Polityka w zakładach bukmacherskich

Ocena 4/5 | 2 głosy

Uważnie śledzisz międzynarodową jak i krajową politykę? Przewidujesz społeczne trendy i tendencje? Jeśli tak, to bukmacherski rynek zakładów politycznych może okazać się dla Ciebie opłacalną inwestycją.

 - Nie ma nie polityki. Wszystko jest polityką - pisał Thomas Mann. Parafrazując sentencje niemieckiego filozofa: Nie ma nie zakładów. O wszystko możesz się założyć. Bukmacherzy poszerzając ofertę z propozycją zakładów wychodzą daleko poza sportowe areny. Wydarzenia polityczne są tego przykładem.

Bukmacherzy pozwalają na zakłady z dziedziny polityki przy okazji wyborów prezydenckich, parlamentarnych lub referendów. Zdaniem rzecznika biura bukmachera William Hill Grahama Sharpe'a zainteresowanie przewidywaniem wyników ważnych wydarzeń politycznych rośnie w szybkim tempie.

W czerwcu 2016 w zakładach na Brexit u brytyjskich bukmacherów padł rekord. Łączna wartość zawartych zakładów bukmacherskich na to wydarzenie wyniosła 127 milionów funtów. Najciekawsze jest to, że zwycięzcą nie okazał się wcale faworyt. Bukmacherzy do ostatniego dnia dawali większe szanse na pozostanie Wielkiej Brytanii w EU a początkowe kursy na opuszczenie dochodziły nawet do @10.00.

Główne rynki zakładów politycznych

 • kto wygra,
 • under/over procentowy wskaźnik głosów,
 • handicapy na procentowy wskaźnik głosów,
 • H2H,
 • frekwencja.

Jak doskonale wiadomo, z reguły kadencja prezydenta bądź parlamentu trwa kilka lat, stąd zakłady bukmacherskie na wybory nie są często w ofercie. Podobnie jak referendum. To sprawia, że zakłady polityczne są incydentalnym produktem bukmacherskim. Aktualnie najwięcej emocji budzą listopadowe wybory prezydenckie w USA i starcie Hillary Clinton z Donaldem Trumpem.

Chcąc poznać tajniki, które rządzą amerykańską polityką, a także zakulisowe historie, warto obejrzeć ostatnie produkcje kinowe. Sztandarowy serial "House of Cards" bądź nominowany do Oscara film "Idy marcowe" w gwiazdorskiej obsadzie.


(zwiastun filmu "Idy marcowe")

Dla polskiego typera zdarzeń politycznych intensywnym okresem był 2015 rok, kiedy to w krótkim odstępie czasu odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne. Co ciekawe, w tych pierwszych zwycięstwo odniósł będący niżej notowany przez bukmacherów Andrzej Duda.

Jeszcze przed pierwszą turą wyborów kurs na Bronisława Komorowskiego wynosił tylko @1,05 zaś na Andrzeja Dudę @4,75. Tymczasem kandydat PiS wygrał zarówno pierwszą, jak i drugą turę głosowania. Polskie wybory prezydenckie są doskonałym przykładem na omylność oddsmakerów politycznych.

Szacowanie szans

Co ciekawe, przed czerwcowym Brexit'em bukmacherzy angielscy od 1980 roku oferując zakłady na wydarzenia polityczne ani razu się nie pomylili we wskazaniach faworyta. Zarówno media, jak i rynki finansowe ślepo ufały bukmacherskim przewidywaniom, co do wyniku referendum pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Tymczasem wynik okazał się zgoła odmienny, choć jeszcze dzień przed referendum zagraniczny bukmacher dawał 78% szans na pozostanie Brytyjczyków w UE.

Przypadkiem na korzyść bukmacherów jest głosowanie Szkotów za odłączeniem się od Wielkiej Brytanii. Podczas gdy sondażownie były przekonane co do wyjścia Szkocji, bukmacherzy typowali odmienny wynik i pozostanie jej w szeregach Zjednoczonego Królestwa. Racja stanęła po stronie oddsmakerów.

Podobnie było w ostatnich wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii w maju 2015 rok. Z badań sondażowych wynikały równe szanse dla Davida Camerona i jego kontrkandydata Eda Milibanda. Bukmacherzy nie mieli wątpliwości, że Cameron będzie dalej kierował rządem. Ostatecznie w znaczącej liczbie głosów zdystansował on swojego oponenta.

Na co zwracać uwagę typując politykę?

 • sondaże: wahania opinii publicznej oraz jakość badanej grupy społecznej (nie każdy sondaż jest miarodajny)
 • aktualne informacje: polityczne afery, sytuacja w kraju i na świecie
 • kampania: zainteresowanie wyborców, atrakcyjność
 • społeczne trendy: zwrot nastrojów ku prawicy bądź lewicy (np. w 2011 sporo można było zarobić na niedawno powstałym i zdobywającym popularność Ruchu Palikota)
 • debaty polityczne: telewizyjne potyczki kandydatów
 • wpadki: drobne lapsusy mogą poważnie zaszkodzić PR-owi kandydata

Bukmacherzy, podobnie jak uczestnicy i typerzy debaty politycznej, przy wystawianiu kursów korzystają z podobnych narzędzi. Co jednak istotne, z dotychczasowych obserwacji wynika, że przy wystawianiu kursów na zakłady polityczne biorą pod uwagę bieżące fakty bez uwzględnienia potencjalnych zmian społecznych - zdaniem eksperta ds. rynku hazardowego, Leightona Vaughana z Uniwersytetu Nottingham.

Błędy typowania polityki

 • Sugerowanie się niskimi kursami bukmacherów: dowodem ostatni Brexit czy wybory prezydenckie w Polsce. Zakłady polityczne niosą ze sobą zbyt wiele niewiadomych i ryzyka aby obstawiać niskie kursy.
 • Zbyt duża ufność w przedwyborcze sondaże: Brexit, referendum w Szkocji, wybory prezytenckie 2016 w USA.
 • Brak konfrontowania źródeł informacji z kilku mediów: stronniczość i manipulacja faktami.
 • Obstawianie zgodnie ze swoimi preferencjami politycznymi: zakłady to nie urna wyborcza.

Bukmacherzy do typowania polityki

Polską scenę polityczną w szerokim zakresie obstawiać można u licencjonowanych w polsce bukmacherów, wśród nich w polityce prym wiedzie Fortuna, forBET i TOTALbet. Jeżeli interesują nas wydarzenia z zagranicy to najlepszym wyborem będzie PZBUK, który wystawia szeroką ofertę na zakłady polityczne z Wielkiej Brytanii i USA.

W kontekście wszystkich wyborów w Polsce zawsze szeroką ofertę posiadają polscy naziemni bukmacherzy. Z internetowych ciekawą ofertę zwykle prezentują bukmacherzy, którzy wystawiają kursy na zakłady na wyniki kandydatów Head 2 Head (czyli który zdobędzie większe poparcie) oraz wystawili linię procentową poparcia z możliwością typowania "under/over". 

Typowanie zakładów na politykę

Jak pokazują ostatnie kampanie wyborcze zarówno agencje sondażownie jak i bukmacherzy bywają omylni w przewidywaniach, a to rodzi szansę dla typera, który w zakładach bukmacherskich na politykę może liczyć na wysokie kursy. W tym kontekście bardzo ciekawie wygląda wyścig o fotel prezydenta USA. Jak na razie bukmacherzy idąc z głównym nurtem w roli zdecydowanej faworytki widzą kandydatkę demokratów, Hillary Clinton (kurs @1,30 w forBET). Tymczasem coraz to większe poparcie gromadzi antyestablishmentowy Donald Trump, na którego kurs wynosi aż @3,50.

Typowanie zakładów bukmacherskich na politykę wymaga po części trochę innego zestawu umiejętności niż typowanie zakładów sportowych, gdyż należy się wczuć w inny rodzaj "drużyny". Przy typowaniu polityki nie liczą się tylko statystyki, historia, ale bardziej zrozumienie obecnej sytuacji politycznej, wczucie się w oczekiwania zwykłych ludzi, zauważenie trendów społecznych i czytanie między wierszami. Nie można też za bardzo sugerować się sondażami i ogólnodostępnymi mediami, gdyż może to zamazać prawdziwy obraz sytuacji.

Zakłady polityczne to też dobra okazja do zapolowania na surebeta, bo jeżeli zauważymy trend społeczny i wcześnie zawrzemy zakład na wysoki ale spadający kurs, to może się okazać, że po miesiącu zakład kontrujący da pewny zysk.

-- aktualizacja 20.11.2016

Jak widać po wynikach wyborów w USA i wygranej Donalda Trumpa, że kursy bukmacherów wystawiane w oparciu o sondaże opinii publicznej są ostatnio bardzo nietrafione. Można wyraźnie zauważyć na świecie trend wygrywania w wyborach kandydatów i partii prawicowych, bardziej nacjonalistycznych, eurosceptycznych i anty-globalizacyjnych. Dlatego kolejnym ciekawym underdogiem w zakładach politycznych jest zwycięstwo Marine Le Pen w wyborach prezydenckich 2017 we Francji. W tej chwili kurs oscyluje w okolicach @3,50 i może mieć sporą wartość a wszelkie zamachy terrorystyczne czy pogorszenie sytuacji imigrantów w Europie tylko zwiększą szansę La Pen w walce o prezydencki stołek.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Polityka w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Polityka w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 2 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Milenium banner
Milenium banner