Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce

Ocena 5/5 | 2 głosy

Z uwagi na niedawną nowelizację ustawy hazardowej w mediach, serwisach i na forach internetowych ponownie było głośno na temat legalności działania bukmacherów internetowych.

W artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości na temat tego, co w świetle polskiego prawa jest legalne a co nie.

Ustawa hazardowa

Zarówno w świetle obecnie obowiązującej ustawy hazardowej uchwalonej przez PO z 2009 roku jak i ustawy po dużej nowelizacji PiS z 2016 roku, która ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia 2017, firmy bukmacherskie chcące oferować zakłady bukmacherskie graczom przebywającym na terenie Polski muszą posiadać zgodę tzw. polską licencję.

Każda firma umożliwiająca typowanie zakładów bukmacherskich na terytorium Polski musi posiadać pozwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych. Dodatkowo oddzielnie wydawane są zgody i licencje na zakłady bukmacherskie w internecie a oddzielnie na punkty i placówki naziemne.

Licencja i zgoda Ministra Finansów równoznaczna jest z zaakceptowaniem bardzo wysokich podatków w wysokości 12% od wysokości zawartych zakładów (nie osiągniętego zysku).  Wysokie podatki skutkują dużo mniejszymi wygranymi typerów a to obniża yield, co w dłuższym czasie prowadzi do przegrania budżetu.

Co wolno a czego nie wolno?

W świetle prawa będąc na terytorium Polski nie wolno typować u bukmacherów nie posiadających polskiej licencji, czyli w tej chwili w 99% firm bukmacherskich w internecie. Jednak prawo polskie obowiązuje jedynie na terytorium Polski i jeżeli będziemy przebywać na wakacjach w Grecji, Turcji czy Egipcie lub na wyjeździe w Niemczech lub Czechach, nie będzie nas to dotyczyć.

Będąc na terytorium innego kraju podlegamy pod jego prawo hazardowe, gdyż prawo obowiązuje dla terytorium, na którym znajdujemy się w danej chwili a nie dotyczy narodowości czy obywatelstwa.

Jaka kara grozi za obstawianie u nielicencjonowanego bukmachera?

Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.)

Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Za złamanie przepisu grozi kara pieniężna w wysokości od 560 zł do 16.128.000 zł albo kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Każdy typer zakładów bukmacherskich powinien znać listę bukmacherów, którzy działają zgodnie z Polskim prawem. Nie rozstrzygamy tutaj, czy prawo polskie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej czy nie. Nie rozstrzygamy też, czy Urząd Celny jest w stanie wyłapać osoby typujące u zagranicznych bukmacherów a następnie udowodnić ich winę przed sądem.

Chcemy przedstawić listę bukmacherów, u których typowanie i obstawianie zakładów na terenie Polski jest całkowicie legalne. Każdy typer zakładów bukmacherskich powinien znać tę listę.

Firmy bukmacherskie uprawnione do zawierania zakładów bukmacherskich przez internet:

 1. Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565
 2. Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu - zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599
 3. STS  Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12
 4. Totolotek S.A. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485
 5. eToto Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17
 6. forBet - Casino Games Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016
 7. LVbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. PS4.6831.9.2016.EQK
 8. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000662497, NIP: 1132929621, REGON: 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.
 9. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) – zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.

Źródło: finanse.mf.gov.pl

Lista bukmacherów z licencją na internetowe zakłady bukmacherskie w Polsce może się zmienić w czasie, gdyż licencje są wydawane i odbierane w zależności od zaistniałej sytuacji. Licencja na zakłady w internecie nie jest powiązana z licencją na zakłady w punktach naziemnych. Listę pozwoleń na zakłady bukmacherskie w placówkach stacjonarnych również znaleźć można na stronie ministerstwa.

Legalni bukmacherzy a zagraniczni bukmacherzy

W różnych portalach i mediach słyszy się, że większość osób typuje u zagranicznych bukmacherów zamiast u legalnych i z tego powodu Skarb Państwa traci każdego roku wiele milionów złotych. Dlaczego typerzy celowo lub nieumyślnie unikają legalnych bukmacherów na rzecz zagranicznych bukmacherów bez polskiej licencji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba podzielić typerów na 2 grupy:

 1. Amatorzy - gracze rekreacyjni typujący zakłady jedynie dla większych emocji przy oglądaniu meczu, dla zabawy, dla adrenaliny, łudzący się łatwym i szybkim zarobkiem w zakładach sportowych. Amatorzy nie zwracają uwagę na wysokość kursów, nie znają matematycznego podejścia do zakładów, nie stosują żadnej strategii. Amatorzy przez swoją niewiedzę dopłacają do interesu a w dłuższym terminie przegrają cały budżet przeznaczony na zakłady bukmacherskie. Amatorzy często typują u zagranicznych bukmacherów, gdyż nawet nie są świadomi, że takie działanie jest nielegalne. Widzą reklamy Bet-at-Home na Eurosport lub Expekta z Bońkiem, więc automatycznie nie widzą nic złego w typowaniu na ich stronach.
 2. Półprofesjonaliści lub gracze zawodowi - typerzy, którzy częściowo lub w całości utrzymują się z zakładów lub przynajmniej edukują się w tym kierunku i starają się wygrywać od bukmacherów pieniądze. Typerzy zaawansowani wiedzą jak powstają kursy, dla nich każdy dodatkowy procent marży bukmachera czy podatku dla państwa jest zabójczy, gdyż obniża ich zarobek. Z bukmacherem wygrać jest trudno nawet trzymając się zasad dobrego typera. Typerzy ci zazwyczaj celowo łamią zasady ustawy hazardowej, gdyż zagraniczni najlepsi bukmacherzy mają dużo wyższe kursy niż firmy działające na polskiej licencji. Dzieje się tak dlatego, że nie są obarczone wysokimi podatkami przez kraje, w których są zarejestrowani.

Nie dowiedziałeś się wszystkiego czego szukałeś? Sprawdź artykuł zakłady bukmacherskie w Polsce, w którym rozwinęliśmy temat podziału bukmacherów na legalnych i nielegalnych. Przygotowujemy też oddzielny serwis internetowy legalny-bukmacher.net z informacjami o wyłącznie legalnych bukmacherach.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. Ja od jakiegoś czasu gram w Totolotku i jestem zadowolony. Polecam zwłaszcza aplikację mobilną, bo wtedy płacimy tylko połowę podatku.

  • Link
 2. A co z Tam masz Damian 12% podatku z głowy bo biorą go na siebie i to nieważne czy grasz przez apkę czy nie ;)

  • Link
 3. ja uzywam lvbet albo fortuny. co do bonusów polecam stronke spoko zestawienie moze komus sie przyda ;)

  • Link
 4. A co z tymi, którzy obstawiają zakłady u bukmacherów zagranicznych - ominą serwery DNS i korzystają bezpośrednio z Google? Też łamią przepisy? Przecież to tak, jakby grali z poza terytorium Polski.

  • Link
 5. Prawo działa na terytorium w jakim realnie znajduje się w danej chwili gracz. Jeżeli znajduje się w Polsce to obowiązuje go prawo polskie bez względu na to czy łączy się poprzez VPN czy DNS google. Sam piszesz "to tak, jakby grali z poza" a w rzeczywistości nie są :-)

  Oczywiście zagraniczni bukmacherzy akceptujący polaków nie mają z tym problemu, problem mają polskie władze, które wprowadziły takie a nie inne przepisy.

  • Link

Skomentuj artykuł Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 2 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Zakłady a prawo:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.