Siatkówka w zakładach bukmacherskich

Ocena 4.02/45 głosów
Siatkówka w zakładach bukmacherskich

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie. W Polsce pod względem popularności wśród kibiców ustępuje chyba tylko piłce nożnej.

Siatkówka zawdzięcza swoją popularność w naszym kraju sukcesom klubowym, takim jak chociażby drugie miejsce Resovii Rzeszów w 2015 roku w Lidze Mistrzów, i reprezentacyjnym, na czele ze zdobytymi w latach 2014 i 2018 złotymi medalami mistrzostw świata siatkarzy.

 1. Zasady w siatkówce
 2. Rodzaje zakładów w siatkówce
 3. Ranga rozgrywek siatkarskich
 4. Bukmacherzy z szeroką ofertą na siatkówkę
 5. Skąd czerpać wiedzę o siatkówce?
 6. Specyfika obstawiania siatkówki
 7. Porady do gry LIVE
 8. Podsumowanie

Polska zarówno sportowo, jak i organizacyjnie w kontekście światowej siatkówki zajmuje czołowe lokaty, czego dowodem rozegranie meczu otwarcia MŚ 2014 na Stadionie Narodowym, co było bezprecedensowym wydarzeniem.

Jak siatkówka wygląda w zakładach bukmacherskich? Zacznijmy od tego, że siatkówkę w zasadzie obstawiać możemy przez cały rok. Mianowicie w sezonie jesienno-zimowym i wiosną w grze są ligi krajowe, z kolei latem do gry wkraczają reprezentacje. Każdego roku polska kadra toczy rywalizację w aż trzech turniejach: najpierw Lidze Światowej, później Pucharze Świata, na końcu zaś w mistrzostwach Europy.

Co ciekawe, dla siatkarzy znacznie ważniejszy jest sezon reprezentacyjny niż klubowy, co nie jest już tak jednoznaczne chociażby w piłce nożnej.

https://www.youtube.com/watch?v=sgtbXBtlkfQ

Zasady w siatkówce

Obstawiając siatkówkę, znać ją trzeba od środka, a więc na pewno nieobce muszą nam być jej zasady. Większość zapewne wie, że mecz siatkówki trwa do czasu wygrania przez jedną z drużyn trzech setów. Set natomiast rozgrywany jest do momentu zdobycia przez jedną drużynę 25 punktów – lub 15 punktów w tie-breaku. Zaznaczmy jednak, że zwycięska drużyna w secie musi mieć na jego końcu co najmniej dwupunktową przewagę, a więc niekiedy zasada „zdobądź 25 punktów” nie jest rozstrzygająca. Sety mogą się więc też kończyć wynikami 26:24, 27:25, 28:26 itd.

Tie-break – dodatkowy set rozgrywany do 15 punktów przy wyniku 2–2 w setach, by wyłonić zwycięzcę.

W meczach grupowych i ligowych oraz w dwumeczowych fazach pucharowych (mecz i rewanż) drużyna za zwycięstwo stosunkiem setów 3–0 lub 3–1 otrzymuje 3 punkty. Wygrana 3–2 wiąże się ze stratą punktu, bo inkasuje się tylko 2 punkty, z kolei drużyna przegrywająca 2–3 zyskuje 1 punkt.

W klubowych rozgrywkach zdarza się, że w fazie pucharowej w celu rozstrzygnięcia, kto awansuje, stosuje się tzw. złoty set, na wzór tie-breaku. Złoty set jest rozgrywany tylko wtedy, gdy po dwumeczu obie ekipy będą miały tę samą liczbę punktów. Przykładowo, jeśli PGE Skra Bełchatów wygra u siebie 3–1, a na wyjeździe przegra 0–3, wtedy łączny wynik rywalizacji wynosi 3–3 i o tym, kto awansuje do następnej rundy, zadecyduje właśnie złoty set, rozgrywany do 15 punktów na zasadach tie-breaku.

Rodzaje zakładów w siatkówce

Jako że siatkówka jest sportem dwudrogowym, każde spotkanie musi zostać rozstrzygnięte. Nie ma tu miejsca na remisy. W związku z tym także liczba rodzajów zakładów w siatkówce jest nieco ograniczona, choć i tak nie możemy narzekać.

Rodzaje zdarzeń siatkarskich:

 • Zwycięzca – zakład na rozstrzygnięcie spotkania w danym meczu lub secie
 • Poniżej/powyżej – typowanie przekroczenia/nieprzekroczenia pewnego pułapu zdobytych punktów w meczu, secie bądź ogólnie – setów
 • Handicap – zakład, w którym jeden z zespołów ma określoną przewagę setową lub punktową
 • Dokładny wynik – zakład na dokładny rezultat w meczu
 • Zdobycz zespołu – określenie, czy zespół przekroczy, czy nie jeden z progów punktowych ustalonych przez bukmachera
 • Parzyste/nieparzyste – zakład, czy po zsumowaniu punktów obu drużyn wynik będzie parzysty, czy też nie
 • Set/mecz – określenie wyniku zarówno pierwszego seta w spotkaniu, jak i zwycięzcy meczu
 • Zdobycze zawodników/zawodniczek – przekroczenie/nieprzekroczenie przez zawodnika/zawodniczkę bariery punktów, która została wyznaczona w typie

Ranga rozgrywek siatkarskich

Dla siatkarzy sporym wyzwaniem są przede wszystkim rozgrywki reprezentacyjne, a te dzielą się na ważne i mniej ważne. Przede wszystkim siatkarskie reprezentacje mają o wiele większą publiczność niż rozgrywki klubowe, a to przekłada się na popularność i motywację.

W opozycji do piłki nożnej siatkówka w wydaniu reprezentacyjnym co roku toczy walkę o ważne trofeum na arenie międzynarodowej. Hierarchia rozgrywek międzynarodowych w siatkówce wygląda następująco:

 • Igrzyska olimpijskie (co 4 lata)
 • Mistrzostwa świata (co 4 lata)
 • Puchar Świata (co 4 lata)
 • Mistrzostwa Europy (co 2 lata)
 • Liga Światowa (co roku) – wśród kobiet World Grand Prix

W klubowej siatkówce najważniejszymi rozgrywkami jest europejska Liga Mistrzów, następnie Puchar CEV i Puchar Challenge. Do tego dochodzą oczywiście krajowe rozgrywki ligowe.

Bukmacherzy z szeroką ofertą na siatkówkę

Siatkówkę w swojej ofercie posiada każdy bukmacher, jednak nie wszyscy mają ofertę równie dobrą. Różnice pomiędzy firmami bukmacherskimi sprowadzają się między innymi do szerokości oferty oraz wysokości kursów. Które firmy są zatem warte polecenia w kontekście obstawiania siatkówki?

Bukmacherzy godni polecenia dla obstawiających siatkówkę:

 • Fortuna – najszersza oferta na zakłady przedmeczowe, również z niszowych lig; wiele rynków w zakładach LIVE; mnóstwo transmisji telewizyjnych z meczów; dla nowych graczy bonus 100% od pierwszej wpłaty
 • Totolotek – różnorodna oferta; dobre kursy; dla nowych graczy bonus od depozytu 100% do 1000 zł
 • forBET – ciekawa oferta; atrakcyjne kursy; dla nowych graczy 70-procentowy bonus od pierwszej wpłaty do kwoty 1200 zł
 • TOTALbet – szeroka i zróżnicowana oferta, najwyższe kursy w sieci, brak limitów
 • ETOTO – zróżnicowana oferta; transmisje wideo; dla nowych graczy 100-procentowy bonus nawet do 1020 zł

Najlepiej spośród wyżej wymienionych bukmacherów wypadają dwa, a więc Totolotek i Fortuna. Pierwszy charakteryzuje się zdecydowanie najlepszą ofertą, zarówno w zakładach przedmeczowych, jak i live, a jego sporym plusem są liczne transmisje wideo. Fortuna natomiast jest niedościgniona, jeśli chodzi o wysokość kursów oraz limity, które w zasadzie nie są tu na użytkownika nakładane.

Skąd czerpać wiedzę o siatkówce?

Tak samo jak zakładów z każdej innej dyscypliny nie powinniśmy grać w ciemno i powinniśmy przestrzegać zasad dobrego typowania, nie inaczej jest w przypadku siatkówki. Stawianie tylko według kursów, bez większego zagłębiania się w sytuację drużyn, szybko może nas doprowadzić do bankructwa.

Na szczęście dziś nie ma większego problemu ze znalezieniem przydatnych informacji, bo korzystać możemy zarówno z serwisów ogólnosiatkarskich, jak i z bezpośrednich stron klubowych, polskich i zagranicznych.

Przydatne źródła wiedzy o siatkówce:

 • www.pzps.pl – oficjalna strona Polskiego Związku Piłki Siatkowej
 • www.plusliga.pl – strona internetowa PlusLigi mężczyzn
 • www.orlenliga.pl – strona internetowa Orlen Ligi kobiet
 • www.fivb.com – oficjalna strona Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej
 • www.cev.eu – oficjalna strona Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej
 • www.siatka.org – największy polski portal poświęcony siatkówce
 • www.volleyflash.pl – duża baza informacji siatkarskich
 • www.sportowefakty.wp.pl/siatkowka – zakładka serwisu SportoweFakty poświęcona siatkówce
 • bezpośrednie strony klubowe i reprezentacyjne
 • strony poświęcone ligom i turniejom siatkarskim
 • profile klubów i zawodników na portalach społecznościowych

Należy dodać, że w Polsce produktem „siatkówka” bardzo rzetelnie i fachowo zajmuje się telewizja Polsat, która prowadzi relacje zarówno z ligi polskiej, jak i europejskich pucharów oraz spotkań reprezentacji. Dotyczy to rywalizacji męskiej oraz kobiecej.

Specyfika obstawiania siatkówki

Siatkówka to sport, w którym wielką rolę odgrywają statystyki, choć oczywiście nie tylko one, bo o wyniku meczu decyduje wiele czynników.

Na starcie warto uczulić graczy, że w meczach siatkówki stosunkowo rzadko zdarzają się niespodzianki, a to oznacza, że prawdopodobieństwo, że pierwsza drużyna w tabeli przegra z ostatnią, jest bardzo małe. Zdecydowanie lepiej wygląda to w piłce nożnej.

Co należy brać pod uwagę podczas typowania meczów siatkówki:

 • Miejsce rozgrywania spotkania – każda drużyna o wiele lepiej radzi sobie we własnej hali. Niektóre hale są specyficzne i trudno się do nich przyzwyczaić, co ma wpływ przede wszystkim na zagrywkę.
 • Zmęczenie – dotyczy przede wszystkim klubów, które mają w składzie wielu reprezentantów swoich krajów. Po powrocie z rozgrywek reprezentacji często w początkowej fazie sezonu odczuwają oni duże zmęczenie, co przekłada się na ich grę.
 • Kadra zespołu – nie zawsze trenerzy na dany mecz zabierają swoich najlepszych zawodników, dlatego sprawdzenie dwunastki (w kadrze na mecz może być 12 zawodników) jest naszym obowiązkiem.
 • Kontuzje – mimo że siatkówka to sport zespołowy, nieraz w drużynie jest jeden lider, który zdobywa większość punktów (przykład: liga koreańska). Jego brak jest poważnym osłabieniem i na pewno będzie skutkował słabszą grą drużyny, w której występuje.
 • Faza sezonu – dotyczy w głównej mierze spotkań poprzedzających play-offy. Drużyny, które mają w nich zagwarantowany udział, mogą takie spotkania odpuszczać.

Porady do gry LIVE

Siatkówkę obstawiać możemy nie tylko w zakładach przedmeczowych, ale również grając zakłady na żywo, co nie jest wcale złym pomysłem. Należy jednak zastosować się do kilku newralgicznych zasad.

W trakcie meczu dochodzi do sytuacji, które czujne oko typera może wychwycić i przełożyć na skuteczny zakład. Takimi są np. zejście z boiska najlepszego gracza czy jego słabsza dyspozycja albo nieoczekiwane zdobycie seta przez outsidera, które wcale nie musi oznaczać jego zwycięstwa w końcowym rozrachunku, jednak kursy w takim przypadku ulegną zmianie.

 • Nie graj „na czuja” – nie kieruj się pozycją w tabeli czy nazwą drużyny, bo te czynniki są nieistotne. Poza tym typuj tylko te spotkania, które oglądasz i widzisz, jak rozwija się w nich sytuacja.
 • Nie daj się ponieść emocjom – pamiętaj, że emocje to w zakładach bukmacherskich Twój największy wróg. Nie pozwól się im ponieść.
 • Nie graj za wszystko – nie możesz na jeden zakład postawić wszystkiego, nawet jeśli jest to mecz, który wydaje się nadzwyczajnym pewniakiem.
 • Nie bój się wysokich kursów – nie ma powodu, aby bać się wysokich kursów. W zasadzie lepiej jest szukać właśnie takich zakładów, gdzie niewątpliwie widzimy value. Szczególnie wiele takich pozycji znajdziesz, typując na LIVE siatkówkę kobiet, gdzie sytuacja w meczu potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie.

Podsumowanie

Czy na typowaniu siatkówki da się zarobić? Oczywiście, że tak. Jednak nie można się opierać na szczęściu oraz swoich kibicowskich przekonaniach. Należy dokładnie przygotować się do każdego stawianego typu, wyszukiwać valuebety. Wówczas nie tylko zminimalizujesz ryzyko porażki, ale automatycznie znacznie zwiększysz szansę na zwycięstwo. To oznacza, że skuteczne typowanie siatkówki wiąże się z dokładnym poznaniem tej dyscypliny.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/siatkowka-w-zakladach-bukmacherskich-68

Oceń ten tekst

Podobne artykuły