Lottoland – czy to Lotto? Czy jest legalny?

Ocena 3,59/5 | 22 głosy

Ocean Village Promenade, Gibraltar. Już sama nazwa rozbudza wyobraźnię. Znajduje się tu jedna z trzech marin tego zamorskiego brytyjskiego terytorium znajdującego się na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Jest częścią Ocean Village Project, najbardziej luksusowego kurortu Gibraltaru. I właśnie w otoczeniu, ekskluzywnych kasyn i centrum rozrywki, zlokalizowana jest siedziba Lottoland.

Czym dokładnie zajmuje się ta firma Lottoland? Czy Lottoland jest legalny w Polsce?

Oczywiście to nie przypadek, że Lottoland zarejestrowany jest właśnie w Gibraltarze i posiada licencję zezwalającą na świadczenie usług pośrednictwa. Na powierzchni liczącej 6,55 km2 siedzibę ma 32 tysiące firm, a hazard to 25% gospodarki tego regionu. Branża warta jest 15 miliardów euro i zatrudnia 3 tysiące osób. Powodem są oczywiście niezależne przepisy prawne i fiskalne, niskie podatki, w tym wyłączenie z systemu VAT.

Lottoland został założony przed Davida Rosena w maju 2012 roku. Firma oferuje gry online: stołowe, karciane, automaty do gry oraz zdrapki i ponad 30 różnych loterii z całego świata. W serwisie zarejestrowało się już ponad 2 miliony użytkowników. Działa w kilkunastu krajach, m.in. w Australii, Irlandii, Włoszech, w RPA, Indiach, we Włoszech i w państwach Ameryki Łacińskiej. Strona Lottoland dostępna jest 8 językach, w tym w języku polskim.

Lottoland – jak to działa?

Na swojej witrynie Lottoland informuje, że oferuje pośredniczenie w zakupie zakładów na gry liczbowe dostępne na terenie Europy i nie tylko. W rzeczywistości cały mechanizm wygląda inaczej, niż mogłoby to wynikać z opisu. W większości przypadków użytkownik zakupujący los na loterię zakłada się z Lottoland o wytypowanie poprawnych liczb czy wyniku. Jest to więc rozwiązanie podobne do zakładów bukmacherskich. Zresztą, w regulaminie firma sama przyznaje, że działa jako bukmacher, określa szanse i jest odpowiedzialna za wypłatę wygranych...

Podkreśla również, że nie jest powiązana z żadnym z oficjalnych operatorów loterii. Oczywiście, Lottoland gwarantuje wypłatę wszystkich wygranych.

Czy Lottoland jest legalny w Polsce?

Najlepszym sposobem weryfikacji legalności Lottoland na terenie naszego kraju jest wpisanie adresu strony w Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Okazuje się, że widnieje w nim zarówno adres główny, jak i wiele domen krajowych oraz pobocznych (np. lottoland.se czy 1lottoland.com). Wskazuje to jednoznacznie, że Lottoland jest w Polsce całkowicie nielegalny, a korzystanie z usług tej strony może narazić użytkownika na konsekwencje prawne.

Lottoland w rejestrze domen niezgodnych z ustawą hazardową.

Operatorzy i dostawcy usług internetowych są zobowiązaniu do blokowania wszystkich stron znajdujących się we wspomnianym Rejestrze Domen Zakazanych. Z tego powodu po wpisaniu adresu do przeglądarki pojawia się komunikat Ta witryna jest nieosiągalna

Korzystanie z Lottoland nie jest dozwolone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W kontekście tych informacji może nasunąć się zatem pytanie, dlaczego Lottoland jest nielegalny w Polsce, skoro nie jest firmą bukmacherską ani typowym kasynem online? Dzieje się tak z kilku powodów. Na stronie Lottoland użytkownicy mają dostęp do gier hazardowych, co już jest elementem pozwalającym na takie ograniczenia.

=> Poznaj jak sprawdzić czy bukmacher jest w Polsce legalny i typuj zakłady bez obaw

Ponadto w każdym kraju czy regionie organizowane są różne loterie państwowe i większość z nich ma monopol na taką działalność. Dzięki temu pieniądze za losy kumulują się do olbrzymich sum w ramach jednej loterii, a nie rozpraszają się w kilku innych. Państwowe loterie to oczywiście także bardzo duże zyski dla Skarbu Państwa, czego dalej tłumaczyć nie trzeba.

Ciekawostka

Totalizator Sportowy odcina się oczywiście od działalności Lottoland i podkreśla, że swoje produkty sprzedaje wyłącznie w punktach oraz na oficjalnej stronie Lotto. Przedstawiciele spółki wykazali się jednak sporym sprytem, zajmując domenę lottoland.pl. W ten sposób każdy, kto przez ten adres próbuje dostać się na stronę gibraltarskiej spółki, zostaje przekierowany na stronę Lotto.

lottoland.pl - strona Lotto

Co oferuje Lottoland?

Lottoland to oferta wielu loterii państwowych, międzynarodowych oraz gry czy zdrapki.

Zdrapki

Zdrapki online o przeróżnych typach, nazwach oraz nominałach. Sprzedawane są pojedynczo lub w pakietach kilku sztuk. Są to zdrapki elektroniczne, stylizowane na wersje papierowe. Usunięcie warstwy zasłaniającej wynik odbywa się za pomocą ruchu muszki, która symuluje zdrapywanie.

Polskie loterie – Lotto, Mini Lotto, Multi Multi oraz Keno

Oferta gier liczbowych łudząco przypominająca gry Totalizatora Sportowego. Oprócz Lotto i Keno, używane są nazwy skrótowe – Multi Lotto to Multi Multi, a Mini to Mini Lotto. Zasady, stawki, wygrane i terminy losowań są takie same, jak w przypadku Lotto.

EuroMillions

EuroMillions oferuje najwyższe wygrane spośród loterii dostępnych w Europie. Losowanie odbywa się 2 razy w tygodniu. Mieszkańcy 10 krajów mogą walczyć o wygrane wahające się od 15 milionów euro do nawet 190 milionów euro.

Gry

Kilka rodzajów gier – sloty, jackpoty, błyskawiczne gry, gry stołowe oraz szybkie zdrapki. Kilkaset różnych tytułów i odmian. Stawki od kilkuset do nawet miliona zł.

Eurojackpot i inne

Eurojackpot to ogólnoeuropejska loteria założona w Amsterdamie przez 9 państw Europy. Wspólnie stworzyły one fundusz na wygrane. Najniższa główna nagroda to 10 milionów euro, a najwyższa 90 milionów euro.

US PowerBall to najpopularniejsza loteria wprost ze Stanów Zjednoczonych. Minimalna wygrana wynosi 40 milionów dolarów (ok. 156,8 mln zł). W przypadku braku trafienia nagrody głównej następuje kumulacja. Nie ma ostatecznych ograniczeń, dzięki czemu wygrane mogą osiągnąć bardzo wysoki poziom. Najwyższa wygrana w historii wyniosła aż 1,6 mld dolarów, czyli ok. 6,5 miliarda zł (18 maja 2013 roku).

Inne duże gry to World Millions, Mega Millions oraz coś dla miłośników nowoczesnych technologii i kryptowalut - Bitcoin Lotto.

Promocje

Promocje to stosunkowo nowy dział w Lottoland. Dzięki niemu można skorzystać z darmowego lub dodatkowego zakładu na popularne loterie. Firma chce w ten sposób zachęcić użytkowników do rejestracji i korzystania z serwisu. Jeżeli szukasz atrakcyjnej promocji na start obstawiania gier liczbowych to koniecznie przeczytaj artykuł lotto kod promocyjny. Każdy nowy gracz rejestrujący się na oficjalnym serwisie polskiego Lotto może zyskać 10 zł za kod promocyjny podany przy rejestracji.

Lottoland a polskie Lotto

Oferta Lottoland niemal do złudzenia przypomina gry liczbowe dostępne w polskim Lotto. Kupony, ich koszt, zasady gry – wszystko wygląda i działa dokładnie tak samo. Obowiązuje również ta sama wysokość nagród regularnych oraz kumulacji, a o wygranej decydują liczby wskazane podczas prawdziwych losowań Lotto. W czym zatem jest różnica? W budżecie, do którego trafiają pieniądze od graczy oraz z którego wypłacane są nagrody. Ten należy do Lottoland, a nie do Totalizatora Sportowego. Środki za postawione losy trafiają na konto spółki z Gibraltaru i stamtąd wypłacane są również wygrane.

Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób Lottoland przygotowany jest na ewentualne przekazanie tak dużych kwot szczęśliwcom? Spółka współpracuje w tym zakresie z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Na bieżąco kalkuluje ryzyko i zabezpiecza się na wypadek konieczności wypłacenia wygranych, by zachować płynność finansową. Może się przecież zdarzyć tak, że w danym dniu, tygodniu lub miesiącu padnie kilka wysokich wygranych. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niewielkie, ale istnieje i szybko mogłoby doprowadzić Lottoland do ogromnych strat, a nawet bankructwa. Zwłaszcza, że kwoty wygranych w światowych loteriach sięgają nawet kilku miliardów dolarów!

W przypadku wygranej w legalnym polskim Lotto wypłaty zabezpiecza i reguluje polskie prawo. W przypadku Lottoland wypłatę gwarantuje właśnie wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Czy to wystarcza, aby być pewnym odbioru należnych pieniędzy w przypadku szczęśliwego losowania? Opinie wielu graczy z Polski świadczą o tym, że z nawet wysokimi wypłatami w Lottoland nie ma problemu. Znane są jednak również inne historie, jak ta pewnego mieszkańca Australii opisana poniżej.

Lottoland podszywając się na różne sposoby pod legalne polskie Lotto, prawdopodobnie zabiera sporą część biznesu. Zwłaszcza, że Totalizator Sportowy również umożliwia już zakup swoich loterii online. Gibraltarska spółka robi oczywiście bardzo dużo, aby wiernie naśladować Lotto – od nazw loterii i podobnie wyglądające logo, poprzez zatrudnianie w przeszłości w roli ambasadora Ryszarda Rembiszewskiego, wieloletniego prowadzącego studio najpopularniejsze polskiej loterii liczbowej. Należy więc pamiętać, że Lottoland nie pośredniczy w sprzedaży losów na gry Lotto, a jedynie je imituje.

Lottoland – opinie

Gracze, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o Lottoland, mogą czuć się zagubieni. W internecie można znaleźć wiele pytań, które można sprowadzić do jednej wątpliwości – Lottoland oszustwo czy nie?

Podsumujmy.

Lottoland jest w Polsce jest nielegalny. Gracze znajdujący się na terenie naszego kraju nie mogą korzystać z usług tej firmy. Za złamanie przepisów grozi kara grzywny. Jednak Lottoland jest spółką zarejestrowaną w Gibraltarze, odprowadzającą wszelkie podatki i obsługującą miliony graczy z całego świata. Ma aktualną licencję obowiązującą w tym kraju na prowadzenie swojej działalności. Firma rzeczywiście istnieje i realizuje wszystkie usługi znajdujące się w ofercie dostępnej na jej stronie internetowej. Lottoland jest nielegalny w Polsce, ale nie jest to oszustwo.

Prawo zabrania działalności witryny Lottoland w Polsce, ale nie może zakazać firmie prowadzenia jej polskiej wersji językowej. Gracze z naszego kraju, którzy np. za pomocą usługi VPN dostają się na stronę Lottoland, sami odpowiadają za wykroczenie. Strona Lottoland rozpoznaje wówczas IP z innego kraju, w którym jej działalność jest legalna, nie ponosi więc za to odpowiedzialności.

Jakie są opinie o Lottoland?

W większości przypadków opinie na temat Lottoland są pozytywne. Zarówno te wystawiane przez polskich graczy, jak i tych z innych krajów. Użytkownicy chwalą szeroki wybór różnych loterii, sprawną i pomocną obsługę klienta, a także szybkie i bezproblemowe realizowanie wypłat wygranych. Zdarzają się również opinie negatywne, choć te zazwyczaj wystawiane są anonimowo. Rodzi to oczywiście wątpliwości, czy stoi za nimi rzeczywisty gracz czy konkurencyjne serwisy.

Niektórzy narzekają na problemy z wypłatami. Być może wynika to z nieuważnego czytania regulaminu. Lottoland, podobnie jak legalni bukmacherzy, przelewa środki tylko na zweryfikowane konta. Podanie innego typu rachunku może zatem wpływać na czas realizacji wypłaty lub skutecznie ją uniemożliwić. Lottoland wprowadził również program Ochrony Gracza. Zapewnia on stuprocentową wypłacalność wygranych, a także możliwość kontrolowania środków przeznaczanych na grę. Użytkownik może ustalić własne limity na grę i nadzorować ilość pieniędzy wydawanych na loterie. Sekcja Historia Gier dokumentuje całą aktywność gracza, łącznie z numerami kuponów. Nie ma więc obaw o utratę nagrody z powodu zgubienia losu, jak w przypadku ich papierowej postaci. Firma zapewnia również możliwość samowykluczenia oraz wsparcie dla osób uzależnionych od hazardu. Klient ma prawo zawiesić swoje konto lub całkowicie je usunąć. Lottoland stara się również chronić graczy przed uzależnieniem poprzez fundację GREaT.

Czytaj również: Bezpieczeństwo w zakładach bukmacherskich online

Mieszkaniec Australii domagał się 201 milionów dolarów od Lottoland

Jeszcze inne doświadczenie z Lottoland ma pewien mieszkaniec Australii. Określenie mieszkaniec ma tutaj wielkie znaczenie. Mężczyzna jest bowiem obywatelem Sri Lanki, który przeprowadził się do Perth. Pewnego dnia postawił 3 zakłady za łączną kwotę 50 dolarów na jedną z loterii. Dwa zakłady okazały się przegrane, a trzeci został unieważniony, gdyż Lottoland zidentyfikował mężczyznę, jako obywatela kraju, który widnieje na liście wykluczonych z gier hazardowych. Mężczyzna zaznaczył jednak, że kontaktował się wcześniej z pracownikiem Lottolandu i powiedział mu, że jest obywatelem Sri Lanki. Tenże pracownik poinformował go, że w razie wygranej będzie musiał przedstawić dowód tożsamości, ale jednocześnie doradził, by podczas rejestracji zaznaczył Australię, jako kraj pochodzenia.

Dzień po tym, jak Lottoland unieważnił jego konto, mężczyzna złożył skargę do komisji odpowiadającej za prawidłowy przebieg i rozstrzygnięcia loterii. Zażądał od spółki wypłaty w wysokości 201 milionów dolarów, czyli kwoty, którą mógłby wygrać, gdyby jego trzeci zakład był zwycięskim zakładem. Dodatkowo chciał uzyskać od Lottoland 700 milionów dolarów, która stanowi sumę potencjalnych wygranych zakładów na każdą loterię, na którą postawił zakłady. Oczywiście, Lottoland nie wypłacił mężczyźnie żadnej z tych kwot, a jedynie zwrócił 50 dolarów, które stracił na ich kupno. Jednocześnie przeprosił za błędną poradę pracownika i zobowiązał się do poprawy tej kwestii w przyszłości. Również komisja, u której mężczyzna szukał poparcia stwierdziła, że bez względu na wprowadzającą w błąd sugestię pracownika Lottoland, kupony mężczyzny nie upoważniałyby go do odbioru wygranej.

Ten przypadek pokazuje, że nawet prawidłowy przebieg rejestracji oraz wygrana w loterii nie gwarantują odbioru wygranej. Może się okazać, że organizator paradoksalnie sam powoła się na prawo, które zabrania wygrywającemu zawierania losów w swoim serwisie.

Legalne Lotto w Polsce

W przypadku legalnych gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce sprawa jest bardzo prosta. Monopol na taką działalność ma Totalizator Sportowy. Korzystanie z usług innych podmiotów jest niezgodne z prawem. Warto przy tym określić dokładnie, czym jest loteria pieniężna. W ustawie o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r.:

Loteria pieniężna jest grą losową, w której uczestnik nabywa los lub inny dowód udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane pieniężne.

Czym innym jest loteria fantowa, w której zgodnie ww ustawą podmiot urządzający oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. W tym drugim przypadku w zależności od wartości nagród należy uzyskać zezwolenie na jej zorganizowanie.

Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, że państwowe loterie dbają o to, by zachować monopol i ze wszystkich sił zwalczają wszelką konkurencję. W 2016 roku sprzedaż produktów lotto wyniosła ponad 4,5 miliarda zł! Wypłacone nagrody nieco ponad 2,4 miliarda zł, zatem zysk jest ogromny. Loterie pieniężne to po prostu złoty interes.

Lotto w internecie

W grudniu 2018 roku doszło do rewolucji i największych zmian w ponad 60-letniej historii Totalizatora Sportowego. Spółka weszła na rynek e-commerce. Uruchomiła jedyne legalne kasyno internetowe Total Casino oraz umożliwiła zakup losów na gry liczbowe online. Według prognoz w 2019 roku 40% przychodów spółki będzie pochodzić z segmentu online.

W nowym serwisie Lotto dostępne są losy na Lotto, Multi Multi, Mini Lotto, Keno, Euro Jackpot, Ekstra Pensję i Kaskadę. Użytkownicy mają możliwość korzystania z gry systemowej oraz modelu subskrypcyjnego, czyli formy abonamentu na grę. Zatem jedyne legalne loterie przez internet to te dostępne na stronie Lotto. Przeczytaj krótki poradnik, jak grać w lotto online.

Ciekawe fakty o Lotto online:

  • w 2019 roku 40% przychodów spółki ma pochodzić z segmentu online
  • to ponad 3,8 miliarda zł przychodu
  • najwyższe wygrane w lotto online – Lotto 3,3 miliona zł; Multi Multi 2,5 miliona zł; Total Casino 759 093,49 zł
  • w kasynie internetowym Total Casino zarejestrowało się 320 tysięcy osób, łącznie wykonując ponad 1,3 miliarda spinów
  • większość gry odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych, w tym za pośrednictwem aplikacji
  • w najbliższym czasie Lotto planuje wprowadzić do sprzedaży internetowej zdrapki oraz uruchomić pierwsze polskie legalne Live Casino.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , Achim.
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się z nami.


Komentarze i opinie

  1. Wygrałem ponad 500 tysięcy, i jedyne co mam to nerwice z poszukiwania moich rzekomo wysłanych pieniędzy lecz nie wiadomo gdzie są. Podaje sprawę na policje i informacje do komisji GGC, brak słów.

    • Link

Skomentuj artykuł Lottoland – czy to Lotto? Czy jest legalny?

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Lottoland – czy to Lotto? Czy jest legalny?" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,59/5 | 22 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Świat zakładów bukmacherskich:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym a postaramy się go przygotować!

forBET baner