Jak powstają kursy bukmacherskie?

Jak powstają kursy bukmacherskie?

Wszystkie dostępne do obstawienia zakłady u bukmachera wyrażone są w formie kursów bukmacherskich.

Obstawiając zakłady u bukmachera stawiamy pieniądze na zakład, wysokość wygranej zależy od postawionej kwoty pieniędzy oraz kursu jaki na ten zakład wystawił bukmacher. Kursy czasami są niskie 1,22 a czasami wysokie np. 4,33.

Znajomość i zrozumienie matematycznych zależności pomiędzy kursem bukmacherskim a prawdopodobieństwem zdarzenia oraz umiejętność przeliczania tych dwóch rzeczy jest niezwykle istotna w zakładach bukmacherskich. To dzięki temu obliczysz czy grany zakład to valuebet i może być wykorzystany do stworzenia własnego systemu typowania.

Od czego zależy wysokość kursów i jak powstają? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Zacznijmy może od tego, że zapis kursu na stronie bukmachera może być przedstawiony w różnych notacjach, bukmacherzy dla Polaków stosują zapis dziesiętny i tą notacją posłużymy się w przykładach. Więcej o rodzajach i przeliczaniu kursów pomiędzy różnymi notacjami przeczytasz w artykule zobacz rodzaje kursów bukmacherskich.

Czym są kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski na zdarzenie X reprezentuje prawdopodobieństwo oszacowane przez bukmachera na zaistnienia danego zdarzenia. Zdarzeniem może być np. Arsenal wygra, będzie remis, w meczu padnie powyżej 2,5 gola lub jakikolwiek inny zakład.

kurs bukmacherski = prawdopodobieństwo zwycięstwa

Bukmacherzy używają kursów zamiast operować na prawdopodobieństwu gdyż taki sposób przedstawienia potencjalnej wygranej jest bardziej czytelny dla gracza. W przypadku notacji dziesiętnej wystarczy pomnożyć kurs i stawkę aby otrzymać łączną wygraną brutto.

Stawianie na kursy a nie na procenty jest też bardziej zachęcające dla typera, dużo łatwiej postawić 100 PLN na kurs @4.00 patrząc przez pryzmat zakładanej wygranej 400 PLN („na czysto” 300 PLN) niż mając na uwadze, że szanse na uzyskanie tej wygranej to tylko 25% a aż 75% na porażkę.

Jak przeliczać kurs na prawdopodobieństwo?

Znając kurs wystawiony przez bukmachera można łatwo obliczyć prawdopodobieństwo na wygraną tego zdarzenia i odwrotnie.

Aby obliczyć kurs bukmacherski posiadając szacunkowe prawdopodobieństwo na zaistnienie zdarzenia wykonujemy dzielenie ze wzoru:

1 / prawdopodobieństwo = kurs

przykłady:

1 / 0.25 = 4.00
1 / 0.50 = 2.00
1 / 0.80 = 1.25

Z powyższych przykładów jasno wynika, że im wyższy jest kurs tym prawdopodobieństwo zdarzenia jest mniejsze zatem im wyższy kursy tym szansa na wygraną jest mniejsza.

Aby wykonać działanie odwrotne i obliczyć szacowane przez bukmachera prawdopodobieństwo zdarzenia należy wykonać dzielenie:

1 / kurs dziesiętny = prawdopodobieństwo

przykłady:

1 / 4.00 = 0.25 (25%)
1 / 2.00 = 0.50 (50%)
1 / 1.25 = 0.80 (80%)

Gdy wykonamy te obliczenia dla kursów wystawionych przez bukmachera na mecz piłki nożnej (zakład 1X2) to poznamy prawdopodobieństwo oszacowane przez oddsmakerów bukmachera na zwycięstwo gospodarzy, remis i zwycięstwo gości. Jeżeli według nas prawdopodobieństwo np. zwycięstwa gospodarzy wynosi 40% a nie 35% jak wynika z kursów bukmachera to zakład posiada value i warto na niego postawić pieniądze.

Aby ułatwić przeliczanie kursów bukmacherskich na prawdopodobieństwo i odwrotnie stworzyliśmy kalkulator kursów bukmacherskich w którym po wpisaniu kursu w dowolnej notacji zostanie wyliczone prawdopodobieństwo zwycięstwa i odwrotnie.

Bardzo fajny materiał wideo w temacie powstawania kursów bukmacherskich przygotował bukmacher Pinnacle Sports:

Marza  bukmacherska

Gdy obliczymy prawdopodobieństwo dla każdej z możliwości zakładu 1X2 w meczu piłkarskim to otrzymamy liczbę powyżej 100%, dlaczego tak się dzieje?

Liczba powyżej 100% to marża bukmachera, czyli można to uznać za „prowizję”, im marża mniejsza tym dla typera lepiej gdyż więcej postawionych pieniędzy pracuje na wygraną. Pojęcie marży wytłumaczone jest dokładniej na tej stronie, znajdziesz tam też ranking bukmacherów wg. marży oraz kalkulator marży, przeczytaj też jak na marży zarabiają bukmacherzy.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Jak powstają kursy bukmacherskie?

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Poznaj bukmachera:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner