Zakłady bukmacherskie w Polsce

Ocena 3,75/5 | 4 głosy

Poniższy tekst przedstawia historię polskiego rynku zakładów bukmacherskich i ma na celu w jasny, przejrzysty sposób przedstawić ewolucję polskich przepisów dotyczących zakładów bukmacherskich. 

Z artykułu dowiesz się, u jakich bukmacherów możesz typować w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz. Przedstawimy aktualny podział bukmacherów w kontekście obowiązujących przepisów prawnych.

Postaramy się przedstawiać fakty obiektywnie, rozwinięcie niektórych tematów znajduje się w podlinkowanych artykułach. Zachęcamy do zapoznania się z linkowanymi artykułami, gdyż stanowią one dobre uzupełnienie tego tekstu. Zakłady bukmacherskie dla Polaków.

Lata 1990 - 2009

Pierwsi naziemni bukmacherzy w Polsce pojawili się w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku i działali w oparciu o ustawę o zakładach wzajemnych z 1992 roku. To była piękna ustawa (do przeczytania tutaj), gdyż podatek obrotowy od zakładów wynosił jedynie 2% (dzisiaj jest to 12%) a internet nie był objęty żadnymi restrykcjami, bo w 1992 roku jeszcze nikt o nim nie słyszał.

Wraz z rozwojem internetu do Polski wkroczyły zagraniczne internetowe firmy bukmacherskie – były to wczesne lata XXI wieku (2001-2003). Internetowi bukmacherzy zarejestrowani zwykle na Malcie lub Gibraltarze z powodzeniem przejęli sporą część polskiego rynku zakładów bukmacherskich. Ich oferta była szersza, dostęp przez internet łatwiejszy a kursy na zakłady wyższe. O historii zakładów bukmacherskich więcej przeczytasz tutaj.

Z roku na rok zagraniczne firmy zyskiwały coraz większy udział w polskim rynku. Warto zaznaczyć, że działo się tak głównie z powodu przewagi technologicznej i lepszego produktu. Klienci przechodzili od słabych zacofanych ofert naziemnych do nowego świata internetowych zakładów na żywo, gdzie w pakiecie dostępny był też poker i gry kasynowe. Przewaga zagranicznych bukmacherów związana z nieodprowadzeniem wyższych podatków była stosunkowo niska, gdyż w tamtym czasie podatek w Polsce wynosił zaledwie 2%.

do końca 2009 roku polscy typerzy mieli całkowitą swobodę prawną i techniczną w obstawianiu zakładów bukmacherskich u dowolnego bukmachera internetowego. Zagraniczni bukmacherzy mieli wolną rękę do kierowania swojej oferty do wszystkich polskich obywateli.

Lata 2010 - marzec 2017

Piłka nożna z rękami w kajdankach
2010 to rok rozpoczęcia walki z zagranicznymi bukmacherami.

Sytuacja diametralnie zmieniła się wraz z wejściem w życie kontrowersyjnej ustawy hazardowej w 2010 roku. Ustawa ta została napisana w ekspresowym tempie w ostatnich miesiącach 2009 roku.

W skrócie wstawa z 2009 roku nałożyła restrykcje prawne zarówno na zagraniczne firmy bukmacherskie, jak i na osoby typujące na ich stronach, ograniczyła internet oraz podwyższyła podatek obrotowy od zakładów 6-krotnie z 2% do 12%.

Efekt był taki, że firmy bukmacherskie działające zgodnie z polską licencją oberwały wysokim podatkiem a dziury znajdujące się w ustawie pozostawiły furtkę zagranicznym bukmacherom do pozostania na rynku polskim w internecie. Firmy zagraniczne dostały tym samym wielki bonus, przewagę konkurencyjną w stosunku do firm polskich. Szerzej o tej ustawie pisaliśmy o tym w artykule ustawa hazardowa.

Postępowało dalsze wzmocnienie zagranicznych bukmacherów, gdyż z powodu wysokich podatków firmy działające zgodnie z polską licencją musiały obniżyć kursy oferowanych zakładów oraz wysokość bonusów powitalnych. W szczytowym momencie szacuje się, że zagraniczne firmy posiadały aż 90-95% udział w polskim rynku internetowych zakładów.

Po wejściu ustawy w 2010 roku powstał podział bukmacherów na 2 główne grupy:

 • bukmacherów legalnych zgodnych z ustawą – do tej grupy przeszli wszyscy bukmacherzy posiadający w Polsce placówki naziemne. Z uwagi na niezaprzeczalne prowadzenie biznesu na terytorium Polski, musieli oni zaakceptować postanowienia wprowadzonej ustawy (m.in. koszt licencji, wysokie podatki),
 • bukmacherów nielegalnych niezgodnych z ustawą – do tej grupy przeszli bukmacherzy oferujący zakłady w internecie. Z uwagi na to, że przestrzeń w internecie jest międzynarodowa i nie należy do żadnego kraju uznali oni, że nie muszą respektować postanowień wprowadzonej ustawy.

Teoretycznie, zgodnie z ustawą bukmacherzy zagraniczni oferujący Polakom zakłady w internecie powinni byli tego zaprzestać lub dostosować się do reguł ustawy (zakup licencji, podatki). W praktyce, na szybko pisana posiadała tyle dziur, że prawne wyegzekwowanie tego stało się niemożliwe.

Jedynie bardzo nieliczna grupa zagranicznych internetowych bukmacherów postanowiła z własnej woli zrezygnować z rynku polskiego i tym samym dostosować się do nowego polskiego prawa.

Kwiecień 2017 - obecnie

W roku 2016 dotychczasowa dziurawa ustawa hazardowa przeszłą gruntowny lifting. Nowe prawo weszło w życie w dwóch etapach: 1 kwietnia 2017 roku (wszystkie zapisy oprócz blokady w internecie) i 1 lipca 2017 roku (blokada w internecie). O szczegółach nowelizacji ustawy hazardowej pisaliśmy w artykule ustawa hazardowa 2017.

Nowa władza bardziej przyłożyła się do aspektów prawnych, czego wynikiem było zmuszenie do opuszczenia rynku polskiego przez zdecydowaną większość zagranicznych bukmacherów. Tylko garstka bukmacherów pozostała na wcześniejszym stanowisku i w dalszym ciągu akceptowała Polaków z Polski. Dostęp do tych bukmacherów jest i tak mocno utrudniony z uwagi na blokadę internetową tzw. rejestr stron zakazanych.

Celem nowelizacji ustawy było ograniczenie dostępu obywatelom polskim do nielegalnych bukmacherów i zmuszenie ich do typowania u legalnych. Cel został osiągnięty, od wprowadzenia ustawy legalni bukmacherzy przeżywają oblężenie a ich roczne obroty w kilka miesięcy wzrosły o 100%.

Wzrost obrotów legalnych firm przekłada się bezpośrednio na wzrost płaconego 12% podatku obrotowego i większe dochody Skarbu Państwa. Maksymalizacja ściąganego podatku to główny cel wprowadzonej nowelizacji.

Aktualny podział bukmacherów

Po wprowadzeniu nowelizacji w 2017 podział bukmacherów skomplikował się.

Bukmacherzy legalni w Polsce

Bukmacherzy zgodni z polską ustawą hazardową. Posiadają licencję Ministra Finansów na zakłady bukmacherskie. Obstawianie zakładów u nich będąc w obrębie terytorium Polski jest zgodne z polskim prawem.

Bukmacherzy automatycznie odprowadzają podatek za siebie oraz od wygranych graczy. Przykład: Fortuna, Totolotek, Milenium. Pełna lista znajduje się na stronie legalni bukmacherzy w Polsce.

Bukmacherzy nielegalni w Polsce

Bukmacherzy niezgodni z ustawą, gdyż akceptują graczy przebywających na terenie Polski i oferują im zakłady bukmacherskie nie posiadając licencji Ministra Finansów. Ta grupa bukmacherów znajduje się w rejestrze domen zakazanych i dostęp do ich serwisów jest blokowany przez polskich operatorów internetu. Przykład: Unibet, Expekt, Betsson, 1xbet czy Bet-at-Home. Firmy te oferują zakłady Polakom bez względu na ich lokalizacje (pełna lista znajduje się na stronie bukmacherzy dla Polaków).

Typowanie u tych bukmacherów z terenu Polski jest możliwe jedynie poprzez obejście rządowej blokady (np. poprzez VPN) i jest w świetle ustawy zabronione. Zakaz korzystania z nielegalnych bukmacherów dotyczy jedynie terytorium Polski, przebywając na delegacji lub wakacjach w Anglii, Grecji czy Hiszpanii ten zakaz już nie obowiązuje, gdyż prawo działa w obrębie terytorium danego kraju.

Bukmacherzy legalni wyłącznie poza Polską

Typer obstawia zakłady na laptopie i komórce
Najlepsi bukmacherzy są legalnie dostępni poza Polską.

Bukmacherzy zgodni z polską ustawą, gdyż nie akceptują Polaków z Polski, ale akceptują Polaków będących poza Polską. W świetle obowiązującej ustawy nie można tych bukmacherów nazwać nielegalnymi, gdyż spełniają wszystkie zapisy ustawy. Polska ustawa obowiązuje tylko i wyłącznie w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Przykład: bet365, William Hill, Betfred.

Przy rejestracji u takiego bukmachera zwykle należy wybrać kraj rezydencji (zamieszkania za granicą) a nie kraj z którego się pochodzi (Polska). Na wszelki wypadek przed rejestracją warto spytać obsługę na live chat lub mailem.

Następnie, aby móc typować u takiego bukmachera, należy przedstawić dokument(y) świadczące o przebywaniu w kraju, w którym bukmacher posiada licencję na zakłady. Dokument musi posiadać imię i nazwisko wraz z zagranicznym adresem. Dokumentem takim może być rachunek za prąd, gaz, telefon, wyciąg z konta bankowego, umowa o pracę czy zlecenie – standardowy KYC. Fakt, że do weryfikacji tożsamości przedstawimy dowód z adresem w Polsce nie ma znaczenia, ważna jest aktualna lokalizacja.

Po uruchomieniu takiego konta „dla Polaka za granicą” w żadnym wypadku nie można się na nie logować z terytorium Polski, gdyż może to skutkować blokadą konta. Dotyczy to nawet sporadycznego logowania np. przy okazji rodzinnych wizyt na Boże Narodzenie.

Bukmacherzy nie akceptujący Polaków

Bukmacherzy całkowicie wykluczający graczy o narodowości lub obywatelstwie polskim. W tym przypadku powodem wykluczenia Polaków zazwyczaj nie jest fakt ustawy ale to, że firmy te po prostu kierują swoją ofertę do obywateli konkretnego kraju np. Australii. Aby móc typować u takie bukmachera nie wystarczy przebywać poza granicami Polski, trzeba posiadać obywatelstwo kraju akceptowanego przez takiego bukmachera.

Polak w Polsce a Polak za granicą

Przekaz wielu zapisów obowiązującej ustawy hazardowej jest zagmatwany i niejasny. Wiele osób w środowisku typerów ma problem z jednoznacznym określeniem przepisów ustawy i tego, czy pod nie podlega.

Prawo działa na terytorium, nie na narodowość

Wątpliwości dotyczą m.in. tego, czy osoba posiadająca narodowość i obywatelstwo polskie, ale przebywająca poza granicami Polski, podlega pod zapisy ustawy hazardowej czy nie? Jak zagraniczni bukmacherzy, którzy nie akceptują rejestracji z Polski, traktują Polaków mieszkających w innych krajach? Czy można legalnie obstawiać u bukmacherów bez polskiej licencji będąc za granicą?

W świetle prawa hazardowego istotne jest to, na terytorium jakiego państwa dana osoba się znajduje. Polak na Wyspach Brytyjskich podlega prawu brytyjskiemu i może legalnie typować w Unibet. Natomiast Anglik w Warszawie podlega pod polską ustawę hazardową i nie może typować w William Hill. Narodowość czy obywatelstwo jest bez znaczenia, liczy się prawo kraju, w którym się przebywa.

Przebywanie za granicą stałe a czasowe

Dla bukmacherów akceptujących jedynie Polaków przebywających poza granicami Polski nie ma znaczenia, czy osoba jest za granicą od 2 dni czy od 2 lat. Ważne jest to, aby proces rejestracji konta na stronie bukmachera był zrobiony z IP akceptowalnego kraju oraz były dostarczone dokumenty świadczące o zamieszkaniu w danym kraju.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. Pracuje w Anglii. Mam konto na Betsson. Puściłem.zaklady teraz w Polsce na urlopie. I co teraz?

  • Link
 2. Nic. Betsson, podobnie jak bliźniaczy Betsafe od marca 2018 otworzyli się na Polaków, nie respektują zakazów ustawy hazardowej i akceptują graczy z Polski. Ale gdybyś z terytorium Polski zalogował się do bet365 lub William Hill to prawdopodobnie bukmacher zablokował Ci konto.

  • Link
 3. Witam, ja od dawna typuje zakłady bukmacherskie i muszę powiedzieć że już sporo na tym zarobiłem. Początkowo mało wiedziałem o obstawianiu,ale dzięki stronie http://bukmacherka.net uzyskałem mnóstwo potrzebnych informacji i teraz znam się na tym. Z każdą grą idzie mi coraz lepiej, także polecam.

  • Link

Skomentuj artykuł Zakłady bukmacherskie w Polsce

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Zakłady bukmacherskie w Polsce" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,75/5 | 4 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Zakłady a prawo:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.