Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - historia i ciekawostki

Ocena 3,63/5 | 8 głosów

Przed nami 21. turniej piłkarskich Mistrzostw Świata. Z tej okazji prezentujemy zbiór najważniejszych faktów i ciekawostek dotyczących historii mundialu. Co warto wiedzieć o Mistrzostwach Świata?

Dla kibica to najważniejsza impreza czterolecia. W trakcie mundialu tematy piłkarskie dominują w codziennych rozmowach, ale także w medialnym przekazie. Futbol staje się odskocznią od problemów, a w chwili meczu polskiej reprezentacji naród się jednoczy.

Mistrzostwa Świata mają nie tylko sportowy wymiar, jest to też wyśmienita okazja do manifestacji patriotyzmu czy poznania innych kultur. W turnieju finałowym udział biorą przedstawiciele wszystkich kontynentów.

Początki Mistrzostw Świata

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej organizowane są przez FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, z francuskiego Fédération Internationale de Football Association). FIFA założona została w Paryżu w 1904 roku jako związek 8 europejskich federacji piłkarskich (Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria). Federacje z Wielkiej Brytranii (Anglia, Szkocji, Walia, Irlandia) nie przystąpiły od razu do FIFA gdyż już wcześniej w roku 1863 utworzyły własną Federację Angielskiej Piłki Nożnej (FA) i uznały FIFA jako swoję konkurencję.

Premierowy turniej piłkarskich Mistrzostw Świata odbył się 1930 roku. Gospodarzem imprezy był Urugwaj i to piłkarze Urugwaju wywalczyli pierwsze trofeum. "Urusi" w finale pokonali Argentynę 4:2. Łącznie na MŚ w 1930 roku wystąpiło 13 reprezentacji (4 z europy, 7 z ameryki południowej, 2 z ameryki północnej). Z biegiem lat grono drużyn uczestniczących w mistrzostwach stale powiększa się, aktualnie w mundialu udział biorą 32 drużyny.

Co ciekawe, przed finałem w 1930 roku Urugwajczycy i Argentyńczycy nie mogli dojść do porozumienia, jaką piłką rozegrać mecz. Ostatecznie pierwsza połowa odbyła się z udziałem urugwajskiej piłki, a druga przy użyciu argentyńskiej futbolówki.

Triumfatorzy Mistrzostw Świata

Do to pory jedynie osiem państw zdobywało tytuł Mistrzów Świata. W 20 turniejach najwięcej zwycięstw zanotowali Brazylijczycy.

 • Brazylia - 5 tytułów (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
 • Niemcy - 4 tytuły (1954, 1974, 1990, 2014)
 • Włochy - 4 tytuły (1934, 1938, 1982, 2006)
 • Argentyna - 2 tytuły (1978, 1986)
 • Urugwaj - 2 tytuły (1930, 1950)
 • Anglia - 1 tytuł (1966)
 • Francja - 1 tytuł (1998)
 • Hiszpania - 1 tytuł (2010)

Polacy w Mistrzostwach Świata

Polska na turnieju  Mistrzostw Świata w piłce nożnej zadebiutowała w 1938 roku we Francji. Wówczas "Biało-Czerwoni" zajęli dzielone miejsca 9-15.

Kolejny występ miał miejsce w 1974 roku. Dla każdego polskiego kibica to szczególna data. W tamtym okresie objawiły się "orły Kazimierza Górskiego" zdobywając brązowy medal MŚ. W meczu o 3 miejsce Polska pokonała Brazylię 1-0 po golu w 76 minucie Grzegorza Lato, który został królem strzelców notując 7 trafień.

W 1978 roku Polska wystąpiła na mundialu w Argentynie ostatecznie plasując się na miejscach 5-8.

W 1982 roku pod wodzą Antoniego Piechniczka Reprezentacja Polski powtórzyła wyczyn z 1974 roku i ponownie zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata. W meczu o 3 miejsce Polska po zaciętym meczu pokonała Francję 3-2, gole dla Polski zdobywali Andrzej Szarmach, Stefan Majewski i Janusz Kupcewicz.

W 1986 roku Polska odpadła w 1/8 finału. W 2002 i 2006 roku "Biało-Czerwoni" żegnali się z turniejem po fazie grupowej.

Łącznie polska reprezentacja wystąpiła w siedmiu turniejach Mistrzostw Świata. Mundial w Rosji będzie ósmą imprezą tej rangi, w której weźmie udział.

W 31 meczach MŚ Polska notuje bilans: 15 zwycięstw, 5 remisów, 11 porażek.

Herosi mundiali

 • Miroslav Klose - to najlepszy strzelec w historii MŚ. Niemiecki napastnik na czterech turniejach zdobył łącznie 16 bramek.
 • Antonio Cabrajal (meksyk), Lothar Matthaus (niemcy) i Gianluigi Buffon (włochy) - to rekordziści pod względem występów na MŚ. Wymienieni zawodnicy wzięli udział w pięciu mundialowych edycjach.
 • Pele - to jedyny zawodnik w historii, który zdobył trzykrotnie tytuł Mistrza Świata.
 • Brazylia - reprezentacja, która zdobyła najwięcej tytułów MŚ (5).
 • Brazylia - jedyna drużyna, która wzięła udział we wszystkich turniejach MŚ.
 • Niemcy - to reprezentacja, która rozegrała najwięcej meczów na MŚ (106).
 • Niemcy - to drużyna, która zdobyła najwięcej bramek na MŚ (224).
 • Pele - to najmłodszy Mistrz Świata (17 lat i 249 dni).
 • Dino Zoff - to najstarszy Mistrz Świata (40 lat, 133 dni).
 • Urugwaj, Włochy, Anglia, Niemcy, Argentyna, Francja - to reprezentacje, które zdobyły tytuł jako gospodarz MŚ.
 • Hakan Sukur - w 2002 roku w meczu Turcja - Korea Południowa zdobył najszybszego gola na MŚ (11 sekunda).
 • Grzegorz Lato - to najlepszy polski strzelec na MŚ (10 goli).
 • Władysław Żmuda - to polskie rekordzista pod względem turniejów MŚ (występował czterokrotnie).
 • Oleg Salenko - najwięcej strzelonych goli w 1 meczu. Strzelił 5 goli w 1994 roku w meczu Rosja - Kamerun.
 • Roger Mila - Kameruńczyk, najstarszy strzelec gola, strzelając rola Rosji miał 42 lata.

Anegdoty mistrzostw świata

Boska ręka Maradony
Boska ręka Maradony to najbardziej znana anegdota MŚ.

W 1950 roku reprezentacja Indii zrezygnowała z występu na mundialu w Brazylii. Powód? Hindusi chcieli grać boso, na co zgody nie wyraziła FIFA.

1954 roku odbył się pierwszy mundial (Szwajcaria), który był transmitowany przez stacje telewizyjne.

Od 1966 roku każdy turniej MŚ ma swoją maskotkę i logo (pierwsza maskotka to Willie). Od 1970 roku co mundial to nowa piłka przeznaczona na turniej, którą produkuje firma Adidas.

Mundial - potoczna nazwa Mistrzostw Świata w piłce nożnej powstała w 1970 roku w trakcie mistrzostw w Meksyku. Oficjalna hiszpańskojęzyczna nazwa brzmiała "El Campeonato Mundial de Fútbol", z racji długości została skrócona do jednego słowa mundial (z hiszpańskiego "światowy"). Od tej pory mistrzostwa świata w piłce nożnej potocznie określane są jako mundial.

Od 1974 roku nagrodą dla zwycięzców jest Puchar Świata FIFA, którego autorem jest włoski rzeźbiarz Silvio Gazzaniga. Trofeum ma 36 cm wysokości i pochodzi z litego 18-karatowego złota. Jego waga to 6,175 kg. Zwycięzca przechowuje trofeum do najbliższego mundialu, następnie oddaje je kolejnemu triumfatorowi w zamian otrzymując replikę.

"Ręka Boga" - to legendarne określenie zwycięskiego gola zdobytego przez Diego Maradonę w ćwierćfinale MŚ w 1986 roku przeciwko Anglii. Argentyńczyk zdobył bramkę ręką, która nie powinna zostać uznana. Sędzia jednak nie dopatrzył się przewinienia i "Albicelestes" awansowali do kolejnej rundy.

 

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - historia i ciekawostki

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - historia i ciekawostki" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,63/5 | 8 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole