Middle bets

Ocena 5/5 | 1 głos

Znasz już podstawowe pojęcia bukmacherskie takie jak valuebet, surebet i handicapy azjatyckie. Wiesz, że surebety dają zysk, najlepiej obstawiać zakłady z value wtedy masz przewagę nad bukmacherem oraz znasz zasady rozliczania handicapów azjatyckich.

Teraz pora poznać bardziej zaawansowany, matematyczny termin bukmacherski middle bets oraz strategię typowania z nim powiązaną zwaną middling.

Aby zrozumieć middle bets niezbędna jest znajomość zasad surebeta, valuebeta, rozliczania handicapów azjatyckich oraz wiedza jak powstają kursy. Przyda się też kalkulator surebet.

Czym są Middle Bets?

Middle bets (middles, ang. „zakłady środkowe”) – jest to złożenie 2 przeciwstawnych zakładów bukmacherskich na to samo wydarzenie w taki sposób aby pewien zakres możliwych wyników dał wygraną obu zakładów. Wynik w którym oba zakłady wygrywają nazywamy sprzyjającym wynikiem.

Gdy mecz zakończy się sprzyjającym wynikiem pokrytym przez oba zakłady to oba zakłady są wygrane a gracz otrzymuje sporą wygraną. W przypadku gdy mecz zakończy się innym wynikiem to przegrana gracza jest niewielka gdyż większość ze straty z przegranego zakładu pokrywa wygrana z zakładu drugiego. Z reguły wygrane z middle oscylują od około 40% do 90% stawki a straty średnio 5% stawki, ale wszystko zależy od parametrów middle.

Zakład typu middle może być freebet’em gdy kursy na przeciwstawne zakłady są na tyle wysokie, że wygrana z jednego zakładu pokryje w całości przegraną z drugiego zakładu. Middle może być też surebet’em gdy kursy są na tyle wysokie, że mimo porażki jednego z zakładów wygrana jest większa od postawionych stawek.

Grając middles należy wyliczyć stawkę na każdy zakład składowy identycznie jak w przypadku surebetów tak aby wysokość wygranej była zbliżona (nie identyczna z uwagi na ryzyko limitów) dla każdego z 2 typowanych zakładów. Do wyliczenia stawek przyda się kalkulator surebet.

Zakłady middle bets najczęściej występują przy typowaniu linii under/over lub handicapów azjatyckich gdyż w takich zakładach występują najczęściej i są najlepiej widoczne, jednak istnieją bardziej skomplikowane połączenia jak np. AH z EH czy AH z 1X2.

Wizualizacja Middle Bet

Wartość i opłacalność middle beta

Middle bety znajdziemy w ofercie prawie każdego bukmachera gdyż wystarczy spojrzeć w jakimś meczu na linie under/over i wziąć 2 przeciwstawne pokrywające się zakłady np.: w piłce nożnej over 1,5 gola i under 2,5 gola daje middle bet dla „wyniku dokładnie 2 gole”.

I faktycznie gdy w meczu padną 2 gole to oba zakłady są wygrane… jednak prawdopodobieństwo zaistnienia takiego zdarzenia jest bardzo małe w stosunku do kursów (wysokość kursu przekłada się na wysokość wygranej). Zakład taki jest kompletnie nieopłacalny.

Przy typowaniu middle betów należy zwrócić szczególną uwagę na parametry middle beta.

Parametry middle betów

Przy wyszukiwaniu i typowaniu middle bets należy mieć na uwadze następujące parametry

 • Strata middle betu – jest to część stawki jaka będzie przegrana w przypadku nie trafienia sprzyjającego wyniku. Oczywiście gdy middle bet jest surebetem ten parametr będzie zyskiem surebetu.
 • Zysk middle betu – jest to oczekiwany zysk przy trafieniu middle betu. Zysk może być różny w zależności od opłacalności granego rodzaju middle betu.

Parametry te obliczamy wstawiając kursy zakładów middle beta do 2-drogowego kalkulatora surebet z usuniętą pozycję "remis". Strata jest wyliczana a zysk należy obliczyć ze wzoru: (((suma wygranych) * 100 ) / suma stawek) - 100. Mając te wyliczenia możemy obliczyć opłacalność middle betu.

Obliczanie opłacalności middle betu

Zarówno stratę jak i zysk możemy wyrazić w jednostkach lub w procencie stawki. Im ewentualna strata mniejsza a zysk większy tym middle bet jest bardziej opłacalny.

Dla poniższego przykładu z NBA ewentualna strata zakładu wynosi 5,33% stawki a zysk 89,34% stawki. Dzieląc wygraną przez stratę opłacalność inwestycji w ten middle wynosi 16,75 – jest to kurs middle beta, wiemy, że kurs bukmacherski wynika z prawdopodobieństwa więc taki kurs odpowiada 5,97% zaistnienia zdarzenia (ze wzoru 1/kurs = prawdopodobieństwo, zobacz kalkulator kursów bukmacherskich).

Czyli obliczyliśmy, że mamy 5,97% szans na to, że wynik spotkania zakończy się wynikiem sprzyjającym.

Teraz przyda nam się pojęcie valuebet’a, którym określa się wartościowy zakład (kurs wyższy niż być powinien).

Patrząc na prawdopodobieństwo trafienia wyniku sprzyjającego należy stwierdzić czy jest ono dobrze oszacowane przez „bukmachera” (bukmacher celowo jest w cudzysłowie gdyż prawdopodobieństwo i kurs nie oszacował bezpośrednio jeden bukmacher tylko zostało wyliczone z parametrów middla) czy może zostało niedowartościowane?

Jeżeli z pewnych względów uważamy, że prawdopodobieństwo wyniku sprzyjającego jest większe niż wynika to z kursu middle beta to mamy wtedy middle valuebet. Uzyskujemy w ten sposób przewagę nad bukmacherem.

Załóżmy, że w naszym przykładzie oszacowaliśmy, że wynik sprzyjający powinien paść w 6,50% (a nie 5,97%), podstawiamy liczby do wzoru valuebeta i obliczamy (6,50/100 * 16,75) /100 = 1,08 czyli middle valuebet wynosi 8,87%. Taką przewagę będziemy posiadać nad bukmacherem.

W jaki sposób wyliczyć czy prawdopodobieństwo middle beta jest niedowartościowane?
Oto kilka możliwości, niestety nie ma jednoznacznej dobrej odpowiedzi.

Przykłady Middle Bets

Zakład na sumę punktów w meczu NBA Chicago Bulls - Miami Heat:

 • Under 189,5 – kurs @1.95 w Totolotek
 • Over 185,5 – kurs @1.84 w Unibet

Zakres sum punktowych pokrywa się dla obu zakładów dla 186, 187, 188, 189 w przypadku zakończenia się meczu z taką sumą punków oba zakłady są wygrane a zysk wynosi 89,34% stawki. W innym wypadku strata wynosi jedynie 5,33% stawki.

Wizualizacja Middle Bet

Zakład na zwycięstwo z handicapem azjatyckim w meczu Premier League Liverpool – Chelsea:

 • Liverpool -1,5 AH – kurs @2.25
 • Chelsea + 2,5 AH – kurs @1.75

Jeżeli Liverpool wygra spotkanie dokładnie 2 golami to oba zakłady będą wygrane gdyż po dodaniu handicapu zarówno Liverpool jak i Chelsea będzie mieć więcej goli. W przypadku innego wyniku strata wyniesie jedynie 1,56% stawki.

Zakład na zwycięstwo z handicapem azjatyckim i zakład na 1X2 w meczu La Liga Sevilla - Barcelona:

 • Sevilla +0,75 AH – kurs @2.30 (+0,75 AH = +1, +0,5 AH czyli 50% stawki na Sevilla +1 a 50% Sevilla + 0,5)
 • Barcelona 2 – kurs @1.70

Ten middle bet jest bardziej skomplikowany gdyż mamy połącznie 2 rodzajów zakładów bukmacherskich: azjatyckiego handicapu ćwiartkowego z zakładem 1X2. Aby zobaczyć jaki wynik meczu jest sprzyjający dla middle należy najpierw rozpisać handicap ćwiartkowy. AH +0,75 oznacza postawienie 50% stawki zakładu na Sevilla + 1 AH i 50% Sevilla +0,5 AH. Porównujemy to z czystą „2” na Barcelonę i wychodzi, że wynik sprzyjający to wygrana Barcelony dokładnie 1 golem.

Gdy Barcelona wygra 1 golem wtedy zakład na Barcelonę będzie wygrany a zakład AH +0,75 na Seville przyniesie 50% zwrot co łącznie da zysk. W przypadku innego wyniku strata wyniesie 2,25% stawki.

Inne przykłady middle bets:

 • Gospodarz +1,75 AH i Gość -1 EH - wynik sprzyjający zwycięstwo gości dokładnie 2 golami (50% zwrot + wygrana)
 • Gospodarz -2,5 AH i Gość +2,75 AH – wynik sprzyjający zwycięstwo gospodarzy dokładnie 3 golami (wygrana + 50% zwrot)
 • Gospodarz -1,25 AH i Gość AH + 1,5 AH - wynik sprzyjający zwycięstwo gości dokładnie 1 golem (50% wygrana i 50% zwrot + wygrana)
 • Under 2,25 i Over 2,5 - wynik sprzyjający to strzelenie dokładnie 2 goli (50% wygrana i 50% zwrot + wygrana)

Powyższe przykłady są uproszone gdyż nie operują już na konkretnych kursach mają jedynie pokazać prawidłowości występowania middles. Middles często spotkać w ćwiartkowych handicapach azjatyckich dlatego tak ważna jest dobra znajomość rozliczania handicapów. AH – handicap europejski, EH – handicap europejski

Rodzaje middle betów względem opłacalności

Opłacalność middle beta zależy od kursów oraz od tego jak szeroki jest przedział wyniku sprzyjającego. W zależności jaki rodzaj zakładu bierze udział w middle, możliwe przedziały są większe lub mniejsze, czasami w middle polega część zakładu jest zwracana:

 1. Oba zakłady wygrywają np.: under 189,5 i over 185,5  - przy sumie punktów 186-189 oba zakłady wygrywają.
 2. Jeden zakład wygrywa, drugi częściowo wygrywa a częściowo zwrot np. AH -0,75 i AH +1,5 – przy zwycięstwie gospodarzy 1 golem.
 3. Jeden zakład wygrywa, drugi daje pełny zwrot np. AH -1 i AH +1,5 – przy zwycięstwie gospodarzy 1 golem.
 4. Obydwa zakłady wygrywają częściowo np. AH +0,25 i AH +0,25 – przy remisie każdy z zakładów daje 50% zwycięstwo i 50% zwrot.
 5. Jeden zakład częściowo wygrywa, drugi daje pełny zwrot np. AH 0 i AH +0,25 – przy remisie pierwszy zakład daje pełny zwrot a drugi daje 50% zwrot i 50% wygraną

Gdzie szukać middle bets?

W sieci istnieją serwisy monitorujące kursy bukmacherów, zwykle listy middle bets oferują te same serwisy, które oferują surebety czyli np. surebet.com lub oddstorm.com.

Szukać middle bets oczywiście można samemu jednak mając na uwadze fakt, że bukmacherzy każdego dnia wystawiają dziesiątki tysięcy zakładów, w dodatku o płynnych kursach, to podejście typu „a poszukam sobie dzisiaj middle beta” raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Ciekawą strategią na middles jest monitoring zmian kursów bukmacherskich na zakłady i mecze, które obstawialiśmy. Z uwagi, że kursy u bukmacherów są płynne i zależą od wielu czynników m.in. od tego jak stawiają typerzy i bieżących informacji, to kursy mogą się na tyle odwrócić, że zrobią lukę na sprzyjający wynik dający nawet freebeta lub surebeta.  

Strategia typowania middle bets

Middling to typowanie zakładów bukmacherskich wykorzystując middle bety. Middling nie jest systemem bukmacherskim a jedynie strategią typowania, która opiera się na selekcji middle valuebetów czyli zakładów z niedoszacowanym prawdopodobieństwem zdarzenia „zakładu środkowego”.

Należy pamiętać, że nie można obstawiać middli jak leci bez zastanowienia gdyż takie podejście w dłuższym terminie doprowadzi to do bankruta (wyjątek to oczywiście middle freebet i middle surebet). Przed zagraniem middla (tak jak i przed każdym innym zakładem) należy upewnić się, że zakład ten ma value.

Obstawianie middle bets polecamy zaawansowanym typerom oraz tym dla których matematyka w zakładach bukmacherskich nie jest straszna.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Middle bets

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Middle bets" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera ABC obstawiania:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.