Polish middles / inverted middle bets

Ocena 4.42/24 głosy
Polish middles / inverted middle bets

Jeżeli poznałeś już pojęcia bukmacherskie takie jak valuebet, handicapy azjatyckie czy surebet, a matematyka nie przyprawia Cię o drgawki, to pora dowiedzieć się więcej o strategii typowania zakładów bukmacherskich znanej jako polish middles.

Przed przeczytaniem tekstu o polish middles koniecznie musisz zapoznać się z artykułem o strategii middle bets, gdyż obie te strategie są ze sobą bardzo mocno powiązane i w tym artykule nieraz będziemy się odwoływać do informacji o „zwykłych middlach”.

  1. Czym są polish middles?
  2. Wartość i opłacalność polish middles
  3. Przykłady polish middles
  4. Gdzie szukać polish middles?
  5. Strategia typowania polish middles

Polish middles nie dają pewnego zysku jak surebet, nie gwarantują też zwrotu choćby części kapitału jak middle bets.

Czym są polish middles?

Polish middles(ang. inverted middle bets, „odwrócone zakłady środkowe”) – jest to złożenie dwóch przeciwstawnych zakładów na ten sam rynek w taki sposób, aby jak największy zakres możliwych wyników dał zysk. Inverted middle bets różnią się od surebetu tym, że gdy padnie wynik poza obstawionym zakresem, to przegrywamy obie stawki (lub ich część) – wynik taki nazywamy niesprzyjającym wynikiem.

W strategii middle bets osiągamy zysk, jeżeli padnie wynik w środku zakresu, natomiast w strategii polish middles zysk pojawia się, gdy wynik będzie poza niechcianym zakresem. Sprzyjający wynik w middle bet jest równoznaczny z niesprzyjającym wynikiem w polish middles, stąd nazwa inverted middle bet.

Strategia typowania polish middles jest dużo bardziej ryzykowna niż zwykłe middle, gdyż w razie wystąpienia niesprzyjającego rezultatu możemy stracić całą stawkę obu zakładów. W zwykłych middlach tracimy jedynie niewielki procent zainwestowanych pieniędzy, gdyż w middle bets zawsze jeden zakład wygrywa.

Różnica jednak jest też taka, że prawdopodobieństwo trafienia polish middle jest dużo większe niż sprzyjającego wyniku w middle bets, gdyż zakłady w polish middles obejmują bardzo duży zakres możliwych wyników. Ewentualne ryzyko przegrania całej stawki rekompensowane jest zatem niewielkim prawdopodobieństwem zaistnienia wyniku niesprzyjającego.

Wizualizacja Polish Middle Bet

Wartość i opłacalność polish middles

Potencjalne zakłady polish middle bets, podobnie jak i zwykłe middles, bez problemu znajdziemy w ofercie każdego bukmachera, przykładowo linie under/over na sumę goli, punktów w meczu (np. under 2,5 i over 3,5 – niesprzyjający wynik to dokładnie trzy gole w meczu) czy handicapy azjatyckie (np. gospodarz AH −1,5 i gość AH +0,5 – niesprzyjający wynik to zwycięstwo gospodarzy dokładnie jednym golem).

Czy stawianie takich polish middles na chybił trafił jest opłacalne? Raczej nie.

Parametry polish middles

  • Zysk polish middles – zysk w przypadku powodzenia zakładu
  • Ryzyko porażki polish middles – procentowe ryzyko
  • Współczynnik opłacalności (kurs polish middle) – wartość obrazująca ryzyko, czyli stosunek straty do potencjalnego zysku. Im mniejszy, tym lepiej, polecamy grać wartości poniżej 3,00

Obliczanie opłacalności zakładu polish middles

Aby stwierdzić, czy zakład polish middle jest opłacalny, należy z kursów bukmachera obliczyć odpowiadające mu prawdopodobieństwo (czytaj: jak przeliczać kurs na prawdopodobieństwo). Jeżeli suma prawdopodobieństwa dwóch składowych zakładu będzie mniejsza niż 100%, wtedy polish middle jest do gry. Obliczamy ze wzoru:

1/kurs A + 1/kurs B

Dla kursów z poniższego przykładu Chelsea – Arsenal obliczenia przedstawiają się następująco:

1/2,20 + 1/2,62 = 0,84 < 1

Jedynka z prawej strony równania utożsamiona jest z prawdopodobieństwem 100%. Dla czytelności operujemy liczbą 1 zamiast 100%.

Im mniejsza liczba wyjdzie z obliczeń, tym lepiej, gdyż przełoży się to na większy potencjalny zysk. Potencjalny zysk obliczamy ze wzoru na surebet – wprowadzamy kursy do kalkulatora surebet, a w rezultacie uzyskamy potencjalny zysk w jednostkach i procentach stawki oraz wyliczoną stawkę na każdy z dwóch zakładów składowych.

Zazwyczaj kursy na zakłady składowe polish middles nie są takie same, więc aby mieć pewność otrzymania zysku w tej samej wysokości bez względu na to, który zakład będzie wygrany, należy obliczyć stawki identycznie jak w przypadku surebetu.

Dla naszego przykładu mamy:

Załóżmy łączny budżet na 2 zakłady składowe wynoszący: 200 PLN.

Obliczamy stawki zakładów składowych w taki sposób aby bez względu na to który okaże się wygrany przyniósł zwrot w identycznej wysokości. Zobacz wzór na surebet lub kalkulator surebet.

Stawka na zakład A: 108,71 PLN
Stawka na zakład B: 91,29 PLN

Możemy teraz obliczyć parametry middle:

Potencjalny zysk: 39,12 PLN (19,58% kapitału)
Potencjalna strata: −200 PLN (100% kapitału)

Zatem w przypadku, gdy w typowanym meczu suma goli będzie poniżej 2,5 lub powyżej 3,5, wygrywamy 39,12 PLN, czyli 19,58% zainwestowanego kapitału. Jeżeli suma goli wyniesie równo 3, to przegrywamy cały kapitał, czyli 200 PLN.

Mając wyznaczone wartości potencjalnego zysku i straty, możemy obliczyć współczynnik opłacalności polish middle. Jest to stosunek potencjalnego zysku do potencjalnej straty i liczy się go ze wzoru:

(|strata|/zysk) + 1

Dla naszego przykładu: (|−200|/39,12) + 1 = 6,11 – współczynnik opłacalności (kurs polish middle).

Współczynnik opłacalności (zwany również kursem polish middle) mówi o tym, ile razy musimy trafić zakład polish middle, aby zniwelować jedną porażkę. Im współczynnik opłacalności jest niższy, tym lepiej i tym bardziej opłaca się grać polish middle. Przy obliczaniu bierzemy wartość bezwzględną ze straty.

Powyższe obliczenia dają jeszcze jedną ciekawą informację: skoro kurs bukmacherski wynika z prawdopodobieństwa, to obliczone prawdopodobieństwo potencjalnego zysku 19,58% możemy przeliczyć na kurs, używając kalkulatora kursów. Prawdopodobieństwo 19,58% odpowiada kursowi 5,11 – jest to kurs na zaistnienie przegrywającego zdarzenia (niesprzyjający wynik).

Jeżeli czytasz ten artykuł i nie do końca rozumiesz powyższe obliczenia, to niczym się nie przejmuj, jesteś w 90% typerów, którzy postrzegają zakłady bukmacherskie jedynie przez pryzmat sportowy, a nie matematyczny. Nie znaczy to też, że jesteś słabym typerem, bo nie trzeba być ekspertem matematycznym, aby uzyskiwać regularny zarobek z typowania zakładów, po prostu część typerów opiera się na matematycznych wyliczeniach, a część nie. Artykuł ten kierowany jest do grupy typerów matematycznych.

Przykłady polish middles

Zakład na sumę goli w meczu Chelsea – Arsenal:

  • Under 2,5 gola – kurs 2,20 w Totolotku
  • Over 3,5 gola – kurs 2,62 w Milenium

Gdy mecz zakończy się z sumą goli różną od 3, to wygrana wyniesie 19,58% zainwestowanego kapitału w polish middle. Gdy suma będzie inna, strata wyniesie 100% kapitału. Kurs polish middle wynosi 6,11. Obliczenia dla tego przykładu znajdują się w ramce powyżej.

Zakład na zwycięzcę meczu Leicester – Manchester City

  • A: Leicester wygra AH 1 (+0,25) – kurs 2,08 w forBET
  • B: Manchester City wygra – kurs 2,50 w TOTALbet

Gdy mecz zakończy się zwycięstwem Leicester lub Manchesteru City, to zakład jest wygrany. Wynik niesprzyjający to remis, jednak w przypadku remisu nie tracimy całej stawki, gdyż stawiamy ćwiartkowy handicap azjatycki, który da 50-proc. wygraną i 50-proc. zwrot.

Załóżmy łączny budżet na 2 zakłady składowe wynoszący: 200 PLN. Ze wzoru na surebet obliczamy stawki zakładów składowych:

Stawka na zakład A: 109,17 PLN
Stawka na zakład B: 90,83 PLN

Następnie możemy obliczyć parametry polish middle:

Potencjalny zysk: 27,07 PLN (13,54% kapitału)
Potencjalna strata: −31,87 PLN (15,94% kapitału) − handicap ćwiartkowy daje 50-proc. wygraną i 50-proc. zwrot.: (109,17 × 2,08 × 0,5) + (109,17 × 1 × 0,5) - 200
Kurs polish middle: 2,18

Współczynnik opłacalności w tym przykładzie jest bardzo dobry i wynosi jedynie 2,18, co oznacza, że mając skuteczność trafiania zakładów o podobnych parametrach na poziomie co najmniej 45%, będziemy w dłuższej perspektywie na plus. Wartość skuteczności 45% została obliczona poprzez wstawienie kursu 2,18 do kalkulatora kursów bukmacherskich w pole „kurs dziesiętny”.

Dlaczego w przykładzie z Leicester zakład polish middle jest dużo bardziej opłacalny niż w przykładzie z Chelsea? Różnica tkwi w doborze zakładów składowych. W przykładzie Chelsea – Arsenal wzięte pod uwagę zostały pierwsze lepsze zakłady, obrazujące jedynie funkcjonowanie i zachowanie polish middle, w przykładzie Leicester – Manchester City przeanalizowany został natomiast zakład na poprawny pod względem opłacalności polish middle bet.

Gdzie szukać polish middles?

Wyszukiwanie samemu inverted middle bets jest bardzo trudne, gdyż wiąże się to ze żmudnymi obliczeniami matematycznymi w kalkulatorze lub Excelu. Oczywiście jeżeli jakiś kurs w ofercie bukmacherów przykuje naszą uwagę, to można poświęcić chwilę na sprawdzenie opłacalności polish middle, przygotowaliśmy w tym celu kalkulator polish middles w Excelu.

Na pomoc typerom przychodzą serwisy internetowe, które na bieżąco monitorują ruchy kursów wielu firm bukmacherskich. Polish middles znajdują i obliczają serwisy bukmacherskie oddstorm.com oraz rebelbetting.com.

Strategia typowania polish middles

Wykorzystywanie strategii polish middles w typowaniu zakładów bukmacherskich przeznaczone jest dla zaawansowanych i doświadczonych typerów. Strategię tę polecamy szczególnie osobom zajmującym się wyłapywaniem i graniem surebetów, gdyż oba te podejścia mają ze sobą sporo wspólnego. W sieci nie ma darmowych serwisów publikujących dostępne do gry polish middle, strategia ta zatem wiązać się zapewne będzie z zakupem płatnego dostępu do któregoś z serwisów.

Przewaga polish middles nad surebetami jest taka, że jest ich dużo więcej i chociaż w krótkim terminie nie gwarantują zysku, to w dłuższej perspektywie granie polish middle może przynieść spore profity. Oczywiście kluczem jest typowanie polish middle bets z dobrym współczynnikiem opłacalności oraz poprawne zarządzanie całym kapitałem.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/polish-middles-inverted-middle-bets-88

Oceń ten tekst

Podobne artykuły