Polish middles / inverted middle bets

Ocena 5/5 | 1 głos

Jeżeli poznałeś już pojęcia bukmacherskie takie jak valuebet, handicapy azjatyckie czy surebet a matematyka nie przyprawia cię o drgawki to pora poznać strategię typowania zakładów bukmacherskich znaną „polish middles

Przed przeczytaniem artykułu o polish middles koniecznie musisz przeczytać artykuł o strategii middle bets gdyż obie strategie są ze sobą bardzo mocno powiązane i w tym artykule nie raz będziemy się odwoływać do tekstu o "zwykłych middlach".

Polish middles nie dają pewnego zysku tak jak surebet, nie gwarantują też zwrotu choćby części kapitału jak middle bets.

Czym są polish middles?

Polish middles (inverted middle bets, ang. “odwrócone zakłady środkowe”) – jest to złożenie 2 przeciwstawnych zakładów na ten sam rynek w taki sposób aby jak największy zakres możliwych wyników dał zysk. Inverted middle bets różnią się tym od surebeta tym, że gdy padnie wynik poza obstawionym zakresem to przegrywamy obie stawki (lub ich część) a wynik taki nazywamy niesprzyjającym wynikiem.

W strategii polish middles osiągamy zysk jeżeli padnie wynik w środku zakresu natomiast w strategii polish middle osiągamy zysk gdy wynik będzie poza niechcianym zakresem. Sprzyjający wynik w middle bet jest równoznaczny z niesprzyjającym wynikiem w polish middles. Stąd nazwa inverted middle bet.

Strategia typowania polish middle jest dużo bardziej ryzykowna niż zwykłe middle gdyż w przypadku zaistnienia niesprzyjającego rezultatu możemy stracić całą stawkę obu zakładów. W przypadku zwykłych middli tracimy jedynie niewielki procent zainwestowanych pieniędzy gdyż w middle bets zawsze jeden zakład wygra.

Różnica jednak jest też taka, że prawdopodobieństwo trafienia polish middle jest dużo większe niż sprzyjającego wyniku w middle bets gdyż zakłady w polish middle obejmują bardzo duży zakres możliwych wyników. Ewentualne ryzyko przegrania całej stawki rekompensowane jest zatem niewielkim prawdopodobieństwem zaistnienia wyniku niesprzyjającego.

Wizualizacja Polish Middle Bet

Wartość i opłacalność polish middles

Potencjalne zakłady polish middle bets podobnie jak i zwykłe middles bez problemu znajdziemy w ofercie każdego bukmachera, przykładowo linie under/over na sumę goli, punktów (np. under 2,5 i over 3,5 – niesprzyjający wynik to dokładnie 3 gole w meczu) w meczu czy handicapy azjatyckie (np. gospodarz AH -1,5 i gość AH + 0,5 – niesprzyjający wynik to zwycięstwo gospodarzy dokładnie 1 golem).

Czy stawianie takich polish middles wybrane na chybił trafił są opłacalne? Raczej nie.

Parametry polish middles

  • Zysk polish middles – zysk w przypadku powodzenia zakładu
  • Ryzyko porażki polish middles – procentowe ryzyko
  • Współczynnik opłacalności (kurs polish middle) - wartość obrazująca ryzyko czyli stosunek straty do potencjalnego zysku. Im mniejszy tym lepiej, polecamy grać wartości poniżej 3.00.

Obliczanie opłacalności zakładu polish middles

Aby stwierdzić czy zakład polish middle jest opłacalny należy z kursów bukmachera obliczyć prawdopodobieństwo im odpowiadające (czytaj jak przeliczać kurs na prawdopodobieństwo), jeżeli będzie to liczba mniejsza niż 1 wtedy polish middle jest do gry. Obliczamy ze wzoru:

1/kurs A + 1/kurs B

Dla kursów z poniższego przykładu Chelsea - Arsenal obliczenia wglądają następująco:

1/2,20 + 1/2,62 = 0,84 < 1

Im mniejsza liczba z wyjdzie z obliczeń tym lepiej, gdyż przełoży się to na większy potencjalny zysk. Potencjalny zysk obliczamy ze wzoru na surebet, wprowadzamy kursy do kalkulatora surebet w rezultacie uzyskamy potencjalny zysk w jednostkach i procentach stawki oraz wyliczoną stawkę na każdy z dwóch zakładów składowych.

Zazwyczaj kursy na zakłady składowe polish middles nie są takie same więc aby mieć pewność otrzymania zysku w tej samej wysokości bez względu na to, który zakład będzie wygrany to należy obliczyć stawki identycznie jak dla surebet’a.

Dla naszego przykładu mamy:

Załóżmy łączny budżet na 2 zakłady składowe 200 PLN
Potencjalny zysk: 39,12 PLN (19,58% kapitału)
Potencjalna strata: -200 PLN (100% kapitału)
Stawka na zakład A: 108,71 PLN
Stawka na zakład B: 91,29 PLN

Czyli w przypadku gdy w typowanym meczu suma goli będzie poniżej 2,5 lub powyżej 3,5 wygrywamy 39,12 PLN czyli 19,58% zainwestowanego kapitału. Jeżeli suma goli wyniesie równo 3 to przegrywamy cały kapitał czyli 200 PLN.

Mając obliczone potencjalny zysk i stratę możemy obliczyć współczynnik opłacalności polish middle. Jest to stosunek potencjalnego zysku do potencjalnej straty i liczy się ze wzoru:

(|strata| / zysk) + 1

Dla naszego przykładu: (|-200| / 39,12) + 1 = 6,11 - współczynnik opłacalności (kurs polish middle)

Współczynnik opłacalności (zwany również kursem polish middle) mówi o tym ile razy musimy trafić zakład polish middle aby zniwelować jedną porażkę. Im współczynnik opłacalności jest niższy tym lepiej i tym bardziej opłaca się grać polish middle. Przy obliczaniu bierzemy wartość bezwzględną ze straty.

Powyższe obliczenia dają jeszcze jedną ciekawą informację, skoro kurs bukmacherski wynika prawdopodobieństwa to obliczone prawdopodobieństwo potencjalnego zysku 19,58% możemy przeliczyć na kurs używając kalkulatora kursów. Prawdopodobieństwo 19,58% odpowiada kursowi 5.11 – jest to kurs na zaistnienie przegrywającego zdarzenia (niesprzyjający wynik).

Jeżeli czytasz ten artykuł i nie do końca rozumiesz powyższe obliczenia to niczym się nie przejmuj, jesteś w 90% typerów, którzy postrzegają zakłady bukmacherskie jedynie przez pryzmat sportowy a nie matematyczny. Nie znaczy to też, że jesteś słabym typerem bo nie trzeba być ekspertem matematycznym aby uzyskiwać regularny zarobek z typowania zakładów, po prostu część typerów opiera się na matematycznych wyliczeniach a część nie. Artykuł ten kierowany jest do grupy typerów matematycznych.

Przykłady polish middles

Zakład na sumę goli w meczu Chelsea – Arsenal:

Gdy mecz zakończy się z sumą goli różną niż 3 to wygrana wyniesie 19,58% zainwestowanego kapitału w polish middle. Gdy suma będzie inna strata wyniesie 100% kapitału. Kurs polish middle wynosi 6,11. Obliczenia dla tego przykładu znajdują się w ramce powyżej.

Zakład na zwycięzcę meczu Leicester - Manchester City

Gdy mecz zakończy się zwycięstwem Leicester lub Manchester City to zakład jest wygrany. Wynik niesprzyjający to remis jednak przypadku remisu nie tracimy całej stawki gdyż stawiamy ćwiartkowy handicap azjatycki, który da 50% wygraną i 50% zwrot.

Załóżmy łączny budżet na 2 zakłady składowe 200 PLN
Potencjalny zysk: 27,07 PLN (13,54% kapitału)
Potencjalna strata: -31,87 PLN (15,94% kapuitału)
Stawka na zakład A: 109,17 PLN
Stawka na zakład B: 90,83 PLN

Kurs polish middle: 2,18

Współczynnik opłacalności w tym przykładzie jest bardzo dobry i wynosi jedynie 2,18 co oznacza, że ze mając skuteczność trafiania zakładów o podobnych parametrach na poziomie co najmniej 45% będziemy w dłuższej perspektywnie na plus. Wartość skuteczności 45% została obliczona poprzez wstawienie kursu 2,18 do kalkulatora kursów bukmacherskich w pole "kurs dziesiętny".

Dlaczego w przykładzie Leicester zakład polish middle jest dużo bardziej opłacalny niż w przykładzie z Chelsea? Różnica tkwi w doborze zakładów składowych. W przykładzie Chelsea - Arsenal wzięte zostały pierwsze lepsze zakłady obrazujące jedynie funkcjonowanie i zachowanie polish middle, w przykładzie Leicester - Manchester City wzięty został zakład na poprawny pod względem opłacalności polish middle bet.

Gdzie szukać polish middles?

Wyszukiwanie samemu inverted middle bets jest bardzo trudne gdyż wiąże się to ze żmudnymi obliczeniami matematycznymi w kalkulatorze lub Excelu. Oczywiście jeżeli przeglądając ofertę bukmacherów jakiś kurs przykuje uwagę to można poświęcić chwilę na sprawdzenie opłacalności polish middle, przygotowaliśmy na ten cel kalkulator polish middles w Excelu.

Na pomoc typerom przychodzą serwisy internetowe, które na bieżąco monitorują ruchy kursów wielu firm bukmacherskich. Polish middle znajduje i oblicza serwis bukmacherski oddstorm.com oraz rebelbetting.com.

Strategia typowania polish middles

Wykorzystywanie strategii polish middles w typowaniu zakładów bukmacherskich przeznaczone jest dla zaawansowanych i doświadczonych typerów. Strategię tę polecamy szczególnie osobom zajmującym się wyłapywaniem i graniem surebet'ów gdyż obie te strategie mają sporo wspólnego. W sieci nie ma darmowych serwisów publikujących dostępne do gry polish middle, strategia ta zatem wiązać się pewnie będzie z zakupem płatnego dostępu do któregoś z serwisów.

Przewaga polish middles nad surebetami jest taka, że jest ich dużo więcej i chociaż w krótkim terminie nie gwarantują zysku to w dłuższej perspektywie granie polish middle może przynieść spore profity. Oczywiście kluczem jest typowanie polish middle bets z dobrym współczynnikiem opłacalności oraz poprawne zarządzanie całym kapitałem.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Polish middles / inverted middle bets

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Polish middles / inverted middle bets" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.