Piłka nożna w zakładach bukmacherskich

Ocena 4.08/39 głosów
Piłka nożna w zakładach bukmacherskich

Piłka nożna to od lat najpopularniejszy sport świata. Ze wszystkich sportów to właśnie tę dyscyplinę czynnie uprawia najwięcej ludzi – amatorsko lub profesjonalnie.

To piłka nożna zawsze zajmuje najważniejsze miejsce w ofercie każdego bukmachera. To właśnie zakłady na piłkę nożną obejmują największą liczbę lig krajowych i to w tej dyscyplinie jest najwięcej dostępnych zakładów na mecz.

 1. Rodzaje zakładów bukmacherskich w piłce nożnej
 2. Rodzaje zdarzeń piłkarskich:
 3. Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą na piłkę nożną
 4. Skąd czerpać wiedzę o piłce nożnej?​
 5. Ranga spotkań piłkarskich
 6. Specyfika obstawiania piłki nożnej
 7. Porady do gry LIVE
 8. Przykład meczu piłki nożnej w zakładach LIVE
 9. Podsumowanie

Piłka nożna przyciąga każdego roku na stadiony miliony kibiców w praktycznie każdym kraju. Wyjątkiem mogą być jedynie Stany Zjednoczone i niektóre kraje azjatyckie, gdzie piłka nożna ustępuje pod względem popularności koszykówce czy baseballowi, jak to jest w przypadku Stanów, czy krykietowi, niezwykle popularnemu choćby w Indiach.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, piłka nożna to najczęściej uprawiany sport na każdym kontynencie i w niemal każdym kraju, a dowodem tego może być to, że niemal wszędzie piłkarskie ligi podzielone są na wiele klas rozgrywkowych. W krajach takich jak Wielka Brytania, która nie bez powodu uznawana jest za ojczyznę futbolu, jest ich aż kilkanaście.

Tym samym oczywiste jest również to, że spotkań piłkarskich nie może zabraknąć w ofercie firm bukmacherskich. Możemy pójść nawet krok dalej i stwierdzić, że większość legalnych bukmacherów opiera się właśnie na piłce i zakłady na mecze piłkarskie stanowią ponad połowę ich oferty. Każdy z typerów zakładów bukmacherskich powinien przyswoić sobie podstawowe zasady obstawiania piłki nożnej. Warto w związku z tym przyjrzeć się tej dyscyplinie pod kątem zakładów i odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie obstawiać piłkę nożną u bukmacherów?

Rodzaje zakładów bukmacherskich w piłce nożnej

Piłka nożna to dyscyplina trójdrogowa, w której może wygrać jedna z dwóch drużyn lub może paść remis. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie zdarzenia dotyczące piłki nożnej obstawiamy w formacie trójdrogowym. W zasadzie większość z nich ma format dwudrogowy. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym rodzajom zakładów bukmacherskich w tej dyscyplinie.

Rodzaje zdarzeń piłkarskich:

 • Zakład 1X2 – zwycięstwo jednej z dwóch drużyn biorących udział w spotkaniu lub remis
 • Zakład na zwycięstwo 1 lub 2 (DNB – draw no bet) – zwycięstwo jednej z drużyn; w przypadku remisu zakład rozliczony po kursie 1,0
 • Podwójna szansa – zakład dwudrogowy (1X, X2, 12), w którym na starcie mamy 66% szans na wygraną, ale co za tym idzie – kurs znacznie spada
 • Poniżej/powyżej – najczęściej zakład na liczbę bramek w spotkaniu; może odnosić się także do liczby goli jednej z drużyn czy liczby bramek w którejś z połów
 • Handicap – zakład, w którym dla wyrównania szans jedna z drużyn na starcie ma przewagę bramki lub bramek; może być dwudrogowy (handicap azjatycki) lub trójdrogowy (handicap europejski)
 • Dokładny wynik – zakład na podanie dokładnego wyniku meczu lub połowy; małe prawdopodobieństwo trafienia, więc wysokie kursy na zdarzenia
 • Zakłady dodatkowe – np. pierwsze zdarzenie, czas strzelonej bramki, wynik do przerwy/końcowy (HT/FT), obie drużyny strzelą (BTTS), strzelec bramki, awans, pierwszy gol, czerwona kartka, gol samobójczy itd.
 • Action bettingszybkie rynki czyli zakłady live na kolejne zdarzenia boiskowe, np. drużyna wykonująca następny rzut rożny, powodująca faul, strzelająca na bramkę itd.

Przeczytaj w osobnym artykule dokładny opis poszczególnych rodzajów zakładów bukmacherskich. Szerokość oferty oraz rodzaj zakładów zależą od konkretnego bukmachera. Im jego oferta jest bogatsza, tym więcej możliwości obstawiania. Liderzy rynku bukmacherskiego, tacy jak Fortuna czy TOTALbet, na najpopularniejsze spotkania piłkarskie oferują nawet ponad 100 różnych zakładów.

Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą na piłkę nożną

Wybierając pierwszego polskiego bukmachera do typowania piłki nożnej, należy spojrzeć na kilka czynników. Poza bonusem bukmacherskim od pierwszej wpłaty, który zwłaszcza dla początkujących graczy jest nie lada gratką, należy wziąć pod uwagę wysokość kursów, szerokość oferty oraz limity bukmacherskie. Wybraliśmy kilku legalnych bukmacherów, którzy są warci uwagi.

 • Fortuna – najszersza oferta na zakłady piłkarskie w Polsce, a do tego niezwykle bogata oferta zakładów LIVE, pierwszy zakład bez ryzyka
 • TOTALbet – bogata oferta z wysokimi kursami; dla nowych graczy bonus powitalny 100%
 • Totolotek – ciekawa oferta zarówno lig topowych, jak i niszowych; dla nowych graczy bonus 1000 PLN
 • ETOTO – najwyższe kursy w połączeniu z bogatą ofertą + wysokie limity bukmacherskie
 • Betclic – świetna oferta z bogatym zapleczem LIVE; bonus od pierwszego depozytu
 • STS

Jeśli mielibyśmy szczególnie wyróżnić któreś z wyżej wymienionych legalnych firm bukmacherskich, to zdecydowanie postawilibyśmy na Fortunę, TOTALbet i STS. Dwie pierwsze charakteryzują się niezwykle bogatą ofertą, w której nawet z niszowymi spotkaniami, niebudzącymi wielkiego zainteresowania, wiąże się kilkadziesiąt możliwości gry. Fortuna to natomiast lider, jeśli pod uwagę weźmiemy wysokość kursów.

Na uwagę zasługują także bukmacherzy do grania handicapów azjatyckich – każdy średnio doświadczony typer potwierdzi, że brak handicapów azjatyckich w ofercie bukmachera to spory minus. Dlatego też poważni gracze, dla których zakłady bukmacherskie są sposobem na życie, powinni pomyśleć o założeniu konta u wskazanych bukmacherów.

Szerokość oferty i brak limitów to jedno. Na pewno należy na to zwrócić uwagę przy wyborze firmy bukmacherskiej, ale nie można tylko od tego uzależniać swojego wyboru. O czym jeszcze nie możemy zapomnieć? Ano na pewno o metodach płatności, wypłacalności oraz zaufaniu. Wszystkie powyższe firmy są przez nas sprawdzone i trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wypadają naprawdę dobrze, żeby nie powiedzieć – świetnie.

Należy dodać, że najczęściej promocje bukmacherskie, dzięki którym można wygrać dodatkowe bonusy na grę, organizowane są w związku z meczami piłki nożnej. Tak jest u niektórych bukmacherów, gdzie za remis 0–0 można odebrać zwrot stawki w przypadku przegrania zakładu.

Skąd czerpać wiedzę o piłce nożnej?​

Tak jak i w innych dyscyplinach, tak i w piłce nożnej każde zdarzenie, na które mamy zamiar wyłożyć pieniądze, powinno być dobrze przeanalizowane. Tylko w ten sposób zwiększymy swoje szanse na ogranie bukmachera i osiągniemy wyższy zysk z zakładów. Jeśli typujemy zdarzenia, na których temat nie mamy określonej wiedzy, nasze szanse drastycznie maleją. Wówczas pozostaje nam liczyć wyłącznie na szczęście – takie podejście do obstawiania to zwykły hazard. Zamiast powierzać swoje pieniądze ślepemu losowi, lepiej skupić się na analizie meczów i wybrać tylko te, co do których możemy wysunąć realne wnioski przemawiające za zwycięstwem typowanej drużyny. Jeśli mówimy o piłce nożnej, to wiedzę na temat drużyn, ich formy, braków w składach możemy czerpać z wielu źródeł. Są to:

 • strony lig i federacji – witryny poświęcone krajowym federacjom oraz podległym im ligom;
 • fora bukmacherskie – strony skupiające graczy parających się zakładami bukmacherskimi;
 • www.flashscore.pl – strona z wynikami na żywo, gdzie znajdziemy kursy na dane spotkanie, a także statystyki H2H (head to head);
 • www.betexplorer.com – strona ukazująca wzrosty i spadki kursów wielu firm bukmacherskich;
 • profile społecznościowe zainteresowanych klubów i lig piłkarskich;
 • popularne serwisy piłkarskie, jak goal.com;
 • opinie ekspertów z prasy sportowej.

Oczywiście należy pamiętać o złotej zasadzie, żeby obstawiać tylko te sporty, na których się znamy. Interesujesz się piłką nożną? Więc właśnie ją typuj, ale pamiętaj, że wiedzę regularnie trzeba poszerzać, ponieważ o znalezieniu wartościowego zakładu, czyli valuebetu, bądź skutecznego typu decydować może nawet drobny niuans wyłapany przez Ciebie podczas przedmeczowej analizy. Diabeł tkwi w szczegółach, a nie inaczej jest w bukmacherce, dzięki czemu po pierwsze – zagrasz zakład o zawyżonym kursie, po drugie – uzyskasz przewagę nad bukmacherem wynikającą z lepszej analizy spotkania. Przeczytaj też osobny poradnik o tym, jak powinna wyglądać analiza meczu piłki nożnej w kontekście zakładów bukmacherskich.

Ranga spotkań piłkarskich

W rozgrywkach piłkarskich wiele zależy od motywacji zawodników, a więc od tego, jak podchodzą do danego spotkania. Wielką wagę odgrywa tutaj ranga meczu piłki nożnej, dlatego typując, warto wiedzieć, które rozgrywki są ważniejsze, a w których motywacja zawodników daleko odbiega od najwyższej.

Rozgrywki reprezentacyjne:

- Mistrzostwa Świata,
- Eliminacje Mistrzostw Świata,
- Mistrzostwa kontynentu (Mistrzostwa Europy, Puchar Azji, Copa America, Gold Cup),
- Eliminacje do Mistrzostw kontynentu,
- Igrzyska Olimpijskie,
- spotkania towarzyskie.
Rozgrywki klubowe:

- Liga Mistrzów,
- eliminacje Ligi Mistrzów,
- rozgrywki ligowe,
- Liga Europy,
- eliminacje Ligi Europy,
- puchary krajowe,
- spotkania towarzyskie.

Specyfika obstawiania piłki nożnej

Obstawiając spotkanie piłki nożnej, wcześniej powinniśmy dokonać dokładnej analizy gry obu drużyn, ważna jest też forma, sytuacja w tabeli i wiele innych czynników. I tak istotne przy analizie są:

a) Statystyki - statystyki są ogromną bazą wiedzy przy typowaniu spotkań piłkarskich oraz innych zakładów bukmacherskich. Niewątpliwie trzeba jednak umieć z nich korzystać. I tak przy ich analizowaniu pod uwagę trzeba wziąć grę u siebie i na wyjeździe obu drużyn w zależności od tego, kto jest gospodarzem, a kto gościem, strzelane przez nie bramki czy spotkania bezpośrednie H2H.

b) Forma - nawet najlepsze drużyny nie potrafią utrzymać równej formy przez cały sezon, gdyż jest to zwyczajnie niemożliwe. Nasze typy powinny iść w kierunku drużyn, które w ostatnich tygodniach są w dobrej formie lub wręcz przeciwnie ją nie grzeszą i grają poniżej oczekiwań, stąd można zagrać wysoki kurs na tzw. przełamanie złej passy.

c) Stan kadrowy - na kadrę drużyny w danej części sezonu mogą wpływać kontuzje, wykluczenia czy mecze reprezentacyjne. Jest to szczególnie ważny czynnik przy obstawianiu na drużyny o niezbyt szerokich kadrach, gdzie każda strata kluczowego zawodnika jest nie do zastąpienia. Po zakończeniu okna transferowego warto zapoznać się ze wzmocnieniami i stratami obstawianych drużyn.

d) Mobilizacja i morale - to także niezwykle ważny czynnik. Oczywiste jest to, że drużyna walcząca o utrzymanie czy mistrzostwo do spotkania podejdzie w pełni skoncentrowana, a drużyna, która gra o przysłowiową „pietruszkę” może dane spotkanie odpuścić. Wyraźny sygnał do odpuszczenia danego spotkania często dają już sami trenerzy na nieistotne mecze wystawiając rezerwowe składy. Zdarzają siędemotywacje związane z problemami finansowymi klubu lub złą atmosferą w drużynie.

e) Pozostałe czynniki - do innych czynników wpływających na grę drużyny wpłynąć może choćby zwolnienie trenera, warunki atmosferyczne, w których rozgrywany będzie mecz .

Porady do gry LIVE

Zdarzenia piłki nożnej stanowią największą część bukmacherskiej oferty zakładów na żywo. Dla wielu takie obstawianie kończy się jednak szybką utartą większej części kapitału. Jak grać mecze piłkarskie LIVE, aby być na plusie? O poniższych poradach na pewno nie możesz zapomnieć.

 • graj zdarzenia ze spotkań, które masz okazję oglądać — kursy w zakładach bukmacherskich na żywo ustawiane są według aktualnej sytuacji na boisku. Oglądając mecz na żywo mamy możliwość na bieżąco obserwować piłkarskie zdarzenia i podejmować trafne decyzje,
 • emocje odstaw na bok — naszym największym wrogiem w zakładach LIVE są emocje, którym większość graczy daje się ponieść. Spróbuj z tym walczyć i graj tylko te zakłady, które uważasz za rozsądne,
 • graj wysokie kursy, w których widzisz value – to, że kurs jest wysoki, nie oznacza wcale tego, iż szanse na jego pozytywne rozstrzygnięcie są zerowe,
 • mniejsze, ale regularne zyski — pamiętaj, że lepiej wygrać mniej, ale wygrywać częściej aniżeli więcej, ale okolicznościowo. Przysłowie „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” pasuje tu idealnie.
 • graj single — wielu legalnych bukmacherów umożliwia łączenie zakładów LIVE. Staraj się tego unikać. Zrozum, że im więcej zdarzeń na kuponie, tym mniejsze są twoje szanse na zwycięstwo,
 • nie graj zdarzeń losowych — unikaj grania zdarzeń losowych, tj. kto zacznie mecz, pierwsze zdarzenie, itp,
 • nie graj strzelców bramek — taki zakład to zawsze duże ryzyko,
 • graj na gospodarzy — statystycznie częściej wygrywają gospodarze, co oczywiście da się logicznie wytłumaczyć. Dlatego unikaj obstawiania na gości,
 • graj overy bramkowe w drugich połowach — wraz z upływem czasu spadają siły witalne zawodników obu drużyn. Łatwiej wówczas o błędy, co skutkuje większą liczbą sytuacji bramkowych i co za tym idzie także i bramek.

Gra na LIVE wymaga sporego opanowania i doświadczenia po to aby móc podejmować błyskawicznie w pełni przemyślane decyzje. Jeśli jesteś początkowym graczem, staraj się jej unikać. Więcej uniwersalnych porad znajdziesz w artykule o obstawianio na żywo.

Przykład meczu piłki nożnej w zakładach LIVE

Za przykład zakładu LIVE weźmy pod uwagę mecz Jagiellonia Białystok z Lechią Gdańsk. Do 79. minuty drużyna gospodarzy przegrywała 0-2 i nic nie wskazywało na to, że zdobędzie w tym spotkaniu choćby punkt. Piłkarze Jagiellonii w Ekstraklasie jednak już nie raz pokazali, że potrafią odrabiać straty z nawiązką i nie inaczej było i tym razem. Gospodarze w ciągu ostatnich kilkunastu minut strzelili cztery bramki i wygrali spotkanie. Z pewnością w dużym stopniu pomogły im dwa rzuty karne podyktowane przez sędziego. Dodajmy do tego, że była to ostatnia kolejka sezonu 2014/15 i gospodarze mieli realne szanse na wicemistrzostwo Polski, a więc ambicji i walki do ostatniej minuty nie można było im odmówić. Zobacz skróty z tego meczu na ekstraklasa.tv.

Z racji bardzo wysokiego kursu obstawienie w tej sytuacji na Jagiellonię wcale nie było bezpodstawną inwestycją. Jednak, aby to zrobić, trzeba oglądać mecz na żywo, obserwować rozwój sytuacji na boisku i wychwycić moment zwrotny.

Podsumowanie

Piłka nożna to najczęściej obstawiany sport w zakładach bukmacherskich ponieważ to najpopularniejsza dyscyplina na świecie. Skupia w sobie najwięcej kibiców oraz organizacji tworzących rozgrywki, przez co gra toczy się praktycznie przez cały rok. W sezon ogórkowy kiedy to kluby udają się na wakacje wkraczają reprezentację przy okazji turniejów takich jak Mistrzostwa Świata czy Europy albo Copa America, następnie od końca sierpnia do maja trwają regularne rozgrywki w ligach piłkarskich na całym świecie.

Mnogość czynników wpływających na przedmeczowe prognozy sprawia, że skuteczne granie piłki nożnej jest możliwe, ale pod warunkiem śledzenia informacji ze świata futbolu i zaznajomienia się ze specyfiką tej dyscypliny. Początkującym typerom w szczególności polecamy przeczytać poradniki dobry typer zakładów bukmacherskich oraz jak analizować mecze piłki nożnej.

Piłka nożna ma to do siebie, że ilu kibiców, tylu ekspertów, stąd staje się bardzo łakomym kąskiem dla rekreacyjnych graczy, którzy dodatkowo, od czasu do czasu, podkręcają sobie emocje meczów obstawieniem wyniku. Rekreacyjne obstawianie "dla emocji" lub "do piwka" za małe stawki jest akceptowalne jako pewnego typu rozrywka ale trzeba być świadomym, że takie typowanie to zabawa.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/pilka-nozna-w-zakladach-bukmacherskich-55

Oceń ten tekst

Podobne artykuły