Płaska stawka

Ocena 3,33/5 | 3 głosy

... czyli dobry system bukmacherski dla każdego typera.

Rozpoczynając obstawianie zakładów u bukmachera większość typerów ma przed oczami szybki i duży zarobek. Zwykle jednak szybko przychodzi pierwsze rozczarowanie kiedy to po kilku tygodniach typowania okazuje się, że zamiast oczekiwanego zarobku obstawianie nie przynosi oczekiwanego zysku.

Pierwszym podstawowym błędem typerów jest  chaotyczne obstawianie zakładów bukmacherskich bez obmyślonego planu i strategii. Właśnie po to aby okiełznać ten chaos powstały systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie powstały i nadal będą powstawać, a prowodyrami ich tworzenia byli matematycy, którzy próbowali wymyślić taki system, który dawał będzie 100% gwarancji wygranej. Czy im się udało? Nie, oczywiście że nie, bo jakby było inaczej, bukmacherzy szybko zwinęliby swój interes.

Wielu poprzez termin „system” rozumie sposób gry, który nie zapewni nam wygranej, ale w dużym stopniu jej sprzyja. Z pewnością po części mają rację, ponieważ do cech dobrego systemu zaliczymy:

 • zysk w dłuższej perspektywie czasu
 • niskie ryzyko utraty kapitału
 • stabilność kapitału
 • maksymalizacja yield'u

Nie jest to jednak do końca prawidłowe rozumowanie, bo z angielskiego system, to staking system, a więc system stawkowania. Co ma do tego stawka? Jak się okazuje dla gry ma ona bardzo wielkie, jeśli nie kluczowe znacznie. To właśnie od systemu stawkowania zależy między innymi to, jak zarządzać będziemy naszym budżetem. Więcej o temacie stawkowania przeczytasz w artykule systemy bukmacherskie.

Postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu z podstawowych systemów bukmacherskich a więc płaskiej stawce, która jest zarazem najprostszą metodą gry u bukmachera. Na czym polega i jakie niesie w sobie zalety i zagrożenia? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Płaska stawka, czyli jaka?

Równy, równinny, gładki, spłaszczony, płaszczyznowy, poziomy, dwuwymiarowy, przyziemny, płytki, spłycony, powierzchowny, ciasny, banalny, szablonowy — to tylko niektóre synonimy do słowa plaski. Do płaskiej stawki najlepiej pasuje ten pierwszy — równy. Plaska stawka to bowiem stawianie na każdy zakład takiej samej kwoty bez względu na wysokość kursu i tego, czy gramy zakłady pojedyncze, czy AKO. Prawda, że proste?

Mimo wszystko nawet nad tym jakże trywialnym sposobem stawkowania warto jest co nieco pomyśleć i wprowadzić w nim choćby drobną modyfikację, podnoszące jego skuteczność. I tak dobrym pomysłem jest ustanowienie barier kursowych i do każdej z nich dobrać odpowiednią stawkę. Na przykład:

 • kursy poniżej 2,0 - stawka 50 zł,
 • kursy w przedziale 2,0-5,0 - stawka 20 zł,
 • kursy powyżej 5,0 - stawka 10 zł.

Ta drobna zmiana polegająca na uzależnieniu wysokości stawki od kursu zakładu ma na celu zminimalizowanie strat spowodowanych obstawianiem wysokich kursów, które oznaczają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa typu jest małe. (przeczytaj: Jak powstają kursy bukmacherskie.)

UWAGA!!! Jest jednak pewna ważna zasada, o której nie należy zapominać:

Wysokość ustalonej stawki na zakład nie może przekraczać 5% łącznego budżetu przeznaczonego na obstawianie. 

Ograniczenie to ma na celu zminimalizowanie ryzyka bankructwa, gdyż jeżeli stawka będzie za wysoka np: 20% budżetu to po 5 z rzędu przegranych zakładach przegramy cały budżet. W przypadku gry płaską stawką stawka na jeden zakład nie powinna przekroczyć 2-5% naszego kapitału przeznaczonego na grę.

Przykłady gry systemem płaska stawka

Najlepiej grą tym systemem zobrazować na poszczególnych przykładach. Przyjrzyjmy się więc grze „z” i „bez” przedziałów kursowych.

Płaska stawka bez przedziałów kursowych

Kapitał początkowy: 1000 zł

 • Zakład nr 1 - kurs 3,00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
 • Zakład nr 2 - kurs 1,70; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1054 zł
 • Zakład nr 3 - kurs 2,50; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1034 zł
 • Zakład nr 4 - kurs 4,00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1094 zł
 • Zakład nr 5 - kurs 5,00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1174 zł

Płaska stawka z przedziałami kursowymi

Oto jak powyższy przykład będzie wyglądał, grając zgodnie z przedziałami kursowymi:

 • kursy poniżej 2,0 - stawka 50 zł,
 • kursy w przedziale 2,0-5,0 - stawka 20 zł,
 • kursy powyżej 5,0 - stawka 10 zł.

Przykład:

 • Zakład nr 1 - kurs 3,00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
 • Zakład nr 2 - kurs 1,70; stawka 50 zł; wygrana; kapitał 1075 zł
 • Zakład nr 3 - kurs 2,50; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1055 zł
 • Zakład nr 4 - kurs 4,00; stawka 10 zł; wygrana; kapitał 1085 zł
 • Zakład nr 5 - kurs 5,00; stawka 10 zł; wygrana; kapitał 1125 zł

Stały procent

Do systemu typowania płaską stawką możemy wprowadzić modyfikację tak aby stawka zakładu nie była stałą kwotową tylko stałym procentem budżetu. Powstanie system "stałego procentu".

W poniższym przykładzie stawkę 2% obliczaliśmy dla każdego kolejnego zakładu. Można to jednak nieco uprościć i taką stawkę wyliczać na jakiś okres na przykład tydzień, miesiąc czy kwartał. Wówczas niezależnie od budżetu gramy za wcześniej wyliczone 2% kapitału. Różnica od zwykłego płaskiego systemu polega na tym, że wysokość stawki zależy od aktualnej wysokości posiadanego budżetu.

 • Zakład nr 1 - kurs 3,00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
 • Zakład nr 2 - kurs 1,70; stawka 20,80 zł; wygrana; kapitał 1054,56 zł
 • Zakład nr 3 - kurs 2,50; stawka 21,09 zł; przegrana; kapitał 1033,47 zł
 • Zakład nr 4 - kurs 4,00; stawka 20,67 zł; wygrana; kapitał 1095,48 zł
 • Zakład nr 5 - kurs 5,00; stawka 21,90 zł; wygrana; kapitał 1183,08 zł

Dla jakich graczy płaska stawka?

Oczywiście z systemu płaskiego stawkowania może korzystać każdy tak profesjonalny, jak i początkujący gracz gdyż jest to bardzo racjonalny i bezpieczny system. Wydaje się jednak, że jest to system bardziej odpowiadający ludziom, którzy dopiero zaczęli grać u bukmachera i nie wiedzą, czego mogą się po sobie spodziewać.

Dzięki temu systemowi możemy zobaczyć, z jaką skutecznością typujemy i czy nasze typy generują zysk, czy też stratę. Co do kapitału, to sprawdzi się ona przy każdej jego wielkości, choć jeśli nie chcemy grać za 2 czy 5 zł naszą pulę na grę stanowić powinien kapitał w przedziale minimum 500-1000 zł.

Wady i zalety gry płaską stawką

Tak jak i każdy system, tak i płaska stawka ma swoje dobre, jak i złe strony. Do jej plusów zaliczymy:

 • niewielkie ryzyko bankructwa - wiele rzecz jasna zależy od granych przez nas typów, ale płaska stawka niemal do minimum ogranicza ryzyko bankructwa, bo posługując się stawką w wysokości 2% mamy możliwość zdania minimum 50 zakładów. Jeśli wszystkie okażą się porażką, oznacza to tylko tyle, że obstawiamy słabe typy i bukmacherka nie jest tym, co powinno nas interesować.
 • idealny system dla początkujących graczy - jako że widmo porażki w dłuższej perspektywie czasu jest niewielkie, jest to doskonały system dla graczy, którzy bukmacherki dopiero się uczą.
 • selekcja typów - grając płaską stawką, bez problemu sprawdzimy, czy grane przez nas zakłady przynoszą zysk, czy może generują stratę.

Do wad zaliczyć możemy:

 • niskie zyski - porównując ten system z innymi, nie przynosi on tak dużych zysków, jak wiele pozostałych. Coś za coś, bo niewielki zysk rehabilituje równie małe widmo bankructwa.
 • równa stawka dla wszystkich kursów - do minusów zaliczymy też granie wszystkich kursów tą samą stawką, do czego obliguje nas gra niezmodyfikowanym systemem. Dlatego warto jest wprowadzić wcześniej wymienione przez nas przedziały kursowe i stawkę na zakład uzależniać właśnie od kursów. Modyfikacja systemu płaskiej stawki na stały procent również jest warta uwagi.

Podsumowanie

Na pewno można pokusić się o tezę, że system płaska stawka jest najprostszym systemem stawkowania, który w łatwy sposób zrozumie i wprowadzi w życie każdy typer. To duża zaleta szczególnie patrząc z perspektywy początkujących graczy zakładów bukmacherskich, jednak należy pamiętać aby system był skuteczny należy przestrzegać jego zasad.

Jeśli zależy nam na dużych zyskach, na pewno znajdziemy coś bardziej rentownego, jednakże należy mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem rentowności rośnie także i ryzyko danej inwestycji i nie inaczej jest w bukmacherce. Wydaje się więc, że jest to system idealny dla tych, którzy w bukmacherce nie szukają dużego, ale systematycznego zarobku, choć jeżeli zbudujemy odpowiedni kapitał na grę, to przychody z tytułu stosowania tego systemu także nas zadowolą... oczywiście, jeśli obstawiane typy będą dobre pod wzglądem value, bo to klucz całej zabawy.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Płaska stawka

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Płaska stawka" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,33/5 | 3 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.