Jak powstają kursy bukmacherskie?

Ocena 3.76/76 głosów
Jak powstają kursy bukmacherskie?

Każdy, nawet najbardziej początkujący typer wie, że wszystkie dostępne do obstawienia zakłady u bukmachera wyrażone są w postaci kursów bukmacherskich.

Obstawiając zakłady u bukmachera, stawiamy pieniądze na zakład, a wysokość wygranej zależy od postawionej kwoty oraz kursu, jaki na ten zakład wystawił bukmacher. Kursy bukmacherskie przez niektórych graczy nazywane są „przelicznikami”. Kursy czasami bywają niskie, np. 1.22, a czasami wysokie, np. 4.33.

  1. Czym są kursy bukmacherskie?
  2. Jak przeliczać kurs na prawdopodobieństwo?
  3. Marża bukmacherska

Znajomość i zrozumienie matematycznych zależności pomiędzy kursem bukmacherskim a prawdopodobieństwem zdarzenia oraz umiejętność przeliczania tych dwóch elementów są niezwykle istotne w zakładach bukmacherskich. To dzięki temu obliczysz, czy grany zakład to valuebet i czy warto postawić na niego własne pieniądze.

Od czego zależy wysokość kursów i jak powstają? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Zacznijmy może od tego, że zapis kursu na stronie bukmachera może być przedstawiony w różnych notacjach, ale jako że bukmacherzy dla Polaków stosują zapis dziesiętny (europejski), to właśnie tą notacją posłużymy się w przykładach. Więcej o rodzajach kursów i ich przeliczaniu pomiędzy różnymi notacjami przeczytasz w artykule Rodzaje kursów bukmacherskich.

Czym są kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski na zdarzenie X reprezentuje oszacowane przez bukmachera prawdopodobieństwo zaistnienia danego zdarzenia. Zdarzeniem może być np. „Arsenal wygra mecz”, „będzie remis”, „w meczu padnie powyżej 2,5 gola” lub jakikolwiek inny zakład.

kurs bukmacherski = prawdopodobieństwo zwycięstwa

Bukmacherzy używają kursów, zamiast operować na prawdopodobieństwie, gdyż taki sposób przedstawienia potencjalnej wygranej jest bardziej czytelny dla gracza. W przypadku notacji dziesiętnej wystarczy pomnożyć kurs przez stawkę, aby otrzymać łączną wygraną brutto.

Stawianie na kursy, a nie na procenty jest też bardziej zachęcające dla typera, dużo łatwiej postawić 100 PLN na kurs @4.00, patrząc przez pryzmat zakładanej wygranej 400 PLN („na czysto” 300 PLN), niż widząc, że szanse na uzyskanie tej wygranej wynoszą tylko 25%, a aż 75% na porażkę.

Jak przeliczać kurs na prawdopodobieństwo?

Znając kurs wystawiony przez bukmachera, można łatwo obliczyć prawdopodobieństwo wygranej w tym zdarzeniu – i odwrotnie. Aby obliczyć szacowane przez bukmachera prawdopodobieństwo zdarzenia, należy wykonać dzielenie:

(1/kurs dziesiętny) × 100 = prawdopodobieństwo

Przykłady:

1/4,00 = 0,25 × 100 = 25%
1/2,00 = 0,50 × 100 = 50%
1/1,25 = 0,80 × 100 = 80%

Gdy wykonamy te obliczenia na kursach wystawionych przez bukmachera na mecz piłki nożnej (zakład 1X2), to poznamy prawdopodobieństwo oszacowane przez oddsmakerów bukmachera na zwycięstwo gospodarzy, remis i zwycięstwo gości.

Jeżeli według nas prawdopodobieństwo np. zwycięstwa gospodarzy wynosi 30%, a nie 25%, jak wynika z kursów bukmachera, to zakład posiada value i warto na niego postawić pieniądze. Jeżeli suma wyliczonych prawdopodobieństw na wszystkie możliwe opcje zakładu jest większa niż 100%, oznacza to, że kursy tworzą surebet. Uzyskanie surebetu z kursów od jednego bukmachera jest oczywiście niemożliwe, ale można użyć kursów różnych firm (kalkulator surebet).

Aby wykonać działanie odwrotne i obliczyć kurs bukmacherski, znając szacunkowe prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia, wykonujemy dzielenie ze wzoru:

1/prawdopodobieństwo = kurs

Przykłady:

1/(25/100) = 4,00
1/(50/100) = 2,00
1/(80/100) = 1,25

Z powyższych przykładów jasno wynika, że im wyższy kurs, tym prawdopodobieństwo zdarzenia jest mniejsze, zatem im wyższy kurs, tym szansa na wygraną jest mniejsza.

Aby ułatwić przeliczanie kursów bukmacherskich na prawdopodobieństwo i odwrotnie, stworzyliśmy kalkulator kursów bukmacherskich. Kalkulator działa w obie strony – obsługuje prawdopodobieństwo i kursy:

  • po wpisaniu kursu w dowolnej notacji zostanie wyliczone prawdopodobieństwo zwycięstwa;
  • po wpisaniu prawdopodobieństwa zostanie wyliczony odpowiadający mu kurs.

Bardzo fajny materiał wideo na temat powstawania kursów bukmacherskich przygotował bukmacher Pinnacle Sports:

Marża bukmacherska

Gdy obliczymy podstawie kursów bukmacherskich prawdopodobieństwo dla każdej z możliwych opcji zakładu, a następnie je zsumujemy, to otrzymamy liczbę powyżej 100%, np. 105%. Dlaczego tak się dzieje?

Wartość powyżej liczby 100% to marża bukmachera. Marżę można uznać za „prowizję bukmachera”, im marża mniejsza, tym dla typera lepiej, gdyż więcej postawionych pieniędzy pracuje na wygraną. Pojęcie marży wytłumaczone jest dokładnie na innej stronie, znajdziesz tam też ranking bukmacherów według marży oraz kalkulator marży, przeczytaj też, jak na marży zarabiają bukmacherzy.

Przeczytaj również artykuł Odwrotna zmiana kursów bukmacherskich.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/jak-powstaja-kursy-bukmacherskie-65

Oceń ten tekst

Podobne artykuły