Silnik

Silnik musi być czterosuwowym silnikiem wewnętrznego spalania. Ma pojemność 1,6 litra i musi być w układzie V6 z turbodoładowaniem i z maksymalnie czterema zaworami na cylinder.

Opony

Od roku 2009 dostawcą opon dla wszystkich teamów jest firma Pirelli. Każdemu zespołowi dostarcza ona cztery rodzaje opon. Są to opony: supermiękkie (pasek czerwony), miękkie (żółty), średnie (biały) i twarde (pomarańczowy). Spośród nich każdy zespół na dane Grand Prix wybiera dwa zestawy. Dodatkowo dostarczane są dwa zestawy opon deszczowychpośrednie (zielony) i pełne (niebieski). W czasie każdego wyścigu kierowca musi mieć założone oba rodzaje opon, chyba że wystąpią opady. Wówczas przepis ten nie obowiązuje.

Grand Prix

Każde Grand Prix trwa od piątku do niedzieli i składa się z treningu, kwalifikacji i wyścigu.

Trening

Treningi są trzy. Dwa z nich odbywają się w piątek (rano i po południu), a ostatni w sobotę rano. Treningi są bardzo ważne dla konstruktorów, ponieważ pozwalają ocenić, jakie ustawienia bolidu dają najlepsze rezultaty. W piątek sesje trwają 90 minut, w sobotę natomiast godzinę.

Kwalifikacje

Sesja kwalifikacyjna trwa 60 minut i składa się z trzech części.

Do pierwszej, 18-minutowej, przystępuje wszystkich 22 kierowców z 11 zespołów. Najlepszych 16 kwalifikuje się do sesji drugiej.

Ta rozpoczyna się po 8 minutach przerwy i trwa kwadrans. Z 16 zawodników, którzy biorą w niej udział, do trzeciej sesji awans uzyskuje najlepsza dziesiątka.

Trzecia sesja rozpoczyna się 7 minut po zakończeniu drugiej sesji i trwa 10 minut. Najlepszy zawodnik tej sesji, a więc i całych kwalifikacji, wyścig zaczyna z pole position (pierwszego pola startowego). Pozostali (od 2. do 22.) zajmują miejsca startowe zgodne z lokatami uzyskanymi w kwalifikacjach.

Po kwalifikacjach każdy zespół przekazuje swoje bolidy do tak zwanego parc fermé, a więc miejsca, gdzie drużyny nie mają do nich dostępu. Wszystko dlatego, aby nie było możliwości dokonywania w nich żadnych zmian ustawień.

Wyścig

Przed startem wyścigu odbywa się tak zwane okrążenie rozgrzewkowe, aby kierowcy mogli rozgrzać opony swoich bolidów. Wyścig wygrywa kierowca, który po pokonaniu odpowiedniej liczby okrążeń przekracza linię mety jako pierwszy.

Przydziela się odpowiednio następującą liczbę punktów:

– zwycięzca (1. miejsce): 25 punktów;

– 2. miejsce: 18 punktów;

– 3. miejsce: 15 punktów;

– 4. miejsce: 12 punktów;

– 5. miejsce: 10 punktów;

– 6. miejsce: 8 punktów;

– 7. miejsce: 6 punktów;

– 8. miejsce: 4 punkty;

– 9. miejsce: 2 punkty;

–10. miejsce: 1 punkt.

Końcowy zwycięzca klasyfikacji generalnej zostaje mistrzem świata Formuły 1. Sezon trwa od marca do listopada.

Rodzaje zakładów w F1

Oferta zakładów bukmacherskich nie jest szeroka, ale nie sprowadza się tylko do wytypowania zwycięzcy danego Grand Prix.

Rodzaje zakładów bukmacherskich na Formułę 1:

  • Zwycięzca – zakład na zwycięstwo danego zawodnika
  • Top3 – zakład na to, że dany zawodnik będzie w pierwszej trójce
  • Top6 – zakład na to, że dany zawodnik będzie w pierwszej szóstce
  • Top10 – zakład na to, że dany zawodnik będzie w pierwszej dziesiątce
  • Top15 – zakład na to, że dany zawodnik będzie w pierwszej piętnastce
  • Ukończy/nie ukończy – typowanie, czy zawodnik ukończy wyścig
  • H2H – zestawienie ze sobą dwóch zawodników i wytypowanie tego, który będzie wyżej w klasyfikacji końcowej
  • Safety Car – zakład dotyczący tego, czy w czasie wyścigu na torze pojawi się samochód bezpieczeństwa
  • Poniżej/powyżej (zawodnicy) – zakład określający, czy dany wyścig ukończy/nie ukończy określona w progu liczba zawodników
  • Poniżej/powyżej (czas) – określenie, czy czas najlepszego okrążenia będzie poniżej, czy powyżej wyznaczonego przez bukmachera progu

Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą F1

  • Totolotek (ciekawa oferta zakładów, wysokie kursy, pierwszy zakład ubezpieczony w 100% do kwoty 1000 PLN)
  • Fortuna (zróżnicowana oferta, najwyższe kursy)
  • forBET (szeroka oferta, wiele rynków w zakładach na żywo, dla nowych graczy bonus 100% do 600 PLN od pierwszej wpłaty)
  • STS

Skąd czerpać wiedzę o F1

Mimo że F1 w Polsce nie jest zbyt popularna, to jednak mamy u nas kilka serwisów tematycznych, które poświęcone są tej dyscyplinie sportu. Poza tym w sieci nie brak źródeł zagranicznych.

  • formula1.com – oficjalna strona F1
  • f1.dziel-pasje.pl – polskojęzyczna strona poświęcona F1
  • f1.v10.pl – polska strona o Formule 1
  • f1zone.pl – polski serwis F1
  • sportowefakty.wp.pl/formula-1 – zakładka serwisu SportoweFakty poświęcona F1
  • oficjalne strony konstruktorów
  • profile zawodników na portalach społecznościowych

Do tej pory transmisje z Formuły 1 przeprowadzał Polsat Sport, jednak od sezonu 2016 najszybsze bolidy świata będzie można oglądać w nowym kanale sportowym Eleven Sports.

Specyfika obstawiania F1

Obstawianie F1 nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim do każdego zakładu trzeba się dobrze przygotować, zwracając uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • miejsce rozgrywania wyścigu – każdy tor jest inny. Są tory, których profile niektórym kierowcom nie odpowiadają, warto zatem uważnie śledzić treningi;
  • bolid – obstawiając, pod uwagę trzeba wziąć bolid, jakim jedzie dany kierowca;
  • kierowca – wiele zależy od kierowcy, który zasiada za kierownicą danego bolidu. Wielką rolę odgrywa też jego doświadczenie;
  • pogoda – o wyniku wyścigu zadecydować mogą warunki pogodowe. Często potrafią się one zmienić w jego trakcie. Deszcz może wywrócić klasyfikację do góry nogami;
  • awaryjność – są bolidy, które o wiele częściej ulegają awarii aniżeli inne;
  • pit stop – czas, w jakim drużyna jest w stanie zatankować bolid i zmienić w nim ogumienie. Kilka sekund stanowi ogromną różnicę.

Formuła 1 w zakładach bukmacherskich

Formuła 1 to sport, który może zauroczyć. Któż z nas nie lubi oglądać szybkich samochodów? Niemniej jednak należy umieć oddzielić przyjemność od profesjonalizmu, a więc w tym wypadku gry. Jeśli nie widzisz w danym zdarzeniu value, to go nie graj, bo w ten sposób narażasz się na stratę.

Poza tym, obstawiając Formułę 1, należy jak najwięcej czasu spędzić przed telewizorem. I to nie tylko oglądając sam wyścig, ale także kwalifikacje, a nawet sesje treningowe. Najwięcej niuansów znajdziesz właśnie w nich, bo w F1 liczą się nawet tysięczne sekundy.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/formula-1-80

Oceń ten tekst

Podobne artykuły