Limity bukmacherskie

Ocena 2,71/5 | 7 głosów

Rozpoczynając grę u bukmachera, za podstawowy cel stawiamy sobie osiąganie regularnego zysku, który w przyszłości mógłby nawet być naszym podstawowym źródłem dochodu. Przeszkadzać w tym, skutecznie utrudniając nam grę może sam bukmacher, któremu zależy na naszych porażkach, gdyż wówczas osiąga on większe zyski. Narzędziem, które przede wszystkim profesjonalnym graczom utrudnia zawodową grę, jest limit bukmacherski, którym zajmiemy się w tym artykule.

W pełni świadomy gracz zdaje sobie sprawę, że bukmacherom nie zależy na naszych zwycięstwach. Można wręcz stwierdzić, że liczy na nasze porażki, ponieważ z nich czerpie zyski. Tak wyglądają realia i trzeba umieć się w nich odnaleźć.

Szacuje się, że około 90% wszystkich bukmacherów obniża limity stawek graczom, którzy odnoszą regularny dochód z tytułu obstawiania. Dla firm bukmacherskich tego typu klienci są nieopłacalni, ponieważ zamiast dawać zarobić, naciągają ich na straty. By temu zapobiec bukmacherzy stosują zabieg polegający na limitowaniu stawek.

Czym jest limit bukmacherski?

Limit stawki w zakładach bukmacherskich to maksymalna kwota, jaką typer może postawić na pewien rezultat w ramach zdarzenia z oferty wybranego bukmachera. Może to być przykładowo maksymalna stawka na zwycięstwo drużyny X (rezultat) w meczu piłkarskim (zdarzenie).

Wyróżniamy dwa rodzaje limitów bukmacherskich:

 • globalne na konkretne zdarzenie lub grupy zdarzeń, które są identyczne dla wszystkich graczy,
 • indywidualne, które nakładane są na konkretnych graczy z powodu dużego obrotu i częstych, wysokich wygranych.

Słowo o nomenklaturze: limity są wysokie gdy typer może postawić zakład za wysoką stawkę, limity są niskie gdy typer jest odgórnie mocno ograniczony przez bukmachera co do wysokości stawki na zakład.

Limity globalne

Ten rodzaj limitów stosuje każdy bukmacher w celu zabezpieczenia swoich interesów. Akceptacja dowolnych stawek na zdarzenia mogłaby bowiem doprowadzić do sytuacji, kiedy to wygrane graczy byłyby większe od dochodów firmy bukmacherskiej, co byłoby równoznaczne z jej niewypłacalnością i upadłością.

Wysokość tych limitów jest zróżnicowana, a kwoty na zdarzenie mogą wynosić kilkadziesiąt, kilkaset czy nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Limit u bukmachera zazwyczaj ustalany jest na podstawie popularności zdarzenia. W praktyce wygląda to tak, że im bardziej popularne rozgrywki, tym limity globalne są większe.

Limity globalne nakładane są w jednym celu - aby na każdym zdarzeniu bukmacher osiągnął zakładany w procentach zysk, który nazywany jest marżą bukmacherską. Dodatkowo firmy bukmacherskie zakładają sobie łączną sumę zakładów, które mogą zostać postawione na dany typ zdarzenia, a także maksymalną stawkę dla gracza. Wartość limitu globalnego ustalana jest wówczas tak, aby pojedynczy gracz nie mógł postawić kwoty, której pozostali gracze nie mogliby zrekompensować, stawiając na przeciwne rozstrzygnięcie.

Limity indywidualne

Znacznie bardziej skomplikowane są limity indywidualne, które nakładane są na pojedynczych graczy według zasad znanych danemu bukmacherowi. Zazwyczaj ofiarą limitów indywidualnych padają gracze, którzy trafnie obstawiają zakłady za wysokie stawki i surebety. Takie limity mogą być nakładane na pojedyncze zdarzenia z danej oferty, dyscypliny lub dotyczyć całej oferty danej firmy bukmacherskiej. Ich wysokość zazwyczaj jest niska lub bardzo niska i często uniemożliwia profesjonalną grę. Przeważnie nakładane są na czas nieokreślony, choć zdarza się, że obowiązują tylko przez pewien czas.

Najostrzej limitowaną grupą graczy jest ta, która gra surebety.

Dlaczego dostałeś limit?

Generalnie limit wynika z faktu, że zarabiasz na zakładach bukmacherskich, ale powody mogą być też inne. Oto te najczęściej spotykane:

 • posiadasz w dłuższej perspektywie czasu payback ponad 100%, co oznacza, że więcej wygrywasz niż przegrywasz
 • nadużywasz bonusów lub promocji (skutecznie potrafisz wykorzystać bonus, bądź inną promocję)
 • korzystasz z błędów bukmachera poprzez granie błędnie wystawionych kursów,
 • grałeś nietypowe stawki (np. 117,23 zł), co mogło wskazywać na surebet,
 • grasz systemem, który przynosi regularne zyski i bukmacher to "wyłapał",
 • z tytułu, że jesteś Polakiem u niektórych bukmacherów możesz być niemile widziany ze względu na doświadczenia z innymi graczami.

Bukmacherzy bez limitów

Bukmacherzy dzielą się na 2 grupy: bukmacherzy dla typerów rekreacyjnych (95% rynku) i bukmacherzy dla graczy profesjonalnych (5% runku). Bukmacherzy dla graczy rekreacyjnych dużo szybciej nakładają limity na graczy, bukmacherzy dla profesjonalistów nie nakładają limitów.

Jeśli nie chcesz być zlimitowany przez swojego bukmachera, przede wszystkim powinieneś wybrać firmę, która takiej praktyki nie stosuje. Najlepszym przykładem bukmachera, który nie limituje swoich klientów jest X. Przy tym warto dodać, że oferuje on jedne z najlepszych kursów na całym rynku.

Poza X z pewnością warto bliżej przyjrzeć się bukmacherom azjatyckim, którzy wprawdzie stosują limity indywidualne, ale są one dosyć wysokie i zdarzają się bardzo epizodycznie. Podobnie sytuacja wygląda w największej brytyjskiej giełdzie zakładów.

Na przeciwnym biegunie znajdują się bukmacherzy, którzy mają niskie limity globalne, a do tego szybko limitują graczy limitami indywidualnymi. Do najpopularniejszych firm stosujących takie praktyki należą LV BET, forBET. Grając tam, miej świadomość tego, że stawka na kupon nie przekroczy tu kilkuset złotych a w skrajnych przypadkach kilkudziesięciu złotych.

Zawodowi gracze, którzy zarabiają na zakładach posiadają konta u tych bukmacherów, którzy albo nie stosują limitów, albo robią to bardzo okazjonalnie (przy tym są one wciąż relatywnie wysokie).

Limity w praktyce

Znak stop - limit
Limit ogranicza możliwe zyski

Posłużmy się przykładem. Interesujące nas zdarzenie to remis w konfrontacji Arsenalu z Chelsea, który wyceniany jest na kurs @3.00. Stawka, za jaką chcemy zagrać ten typ to 1000 zł. W tym przypadku nasz zysk wyniósłby 2000 zł (3000 - 1000 = 2000). Okazuje się, że bukmacher zlimitował nas do 100 zł. Po narzuceniu limitu wygrać możemy nie 2000 zł, a jedynie 200 zł.

Najgorsze w tym miejscu jest to, że bardzo często o wysokości limitu nie mamy pojęcia, gdyż jego kwota pokazuje się dopiero przy stawianiu zakładu. Zdarza się jednak, że bukmacher jeszcze przed wpłaceniem pieniędzy pokazuje nam wysokość limitu na dane zdarzenie. Taka opcję ma między innymi bet365.

Bardzo częstą praktyką stosowaną przez bukmacherów jest analiza oddsmakera, który jest odpowiedzialny w firmie bukmacherskiej za ustalanie kursów i limitów na koncie gracza. W takim przypadku możemy mieć możliwość postawienia zakładu za kwotę przewyższającą limit, ale tylko po akceptacji oddsmakera. Jego decyzja może być następująca:

- akceptacja ponadlimitowej stawki,
- akceptacja tylko części ponadlimitowej stawki,
- odmowa przyjęcia zakładu za stawkę ponad limit.

Jako że bukmacherzy o limicie informują nas bardzo często dopiero po zawarciu danego zakładu, należy uważać, zwłaszcza kiedy stawka zakładu wynikała z grania określonym systemem (np. progresja). Wówczas okazać się może, że nasz zakład został zaakceptowany tylko za część stawianej stawki, a to negatywnie wpłynie na nasz system stawkowania, co prowadzi do konkluzji, że zakład będzie mało opłacalny.

Z reguły jest tak, że jeśli bukmacher przyznał już indywidualny limit - to go nie wycofa.

Jak ominąć limity bukmacherskie?

Tak jak w przy limitach globalnych, nie mamy żadnej możliwości, aby je ominąć, tak przy tych indywidualnych już tak, bo zależą one od nas i naszej gry. Jeśli nie chcesz być limitowany przez firmę bukmacherską, trzymaj się poniższych zasad:

 • minimalizuj liczby wypłat od bukmachera (bukmacher nie lubi, gdy traktujemy go jak instytucje do zarobku),
 • nie stosuj wysokich stawek na mało popularne zdarzenia,
 • zaokrąglaj stawki do liczb całkowitych (np. 120 zamiast 117,23 w ten sposób unikasz podejrzeń o granie surebetów),
 • korzystaj z wielu bukmacherów (granie co jakiś czas u danego bukmachera sprawia, że jesteś postrzegany jako gracz rekreacyjny), przeczytaj o dlaczego warto mieć konta u kilku bukmacherów,
 • zwlekaj z obstawianiem do ostatniej chwili,
 • jeśli chcesz grać surebety na początek zbuduj "zaufanie bukmachera" poprzez stawianie zwykłych zakładów,
 • unikaj grania u bukmacherów, którzy posiadają negatywną reputację odnośnie nakładania limitów,
 • nie graj za całość środków na koncie (max. 25% kapitału na zakład).

Wszystko zależy od tego czy w dłuższej perspektywie ogrywasz bukmachera, czyli więcej wygrywasz niż tracisz. Jeśli tak, to możesz napotkać na limit. Jeśli nie - to limit z pewnością ci nie grozi.

Podsumowanie

Limity bukmacherskie, zresztą nie tylko one, dają firmom bukmacherskim przewagę nad graczami i minimalizują szanse typerów na wysokie wygrane. Kierując się powyższymi zasadami, zwiększamy swoje szanse na brak limitów na koncie. Wybierając do tego bukmachera dla profesjonalistów zapewniamy sobie możliwość gry za naprawdę wysokie stawki, nawet jeśli regularnie wygrywamy.

Nie należy też wpadać w paranoję limitowania, jeżeli zakłady bukmacherskie traktujemy nie jako źródło utrzymania ale dość luźno to szansa na otrzymanie limitu nie jest duża, w najgorszym razie trzeba będzie zmienić bukmachera.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Limity bukmacherskie

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Limity bukmacherskie" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 2,71/5 | 7 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Poznaj bukmachera:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.