Ranking najlepszych bukmacherów. czerwiec 2024

Przedstawiamy listę 11 bukmacherów oferujących legalne zakłady bukmacherskie polskim graczom. Wszyscy bukmacherzy z poniższego zestawienia posiadają serwis internetowy w języku polskim, obsługują polską walutę i świadczą swoim użytkownikom pomoc w języku polskim.

Logo Fortuna
1 miejsce

Ocena bukmachera 5.0

 • Zakład bez ryzyka 300 zł
 • Zakład bez depozytu 20 zł
 • Dodatkowy bonus 5 zł
 • Świetna aplikacja mobilna
Kod bonusowy Fortuna
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ
Otwórz konto w Fortuna
Logo Superbet
2 miejsce

Ocena bukmachera 5.0

 • Bonus od depozytu 200 zł
 • Cashback 3500 zł
 • Freebet 20 zł
 • Dodatkowy bonus 34 zł
Kod bonusowy Superbet
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ
Otwórz konto w Superbet
Logo forBET
3 miejsce

Ocena bukmachera 4.5

 • Bonus od depozytu 2000 zł
 • Zakład bez ryzyka 1150 zł
 • 30 dni gry bez podatku - wygrane +14%
 • Legalne gry karciane
Kod bonusowy forBET
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ +150 zł
Otwórz konto w forBET
Logo Betfan
4 miejsce

Ocena bukmachera 4.5

 • Bonus od depozytu 300 zł
 • Bonus 200% z 150 zł => 450 zł
 • Transmisje meczów TV
 • Lider zakładów na rozrywkę
Kod bonusowy Betfan
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ +100 zł
Otwórz konto w Betfan

Lista legalnych bukmacherów

Każdy z poniższych bukmacherów posiada w czerwcu 2024 ważną licencję na oferowanie zakładów wzajemnych w Polsce, wydaną przez Ministra Finansów. Obstawianie zakładów u tych bukmacherów jest całkowicie legalne i bezpieczne. Jako portal bukmacherski o wieloletnim doświadczeniu przeprowadzamy staranną selekcję i gwarantujemy, że wszystkie wymienione firmy działają zgodnie z polskim prawem.

Przeczytaj opisy i opinie o bukmacherach, a następnie wybierz firmę dla siebie.

Każdy z wymienionych bukmacherów internetowych oferuje swoim klientom bonus powitalny, który otrzymuje się po rejestracji i założeniu konta. W zależności od danego bukmachera, bonus powitalny może być przyznany w formie zakładu bez ryzyka, bonusu od depozytu lub cashbacku. Niektóre firmy dodatkowo oferują bonusy bez depozytu.

Pamiętaj, aby podczas rejestracji konta u bukmachera użyć naszego kodu promocyjnego. Dzięki niemu otrzymasz bonus w kwocie wyższej niż w przypadku standardowej oferty widocznej na stronie bukmachera. Listę aktualnych kodów dla użytkowników portalu spryciarz znajdziesz na stronie kody promocyjne.

Nie utożsamiaj jednak bonusów i promocji bukmacherów z darmowymi pieniędzmi. Przyznawane w ten sposób środki to jedno z popularnych narzędzi marketingowych, które służy do przyciągnięcia nowych klientów. Bukmacher nie jest organizacją dobroczynną, a firmą komercyjną, nastawioną na zysk. Bonusy to wirtualne środki, które mogą być wykorzystane jedynie do zawierania zakładów. Niemniej, mądrze zagospodarowane, w dalszej perspektywie mogą przerodzić się w prawdziwe zyski. Aby uniknąć pułapek, rozczarowań, a jednocześnie odpowiednio wykorzystać bonus, zapoznaj się z tym działem i odwiedzaj go regularnie. Obstawiaj zakłady rozsądnie i odpowiedzialnie.

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich legalnych bukmacherów, z aktualnością na wrzesień 2021. Obok każdego znajdziesz podstawowe informacje o jego ofercie. Jeżeli stoisz przed wyborem bukmachera, zapoznaj się z naszym rankingiem bukmacherów. Stosując odpowiednie obiektywne kryteria, uszeregowaliśmy polskich bukmacherów od najbardziej do najmniej atrakcyjnego.

4 miejsce
Logo Betclic
4.0
Ocena bukmachera
Bonus na start 50 zł
Kod bonusowy Betclic
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ
 • Zakład bez ryzyka 50 zł
 • Najlepsza aplikacja mobilna na rynku
 • Ekskluzywne kursy na freak fighty
4 miejsce
Logo LV BET
4.0
Ocena bukmachera
Bonus na start 2000 zł
Kod bonusowy LV BET
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ
 • Bonus od depozytu 2000 zł
 • Świetna oferta na esport
 • Player bets
4 miejsce
Logo PZBUK
3.0
Ocena bukmachera
Bonus na start 1050 zł
Kod bonusowy PZBUK
Kod BONUSOWY: SPRYCIARZ +20 zł
 • Cashback 1000 zł
 • Freebet 50 zł
 • Świetna oferta na piłkę nożną

Ranking bukmacherów

Zawieranie zakładów u każdego z powyższych bukmacherów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest w pełni legalne. Dotyczy to zarówno w punktów stacjonarnych jak i na stron internetowych. Każdy gracz ma obowiązek uiszczenia podatków za zawarty zakład. Nie musisz się jednak tym martwić, bukmacherzy sami pobiorą, a następnie odprowadzą cały należny od Ciebie podatek urzędowi skarbowemu.

Dlaczego warto korzystać z bonusów i promocji?

Na rynku bukmacherskim znajduje się wiele firm, wciąż przybywa nowych, a wszystkie konkurują między sobą o przyciągnięcie i zatrzymanie klientów. Dlatego bukmacherzy, oprócz rywalizacji kursowej, prześcigają się w oferowaniu promocji startowych dla nowych graczy.

Dzięki promocjom bukmacherskim zyskujesz dodatkowe środki (nie pieniądze), dzięki którym zyskujesz większy kapitał na start, a w konsekwencji większe szanse na wygraną. Patrząc na to z innej perspektywy można też stwierdzić, że przegrywając wpłacony depozyt nie ryzykujesz utraty możliwości dalszej gry za całość lub część pierwotnej kwoty, gdyż bukmacher w ramach zabezpieczenia da Ci drugą szansę (freebet).

Niemniej zawsze trzeba pamiętać, że firmy bukmacherskie to nie instytucje charytatywne. Oferując wszelkie promocje, mają w tym jasny cel - ograć typera. Dlatego zawsze przed skorzystaniem z oferty bonusowej należy dokładnie zapoznać się z warunkami obrotu bonusem. Zwykle, przed możliwością wypłaty w ten sposób uzyskanej kwoty, konieczne jest obstawienie jej kilkukrotnie przy uwzględnieniu minimalnego kursu. Co oczywiście wiąże się z wyższym ryzykiem przegranej lub... większą szansą wygranej. Dlatego tak ważne są dobre typy, poparte wieloma czynnikami, m.in.: analizą, wiedzą i doświadczeniem.

Bonus czy freebet, obrót, kurs - o co chodzi?

Bonus od depozytu

To rodzaj promocji, w której bukmacher dodaje do Twojej pierwszej wpłaty określoną wcześniej kwotę pieniędzy. Na przykład:

 • wpłacasz 100 zł,
 • jeżeli bonus od wpłaty wynosi 100% to otrzymasz darmowe 100 zł i na Twoim koncie pojawi się łącznie 200 zł.
 • W zależności od regulaminu promocji, bonus od depozytu może być dopisany do Twojego konta zaraz po zaksięgowaniu depozytu (np. w Totolotek, forBET, eTOTO) lub dopiero po obstawieniu zakładu (np. w STS najpierw trzeba spełnić wymóg obrotu, dopiero wtedy gracz otrzymuje bonusową kwotę).

Zakład bez ryzyka, freebet, cashback

Freebet, czyli darmowy zakład, nazywany również zakładem bez ryzyka lub cashbacki’em to możliwość obstawienia zakładu bez ryzyka przegranej.

Freebet'y można podzielić na 3 rodzaje:

 1. Klasyczny freebet – wpłacasz depozyt, obstawiasz i bez względu na wynik typu otrzymujesz darmowy zakład. (Fortuna)
 2. Zakład bez ryzyka – wpłacasz depozyt, obstawiasz i otrzymujesz darmowy zakład tylko wtedy, gdy Twój typ okaże się przegrany.
 3. Cashback – wpłacasz depozyt, obstawiasz, a jeżeli Twój typ okaże się przegrany, wówczas otrzymujesz z powrotem postawione pieniądze.

W przypadku klasycznego freebet'a nie tracisz nic, jeżeli zakład okaże się przegrany...po prostu wykorzystałeś freebet'a. Jeżeli zakład okaże się wygrany to otrzymujesz wygraną pomniejszoną o stawkę zakładu. Czyli np. obstawisz freebet'a o wartości 25 EUR na zakład o kursie 3.25 , wtedy:

3.25 * 25 = 81,25 = 56,25 EUR - o tyle dokładnie się wzbogacisz.

Zazwyczaj freebet'y dodawane są dopiero po pierwszej wpłacie na konto gracza i po zawarciu pierwszego zakładu. Bonusowa kwota zostanie przyznawana właśnie w takiej samej wysokości, jaka była stawka Twojego pierwszego zakładu. Jeżeli freebet wynosi 200 zł, to wpłacasz depozyt w wysokości co najmniej 200 zł, obstawiasz pierwszy zakład za 200 zł i bez względu na jego rozstrzygnięcie, otrzymujesz bonusowy freebet.

Aby spełnić wszystkie wymagania i zakwalifikować się do otrzymania freebet'a, należy często obstawić zakład o pewnym, minimalnym kursie. Jego wysokość jest prezentowana w tabeli w polu kurs.

Legalność bukmacherów w Polsce

Kibice dopingują Polską Reprezentację Narodową
Rośnie liczba legalnych bukmacherów dla Polaków.

Każda osoba przebywająca w Polsce podlega jednocześnie pod polskie prawo. Nie ma znaczenia, czy jest obywatelem Polski, obcokrajowcem, obywatelem Unii Europejskiej czy jakiekolwiek innego związku państw. Istotne jest tylko to, że przebywa na terytorium Polski.

Na ten stan nie mają wpływu także żadne inne czynniki. Nie ma znaczenia, czy obowiązujące prawo jest dobrze lub źle oceniane, czy jest sprawiedliwe czy stronnicze. Prawo jest prawem, dura lex sed lex (Twarde prawo, ale prawo), jak mówi stara rzymska zasada. Każde suwerenne państwo może uchwalić dowolne prawo, a przebywający na jego terytorium ludzie oraz zarejestrowane w nim firmy mają obowiązek jego przestrzegania. A łamanie może (ale nie musi) skutkować karami.

Dlaczego przypominamy tak oczywiste kwestie?

Niestety, po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o grach hazardowych w 2017 roku, polskie prawo hazardowe stało się niezwykle niekorzystne dla każdej ze stron – zarówno bukmacherów jak i graczy. Jak łatwo można się domyślić, jedyną stroną, która dzięki niemu czerpie ogromne zyski, jest państwo. W dodatku jego monopol na internetowe kasyno, zakaz organizowania turniejów pokerowych z nagrodami pieniężnymi, wysokie podatki w zakładach bukmacherskich połączone z tzw. blokadą płatności i połączeń internetowych dopełnia fatalny obraz przepisów.

W związku z niekorzystnym prawem tracą przede wszystkim obywatele Polski – typerzy – którzy mają dużo gorsze warunki do gry, niż gracze z innych krajów. Zamiast obstawiać zakłady o najwyższych dostępnych na światowym rynku kursach, są zmuszeni do wybierania mniejszego zła w postaci najwyższego kursu z najniższych. A zawieranie zakładów o niskich kursach w dłuższej perspektywie znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia czerpanie zysków z zakładów bukmacherskich. Jakby tego było mało, polskie prawo wymusza automatyczne 12% opodatkowanie już samej stawki każdego zakładu – bez względu na to, czy okaże się on przegrany czy wygrany. A wygrane brutto powyżej kwoty 2280 zł obciążone są dodatkowym 10% podatkiem. Przeczytaj więcej o podatkach w zakładach bukmacherskich.

Niemniej jednak, przebywając na terytorium Polski, każda osoba zobowiązana jest do przestrzegania obowiązujących w niej przepisów. Polscy typerzy mogą mieć jedynie żal i pretensje do rządzących o taki kształt uchwalonego prawa.

Legalni bukmacherzy posiadają wykupioną licencję Ministra Finansów RP na oferowanie zakładów wzajemnych na terytorium Polski. Wśród nich są firmy prowadzące swoją działalność jedynie w internecie oraz takie, które posiadają placówki na terenie całego kraju. Nazywani są często bukmacherami naziemnymi lub stacjonarnymi.

Ułomność legalności

Polak ma twarz wymalowaną na biało-czerwoną
Wysokie podatki uderzyły w polskich typerów.

Typowanie u legalnych bukmacherów jest niestety dużo mniej opłacalne, niż w przypadku zagranicznej konkurencji. Z uwagi na zgodność z polskim prawem, zakłady obarczone są 12% podatkiem od gier hazardowych oraz dodatkowym 10% podatkiem dochodowym, gdy wygrana przekroczy 2280 zł. Sytuacji nie poprawia mała, jak na europejski kraj, możliwości i zainteresowanie, konkurencja legalnych firm jest tylko 11, co oznacza, że bez wysiłku każda z nich znajdzie odpowiednią liczbę klientów.

Więcej o legalnych bukmacherach przeczytasz w artykule o bukmacherach naziemnych. Dowiedz się też, którzy bukmacherzy w świetle obowiązującej ustawy hazardowej są w Polsce legalni. Przeczytaj tekst o legalnych bukmacherach w Polsce.

Legalny bukmacher a bukmacher dla Polaków?

Czym różni się bukmacher dla Polaków od legalnego bukmachera w Polsce? Pytanie z pozoru może wydawać się bez sensu, jednak po chwili zastanowienia odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Prawo hazardowe obowiązuje wszystkich ludzi przebywających na terenie danego kraju, bez względu na ich narodowość czy posiadane obywatelstwo/a. To oznacza, że osoba przebywająca w Polsce legalnie może obstawiać zakłady wyłącznie u bukmacherów posiadających zezwolenie polskiego Ministra Finansów (listę takich podmiotów znajdziesz powyżej). Ale Polak przebywający np. w Anglii czy Grecji podlega pod ustawę tego kraju, nie obowiązuje go wtedy polskie prawo. Dlatego jeśli np. bukmacher Unibet jest zgodny z prawem hazardowym obowiązującym na Wyspach Brytyjskich, to Polak przebywający na wakacjach w Anglii może legalnie korzystać z jego oferty.

Bukmacher legalny w Polsce - bukmacher, który posiada zezwolenie Ministra Finansów i ma prawo oferować zakłady wzajemne na terytorium Polski. Z jego usług mogą korzystać wszystkie osoby przebywające w kraju – zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy.

Bukmacher dla Polaków - bukmacher, który posiada ofertę skierowaną do Polaków (np. prowadzi polską wersję językową swojego serwisu internetowego). Nie jest to jednoznaczne z tym, że w Polsce jest legalny.

Bukmacherów internetowych możemy podzielić na 4 grupy:

 • Bukmacherzy legalni w Polsce
 • Bukmacherzy dla Polaków
 • Bukmacherzy kierujący swoją ofertę do Polaków, ale tylko tych przebywających poza terytorium Polski
 • Bukmacherzy, którzy nie posiadają oferty skierowanej do Polaków

Każdą z tych grup opisaliśmy w obszernym artykule zakłady bukmacherskie w Polsce.

Bukmacherzy online

Lista stron bukmacherskich
W internecie działa wielu bukmacherów.

Powyżej przedstawiamy listę wszystkich legalnych bukmacherów działających w Polsce w wrześniu 2021 roku. Każdą firmę udało się nam przetestować, opisać i ocenić.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi opiniami o firmach bukmacherskich online. Każdego bukmachera sprawdzamy pod wieloma kryteriami, weryfikujemy m.in. jakość oferty zakładów sportowych, przejrzystość i komfort korzystania ze strony internetowej, wysokość oferowanych bonusów, promocji startowych i lojalnościowych, bezpieczeństwo wpłaconych środków, jakość kontaktu z pomocą czy przystosowanie oferty bukmachera do polskich graczy.

Zachęcamy do zostawienia swojej opinii i przedstawienia własnej oceny bukmacherów. Aby ocenić bukmachera należy założyć konto w serwisie. Można również napisać opinię tekstową, korzystając z komentarzy systemu disqus.

Dlaczego warto obstawiać tylko u legalnych bukmacherów?

Jaka kara grozi nielegalnemu bukmacherowi i ich klientom?!

Gra u bukmachera bez zezwolenia może wydawać się całkiem atrakcyjna. Z pewnością podmioty, które nie posiadają licencji Ministra Finansów, kuszą wyższymi kursami czy atrakcyjniejszymi warunkami. Jednak takie zachowanie obarczone jest wysokim ryzykiem. Przede wszystkim zarówno kapitał, jak i prawa klienta nie podlegają wówczas ochronie. W przypadku np. odmowy wypłaty wygranej czy jakiekolwiek niewywiązywania się bukmachera ze swoich obowiązków gracz skazany jest wyłącznie na siebie. A firmy, które uzyskały pozwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce, muszą wykazać się odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Jest to więc jednocześnie gwarancją ich wypłacalności. A w razie nieprzestrzegania praw konsumenckich odpowiadają przed właściwymi organami.

Należy również pamiętać, że konsekwencje prawne związane z działalnością nielegalnych bukmacherów ponosi nie tylko właściciel takiej firmy, ale również klient! Za oferowanie zakładów wzajemnych bez licencji grozi kara finansowa do 720 stawek dziennych oraz/lub do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast korzystanie z usług takiego bukmachera może skutkować grzywną do 120 stawek dziennych! Obliczając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz wiele innych czynników. W 2021 roku kara grzywny może wynieść od 750 zł do 21.600.000 zł.

Teoretycznie droga do ukarania klienta nielegalnego bukmachera jest dosyć długa i dotychczas rzadko stosowana. Jednak biorąc pod uwagę dążenia obecnego rządu do uszczelnienia systemu podatkowego oraz poszukiwanie pieniędzy do sfinansowania programów socjalnych, radzimy lepiej nie bagatelizować tej kwestii i skupić się na grze wyłącznie u legalnych bukmacherów.

W jaki sposób sprawdzić czy bukmacher jest legalny?

Listę legalnych bukmacherów można znaleźć u źródła, czyli w danych instytucji przyznającej wspomnianą licencję - na stronie Ministerstwa Finansów. Na tej stronie znajdziesz wykaz legalnych w Polsce podmiotów na rynku zakładów wzajemnych i gier hazardowych przez internet.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że to zestawienie przedstawia spółki, które uzyskały zezwolenie, co nie jest jednoznaczne z aktywnym prowadzeniem przez nich działalności. Po otrzymaniu licencji niektóre firmy potrzebują sporo czasu (nawet rok), aby udostępnić swoją ofertę graczom. Dodatkowo takie spółki często mają inną nazwę, niż nazwa bukmachera obowiązująca na rynku. Te wszystkie czynniki mogą wprowadzać niezorientowanego klienta w błąd.

Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie legalności danego bukmachera jest odwiedzanie spryciarz.com. W naszym zestawieniu prezentujemy zawsze oferty tylko legalnych, a jednocześnie aktywnych bukmacherów. Wybierając zatem grę u jednej z firm widniejących na powyższej liście masz pewność, że rejestrujesz się u bukmachera posiadającego licencję i wszelkie uprawnienia, a za korzystanie z jej usług nie grożą Ci żadne konsekwencje prawne.

Logotypy wszystkich legalnych polskich bukmacherów
Legalni bukmacherzy w Polsce

Jest również sposób na sprawdzenie, który bukmacher próbuje prowadzić swoje usługi na terenie Polski bez zezwolenia. Teoretycznie dostawcy internetu są zobowiązani blokować wszystkie domeny firm, które nie posiadają odpowiedniej licencji. Jednak niektórzy bardziej zdeterminowani bukmacherzy próbują ominąć tę zaporę, stosując różne sztuczki np. dodanie litery do nazwy czy nieco inną wersję domeny. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia ze stroną legalnego bukmachera, sprawdź, czy nie ma go na tej tzw. liście domen zakazanych, publikowanej także przez Ministerstwo Finansów.

Legalni bukmacherzy bez dowodu

Kibice oglądają mecz piłki nożnej
Zwiększa się liczba Polaków obstawiających zakłady.

Aby uzyskać zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych, bukmacherzy muszą spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest weryfikacja ukończenia 18 roku życia przez uczestników zakładu. Dlatego wymaganie przesłania skanu dowodu osobistego i przechodzenia kilkuetapowej rejestracji nie jest fanaberią bukmacherów, a realizacją obowiązującego ich polskiego prawa.

Firmy zdają sobie jednak sprawę, że dla niektórych uczestników ważna jest możliwość szybkiego skorzystania z usług i zawarcia zakładów, co tzw. pełna rejestracja może utrudnić. Dlatego wielu legalnych bukmacherów umożliwia założenie konta tymczasowego, które zawsze ma sporo ograniczeń, ale jego zaletą jest niemal natychmiastowy dostęp do oferty i postawienia kuponu.

Taką opcję wybierają również klienci, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością i możliwościami serwisu bukmachera, zanim zdecydują się powierzyć mu swoje pieniądze.

Rejestracja konta tymczasowego nie różni się praktycznie od zakładania konta użytkownika w sklepach internetowych czy portalach. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje wyraźne ograniczenia.

Konto tymczasowe:

 • obwarowane jest ograniczeniami finansowymi. Istnieją limity dotyczące np. stawki kuponu, wysokości kursów, wpłat, wygranych itp. Np. Na koncie tymczasowym w Fortunie obowiązuje limit wysokości wygranej na jednym kuponie, który wynosi 2279,99 zł oraz kwota maksymalnego depozytu na poziomie 5000 zł.
 • z konta tymczasowego nie ma możliwości dokonywania wypłat żadnych środków, np. depozytu czy wygranych.
 • zazwyczaj konto tymczasowe może być aktywne jedynie przez określony czas. Po nim bukmacher wymaga jego pełnej rejestracji. Np. termin ważności kontra tymczasowego w Fortunie wynosi 28 dni.
 • bukmacher może ograniczyć swoją ofertę i nie przyznawać bonusów, np. powitalnych użytkownikom kont tymczasowych.

Ważne: Konto tymczasowe może mieć różne nazwy – konto otwarte, szyba rejestracja itp. Pamiętaj, że nadal musisz spełniać wszystkie warunki dotyczące konta pełnego, czyli przede wszystkim być osobą pełnoletnią.

Lista bukmacherów, którzy oferują konto tymczasowe:

 • Fortuna
 • Betclic
 • STS
 • Betfan
 • Totolotek
 • TotalBet
 • eToto
 • LV Bet
 • NobleBet
 • eWinner

Ustawa hazardowa 2017/2021 – zmiany na rynku bukmacherskim.

Paragraf prawa hazardowego
Ustawa hazardowa wymusza legalność bukmacherów.

A właściwie nowelizacja ustawy o grach hazardowych miała ogromny wpływ na rynek bukmacherski w Polsce. Głównym zadaniem wprowadzonych zmian było uporządkowanie branży i nie ma co ukrywać, opodatkowanie wszystkich podmiotów. Mimo, że taki obowiązek spoczywał na firmach bukmacherskich już wcześniej, większość z nich wykorzystywała różne kruczki prawne i zwyczajnie go omijała. Co oczywiście nie podobało się przede wszystkim tym bukmacherom, którzy podatki płacili.

Nowelizacja wprowadziła również nowe regulacje dotyczące obowiązku uzyskania licencji Ministra Finansów i wiążące się z nią opłaty. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju działalności bukmachera, np. prowadzenia serwisu internetowego, prowadzenia punktów stacjonarnych, ich ilości plus opłaty będące tzw. zabezpieczeniem finansowym.

Zmieniły się także zasady dotyczące emisji reklam firm bukmacherskich. Zachętę do skorzystania z takich usług można zobaczyć lub usłyszeć jedynie w przedziale godzinowym między 22:00 a 6:00 rano. Zabronione jest również reklamowanie oferty bukmachera na okładkach gazet i czasopism. Tyle w teorii, bowiem praktyka wygląda nieco inaczej. Kibice na stadionach, widzowie programów telewizyjnych czy czytelnicy tytułów sportowych niejednokrotnie natkną się bowiem na reklamę bukmacherów o różnych porach i w różnych miejscach. To wszystko za sprawą wyjątków, m.in. tego pozwalającego na reklamę w przypadku, gdy firma jest sponsorem wydarzenia czy sportowca.

Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o grach hazardowych w 2017 roku część bukmacherów wycofała się z polskiego rynku (np. Bet-at-home), a inni postanowili po czasie przystosować się do nowych warunków i wrócić na rynek (np. Betclic). O stosowne pozwolenie starają się także światowi giganci branży (np. bwin).

Warto zaznaczyć, że bukmacherzy, a właściwie – ich gracze, płacą w Polsce bardzo duży podatek obrotowy – aż 12%. A chociażby w Austrii wynosi on 2%, a w Irlandii tylko 1%. Taka różnica, to przepaść. Co więcej, podatek odprowadzany jest on już od samej stawki zakładu, a nie od ewentualnej wygranej, co sprawia, że polscy gracze na rzecz skarbu państwa ponoszą jedne z najwyższych opłat na świecie.

FAQ – najczęściej zadawana pytania

 • Czy legalni bukmacherzy oferują bonusy?

  Oczywiście. Bonusy oferuje każdy legalny bukmacher w Polsce, a ich zakres jest bardzo szeroki. Dzięki naszemu zestawieniu najlepszych bonusów bukmacherskich w jednym miejscu znajdziesz:

  • bonusy wszystkich legalnych bukmacherów
  • definicje i wyjaśnienie wszystkich ważnych pojęć
  • ranking najkorzystniejszych bonusów
  • i wiele innych cennych informacji

  Pamiętaj, że korzystając ze specjalnych kodów możesz w łatwy sposób powiększyć przyznawany bonus! Szczegóły w w/w zestawieniu.

 • Czy zagraniczny bukmacher może być legalny w Polsce?

  Tak. Kapitał, pochodzenie oraz narodowość bukmachera nie decydują o jego legalności. Zagraniczny bukmacher, który chce otrzymać licencję na organizację zakładów wzajemnych w naszym kraju, musi spełnić dodatkowe warunki, m.in. otworzyć w Polsce swój oddział lub wskazać spółkę, która będzie jego pełnomocnikiem.

  Na naszym rynku z powodzeniem funkcjonują zagraniczni legalni bukmacherzy, m.in. Betclic czy PZBUK.

 • Czy są legalni bukmacherzy z kasynem?

  W Polsce monopol na organizowanie gier hazardowych w internecie posiada państwo. TotalCasino to zatem jedyne legalne kasyno, którego właścicielem i operatorem jest znana większości z nas państwowy Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

  Zatem zgodnie z prawem bukmacherzy nie mogą oferować gier kasynowych. Usługę niejako imitującą taki rodzaj rozrywki wprowadził jednak ostatnio bukmacher STS. Mowa o tzw. BetGames, o których szerzej piszemy w artykule BetGames.

 • Czy są legalni bukmacherzy oferujący zakłady bez podatku?

  Zgodnie z polskim prawem, zakłady wzajemne obarczone są 12% podatkiem. Oznacza to, że danina na rzecz państwa odprowadzana jest już od samej stawki zakładu, bez względu na jego wynik. Taki podatek płaci każdy gracz, legalni bukmacherzy zajmują się jego odprowadzaniem do Skarbu Państwa. Więcej o tym mechanizmie piszemy w artykule legalny bukmacher bez podatku.

  Czasem jednak niektórzy bukmacherzy oferują tzw. zakłady bez podatku. To umowna nazwa promocji, w której to bukmacher bierze na siebie obowiązek zapłacenia podatku, nie potrącając go jednocześnie ze stawki kuponu wnoszonego przez gracza.

 • Legalni bukmacherzy oferujący bonus bez depozytu?

  Bonus bez depozytu to jedna z najpopularniejszych promocji oferowanych przez bukmacherów. Charakterystykę takiego bonusu przedstawiamy naa stronie bonusy bez depozytu.

  Legalni bukmacherzy oferujący aktualnie (wrzesień 2021) bonus bez depozytu: Fortuna, Totolotek, LV BET, TOTALbet, STS.

 • Który bukmacher w Polsce jest legalny?

  Aktualną listę legalnych bukmacherów działających w Polsce w wrześniu 2021 wraz z informacjami o nich, znajdziesz powyżej.

 • Kiedy bukmacher jest legalny?

  Najprostsza odpowiedź to – bukmacher jest legalny wtedy, gdy jego działalność spełnia wszystkie warunki narzucone przez obowiązujące w danym państwie prawo. W Polsce legalny bukmacher przede wszystkim musi posiadać licencję Ministerstwa Finansów. Wszystkie firmy bukmacherskie wymienione w naszym zestawieniu działają całkowicie legalnie.

 • Czy bukmacher Unibet jest legalny w Polsce?

  Legalny bukmacher, czyli działający zgodnie z prawem na terenie Polski to ten, który posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów. Nie ma innej możliwości, by zyskać miano legalnego.

  Zagraniczni bukmacherzy, którzy często posiadają nawet polską wersję swoich serwisów (np. właśnie Unibet), również mogą być legalni, ale nie w Polsce. Obywatele Polski mogą z nich korzystać, ale tylko przebywając w kraju, w którym dany bukmacher działa zgodnie z obowiązującym na jego terenie prawem. Więcej w tym temacie wyjaśniamy w sekcji: Legalny bukmacher a bukmacher dla Polaków.

 • Co zmieniła ustawa hazardowa?

  Zarówno w świetle obecnie ustawy hazardowej uchwalonej przez PO z 2009 rok, jak i ustawy po dużej nowelizacji PiS z 2016 roku, która zaczęła obowiązywać 1 kwietnia 2017 roku, firmy bukmacherskie chcące oferować zakłady bukmacherskie graczom przebywającym na terenie Polski muszą posiadać na to zgodę, tzw. polską licencję.

  Każda firma umożliwiająca typowanie zakładów bukmacherskich na terytorium Polski musi mieć pozwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych. Dodatkowo oddzielnie wydawane są zgody i licencje na zakłady bukmacherskie w internecie, a oddzielnie na prowadzenie takiej działalności w punktach i placówkach naziemnych.

  Licencja i zgoda Ministra Finansów równoznaczna jest z zaakceptowaniem bardzo wysokich podatków – w wysokości 12% od wysokości zawartych zakładów (a nie od osiągniętego zysku). Wysokie podatki skutkują dużo mniejszymi wygranymi typerów, a to obniża yield, co w dłuższym czasie prowadzi do przegrania budżetu. Przeczytaj więcej w dziale ustawa hazardowa.

 • Co wolno, a czego nie wolno?

  W świetle prawa, będąc na terytorium Polski, nie wolno typować u bukmacherów nieposiadających polskiej licencji, czyli w tej chwili w 99% firm bukmacherskich w internecie. Jednak prawo polskie obowiązuje jedynie na terytorium Polski, więc jeżeli będziemy przebywać na wakacjach w Grecji, Turcji czy Egipcie lub na wyjeździe w Niemczech lub Czechach, nie będzie nas to dotyczyć.

  Znajdując się na terytorium innego kraju, podlegamy jego prawu hazardowemu, gdyż prawo obowiązuje w zależności od terytorium, na którym przebywamy w danej chwili, a nie w zależności od narodowości czy obywatelstwa.

  Jaka kara grozi za obstawianie u nielicencjonowanego bukmachera? Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.)

  Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

  Przeczytaj więcej w dziale jaka kara grozi nielegalnemu bukmacherowi i ich klientom.

 • Dlaczego niektórzy typerzy celowo unikają legalnych bukmacherów na rzecz zagranicznych bukmacherów bez polskiej licencji?

  Na różnych portalach i w mediach słyszy się, że większość osób typuje u zagranicznych bukmacherów zamiast u legalnych i z tego powodu Skarb Państwa traci każdego roku wiele milionów złotych.

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba podzielić typerów na dwie grupy:

  1. Amatorzy – gracze rekreacyjni, typujący zakłady jedynie dla większych emocji przy oglądaniu meczu, dla zabawy, dla adrenaliny, łudzący się łatwym i szybkim zarobkiem w zakładach sportowych. Amatorzy nie zwracają uwagi na wysokość kursów, nie znają matematycznego podejścia do zakładów, nie stosują żadnej strategii. Amatorzy przez swoją niewiedzę dopłacają do interesu, a w dłuższym terminie przegrają cały budżet przeznaczony na zakłady bukmacherskie. Amatorzy często typują u zagranicznych bukmacherów, gdyż nawet nie są świadomi, że takie działanie jest nielegalne. Oglądają reklamy zagranicznych bukmacherów na Eurosporcie, więc automatycznie nie widzą nic złego w typowaniu na ich stronach.
  2. Półprofesjonaliści lub gracze zawodowi – typerzy, którzy częściowo lub w całości utrzymują się z zakładów lub przynajmniej edukują się w tym kierunku i starają się wygrywać od bukmacherów pieniądze. Typerzy zaawansowani wiedzą, jak powstają kursy, dla nich każdy dodatkowy procent marży bukmachera czy podatku dla państwa jest zabójczy, gdyż obniża ich zarobek. Z bukmacherem wygrać jest trudno, nawet trzymając się zasad dobrego typera. Typerzy ci zazwyczaj celowo łamią zasady ustawy hazardowej, gdyż zagraniczni najlepsi bukmacherzy mają dużo wyższe kursy niż firmy działające na polskiej licencji. Dzieje się tak dlatego, że firmy te nie są obarczone wysokimi podatkami przez kraje, w których są zarejestrowane.
 • Jaka jest pełna lista firmm bukmacherskich zgodnych z polskim prawem?

  Każdy typer zakładów bukmacherskich powinien znać listę bukmacherów, którzy działają zgodnie z polskim prawem. Nie rozstrzygamy tutaj, czy prawo polskie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, czy nie. Nie rozstrzygamy też, czy Urząd Celny jest w stanie wychwycić osoby typujące u zagranicznych bukmacherów, a następnie udowodnić ich winę przed sądem.

  Chcemy przedstawić listę bukmacherów, u których typowanie i obstawianie zakładów na terenie Polski jest całkowicie legalne. Każdy typer zakładów bukmacherskich powinien znać tę listę.

  Firmy bukmacherskie uprawnione do zawierania zakładów bukmacherskich przez internet:

  1. Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565
  2. STS Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12
  3. Totolotek S.A. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485
  4. eToto Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17
  5. forBET - Casino Games Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016
  6. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. PS4.6831.9.2016.EQK
  7. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000662497, NIP: 1132929621, REGON: 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.
  8. PZBUK - Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) – zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.
  9. Betclic - BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Gaming in Poland Sp. z o.o., ul. Zwycięska 20A/204, 53-033 Wrocław (KRS:0000759388) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.
  10. Betfan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018.
  11. Ewinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni przy ul. Legionów 126-128 (KRS 0000692778; NIP 5862321957; REGON 368141505)– zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017
  12. Traf - Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Kijowskiej 1 (KRS:0000358998; NIP: 1132805190, REGON: 142435268) - zezwolenie z dnia 30 listopada 2018 r. nr PS4.6831.3.2018
  13. Noblebet - Polski Bukmacher Sp. z o.o. z siedzibą ul. Limanowskiego 10, Dąbrowa Gówrnicza

  Lista bukmacherów z licencją na internetowe zakłady bukmacherskie w Polsce może się zmienić w czasie, gdyż licencje są wydawane i odbierane w zależności od zaistniałej sytuacji. Licencja na zakłady w internecie nie jest powiązana z licencją na zakłady w punktach naziemnych. Listę pozwoleń na zakłady bukmacherskie w placówkach stacjonarnych można znaleźć na stronie ministerstwa w naszym portalu.