Praktycznie wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają w ofercie szeroki wybór zakładów na mecze tenisa ziemnego.
Obecnie tenisiści mają okazję sprawdzić swoją formę w licznych turniejach pokazowych lub rozgrywkach lokalnych, które nie dają zbyt wielkich możliwości typerom, ale powrót rankingowych turniejów tenisa ziemnego zbliża się wielkimi krokami. Jak wiemy, im ważniejszy turniej tym więcej dostępnych rynków, a wśród nich, chętnie obstawiane handicapy.
W tym artykule postaramy się przybliżyć w jaki sposób skutecznie obstawiać handicapy w tenisie ziemnym oraz kiedy warto to robić. W tekście pokażemy dlaczego warto obstawiać zakłady bukmacherskie na handicapy.
Dowiecie się kiedy bardziej opłaca się obstawiać sumy gemów a kiedy handicapy setowe oraz jak umiejętnie korzystać z opcji zamknięcia zakładu grając handicapy.
- Co to jest handicap?
- Rodzaje handicapów w tenisie ziemnym
- Kiedy obstawiać handicapy w tenisie?
- Handicapy – Wielki Szlem
- Handicapy w ATP Masters 1000, ATP 500, ATP 250
- Handicapy – Challenger
- Zakłady na handicapy WTA
- Handicapy na łączną sumę gemów
- Handicapy w zakładach na żywo
- Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą handicapów
- Podsumowanie
Co to jest handicap?
Na początek przypomnijmy czym właściwie jest handicap.
W uproszczeniu, handicap to liczba ustalana przez bukmachera mająca na celu wyrównanie szans pomiędzy zawodnikami.
Jest to liczba zapisana odpowiednio ze znakiem „-„ dla faworyta oraz „+” dla underdoga. Oznacza to, że faworyt musi osiągnąć w danym zdarzeniu wynik, który po odjęciu liczby określonej jako handicap nadal zapewni mu zwycięstwo. Analogicznie, dla słabszego gracza zdarzenie jest wygrane po dodaniu handicapu.
Przykładowo w meczu Rogera Federera z Davidem Goffin zakończonym wynikiem 7:6 6:1 suma wygranych gemów wynosi 13:7 więc obstawiając handicap -5,5 gema dla Federera daje to 7,5:7 dla Szwajcara i zakład jest wygrany. Typując +5,5 gema dla Goffin do wygranej zabrakłoby nam jednego gema, po dodaniu handicapu wynik wynosi 13:12,5, a zakład jest przegrany.
Rodzaje handicapów w tenisie ziemnym
W tenisie ziemnym występują różne rodzaje handicapów ale do naszych rozważań szczególnie istotne będą trzy:
- setowy – w meczach rozgrywanych do 2 wygranych setów będzie to zawsze -/+ 1,5 seta, a w meczach do 3 wygranych partii -/+ 2,5 oraz -/+1,5 seta
- liczby wygranych gemów (patrz powyższy przykład)
- łączną sumę gemów lub setów wygranych przez obu graczy – obstawiamy wynik powyżej/poniżej sumy proponowanej przez bukmacherów.
Handicapy w tenisie występują najczęściej w formie handicapów azjatyckich, więc nie ma tu mowy o „remisie” i stawki nie są zwracane.
Kiedy obstawiać handicapy w tenisie?
Handicapy typujemy najczęściej w meczach z wyraźnym faworytem. To mecze, w których prawdopodobieństwo zwycięstwa słabszego zawodnika jest zbyt niskie aby opłacało się typować główny zakład. Jednocześnie, dla słabszego gracza, szansa na wygranie seta lub zdobycie odpowiedniej liczby gemów określonych handicapem jest dużo większa. Podobnie w przypadku, gdy chcielibyśmy wytypować faworyta, wyższy kurs uzyskamy typując wygraną w meczu bez straty seta lub przewagą konkretnej liczby gemów.
Największe pole do popisu jeśli chodzi o obstawianie handicapów dają oczywiście mecze rozgrywane w turniejach wielkoszlemowych. Najmniej rynków znajdziemy w turniejach niższej rangi oraz w challengerach i ITF, ale nie znaczy to, że takie zakłady nie mogą być dochodowe. Sprawdźmy jakie handicapy warto wybierać w danym rodzaju turnieju.
Bez względu na to w jakim turnieju typujemy handicapy, warto zapoznać się z błędami w ocenie faworytów i underdogów, ponieważ może mieć ono wpływ na wysokość kursów poszczególnych handicapów.
Handicapy – Wielki Szlem
Pierwsza runda każdego turnieju wielkoszlemowego to żniwa dla typerów lubiących obstawiać handicapy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są handicapy setowe na underdogów. W meczach z bardzo wyraźnym faworytem, handicap +2,5 seta dla underdoga można trafić z całkiem przyzwoitym kursem. Należy pamiętać, że w takich meczach słabsi zawodnicy mają za sobą już trzy mecze kwalifikacji. Podczas analizy opłacalności danego typu należy zawsze sprawdzić nie tylko aktualną formę danego zawodnika ale też to, ile energii kosztowały go mecze rundy kwalifikacyjnej.
Kwalifikacje do turniejów wielkoszlemowych często są transmitowane. Odróżnia je to od pozostałych turniejów, gdzie o ile nie jesteśmy bezpośrednimi obserwatorami zdarzeń na korcie, możemy posiłkować się jedynie statystykami, dającymi często mylne wyobrażenie o meczu. O ile to możliwe warto obejrzeć wszystkie mecze kwalifikacyjne danego zawodnika, aby przekonać się w jakich warunkach przyszło mu grać i czy np. na gładko wygrane partie nie wpłynęły też inne czynniki, jak choćby znacznie słabsza dyspozycja przeciwników. Ułatwi to podjęcie decyzji o tym czy bardziej opłaca się typować dodatni handicap +2,5 lub nawet +1,5 seta czy raczej bardziej prawdopodobna jest, że to faworyt wygra bez straty seta.
Statystyki z pierwszych rund są oczywiście bardzo pomocne ale nie należy ślepo im ufać, zwłaszcza w przypadku zawodników przeżywających aktualnie regres formy. To, że utytułowany gracz w ostatnich 5 występach w danym turnieju nie stracił seta w pierwszej rundzie mogło być spowodowane nie tylko świetną grą ale też szczęściem do trafiania na zmęczonych kwalifikacjami zawodników.
W przypadku meczów utytułowanych faworytów warto zaryzykować obstawienie handicapu wygranych gemów. Doświadczony zawodnik trafia niekiedy na debiutanta. Gra na korcie centralnym turnieju wielkoszlemowego często paraliżuje, więc ujemne handicapy rzędu nawet -13,5 gema trafiają się dość często, a kursy na te zdarzenia są często bardzo zawyżone.
Handicapy w ATP Masters 1000, ATP 500, ATP 250
Chociaż pozostałe turnieje kategorii ATP różnią się pulą nagród i możliwą do zdobycia liczbą punktów w rankingu, to wszystkie rozgrywane są do dwóch wygranych setów, stąd specyfika obstawiania handicapów wygląda w nich bardzo podobnie.
Wszystkie turnieje poprzedzone są kwalifikacjami, jednak brak możliwości obserwowania meczu ogranicza naszą wiedzę na temat formy kwalifikantów do meczowych statystyk. Pamiętajmy, że kalendarz rozgrywek ATP jest bardzo napięty, a gracze chcący zaistnieć w czołówce rankingu muszą wygrywać nie tylko pojedyncze mecze ale i całe turnieje. Zdarza się zatem, że po wygranym turnieju mają mało czasu na regenerację i już pierwszy mecz kolejnego startu może okazać się trudniejszy niż wynikałoby to z kursów bukmacherskich. Obstawianie przegranej w pierwszej rundzie gracza, który dopiero co wygrał turniej może być niezłym pomysłem, zwłaszcza jeśli korzystamy z gry progresją, ale typowanie handicapu wydaje się bardziej komfortową opcją.
Skuteczne są zarówno handicapy setowe (underdog najczęściej po dwóch meczach kwalifikacji ma przewagę jaką daje ogranie na danym korcie) jak i wygranych gemów, ale te drugie wymagają nieco bardziej wnikliwej analizy, zwłaszcza pod kątem skuteczności break pointów, a o tej, na podstawie samych statystyk, możemy powiedzieć zbyt mało.
Handicapy – Challenger
W turniejach niższej rangi, gdzie przez długi czas mieliśmy możliwość typowania jedynie zwycięzcy meczu, legalni polscy bukmacherzy coraz częściej oferują rynki na handicapy. Tutaj warto zwrócić uwagę zwłaszcza na handicapy sumy rozegranych setów oraz łączną sumę gemów.
W challengerach rozkład możliwych wyników jest dużo bardziej przypadkowy niż w turniejach rangi ATP, co nierzadko odzwierciedlają kursy bukmacherskie na mecze tenisistów o dużej liczbie rozegranych pojedynków bezpośrednich. Nawet przy wyraźnej dominacji jednego z graczy prawdopodobieństwo wygranej jest często szacowane jako 50%, a zawodnicy wygrywający turnieje rangi challenger często mają problem z utrzymaniem gry na jednolitym poziomie.
Nie można zapominać także o tym, że dla niżej notowanych tenisistów wygrana w challengerze ułatwia start w turniejach rangi ATP stąd w półfinałach i finałach najczęściej można spotkać partie trzysetowe. Obstawienie handicapu powyżej 2 setów w meczu jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji gdy analiza nie wskazuje wyraźnie na zwycięstwo któregoś z graczy.
Tenisiści na tym etapie turnieju są już nie tylko zmęczeni, a co za tym idzie, popełniają więcej błędów ale też grają bardziej ostrożnie, więc bywa, że zakład na łączną sumę gemów powyżej 20,5 gema bez trudu da się wygrać nawet po dwusetowym spotkaniu.
Zakłady na handicapy WTA
Ponieważ wszystkie mecze kobiet są rozgrywane do dwóch wygranych partii, to zdecydowałem się zebrać informacje na temat typowania handicapów w jednym miejscu. Mimo iż wyniki rozgrywek pań charakteryzuje większy współczynnik losowości, to w przypadku zakładów na handicapy WTA sprawdza się całkiem nieźle.
Przypadek 17-letniej Marii Sharapovej wygrywającej Wimbledon w 2004 roku to wyjątek potwierdzający regułę jakoby młode zawodniczki czuły szczególną presję gry w dużych imprezach. W praktyce strach przed utytułowaną rywalką, publicznością i możliwością wygranej dla młodych tenisistek jest często zbyt przytłaczający. Z perspektywy czasu mówią, że w takich meczach po prostu zapominają jak się gra w tenisa.
Kwalifikacje, nawet w większych turniejach, nie przyciągają zbyt wielkiej publiczności, więc zawodniczki grają w nieco innych warunkach niż dane im jest wystąpić w pierwszej rundzie turnieju głównego. O wiele bardziej prawdopodobne, że kwalifikantka ugra wskazaną handicapem liczbę gemów jest to, że doświadczona rywalka nie pozwoli jej wygrać więcej niż 3 gemów. Jeśli faworytka nie przeżywa akurat regresu formy to bezpieczniej sięgnąć po handicap ujemny lub handicap łącznej sumy gemów poniżej opcji zaproponowanej przez bukmachera. Oczywiście tylko wtedy gdy w wyniku przeprowadzonej analizy jest on opłacalny.
Handicapy na łączną sumę gemów
Obstawianie tego typu zakładów ma sens praktycznie tylko przed meczem, zwłaszcza w turniejach wielkoszlemowych. Mogą one stanowić dobrą alternatywę dla handicapów setowych w meczach mocno serwujących tenisistów, w których spodziewamy się rozstrzygnięć w tie-breakach. Należy oczywiście dokładnie przeanalizować aktualną dyspozycję serwisową zawodników oraz skuteczność przełamania serwisu.
Prawdopodobieństwo, że mecz pierwszej rundy Wimbledonu pomiędzy Johnem Isnerem a Ivo Karlovicem zakończy się po rozegraniu powyżej 39,5 gemów jest na pewno większe niż w meczu któregoś z tych tenisistów z Novakiem Djokovicem.
Przykładowo, jeśli Isner jest aktualnie w dobrej dyspozycji, o wiele lepszym rozwiązaniem jest handicap setowy. Wygrany pierwszy set w tie-breaku a trzy kolejne przegrane wynikami 3:6 2:6 2:6 dałyby łącznie 38 gemów, co oznaczałoby przegrany zakład. W przypadku meczów z wyraźnymi faworytami zawsze należy sprawdzić opłacalność takiego typu.
Handicapy w zakładach na żywo
Obstawianie handicapów w zakładach na żywo raczej mija się z celem. Zakłady na handicapy setowe są aktywne tylko do końca pierwszego seta w przypadku meczów do dwóch wygranych partii i do końca drugiego w przypadku rozgrywek wielkoszlemowych. Rynki bukmacherskie zmieniają się jednak bardzo dynamicznie, a wysokości kursów pozostają na granicy opłacalności. Dobrą taktyką może okazać się umiejętne operowanie opcją zamykania zakładu, którą oferuje m.in. Fortuna. Może to przynieść rezultaty w meczach z wyraźnymi faworytami.
Wspomniany wcześniej handicap powyżej 39,5 gemów w meczu Isner – Djokovic po pierwszym secie z pewnością będzie można zamknąć przy całkiem przyzwoitym kursie wychodząc na potencjalnie „przegranym” zakładzie na plus.
Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą handicapów
Nie u wszystkich bukmacherów znajdziemy identyczną ofertę zakładów na handicapy. Jeśli chcecie mieć duży wybór handicapów nie tylko w ważnych turniejach, to warto sprawdzić zwłaszcza:
- forBET – najlepsza oferta handicapów na poszczególne mecze oraz możliwość typowania handicapów gemowych w poszczególnych setach
- LV BET – oprócz szerokiej oferty handicapów u tego bukmachera znajdziecie także azjatyckie handicapy całościowe
- TOTALBet – bardzo szeroka oferta handicapów gemowych oraz możliwość gry bez podatku
Typując handicapy w turniejach wielkoszlemowych sprawdzajcie także ofertę największych bukmacherów w Polsce. Fortuna umożliwia typowanie zwycięzcy meczu oraz sumy gemów powyżej/poniżej w ramach pojedynczego zakładu. W turniejach wielkoszlemowych bukmacherzy wzbogacając ofertę o możliwość typowania liczby asów serwisowych lub podwójnych błędów (w Betclic możecie je typować także w turniejach niższej rangi).
Podsumowanie
Przejdźmy do krótkiego podsumowania, czyli tego, co powinniście wiedzieć typując zakłady na handicapy w tenisie:
- największą ofertę zakładów na handicapy znajdziecie w dużych turniejach – Wielkie Szlemy i Mastersy to turnieje, w których najbardziej opłaca się typować handicapy, ponieważ to właśnie tam jest najwięcej meczów z wyraźnym faworytem;
- warto oglądać mecze kwalifikacyjne w turniejach wielkoszlemowych – to bardzo ważne źródło wiedzy na temat dyspozycji niżej notowanych graczy, ułatwiające ocenę szans z faworytami w turnieju głównym;
- w meczach faworytów warto typować handicapy na underdogów – pierwsze rundy dużych turniejów obfitują w tego typu mecze, warto poszukać zawodników dobrze radzących sobie w kwalifikacjach – prawdopodobieństwo wygrania seta lub określonej handicapem liczby gemów może być wyższe niż sądzą bukmacherzy;
- obstawiając handicapy w pierwszych rundach warto mieć na uwadze zmęczenie zawodników – kalendarz rozgrywek jest napięty, a niektórzy zawodnicy grają jeden turniej za drugim, nawet jeśli zmęczony faworyt nie odpadnie w pierwszej rundzie, to prawdopodobieństwo, że przegra seta jest na pewno większe niż w sytuacji gdy jest wypoczęty;
- typowanie handicapów w challengerach warto zacząć w okolicy ćwierć- lub półfinałów – mecze są wtedy bardzo zacięte bo zawodnicy rywalizują już nie tylko o pieniądze ale też o punkty w rankingu, mecze trzysetowe zdarzają się dużo częściej niż we wcześniejszych fazach turnieju; dochodzi do tego także zmęczenie i większa liczba błędów, a co za tym idzie trudność zamknięcia meczu w dwóch setach;
- młode tenisistki, debiutujące w dużych turniejach często grają słabiej przeciwko utytułowanym rywalkom – należy ostrożnie typować dodatnie handicapy, nawet wtedy gdy tenisistka dobrze radziła sobie w kwalifikacjach, gdzie warunki gry mogły niewiele różnić się od tych panujących w turniejach ITF – występ przeciwko czołowej zawodniczce paraliżuje młode zawodniczki, zakłady na sumę gemów poniżej lub handicapy ujemne na faworytkę są dobrym pomysłem.