Handicapy azjatyckie

Ocena 3.29/152 głosy
Handicapy azjatyckie

Firmy bukmacherskie chcąc poszerzyć swoją ofertę zakładów sportowych wprowadziły do oferty dodatkowy rodzaj zakładów bukmacherskich – handicapy.

Handicapy opierają się na dodaniu lub odjęciu jednej drużynie pewnej liczby goli – ma to na celu uatrakcyjnić obstawianie meczu. Co to jest handicap azjatycki? Jak obstawiać handicapy azjatyckie? Przeczytaj nasz poradnik a dowiesz się wszystkiego.

 1. Na czym polega handicap azjatycki?
 2. Jaka jest idea handicapów azjatykich?
 3. Zalety grania handicapów azjatyckich
 4. Notacja/zapis handicapów azjatyckich
 5. Rodzaje i opisy handicapów azjatyckich
 6. AH (0) / Remis nie ma zakładu / Draw No Bet / DNB
 7. Handicap połówkowy AH (-0.5) / AH 0 : 1/2
 8. Handicap ćwiartkowy (handicap podwójny)
 9. Handicap azjatycki AH (-0.25) / AH 0 : 1/4 / AH 0,-0.5
 10. Handicap azjatycki AH (-0.75) / AH 0 : 3/4 / AH -0.5,-1
 11. Tabela rozliczeń Handicapu azjatyckiego
 12. Handicap Europejski
 13. Azjatycka suma goli
 14. Handicap Azjatycki - bukmacherzy

Handicapy azjatyckie jak sama nazwa wskazuje wywodzą się z Azji, tam właśnie na początku lat 90-tych po raz pierwszy zostały wprowadzone do oferty tamtejszych bukmacherów. W oryginalnym brzmieniu Handicap Azjatycki nazywa się Hang Cheng, na potrzeby graczy z Europy i Ameryki nic nie mówiąca nazwa została zastąpiona nazwą „handicap azjatycki”, w skrócie AH.

W krajach bliskiego wschodu takich jak Chiny, Singapur, Malezja czy Indonezji Handicapy to najczęściej zawierany rodzaj zakładu bukmacherskiego.

Ta dość egzotyczna nazwa może z początku odstraszać niedoświadczonych graczy jednak po przeczytaniu tego poradnika nikt nie powinien mieć większych wątpliwości na czym polega i jakie są zasady rozliczania handicapu azjatyckiego.

Na czym polega handicap azjatycki?

Handicap Azjatycki polega na dodaniu lub odjęciu jednej z drużyn pewnej liczby goli. Wygrywa ta drużyna której łączna suma goli prawdziwych i suma goli dodanych jest większa. W handicapach azjatyckich nie ma możliwości remisu.

Jaka jest idea handicapów azjatykich?

Handicapy azjatyckie zrównują szanse grających zespołów. Jeżeli w meczu jest zdecydowany faworyt na którego zwycięstwo kurs wynosi @1.12 to opłacalność zagrania na jego zwycięstwo jest niewielka. Ale jeżeli założymy, że faworyt przystąpi do meczu z 2,5 bramkową stratą to kurs na jego zwycięstwo wzrasta już do @1.70 i być może jest warte obstawienia.

Głównym celem handicapów azjatyckich jest wyrównanie szans grających zespołów po to aby rozgrywany mecz był ciekawszy z punktu widzenia obstawiających.

Handicapy powodują, że zdarzenia 3 drogowe redukują się do zdarzeń 2 drogowych i tym samym eliminuje remis. Zdarzenia 2 drogowe są rozstrzygnięcia są prostsze do obstawiania. Dzięki takiej redukcji każde spotkanie musi wyłonić zwycięzcę co jest naturalne w rywalizacji sportowej gdzie de facto jedna z drużyn powinna być lepsza od drugiej.

Zalety grania handicapów azjatyckich

 • Niejsze marże bukmacherów a co za tym idzie wyższe kursy. Dzieje się tak z uwagi na inny algorytm obliczania kursów np. AH (-0.5) zazwyczaj jest lepsze niż 1X mimo, że rozliczane jest identycznie.
 • Redukcja zakładów 3 drogowych do 2 drogowych co ułatwia poprawne wytypowanie zwycięzcy.
 • Umożliwiają obstawienie outsidera i wygranie zakładu nawet gdy outsider przegra spotkanie. np. AH (+2.5) a spotkanie kończy się porażką 2 golami. Zakład taki przydaje się jeżeli przewidujemy, że outsider nie przegra duża liczbą goli.
 • Umożliwiają obstawienie faworyta po sensownym kursie. np. AH (-1.5) za @1.90 zamiast 1 za 1.25. Zakład taki przydaje się jeżeli przywidujemy zwycięstwo faworyta wieloma golami.
 • Handicapy podwójne (ćwiartkowe) automatycznie zdywersyfikują nasz zakład poprzez rozdzielenie stawki na 2 podzakłady. Dzięki temu np. AH (-0.25) i AH (+0.75) mimo minimalnej pomyłki nie przegrywamy całej stawki a jedynie 50%, natomiast przy AH (+0.25) i AH (-0.75) przy minimalnym błędzie połowa stawki jest zwracana a połowa wygrywa.

Notacja/zapis handicapów azjatyckich

W zależności od bukmachera można się spotkać z różnymi zapisami tego samego hanadicapu azjatyckiego.

Przykładowow zapis "AH (-0.5)" oznacza to samo co "AH -1/2 : 0" i oznacza, że drużyna gospodarzy startuje z "połówką gola mniej".

W handicapach ćwiartkowych, o których mowa później występują aż 3 rodzaje jednoznacznych zapisów np.: "AH (-0.75)", "AH -3/4 : 0" oraz "AH -0.5,-1". Wszystkie 3 zapisy oznaczają to samo, wyjaśnienie rozliczenia zakładu znajduje się w tabelce poniżej w polu AH (-0.75).

Rodzaje i opisy handicapów azjatyckich

Na potrzeby poniższych definicji handicapów weźmy przykładowy mecz angielskiej Premier League Chelsea - Everton. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis każdego rodzaju handicapu.

AH (0) / Remis nie ma zakładu / Draw No Bet / DNB

Jest to najprostszy rodzaj handicapu, zakład Draw No Bet nie faworyzuje żadnej z grających drużyn, obstawiamy zwycięzcę spotkania pomijając w swoich przemyśleniach możliwość remisu, w przypadku remisu postawiona stawka zostanie zwrócona.

Wszyscy szanowani bukmacherzy rozliczają zwrot DNB po kursie 1.00 aczkolwiek zdarzają się firmy pobierające dodatkową prowizję np. 3-5%, wa takim wypadku należy jak najszybciej zmienić bukmachera na lepszego.

Handicap połówkowy AH (-0.5) / AH 0 : 1/2

Handicap połówkowy podobnie jak DNB wyklucza remis w spotkaniu, jednak w przeciwieństwie do DNB faworyzuje jedną z drużyn dodając jej na starcie spotkania wirtualne “pół gola” lub odejmując pół gola drużynie przeciwnej.

Jeżeli obstawiliśmy Chelsea AH (-0,5) to aby nasz zakład był wygrany Chelsea musi wygrać, w przypadku remisu bądź przegranej my przegrywamy zakład. Jeżeli obstawiliśmy Chelsea AH (+0,5) to aby nasz zakład był wygrany wystarczy aby Chelsea zremisowała.

Część z Was pewnie zauważy, że zakład AH (-0.5) jest odpowiednikiem zakładu 1X2 (wygra) a zakład AH (+0,5) jest odpowiednikiem “podwójna szansa / double chance” (remis lub wygra). I to jest prawda, zwykle jednak warto grać azjany gdyż z uwagi na inny algorytm obliczania kursów na ten rynek marża bukmacherów jest niższa niż przy “Double Chance” np. 2.35 zamiast 2.30

Najniższy możliwy handicap połówkowy to dodanie/odjęcie 0.5 gola, jeżeli pomiędzy grającymi drużynami występuje większa dysproporcja niż "pół gola" to bukmacherzy proponują odpowiednio większe handicapy +/- 1,5 gola +/- 2,5 gola etc… zasada działania handicapu jest analogiczna.

 
Przykłady handicapu połówkowego:
Mecz Wynik Zakład Wynik typu
Chelsea - Everton 1-0 Chelsea AH (-0.5) wygrana
Chelsea - Everton 1-1 Chelsea AH (-0.5) przegrana
Chelsea - Everton 1-0 Everton AH (+1.5) wygrana
Chelsea - Everton 1-0 Everton AH (+0.5) przegrana

Handicap ćwiartkowy (handicap podwójny)

Handicapy ćwiartkowe występują w dwóch rodzajach +/-0.75 i +/-0.25, handicapy ćwiartkowe są złożeniem 2 wcześniej poznanych handicapów. Przykładowo handicap AH -0.75 to złożenie AH -0.5 i AH -1, równoznaczny zapis to AH -0.5, 1.

Handicap azjatycki AH (-0.25) / AH 0 : 1/4 / AH 0,-0.5

Drużynie gospodarzy na starcie odejmujemy 0.25 gola co wydawać się może dosyć abstrakcyjne, jednak taki zakład jest po prostu dzielony na 2 inne handicapy:

 1. połowa stawki idzie na zakład AH (0)
 2. połowa stawki idzie na zakład AH (-0.5)

Stawiając na Chelsea AH (-0.25) za 100 PLN, nasz zakład rozbija się na 2 składowe zakłady:

 1. Chelsea (0) za 50zł
 2. Chelsea (-0.5) za 50zł

Jeżeli Chelsea wygra mecz to oba są wygrane, jeżeli zremisuje to zakład nr 2 jest przegrany a zakład numer 1 DNB zostanie zwrócony, czyli 50 PLN wraca do naszego portfela.

Handicap azjatycki AH (-0.75) / AH 0 : 3/4 / AH -0.5,-1

Ten rodzaj handicapu ćwiartkowego rozliczany jest analogicznie jak wcześniejszy, z tą tylko różnicą, że z uwagi na to, że od -0.75 jest bliżej do -1.00 niż do 0.00 dzielimy go w następujący sposób:

 1. połowa stawki idzie na zakład AH (-1.00)
 2. połowa stawki idzie na zakład AH (-0.5)

Zatem aby cały zakład był wygrany Chelsea musi wygrać różnicą co najemniej 2 goli, w przypadku wygranej 1 golem połowa stawki jest zwracana a połowa rozliczana jest jako wgrana, w naszym przykładowym meczu Chelsea wygrała 1-0 zatem zakład AH (-0.75) rozliczany jest następująco:

 1. AH (-1.00) * 1.75 * 50 PLN = 50 PLN
 2. AH (-0.5) * 1.75 * 50 PLN = 87,5 PLN
 
Przykłady handicapu ćwiartkowego:
Mecz Wynik Zakład Wynik typu
Chelsea - Everton 1-0 Chelsea AH (-0.25) wygrana
Chelsea - Everton 1-0 Chelsea AH (-0.75) 50% zwrot, 50% wygrana
Chelsea - Everton 1-0 Everton AH (+1.25) 50% wygrana, 50% zwrot
Chelsea - Everton 1-0 Everton AH (+1.75) wygrana

Tabela rozliczeń Handicapu azjatyckiego

Poznałeś już opis i zasady rozliczania wszystkich rodzajów handicapów azjatyckich. Poniżej przedstawiamy tabelę rozliczeń poszczególnych linii handicapów azjatyckich. Tabelę należy czytać następująco:

 1. Znajdujemy obstawiony handicap np. AH (+0.75)
 2. Dla tego handicapu znajdujemy pasujący rezultat zespołu w obstawianym spotkaniu.
 3. Wynik naszego typu znajduje się w kolumnie obok w rubryce wynik typu.

Zauważ, że zasady rozliczeń powtarzają się cyklicznie "o 1 gol" np. AH (-0.75) jest rozliczany w ten sam sposób jak AH (-1.75) i AH (-3.75) różnią się tylko liczbą strzelonych goli.

Handicap Rezultat zespołu Wynik typu Handicap Rezultat zespołu Wynik typu
AH (0) wygrana wygrana AH (0) wygrana wygrana
remis zwrot remis zwrot
przegrana przegrana przegrana przegrana
AH (-0.25) wygrana wygrana AH (+0.25) wygrana wygrana
remis 50% zwrot
50% przegrana
remis 50% wygrana
50% zwrot
przegrana przegrana przegrana przegrana
AH (-0.5) wygrana wygrana AH (+0.5) wygrana wygrana
remis przegrana remis wygrana
przegrana przegrana przegrana przegrana
AH (-0.75) wygrana co najmniej
2 golami
wygrana AH (+0.75) wygrana wygrana
wygrana 1 golem 50% wygrana
50% zwrot
remis wygrana
remis przegrana przegrana 1 golem 50% zwrot
50% przegrana
przegrana przegrana przegrana 2 golami
i więcej
przegrana
AH (-1.00) wygrana co najmniej
2 golami
wygrana AH (+1.00) wygrana wygrana
wygrana 1 golem zwrot remis wygrana
remis przegrana przegrana 1 golem zwrot
przegrana przegrana przegrana 2 golami
i więcej
przegrana
AH (-1.25) wygrana co najmniej
2 golami
wygrana AH (+1.25) wygrana wygrana
wygrana 1 golem 50% przegrana
50% zwrot
remis wygrana
remis przegrana przegrana 1 golem 50% zwrot
50% wygrana
przegrana przegrana przegrana 2 golami
i więcej
przegrana
AH (-1.5) wygrana co najmniej
2 golami
wygrana AH (+1.5) wygrana wygrana
wygrana 1 golem przegrana remis wygrana
remis przegrana przegrana 1 golem wygrana
przegrana przegrana przegrana 2 golami
i więcej
przegrana
AH (-1.75) wygrana co najmniej
3 golami
wygrana AH (+1.75) wygrana wygrana
wygrana 2 golami 50% wygrana
50% zwrot
remis wygrana
wygrana 1 golem przegrana przegrana 1 golem wygrana
remis przegrana przegrana 2 golami 50% zwrot
50% przegrana
przegrana przegrana przegrana 3 golami
i więcej
przegrana
AH (-2.00) wygrana co najmniej
3 golami
wygrana AH (+2.00) wygrana wygrana
wygrana 2 golami zwrot remis wygrana
wygrana 1 golem przegrana przegrana 1 golem wygrana
remis przegrana przegrana 2 golami zwrot
przegrana przegrana przegrana 3 golami
i więcej
przegrana

Handicap Europejski

Znacie już zasady funkcjonowania i rozliczania handicapów azjatyckich, musicie wiedzieć, że oprócz azjanów bukmacherzy oferują również "zwykłe handicapy" nazywane "handicapami europejskimi" lub po prostu “handicapem 3-drogowym”, handicapy europejskie oznaczane są skrótem EH. Czym sie rozni handicap azjatycki od zwyklego?

Handicap europejski różni się od handicapu azjatyckiego tym, że w EH:

 • zawsze są 3 opcje wyniku do obstawienia: wygrana, remis, przegrana,
 • dodawane są tylko “całe gole” np. -1, 1, 2, 3 nie ma połówek ani ćwiartek,
 • EH nie likwiduje remisów

Handicap europejski nie posiada już tych samych korzyści co azjatycki i jest mniej popularny wśród typerów.

Azjatycka suma goli

Wynik typu na azjatycką sumę goli oblicza się bardzo podobnie do handicapu azjatyckiego, różnica jest taka, że zamiast dodawać lub odejmować drużynie określoną liczbę boli po prostu sumujemy gole obu drużyn i porównujemy z obstawioną linią. Obowiązują te same zasady rozliczania połówek i ćwiartek goli.

W przypadku ćwiartkowej azjatyckiej sumy goli (np. 1.75 lub 2.25) aby ułatwić sobie poprawne rozliczenie typu można rozdzielić ćwiartkową sumę goli na 2 sumy połówkowe 1.75 = 1.5 i 2, natomiast 2.25 = 2 i 2.5, następnie należy rozliczyć wynik spotkania względem tych 2 części oraz zsumować wynik dla 2.25 i wyniku spotkania 1-1 otrzymamy zwrot za 2 i przegraną za 2.5 czyli 50% zwrot i 50%przegrana.

Przykłady:

 • Typ: powyżej 1.5, wynik meczu: 1-1, wynik typu: wygrana
 • Typ: powyżej 1.75 (powyżej 1.5, 2), wynik meczu: 1-1, wynik typu: 50% wygrana, 50% zwrot
 • Typ: powyżej 2, wynik meczu: 1-1, wynik typu: zwrot całej stawki
 • Typ: powyżej 2.25 (powyżej 2, 2.5), wynik meczu: 1-1, wynik typu: 50% przegrana, 50% zwrot
 • Typ: powyżej 2.5, wynik meczu: 1-1, wynik typu: przegrana

Handicap Azjatycki - bukmacherzy

Nie wszyscy leglani bukmacherzy posiadają w swojej ofercie zakłady na handicapy azjatyckie. Często zdarza się też, że oferta zakładów na handicapy jest mocno ograniczona lub jej po prostu nie ma. Jeżeli czujesz handicapy i lubisz je obstawiać to w szczególności polecamy poniższych legalnych bukmacherów. Oto najlepsi legalni bukmacherzy do handicapów azjatyckich.

Poniżej przedstawiamy bukmacherów dla Polaków do obstawiania handicapów w kolejności od najbardziej polecanego.

 • Betclic
 • Fortuna
 • STS
 • PZBuk

Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś już nabyć podstawową wiedzę na temat handicapów. Musisz wiedzieć, że strategia obstawiania zakładów na hanicapy jest różna w zależności od obstawianej dyscypliny. Jeżeli obstawiasz zakłady na tenis ziemny to polecamy poradnik dotyczący specyfiki obstawiania handicapów w tenisie ziemnym.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/handicapy-azjatyckie-asian-handicaps-29

Oceń ten tekst

Podobne artykuły