Formuła 1

Formuła 1

Bezsprzecznie Formuła 1 to najbardziej prestiżowe wyścigi na świecie. Cykl wyścigów F1 trwa nieprzerwanie od roku 1950 i budzi niesamowite emocje wśród fanów sportów motorowych. W Polsce Formuła 1 największą popularnością cieszyła się w latach 2005-2010, kiedy rywalizował w niej Robert Kubica.

Kubica w 2008 roku niespodziewanie wygrał Grand Prix Kanady, a wielu fachowców widziało w nim kierowcę, który zagości w F1 na lata i który przesiądzie się do najlepszych bolidów w stawce. Jego karierę powstrzymał wypadek doznany w... rajdach samochodowych.

Dziś Kubicy w wyścigach F1 już nie ma i nie można już obstawiać go w zakładach bukmacherskich. Nie ma w nich także żadnego innego Polaka, ale w dalszym ciągu są one transmitowane i mimo iż nie przyciągają już przed ekrany TV tak wielu sympatyków tego sportu, to jednak stali fani w dalszym ciągu potrafią zarywać nocki, opuszczać rodzinne obiady czy też rezygnować z innych przyjemności, aby poświęcić dwie godziny na obejrzenie danego wyścigu.

F1, czyli sport dla odważnych

Świat F1 to adrenalina, przekraczanie granic, pieniądze, rywalizacja i piękne kobiety. Potwierdził to biograficzny film "Wyścig" opowiadający losy utytułowanych kierowców walczących ze sobą zarówno na torze, jak i poza nim. Rywalizacja Jamesa Hunta i Nicky'ego Laudy wykraczała daleko poza sport. A dla każdego fana Formuły 1 czy samca alfa "Wyścig" to kino obowiązkowe.

(zwiastun filmu)

"Im bliżej jesteś śmierci, tym bardziej czujesz życie" - cytat z filmu "Wyścig" doskonale oddaje istotę łamania granic. Prędkość na torze Formuły 1 zbiera swoje żniwa. W 1994 w wyniku wypadku podczas Grand Prix San Marino życie stracił trzykrotny mistrz świata, Ayrton Senna. Choć od tego czasu bezpieczeństwo bolidów F1 znacznie wzrosło, to w 2015 roku na torze w Japonii zginął Jules Bianchi, który uderzył w dźwig usuwający inny popsuty bolid.

(wypadek Julesa Bianchiego)

Drużyny i wyścigi

Sezon wyścigowy w Formule 1 rozpoczyna się w marcu i trwa aż do listopada. W 2016 roku do wyścigów w cyklu F1 przystąpi 11 drużyn: Scuderia Toro Rosso, Scuderia Ferrari, Sauber F1 Team, McLaren Honda, Mercedes AMG Petronas, Williams Martini Racing, Haas F1 Team, Renault F1 Team, Red Bull Racing, Sahara Force India, Manor F1 Team.

O tytule mistrza świata, którego broni Lewis Hamilton reprezentujący stajnię Mercedesa zadecyduje 21 wyścigów rozgrywanych na pięciu kontynentach (Australia i Oceania, Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Poludniowa).

Zaplanowane wyścigi to: GP Australii, GP Bahrajnu, GP Chin, GP Rosji, GP Hiszpanii, GP Monako, GP Kanady, GP Europy (Azerbejdżan), GP Austrii, GP Wlk. Brytanii, GP Węgier, GP Niemiec, GP Belgii, GP Włoch, GP Singapuru, GP Malezji, GP Japonii, GP USA, GP Meksyku, GP Brazylii,GP Abu Dhabi.

Zasady panujące w Formuła 1

Zasady w Formule 1 corocznie ustala Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Niemal każdego roku dochodzi tutaj do znacznych zmian dotyczących czy to użycia silników, zakładanych opon, czy też wagi bolidów. Zmiany idą w kierunku tego, aby jak najbardziej wyrównać rywalizację w tym sporcie. Wcześniej ogromną przewagę miały bogate zespoły, które dowolnie mogły testować swoje bolidy. Teraz nie ma takiej możliwości i robić to mogą tylko w dni testowe wyznaczone przez FIA, co także pozwala na porównanie wyników. Wszystko jest jawne.

Od 2010 roku zakazano podczas wyścigów tankowania bolidu, przez co rywalizacja straciła nieco na atrakcyjności, ponieważ każdy z kierowców ma taki sam stan paliwa. Możliwość tankowania w trakcie wyścigów pozwalała na różne manewry taktyczne. FIA powoli wycofuje się z tego pomysłu i zapowiada, że od 2017 roku tankowanie powróci na tor co powinno znacznie uatrakcyjnić wyścigi.

Podwozie

Bolid F1 może mieć maksymalnie 180 cm szerokości. Nie ma natomiast ograniczeń co do jego długości i wysokości, ale są one do siebie zbliżone.

Co ważne systemy pokładowe i komputerowe w danym bolidzie są akceptowane na początku sezonu i nie mogą zostać zmienione, chyba że za zgodą FIA.

Silnik

Silnik musi być czterosuwowym silnikiem wewnętrznego spalania. Jest o pojemności 1.6 litra i musi być w układzie V6 z turbodoładowaniem i z maksymalnie czterema zaworami na cylinder.

Opony

Od roku 2009 dostawcą opon dla wszystkich teamów jest firma Pirelli. Każdemu zespołowi dostarcza ona cztery rodzaje opon. Są to opony super miękkie (pasek czerwony), miękkie (żółty), średnie (biały) i twarde (pomarańczowy). Spośród nich każdy zespół na dane Grand Prix wybiera dwa zestawy. Dodatkowo dostarczane są dwa zestawy opon deszczowych - pośrednie (zielony) i pełne (niebieski). W czasie każdego wyścigu kierowca musi mieć założone oba rodzaje opon, chyba że dojdzie do opadów. Wówczas przepis ten nie obowiązuje.

Grand Prix

Każde Grand Prix trwa od piątku do niedzieli i składa się z treningu, kwalifikacji i wyścigu.

Trening

Treningi są trzy. Dwa z nich odbywają się w piątek (rano i po południu) i ostatni w sobotę rano. Treningi są bardzo ważne dla konstruktorów, ponieważ pozwalają ocenić, które ustawienia bolidu dają najlepsze rezultaty. W piątek sesje trwają 90 minut. W sobotę natomiast godzinę.

Kwalifikacje

Sesja kwalifikacyjna trwa 60 minut i składa się z trzech części.

Do pierwszej trwającej 18 minut przystępuje wszystkich 22 kierowców z 11 zespołów. Najlepszych 16 kwalifikuje się do sesji drugiej.

Ta rozpoczyna się po 8 minutach przerwy i sama trwa kwadrans. Z 16 zawodników, którzy biorą w niej udział, do trzeciej sesji awans uzyskuje najlepsza dziesiątka.

Trzecia sesja rozpoczyna się 7 minut po zakończeniu drugiej sesji i trwa minut 10. Najlepszy zawodnik tej sesji, a więc i całych kwalifikacji wyścig zaczyna z Pole Position (pierwszego pola startowego). Pozostali (2-22) zajmują miejsca startowe zgodne z miejscami zajętymi i kwalifikacjach.

Po kwalifikacjach każdy zespół przekazuje swoje bolidy to tak zwanego parc ferme, a więc miejsca, gdzie drużyny nie mają do nich dostępu. Wszystko dlatego, aby nie przeprowadzać w nich żadnych zmian ustawień.

Wyścig

Przed startem wyścigu odbywa się tak zwane okrążenie rozgrzewkowe, aby kierowcy mogli rozgrzać swoje opony. Sam wyścig wygrywa kierowca, który po pokonaniu odpowiedniej liczby okrążeń linię mety przekracza jako pierwszy.

Przydziela się odpowiednio następującą liczbę punktów:

- zwycięzca (1 miejsce): 25 punktów

- 2 miejsce: 18 punktów

- 3 miejsce: 15 punktów

- 4 miejsce: 12 punktów

- 5 miejsce: 10 punktów

- 6 miejsce: 8 punktów

- 7 miejsce: 6 punktów

- 8 miejsce: 4 punkty

- 9 miejsce: 2 punkty

-10 miejsce: 1 punkt

Końcowy zwycięzca klasyfikacji generalnej zostaje mistrzem świata Formuły 1. Sezon trwa od marca do listopada.

Rodzaje zakładów w F1

Oferta zakładów bukmacherskich nie jest szeroka, ale nie sprowadza się tylko do wytypowania zwycięzcy danego Grand Prix.

Rozdaje zakładów bukmacherskich na Formułę 1:

Bukmacherzy z szeroką ofertą F1

Skąd czerpać wiedzę o F1

Mimo iż F1 w Polsce nie jest zbyt popularna, to jednak mamy u nas kilka serwisów tematycznych, które poświęcone są tej dyscyplinie sportu. Poza tym w sieci nie brak źródeł zagranicznych.

Do tej pory transmisje z Formuły 1 przeprowadzał Polsat Sport, jednak od sezonu 2016 najszybsze bolidy świata będzie można oglądać w nowym kanale sportowym Eleven Sports.

Specyfika obstawiania F1

Obstawianie F1 nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim do każdego zakładu trzeba się dobrze przygotować, zwracając uwagę na kilka kluczowych czynników:

Formuła 1 w zakładach bukmacherskich

Formuła 1 to sport, który może zauroczyć. Któż z nas nie lubi oglądać szybkich samochodów? Niemniej jednak należy umieć oddzielić przyjemność od profesjonalizmu, a więc w tym wypadku gry. Jeśli nie widzisz w danym zdarzeniu value, to go nie graj, bo w ten sposób narażasz się na stratę.

Poza tym obstawiając Formułę 1, należy jak najwięcej czasu spędzić przed telewizorem. I to nie tylko oglądając sam wyścig, ale także kwalifikacje, a nawet sesje treningowe. Najwięcej niuansów znajdziesz właśnie w nich, bo w F1 liczą się nawet tysięczne sekundy.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Formuła 1

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.