Lekkoatletyka

Lekkoatletyka

Szybciej, wyżej, silniej - to określenia, które najlepiej oddają specyfikę lekkoatletyki. Dyscyplinie sportu opartej na naturalnym ruchu i sile mięśni. Przyjrzyjmy się lekkoatletyce w kontekście typowania zakładów bukmcherskich.

Obstawiając u bukmachera, większość z typerów skupia się na dyscyplinach takich jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, które są najpopularniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, największą popularnością wśród typerów cieszą się sporty drużynowe. Dyscypliny, w których po każdej stronie mamy jednego lub dwóch uczestników popularny jest natomiast tenis ziemny.

Oferta bukmacherów jest jednak na tyle szeroka, że znajdują się w niej wydarzenia z wielu innych dyscyplin. Odrębnie trzeba podejść do takich sportów jak baseball, snooker czy sporty walki, a inaczej do lekkoatletyki, która nie bez powodu jest nazywana królową sportu, a najważniejsze finały lekkoatletyczne mają liczbą widownię zarówno na stadionie, jak i przed telewizyjnymi odbiornikami.

O popularności, jak i komercjalizacji lekkoatletyki świadczy postać sprintera Usaina Bolta, który jest twarzą reklamową wielu marek przez rozpoznawalność na całym świecie. Jamajczyk to rekordzista świata w biegu na 100 i 200 metrów oraz multimedalista olimpijski.

Lekkoatletyka chyba najbardziej oddaje ducha rywalizacji, a walczyć tam poza przeciwnikami trzeba jeszcze z samym sobą i własnymi słabościami. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne bazują na naturalnie uprawianych przez człowieka czynnościach, a więc bieganiu, chodzeniu, skakaniu czy rzucaniu. Poza tym istnieją jeszcze wieloboje, które są ich połączeniem.

Dodajmy jeszcze, że za prawidłowość światowych zawodów odpowiada tu Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF (International Association of Athletics Federations). Jak natomiast wygląda ten sport w ujęciu zakładów bukmacherskich?

Historia lekkoatletyki

Anita Włodarczyk ze złotym medalem
Anita Włodarczyk ze złotym medalem olimpijskim

Pierwsze zawody lekkoatletyczne rozgrywane były już w antycznej Helladzie, kiedy to organizowano pięciobój składający się z biegu, skoku w dal, rzutu oszczepem i dyskiem oraz zapasów. Poza tym chyba każdy zna historię greckiego żołnierza, który przebiegł z Maratonu do Aten, aby powiadomić mieszkańców miasta o zwycięstwie nad wojskami perskimi, po czym padł martwy. To na jego cześć rozgrywany jest dziś bieg o długości 42,195 km zwany biegiem maratońskim.

Pomnikiem historii dla Greków, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju lekkoatletyki, było stworzenie igrzysk olimpijskich, w których nie mogło jej zabraknąć. Pierwsze z nich odbyły się w roku 1896 i miały miejsce w Atenach. Do dziś medal olimpijski jest marzeniem każdego lekkoatlety.

W ostatnich latach najbardziej utytułowanymi polskimi olimpijczykami w lekkoatletyce byli: Tomasz Majewski w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012) czy Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km (Atlanta 1996, Sydney 2002, Ateny 2004). Aktualnie w lekkoatletyce Polska przoduje za sprawą Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka w rzucie młotem.

Konkurencje lekkoatletyczne

1. Biegi

- krótki dystans: 60 m, 100 m, 200 m, 400 m,
- średni dystans: 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 1 mila, 2000 m,
- długi dystans: 3000 m, 3000 m z przeszkodami, 5000 m, 10 000 m,
- przez płotki: 60 m, 100 m, 110 m, 400 m,
- uliczne: maraton (42 195 metrów), półmaraton i ultramaraton,
- sztafetowe: 4 × 100 m, 4 × 400 m.

2. Chód

- 10 km,
- 20 km,
- 50 km.

3. Rzuty

- pchnięcie kulą,
- rzut oszczepem,
- rzut młotem,
- rzut dyskiem.

4. Skoki

- skok wzwyż,
- skok w dal,
- trójskok,
- skok o tyczce.

5. Wieloboje

- czwórbój lekkoatletyczny (bieg na 60 m ze startu niskiego, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal na odległość lub skok wzwyż, bieg na 600 metrów u dziewczyn lub 1000 metrów u chłopców),

- pięciobój lekkoatletyczny (mężczyźni: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 200 metrów, rzut dyskiem, bieg na 1500 metrów; kobiety: bieg na 100 metrów przez płotki, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, bieg na 200 metrów),

- siedmiobój lekkoatletyczny (mężczyźni: bieg na 60 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce, bieg na 1000 metrów; kobiety: bieg na 100 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 metrów, skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 metrów),

- dziesięciobój lekkoatletyczny (konkurencja tylko dla mężczyzn, w której skład wchodzą bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m, bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m).

Ranga zawodów lekkoatletycznych

Rodzaje zakładów w lekkoatletyce

Oferta zakładów na zmagania lekkoatletyczne nie jest szeroka i przede wszystkim sprowadza się do wytypowania zwycięzcy lub lepszego zawodnika w danej parze.

Bukmacherzy z szeroką ofertą na lekkoatletykę

Bukmacherzy z reguły poszerzają ofertę na zakłady z lekkoatletyki przy okazji większych imprez. Dodać należy, że nie jest to popularna dyscyplina wśród graczy.

Skąd czerpać wiedzę o lekkoatletyce?

Obstawianie lekkoatletyki w zakładach bukmacherskich wymaga od nas sporej wiedzy. Informacje o zawodach i zawodnikach czerpać można z:

Największe imprezy lekkoatletyczne transmitowane są w TVP i Eurosporcie, zaś zawody Diamentowej ligi na sportowych antenach Polsatu.

Specyfika obstawiania lekkoatletyki

Lekkoatletyka w zakładach bukmacherskich

Typowanie lekkoatletyki jest trudne ponieważ jest to dynamiczna dyscyplina sportu, gdzie co sezon zmianie ulegają faworyci, a bycie na bieżąco z wszystkimi informacjami wiązałoby się z regularnym śledzeniem wszelkich mitingów i zawodów. Także bukmacherzy nieco po macoszemu traktują rywalizacje na lekkoatletycznych obiektach, nie rozbudowując oferty o liczne rynki.

Lekkoatletyka to dyscyplina bardzo specjalistyczna - aby dobrze typować lekkoatletykę w zakładach bukmacherskich nie wystarczy jedynie oglądać relacje TV z zawodów tylko trzeba żyć tym sportem, trzeba pilnie śledzić w internecie poczynania zawodników oraz być na bieżąco z trendami i nowościami w przygotowaniu fizycznym i mentalnym zawodników.

Przy okazji większych imprez jak Igrzyska Olimpijskie typowanie lekkoatletyki może okazać się dobrą formą rozrywki, by dodatkowo podkręcić emocje przy oglądaniu sportowych zmagań.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Lekkoatletyka

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.