Wiarygodność bukmachera

Ocena 5/5 | 1 głos

Zakłady bukmacherskie w internecie zawierane są za realne pieniądze. Przed obstawieniem pierwszego zakładu należy najpierw wpłacić środki na konto w serwisie bukmachera.

W internecie znaleźć można setki firm bukmacherskich. Jak nie dać się nabrać i odróżnić oszusta od rzetelnej firmy? W jaki sposób wybrać wiarygodnego bukmachera, który uczciwie będzie rozliczał zawarte zakłady?

Każdy z bukmacherów wychwala szerokość swojej oferty, wysokie kursy, kusi graczy atrakcyjnymi bonusami. Każdy z nich przedstawia siebie jako zaufaną i rzetelną firmę dbającą o swoich użytkowników.

Bukmacherzy chwalą samych siebie i przedstawiają swój serwis internetowy jako ten, w którym to właśnie gracz powinien obstawiać zakłady. Czy aby na pewno powinno się bezwiednie ufać takim marketingowym opisom?

A może zamiast wierzyć na słowo bukmacherom lepiej zasięgnąć opinii na portalach bukmacherskich dla typerów? To już jest lepszy pomysł. Niestety istnieje bardzo niewiele portali bukmacherskich, które przedstawiają obiektywne opisy bukmacherów. Serwisy internetowe o tematyce bukmacherskiej czerpią korzyść z prezentowania ofert bukmacherów więc z reguły reklamują bukmacherów zamiast zwracać czytelnikom uwagę na ich słabe strony.

Zostają jeszcze fora bukmacherskie i opinie zamieszczone przez samych graczy. Czy można poznać racjonalny obraz funkcjonowania bukmachera na podstawie opinii pozostawionych przez jego byłych lub obecnych użytkowników? Niestety to też nie jest takie oczywiste.

Ludzie z reguły opisują w internecie negatywne doświadczenia gdyż negatywne emocje wyzwalają dużo większą presję na podzielenie się swoim doświadczeniem publicznie od doświadczeń pozytywnych. Wielu graczy na forach po prostu wyładowuje swoje frustracje związane z utratą pieniędzy z powodu złego typowania, niedoczytania regulaminu bonusu lub ogólnego regulaminu bukmachera.

Jak zweryfikować wiarygodność bukmachera?

Bezpieczny sejf na pieniądze
Przyjrzyj się bukmacherowi dokładnie.

W środowisku, w którym ciężko zweryfikować informacje wybór bukmachera nie jest łatwym zadaniem. W jaki sposób zatem uzyskać odpowiedź na pytanie “Czy ten bukmacher jest wiarygodny?”.

Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poniżej przedstawimy jednak kilka istotnych wskazówek na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

Strona bukmachera

Teksty na stronie bukmachera można wrzucić do śmietnika, to nic więcej jak czysty marketing i nie należy przyjmować ich jako atut firmy. Pod uwagę należy wziąć jedynie staż bukmachera na rynku oraz przyznane mu nagrody. Jeżeli przez 5 ostatnich lat bukmacher świadczył usługi na wysokim poziomie i nie oszukiwał graczy to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w przyszłości będzie działał równie uczciwie. Nagrody branżowe z ostatnich lat "bukmacher roku" lub "bukmacher odpowiedzialny społecznie" należy przyjąć jako atuty bukmachera - świadczą o tym, że jest chociaż odrobinę lepszy od konkurencji.

Należy uważać na firmy bukmacherskie z krótkim stażem. Schemat działania oszustów zwykle jest bardzo podobny. W pierwszych 2 latach działalności firmy takie prowadzą intensywną ekspancję i agresywne działania marketingowe. Wszystko po to aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Następnie około 2-3 roku od otwarcia jakość świadczonych usług drastycznie spada, gracze muszą czekać miesiącami na wypłatę pieniędzy, coraz mniej wypłat jest realizowanych, wysokie wygrane są konfiskowane z wymyślonych powodów, ostatecznie strona bukmachera zostaje wyłączona. Jeżeli bukmacher jest oszustem to zwykle uwidocznia się to w okolicach 2-3 roku funkcjonowania. Przykłady z ostatnich lat znane polskim graczom to chociażby Otobet i eXbinoG.

Portale bukmacherskie

Opinia opinii nie jest równa gdyż zależy od rangi i jakości portalu, który ją wystawił. Należy brać pod uwagę opinie i oceny wyłącznie jakościowych branżowych portali bukmacherskich. Wszystkie pseudo serwisy typu "Ranking bukmacherów 2019" albo "Najlepsi bukmacherzy 2019" należy od razu pominąć gdyż nie przekazują graczom żadnych rzetelnych informacji i są tworzone jedynie w celu naganiania bukmacherom nowych graczy. "Najlepszy" w takim rankingu bukmacher jest zawsze najlepszy dla właściciela serwisu (najwięcej płaci za reklamę) a nie dla gracza.

Wszelkie opinie z serwisów i portalów należy traktować z przymróżeniem oka i weryfikować je samodzielnie.

Fora bukmacherskie

Komentarze i wypowiedzi graczy na forach są mocno subiektywne i jak wspominaliśmy wyżej - często niemerytoryczne, to stanowią dużą wartość przy ocenie wiarygodności bukmachera. Jeżeli znajdziemy w temacie 10 w miarę sensownych komentarzy negatywnych i tylko jeden pozytywny broniący bukmachera - to powinna się zaświecić "lampka ostrzegawcza". Czytając komentarze graczy należy zwócić uwagę na styl w jakim zostały napisane. Kilkuzdaniowy pisany na spokojnie komentarz opisujący problem gracza z bukmacherm jest dużo więcej warty niż nabaźgrane na szybko "to oszust bo nie dał mi bonusu" czy "nie polecam".

Należy pamiętać też, że na jednego niezadowolonego użytkownika, który wyraził to publicznie przypada co najmniej 10 zadowolonych, którzy o tym nie napisali gyż nie byli do tego wystarczająco zmotywowani. Świeże wypowiedzi mają większą wartość niż te sprzed kilku lat. Kilka negatywnych komentarzy w krótkim czasie to bardzo duże ostrzeżenie - należy w takim wypadku na kilka miesięcy zrezygnować z danego bukmachera i poczekać jak rozwinie się sytuacja. Ogromna przewaga negatywow znaczy, że coś złego musi się w danej firmie dziać.

Ranking wiarygodności bukmacherów SBR

Bezpieczny sejf na pieniądze
Wiarygodny bukmacher zwiększa bezpieczeństwo pieniędzy.

Sportsbook Review (sportsbookreview.com) to niezależny anglojęzyczny portal bukmacherski. Od 1999 roku monitoruje poczytania firm bukmacherskich pod kątem wiarygodności, wypłacalności, bezpieczeństwa pieniędzy gracza, rzetelności ofert bonusowych, problemów z wypłatami i prób wyłudzeń. W chwili obecnej w SBR znajdują się oceny 190 aktywnych bukmacherów.

Oprócz monitoringu bukmacherów SBR czynnie wspiera i walczy o prawa graczy, dzięki pomocy SBR typerzy odzyskali od nieuczciwych bukmacherów ponad 2 miliony USD. Portal posiada też forum dyskusyjne, na którym może wypowiedzieć się każdy użytkownik.

Na podstawie własnych ocen oraz informacji i opinii z rynku SBR ocenia firmy bukmacherskie pod kątem wiarygodności i wypłacalności. Portal zatrudnia całe grono pracowników do obowiązkach których należy dbanie o aktualność rankingu ocen bukmacherów. Pracownicy Sportsbook Review okresowo dokonują rewizji swoich ocen przyjąć więc można, że ocena SBR jest zawsze aktualna.

Oceny są aktualizowane co kilka miesięcy lub gdy zajdzie taka potrzeba, najwyższa ocena to A+, najniższa F.

  • A- do A+ - najlepsze firmy bukmacherskie, całkowita pewność pod kątem bezpieczeństwa pieniędzy i jakości obsługi,
  • B- do B+ - dobre, rzetelne firmy bukmacherskie, wpłacone pieniądze są bezpieczne a obsłudze nie można nic zarzucić,
  • C- do C+ - średniej klasy firmy bukmacherskie, niewielkie ryzyko utraty środków bądź bonusu, obsługa średnia,
  • D- do D+ - firmy bukmacherskie z dolnej półki, należy brać pod uwagę utratę środków lub bonusu, z obsługą różnie bywa,
  • F - bukmacher oszukujący graczy, wysokie ryzyko utraty wpłaconych pieniędzy.

Każdy typer przed pierwszym depozytem pieniędzy powinien sprawdzić, ocenę i historię wybranego bukmachera na SBR.

Bukmacherów ocenionych na F radzimy omijać szerokim łukiem, bukmacherzy D- do D+ to potencjalne problemy, u bukmacherów ocenionych na C- do C+ można obstawiać i spać spokojnie, B- do B+ to wysoka półka i raczej brak problemów, A- do A+ to liderzy rynku.

Strona internetowa SBR

Jakie kryteria uwzględnia ranking wiarygodności?

Ranking SBR ma na celu ustalić poziom bezpieczeństwa środków gracza zdeponowanych na koncie bukmachera. Główny nacisk w rankingu kładziony jest właśnie na wypłacalność i bezpieczeństwo pieniędzy, rzetelność rozliczanych zakładów, uczciwość w anulowaniu wygranych zakładów bądź przyznanych bonusów.

Na ocenę SBR wpływa również wiek bukmachera, szybkość wypłat pieniędzy, regulamin i zasady bonusów powitalnych oraz jakość obsługi klienta.

Ranking nie uwzględnia wysokości kursów, szerokości oferty czy wyglądu strony internetowej.

Jak zgłosić skargę na bukmachera do SBR?

Aby zgłosić problem z bukmacherem należy napisać maila w języku angielskim na adres help@sportsbookreview.com lub wypełnić formularz skargi (File Complaint). Należy najdokładniej opisać zaistniały problem.

W jakich sprawach pisać do SBR?

  • Bezprawne zamknięcie lub zawieszenie konta gracza.
  • Problemy z wypłatą wygranych środków lub ich bezprawna konfiskata.
  • Problemy z weryfikacją tożsamości "Know Your Customer (KYC) process" i konsekwencje.
  • Problemy z uzyskaniem należnego bonusu startowego.
  • Problemy z bezprawnym anulowaniem wygranego zakładu.

Przed napisaniem skargi na bukmachera do SBR należy najpierw spróbować samemu rozwiązać zaistniały problem bezpośrednio z supportem bukmachera. Mając na uwadze argumentację bukmachera (jeżeli taka jest) obiektywnie zastanowić się czy aby rzeczywiście bukmacher nie ma racji a wszystkie wykonane czynności przez gracza są zgodne z regulaminem bukmachera.

Napisanie skargi do SBR nie gwarantuje rozwiązania problemu, jednak w wielu przypadkach tylko i wyłącznie dzięki interwencji Sportsbook Review gracze odzyskali część lub całość należnych pieniędzy. Pojedynczy gracz w sporze z bukmacherem z reguły stoi na przegranej pozycji, SBR to poważna organizacja a jej ranking widocznie wpływa na postrzeganie bukmacherów wśród graczy. Z tego powodu bukmacherom zależy na tym aby być dobrze ocenionym przez SBR a co za tym idzie są bardziej skłonni przyznać rację graczom. Oczywiście gdy to gracz ma rację w sporze!

Warto też pisać do SBR chociażby z powodu aby ostrzec innych graczy przed złymi praktykami bukmachera, m.in na podstawie zgłoszeń od graczy i ich późniejszej weryfikacji u bukmachera SBR aktualizuje swój ranking wiarygodności i bezpieczeństwa bukmacherów.

Dlaczego bukmachera nie ma w rankingu sbr?

Jeżeli bukmacher nie znajduje się w rankingu wiarygodności na stronie SBR oznacza to, że nie został jeszcze oceniony. Na świecie cały czas powstają nowe firmy bukmacherskie, aby móc je rzetelnie ocenić osoby z SBR potrzebują czasu na zebranie opinii typerów oraz zrobienie swojego wywiadu, zwykle proces ten trwa około 2 lat.

Sportsbook Review wystawia oceny popularnym firmom bukmacherskim, które kierują swoją ofertę do międzynarodowej publiki. Zwykle pomija lokalnych bukmacherów, właśnie z tego powodu lokalni bukmacherzy dla Polaków nie posiadają jak na razie oceny SBR.

Fakt nie ocenienia przez SBR nie dyskwalifikuje bukmachera, jednak z nowymi bukmacherami po prostu trzeba uważać (np. nie wpłacać od razu dużych kwot pieniędzy a wygrane wypłacać stopniowo), można bezpiecznie założyć, że startowa wiarygodność nowego bukmachera jest na poziomie C- do C+.

Wiarygodność polskich bukmacherów

Spośród legalnych bukmacherów dla Polaków ocenę SBR posiada jedynie Betclic. Betclic to międzynarodowy bukmacher działający nie tylko w Polsce ale też w wielu europejskich krajach - to powód obecności w rankingu SBR. Miejmy nadzieję, że niebawem do prestiżowego rankingu wiarygodnych bukmacherów wkrótce dołączą również polscy bukmacherzy.

Pozostali polscy bukmacherzy (eTOTO, forBET, Fortuna, LVbet, Milenium, PZBUK, STS, Superbet, TOTALbet, Totolotek) nie mają jeszcze oceny SBR. Czy sam fakt posiadania licencji polskiego Ministra Finansów gwarantuje wiarygodność, uczciwość i rzetelność bukmachera? Absolutnie nie!

Licencja Ministra Finansów daje bukmacherowi możliwość oferowania zakładów bukmacherskich graczom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Polska licencja nie gwarantuje monitoringu jakości usług, dobrych praktyk bukmachera, zawiłości bądź prostoty oferowanych bonusów czy należytej obsługi klienta. Licencja ma na celu jedynie ściąganie od graczy podatku wynoszącego 12% każdego zawartego zakładu. Nic więcej.

Jak zatem zweryfikować wiarygodność bukmachera dla Polaków? W taki sam sposób jak każdego innego bukmachera.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Wiarygodność bukmachera

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Wiarygodność bukmachera" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Poznaj bukmachera:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.