Szachy

Szachy

Szachy to strategiczna gra planszowa dla dwóch graczy. Bukmacherzy wystawiają kursy na mistrzostwa świata i najważniejsze turnieje szachowe.

W porównaniu do innych dyscyplin sportowych szachy to bardzo specyficzna gra gdyż o zwycięstwie nie decyduje ani siła mięśni ani fizyczne umiejętności czy powtarzalność dokładnych uderzeń tylko siła umysłu.

O sukcesie w szachach decyduje pamięć oraz logiczne i analityczne myślenie, bardzo ważna jest też przygotowanie psychiczne oraz przygotowanie debiutowe do partii pod konkretnego przeciwnika. Aby zdobyć arcymistrzowski poziom gry niezbędny jest wieloletni trening. Siłę gry w szachach obrazuje ranking FIDE.

Zasady gry w szachy

W partii szachów zawsze udział bierze dwóch zawodników a rozgrywka toczy się na 64-polowej planszy zwanej szachownicą. Każdy z zawodników posiada zestaw bierek w odmiennym kolorze (białe, czarne) po 8 pionów i 8 figur.

Celem partii szachów jest „zamatowanie” króla przeciwnika. Mat to sytuacja, w której król przeciwnika nie może uciec przed szachem.

W szachach możliwe są 3 wyniki partii:

W każdej partii zawodnicy mają określony czas na grę, partia szachów może być rozgrywana w bardzo rozmaitych tempach:

Turnieje na najwyższym szczeblu rozgrywane są w tempie: 2 godziny na pierwsze 40 ruchów + 1 godzina na kolejne 20 ruchów + 15 minut i 30 sekund za każdy ruch.

Wbrew obiegowym opiniom partia w szachów wcale nie musi być jedynie powolnym i nudnym starciem dwóch starszych panów. Poniżej partia Daniel Rensch (2 min) - Magnus Carlsen (1 min).

Historia szachów

Nie jest znane dokładne pochodzenie szachów, gra została wymyślona na bliskim wschodzie okolicach VI wieku naszej ery. Jako kolebkę szachów określa się Persję, Indie i Chiny.

Do Europy szachy przywędrowały w XII wieku. W 1886 pierwszym oficjalnym mistrzem świata w szachach został austriacki arcymistrz Wilhelm Steinitz. W roku 1924 został powołana Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE. W 2 połowie XX wieku szachy zostały całkowicie zdominowane przez rosyjskich szachistów, w ciągu 50 lat w mistrzostwo świata zdobywali: Michaił Botwinnik, Wasilij Smysłow, Michaił Tal, Tigran Petrosjan, Boris Spasski, Anatolij Karpow, Garri Kasparow, Władimir Kramnik, Aleksander Chalifman.

Jedynie w 1972 roku amerykanin Bobby Fisher na chwilę przerwał hegemonie Rosjan historię tego niezwykłego pojedynku opowiada film z 2014 roku Pawn Sacrifice.

W XXI wieku mistrzostwo w szachach przez kilka lat dzierżył znany z bardzo szybkiej gry hindus Viswanathan Anand. W 2013 roku Anand został pokonany przez cudowne dziecko szachów Norwega Magnusa Carlsena w stosunku 6,5 – 3,5. Magnus Carlsen w wieku 22 lat został 2 po Kasparowie najmłodszym szachowym mistrzem świata.

Szachy w Polsce

Spora liczba Polaków przygodę z szachami rozpoczyna już w przedszkolu, jednak zdecydowana większość pozostaje na poziomie amatorskim. Od kilku lat najlepszym polskim szachistą jest Radosław Wojtaszek, który z rankingiem 2740 zajmuje miejsce w TOP 50 świata. Wojtaszek ma na swoim koncie zwycięstwo w 2015 roku nad aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem, w latach 2010-2014 sekundował Anandowi w trakcie meczów o mistrzostwo świata. Niestety na seniorskiej arenie międzynarodowej polscy szachiści nie odnieśli spektakularnych sukcesów ani indywidualnie ani drużynowo.

W 2016 roku historyczny sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Baku odniosły kobiety zdobywając srebrny medal (złoto dla USA, brąz dla Ukrainy).

Rodzaje zakładów bukmacherskich na szachy

Bukmacherzy do typowania szachów

Prym wśród bukmacherów do obstawiania szachów wiodą bukmacherzy rosyjscy:

Przed rozgrywkami mistrzostw świata i najważniejszych turniejów szachy incydentalnie pojawiają się też u bukmacherów Bet-at-Home, Betsafe, Unibet.

Ciekawe linki i serwisy szachowe

Szachy w zakładach bukmacherskich

Aby odnosić sukcesy w typowaniu szachów u bukmachera niezbędna jest znajomość zasad i realiów rozgrywania partii szachowej oraz realiów panujących na turniejach szachowych. Doświadczenie typerskie i sprotowe z innych dyscyplin sportowych na nic się tutaj nie przyda.

W pierwszych latach XXI wieku kiedy bukmacherzy zaczynali wchodzić do internetu i powiększać swoją ofertę o nowe sporty m.in. szachy, częstym widzianym błędem były mocno zawyżone kursy na remis wynikające ze złego oszacowania szans wynik remisowy.

W szachach amatorskich remis zdarza się rzadko, zwykle w trakcie partii gracze popełniają tyle poważnych błędów, że prędzej czy później któryś z graczy wykorzysta przewagę i zamatuje przeciwnika.

Wraz ze wzrostem poziomu gry liczba błędów drastycznie się zmniejsza a na poziomie arcymistrzowskim w partii występują już jedynie minimalne błędy dlatego na najwyższym poziomie w szachach większość partii kończy się remisem. Kursy bukmacherskie na partię arcymistrzów o podobnym rankingu (sile gry) powinny wyglądać:

3,50 – 1,55 – 7,60

Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest remis (1,55) a następnie zwycięstwo białymi (3,50) gdyż pierwszy ruch faworyzuje białych i to zawodnik grający białym kolorem statystycznie wygrywa więcej partii. W rozgrywkach arcymistrzów w 2015 roku w 37.50% przypadków wygrywały białe, 34.90% był remis a w 27.60% wygrywały czarne.

Mistrzostwa Świata 2016 w szachach

W dniach 11-30 listopada 2016 rozgrywane są w USA w Nowym Jorku mistrzostwa świata w szachach. Obecny mistrz norweg Magnus Carlsen broni tytułu w starciu z rosjaninem Sergejem Karjakinem. Po 4 partiach jest remis 2-2, wszystkie dotychczasowe partie zakończyły się remisami. Pojedynek zakontraktowany jest na 12 partii w klasycznym tempie, w przypadku remisu zostaną rozgrane dodatkowe partie w szybszym tempie.

Zmagania Carlsena i Kariakina można śledzić na oficjalnej stronie mistrzostw nyc2016.fide.com. Każdą partię o mistrzostwo świata można obstawiać w 1xbetMarathonbet oraz STS.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Szachy

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner