Szachy

Ocena 4,67/5 | 3 głosy

Szachy to strategiczna gra planszowa dla dwóch graczy. Bukmacherzy wystawiają kursy na mistrzostwa świata i najważniejsze turnieje szachowe.

W porównaniu do innych dyscyplin sportowych szachy to bardzo specyficzna gra, gdyż o zwycięstwie nie decyduje ani siła mięśni ani fizyczne umiejętności czy powtarzalność dokładnych uderzeń tylko siła umysłu.

O sukcesie w szachach decyduje pamięć oraz logiczne i analityczne myślenie, bardzo ważne jest też przygotowanie psychiczne oraz przygotowanie debiutowe do partii pod konkretnego przeciwnika. Aby zdobyć arcymistrzowski poziom gry, niezbędny jest wieloletni trening. Siłę gry w szachach obrazuje ranking FIDE.

Zasady gry w szachy

W partii szachów zawsze udział bierze dwóch zawodników a rozgrywka toczy się na 64-polowej planszy zwanej szachownicą. Każdy z zawodników posiada zestaw bierek w odmiennym kolorze (białe, czarne) po 8 pionów i 8 figur.

Celem partii szachów jest „zamatowanie” króla przeciwnika. Mat to sytuacja, w której król przeciwnika nie może uciec przed szachem.

W szachach możliwe są 3 wyniki partii:

 • wygrana białych,
 • remis,
 • wygrana czarnych.

W każdej partii zawodnicy mają określony czas na grę, partia szachów może być rozgrywana w bardzo rozmaitych tempach:

 • bullet chess – od 1 do 3 minut na całą partię,
 • szachy błyskawiczne (blitz) – do 10 minut na partię,
 • szachy szybkie (active) – co najmniej 10 minut na partię,
 • szachy klasyczne (turniejowe) – co najmniej 1 godzina na partię,
 • szachy korespondencyjne – co najmniej 1 dzień na ruch.

Turnieje na najwyższym szczeblu rozgrywane są w tempie: 2 godziny na pierwsze 40 ruchów + 1 godzina na kolejne 20 ruchów + 15 minut i 30 sekund za każdy ruch.

Wbrew obiegowym opiniom partia w szachów wcale nie musi być jedynie powolnym i nudnym starciem dwóch starszych panów. Poniżej partia Daniel Rensch (2 min) - Magnus Carlsen (1 min).

Historia szachów

Nie jest znane dokładne pochodzenie szachów. Gra została wymyślona na Bliskim Wschodzie w okolicach VI wieku naszej ery. Jako kolebkę szachów określa się Persję, Indie i Chiny.

Do Europy szachy przywędrowały w XII wieku. W 1886 pierwszym oficjalnym mistrzem świata w szachach został austriacki arcymistrz Wilhelm Steinitz. W roku 1924 została powołana Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE. W 2 połowie XX wieku szachy zostały całkowicie zdominowane przez rosyjskich szachistów. W ciągu 50 lat w mistrzostwo świata zdobywali: Michaił Botwinnik, Wasilij Smysłow, Michaił Tal, Tigran Petrosjan, Boris Spasski, Anatolij Karpow, Garri Kasparow, Władimir Kramnik, Aleksander Chalifman. Jedynie w 1972 roku genialny amerykanin Bobby Fisher na chwilę przerwał hegemonie Rosjan. Historię tego niezwykłego pojedynku opowiada film z 2014 roku Pawn Sacrifice.

Pod koniec XX wieku najbardziej rozpoznawalnym i medialnym szachistą był Garry Kasparow. Genialny Rosjanin pokonał w 1985 roku Anatolija Karpowa i w wieku 22 lat i 6 miesięcy został najmłodszym mistrzem świata w szachach. Mistrzowski tytuł Kasparow dzierżył przez 15 lat kiedy to w 2000 roku pokonał go Władimir Kramnik. W latach 1996-7 Kasparow rozegrał dwa słynne pojedynki z komputerem działającym na oprogramowaniu IBM Deep Blue. Pierwszy mecz, mimo porażki Kasparowa, zakończył się zwycięstwem człowieka 4-2. W 1997 roku ulepszona wersja Deep Blue pokonała Kasparowa 3,5-2,5. Fakt ten jest uważany za początek dominacji komputerów. Historię pojedynku człowieka z komputerem bardzo przystępnie opisuje Kacper Bartosiak na łamach weszlo.pl.

W XXI wieku mistrzostwo w szachach przez kilka lat dzierżył znany z bardzo szybkiej gry Hindus Viswanathan Anand. W 2013 roku Anand został pokonany przez cudowne dziecko szachów Norwega Magnusa Carlsena w stosunku 6,5 – 3,5. Magnus Carlsen w wieku 22 lat został 2 po Kasparowie najmłodszym szachowym mistrzem świata.

Szachy w Polsce

Spora ilość Polaków przygodę z szachami rozpoczyna już w przedszkolu, jednak zdecydowana większość pozostaje na poziomie amatorskim. Od kilku lat najlepszym polskim szachistą jest Radosław Wojtaszek, który z rankingiem 2740 zajmuje miejsce w TOP 50 świata. Wojtaszek ma na swoim koncie zwycięstwo w 2015 roku nad aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem, w latach 2010-2014 sekundował Anandowi w trakcie meczów o mistrzostwo świata. Niestety na seniorskiej arenie międzynarodowej polscy szachiści nie odnieśli spektakularnych sukcesów, ani indywidualnie ani drużynowo.

W 2016 roku historyczny sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Baku odniosły kobiety zdobywając srebrny medal (złoto dla USA, brąz dla Ukrainy).

Rodzaje zakładów bukmacherskich na szachy:

 • wynik partii – wygrana pojedynczej partii (wygrana białych/remis/wygrana czarnych),
 • zwycięzca meczu – zwycięstwo w meczu o mistrzostwo, wygrywa zawodnik z większą łączną sumą punktów po 12 partiach,
 • handicap na mecz – standardowy punktowy hanicap azjatycki,
 • over/under na liczbę ruchów w partii,
 • zwycięzca lub TOP 3 w turnieju szachowym.

Bukmacherzy do typowania szachów

Prym wśród bukmacherów do obstawiania szachów wiodą bukmacherzy rosyjscy:

 • bardzo szeroka oferta zakładów na najważniejsze turnieje szachowe,  wysokie kursy,
 •  dobra oferta i kursy, kursy na partie cyklu FIDE Grand Prix,
 • LV BET - chyba jako jedyny bukmacher oferuje kursy na niemiecką bundesligę szachową,
 • Fortuna, eTOTO – zakłady na szachy pojawiają się sporadycznie, średnie kursy.

Przed rozgrywkami mistrzostw świata i najważniejszych turniejów szachy incydentalnie pojawiają się też u bukmacherów Fortuna, Totolotek, TOTALbet.

Ciekawe linki i serwisy szachowe

 • chess.com – największy serwis szachowy online. Bieżące aktualności, szkoła szachowa, umożliwia grę z przeciwnikami z całego świata
 • lichess.org – alternatywa dla chess.com do darmowej gry w szachy online
 • chess24.com – aktualności ze świata szachów z wszystkich bieżących turniejów
 • database.chessbase.com – darmowa, największa i stale aktualizowana baza partii szachowych
 • pzszach.pl – Polski Związek Szachowy

Szachy w zakładach bukmacherskich

Aby odnosić sukcesy w typowaniu szachów u bukmachera, niezbędna jest znajomość zasad i realiów rozgrywania partii szachowej oraz realiów panujących na turniejach szachowych. Doświadczenie typerskie i sportowe z innych dyscyplin sportowych na nic się tutaj nie przyda.

W pierwszych latach XXI wieku, kiedy bukmacherzy zaczynali wchodzić do internetu i powiększać swoją ofertę o nowe sporty m.in. szachy, częstym widzianym błędem były mocno zawyżone kursy na remis wynikające ze złego oszacowania szans na wynik remisowy.

W szachach amatorskich remis zdarza się rzadko, zwykle w trakcie partii gracze popełniają tyle poważnych błędów, że prędzej czy później któryś z graczy wykorzysta przewagę i zamatuje przeciwnika.

Wraz ze wzrostem poziomu gry liczba błędów drastycznie się zmniejsza a na poziomie arcymistrzowskim w partii występują już jedynie minimalne błędy, dlatego na najwyższym poziomie w szachach większość partii kończy się remisem. Kursy bukmacherskie na partię arcymistrzów o podobnym rankingu (sile gry) powinny wyglądać:

3,50 – 1,55 – 7,60

Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest remis (1,55) a następnie zwycięstwo białymi (3,50), gdyż pierwszy ruch faworyzuje białych i to zawodnik grający białym kolorem statystycznie wygrywa więcej partii. W rozgrywkach arcymistrzów w 2015 roku w 37.50% przypadków wygrywały białe, 34.90% był remis a w 27.60% wygrywały czarne.

Mistrzostwa Świata 2016 w szachach

W dniach 11-30 listopada 2016 rozgrywane były w USA w Nowym Jorku mistrzostwa świata w szachach. Obecny mistrz Norweg Magnus Carlsen obronił tytuł w starciu z Rosjaninem Sergejem Karjakinem. Pojedynek zakontraktowany był na 12 partii w klasycznym tempie. Mecz okazał się bardzo zacięty, w ciągu 12 partiach każdy zawodnik wygrał po jednej partii a w całkowitym rozliczeniu padł remis 6-6. Dogrywka trwała 4 partie w przyspieszonym tempie.

Magnus Carlsen wygrał dogrywkę 3-1 i obronił tytuł mistrza świata. Na uwagę zasługuje ostatnia partia dogrywki, w której Mistrz Świata w decydującym momencie poświęcił hetmana i dał Karjakinowi efektownego mata!

Mistrzostwa Świata 2018 w szachach

Już niebawem, na jesieni 2018 roku odbędą się kolejne mistrzostwa, tym razem Magnusa sprawdzi Amerykanin włoskiego pochodzenia Fabiano Caruana.

Zmagania mistrzostw świata w szachach można śledzić na oficjalnej stronie mistrzostw nyc2016.fide.com. Każdą partię o mistrzostwo świata można obstawiać w STS.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Szachy

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Szachy" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4,67/5 | 3 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.