Lekkoatletyka

Ocena 4.95/38 głosów
Lekkoatletyka

Szybciej, wyżej, silniej − to określenia, które najlepiej oddają specyfikę lekkoatletyki − dyscypliny sportu opartej na naturalnym ruchu i sile mięśni. Przyjrzyjmy się lekkoatletyce w kontekście typowania zakładów bukmacherskich.

Obstawiając u bukmachera, większość z typerów skupia się na dyscyplinach takich jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, które są najpopularniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, największą popularnością wśród graczy cieszą się sporty drużynowe. Spośród dyscyplin, w których po każdej stronie mamy jednego lub dwóch uczestników, popularny jest natomiast tenis ziemny.

  1. Historia lekkoatletyki
  2. Konkurencje lekkoatletyczne
  3. Ranga zawodów lekkoatletycznych
  4. Rodzaje zakładów w lekkoatletyce
  5. Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą na lekkoatletykę
  6. Skąd czerpać wiedzę o lekkoatletyce?
  7. Specyfika obstawiania lekkoatletyki
  8. Lekkoatletyka w zakładach bukmacherskich

Oferta bukmacherów jest jednak na tyle szeroka, że znajdują się w niej wydarzenia z wielu innych dyscyplin. Inaczej trzeba podejść do takich sportów jak baseball, snooker czy sporty walki, a inaczej do lekkoatletyki, która nie bez powodu nazywana jest królową sportu, a najważniejsze finały lekkoatletyczne mają liczną widownię zarówno na stadionie, jak i przed odbiornikami telewizyjnymi.

O popularności oraz komercjalizacji lekkoatletyki świadczy postać sprintera Usaina Bolta, który jest twarzą reklamową wielu marek dzięki rozpoznawalności na całym świecie. Jamajczyk to rekordzista świata w biegu na 100 i 200 metrów oraz multimedalista olimpijski.

Lekkoatletyka chyba najbardziej oddaje ducha rywalizacji, a walczyć tam, poza przeciwnikami, trzeba jeszcze z samym sobą i własnymi słabościami. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne opierają się na naturalnie uprawianych przez człowieka czynnościach, a więc bieganiu, chodzeniu, skakaniu czy rzucaniu. Poza tym istnieją jeszcze wieloboje, które są ich połączeniem.

Dodajmy jeszcze, że za prawidłowość światowych zawodów odpowiada tu Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF (International Association of Athletics Federations). Jak natomiast wygląda ten sport w ujęciu zakładów bukmacherskich? Zacznijmy jednak od historii.

Historia lekkoatletyki

Anita Włodarczyk ze złotym medalem
Anita Włodarczyk ze złotym medalem olimpijskim

Pierwsze zawody lekkoatletyczne rozgrywane były już w antycznej Helladzie, kiedy to organizowano pięciobój składający się z biegu, skoku w dal, rzutu oszczepem i dyskiem oraz zapasów. Poza tym chyba każdy zna historię greckiego żołnierza, który przebiegł z Maratonu do Aten, aby powiadomić mieszkańców miasta o zwycięstwie nad wojskami perskimi, po czym padł martwy. To na jego cześć rozgrywany jest dziś bieg o długości 42,195 km zwany biegiem maratońskim.

Pomnikiem historii dla Greków, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju lekkoatletyki, było stworzenie igrzysk olimpijskich, w których programie nie mogło oczywiście jej zabraknąć. Pierwsze nowożytne igrzyska odbyły się w roku 1896 w Atenach. Do dziś medal olimpijski jest marzeniem każdego lekkoatlety.

W ostatnich latach najbardziej utytułowanymi polskimi olimpijczykami w lekkoatletyce byli: Tomasz Majewski w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012) czy Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km (Atlanta 1996, Sydney 2002, Ateny 2004). Obecnie w lekkoatletyce Polska przoduje w rzucie młotem za sprawą Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka.

Konkurencje lekkoatletyczne

1. Biegi

− krótki dystans: 60 m, 100 m, 200 m, 400 m
− średni dystans: 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 1 mila, 2000 m
− długi dystans: 3000 m, 3000 m z przeszkodami, 5000 m, 10 000 m
− przez płotki: 60 m, 100 m, 110 m, 400 m
− uliczne: maraton (42 195 metrów), półmaraton i ultramaraton
− sztafetowe: 4 × 100 m, 4 × 400 m

2. Chód

− 10 km
− 20 km
− 50 km

3. Rzuty

− pchnięcie kulą
− rzut oszczepem
− rzut młotem
− rzut dyskiem

4. Skoki

− skok wzwyż
− skok w dal
− trójskok
− skok o tyczce

5. Wieloboje

czwórbój lekkoatletyczny (bieg na 60 m ze startu niskiego, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal na odległość lub skok wzwyż, bieg na 600 metrów dziewczyn lub 1000 metrów chłopców)

pięciobój lekkoatletyczny (mężczyźni: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 200 metrów, rzut dyskiem, bieg na 1500 metrów; kobiety: bieg na 100 metrów przez płotki, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, bieg na 200 metrów)

siedmiobój lekkoatletyczny (mężczyźni: bieg na 60 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce, bieg na 1000 metrów; kobiety: bieg na 100 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 metrów, skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 metrów)

dziesięciobój lekkoatletyczny (konkurencja tylko dla mężczyzn, w której skład wchodzą: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m, bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m)

Ranga zawodów lekkoatletycznych

  • Igrzyska olimpijskie (rozgrywane co 4 lata)
  • Mistrzostwa świata (rozgrywane co 2 lata)
  • Halowe mistrzostwa świata (rozgrywane co 2 lata)
  • Mistrzostwa Europy (rozgrywane co 2 lata)
  • Mityngi lekkoatletyczne Diamentowej Ligi (rozgrywane corocznie w kilkunastu miastach; Diamentowa Liga 2016 składała się z mityngów w Dosze, Szanghaju, Rabacie, Eugene, Rzymie, Birmingham, Oslo, Sztokholmie, Monaco, Londynie, Lozannie, Paryżu, Zurychu i Brukseli)
  • Puchar Interkontynentalny (rozgrywany co 4 lata)
  • Puchar Europy (rozgrywany co rok)
  • Mistrzostwa krajowe (rozgrywane corocznie)
  • Halowe mistrzostwa krajowe (rozgrywane corocznie)
  • Memoriały (rozgrywane co rok)

Rodzaje zakładów w lekkoatletyce

Oferta zakładów na zmagania lekkoatletyczne nie jest szeroka i przede wszystkim sprowadza się do wytypowania zwycięzcy lub lepszego zawodnika w danej parze.

  • Zwycięzca − zakład na zwycięstwo danego zawodnika/drużyny
  • Miejsca 1−3 − zakład na to, że dany zawodnik/drużyna uplasuje się na podium
  • H2H – zakład określający, który z zawodników / która z drużyn będzie lepszy(-a) w zestawionej parze
  • Poniżej/powyżej – zakład, który określa, czy w danych zawodach zostaną pobite wystawione przez bukmachera: odległość, czas, liczba punktów, liczba medali

Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą na lekkoatletykę

Bukmacherzy z reguły poszerzają ofertę na zakłady z lekkoatletyki przy okazji większych imprez. Dodać należy, że nie jest to popularna dyscyplina wśród graczy.

  • TOTALbet (szeroka oferta, dobre kursy)
  • Fortuna (niezła oferta, zakłady LIVE, dla nowych graczy bonus 100% do 500 PLN od pierwszej wpłaty)
  • PZBuK (ciekawa oferta zakładów, formuła LIVE, zakład bez ryzyka do wysokości 50 PLN)
  • Milenium (rozbudowana oferta, wysokie limity, oferta LIVE)
  • LV BET (rozbudowana oferta, dla nowych graczy bonus 100% do 1500 PLN od pierwszej wpłaty)

Skąd czerpać wiedzę o lekkoatletyce?

Obstawianie lekkoatletyki w zakładach bukmacherskich wymaga od nas sporej wiedzy. Informacje o zawodach i zawodnikach czerpać można z podanych niżej źródeł.

  • iaaf.org – Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)
  • european-athletics.org – europejskie stowarzyszenie skupiające narodowe federacje lekkoatletyczne (EA)
  • pzla.pl – Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA)
  • diamondleague.com/home – strona poświęcona Diamentowej Lidze
  • profile zawodników na portalach społecznościowych

Największe imprezy lekkoatletyczne transmitowane są w TVP i Eurosporcie, zaś zawody Diamentowej Ligi na sportowych antenach Polsatu.

Specyfika obstawiania lekkoatletyki

  • Ranga zawodów – najbardziej cenionymi przez każdego lekkoatletę zawodami są igrzyska olimpijskie, a następnie mistrzostwa świata i wysoko premiowane mityngi Diamentowej Ligi
  • Miejsce rozgrywania zawodów – jedni lepiej czują się w hali, inni doskonale radzą sobie na otwartych stadionach; liczy się też zmiana czasu, a więc to, na jakiej półkuli rozgrywane są zawody, oraz znajomość swojego obiektu w przypadku rywalizacji we własnym kraju
  • Okres sezonu − warto wziąć pod uwagę etap sezonu, na którym rywalizują zawodnicy
  • Kontuzje – lekkoatletyka jest na ogół bardzo kontuzjogenna, a więc warto sprawdzić, czy dany zawodnik nie borykał się ostatnio z żadnymi urazami
  • Światowe listy – corocznie IAAF dla każdej dyscypliny tworzy światowe listy z najlepszymi wynikami w danej konkurencji
  • Doping – czarna strona lekkoatletyki; wielu zawodników przyłapanych na stosowaniu niedozwolonych środków było już kilkukrotnie zawieszanych

Lekkoatletyka w zakładach bukmacherskich

Typowanie lekkoatletyki jest trudne, ponieważ jest to dynamiczna dyscyplina sportu, w której co sezon zmieniają się faworyci, a bycie na bieżąco z wszystkimi informacjami wiązałoby się z regularnym śledzeniem wszelkich mityngów i zawodów. Także polscy bukmacherzy nieco po macoszemu traktują rywalizację na lekkoatletycznych obiektach, nie rozbudowując oferty o liczne rynki.

Lekkoatletyka to dyscyplina bardzo specjalistyczna − aby dobrze typować lekkoatletykę w zakładach bukmacherskich, nie wystarczy jedynie oglądać relacji TV z zawodów, tylko trzeba żyć tym sportem, trzeba pilnie śledzić w internecie poczynania zawodników oraz być na bieżąco z trendami i nowościami dotyczącymi przygotowania fizycznego i mentalnego zawodników.

Przy okazji większych imprez, jak igrzyska olimpijskie, typowanie lekkoatletyki może okazać się dobrą formą rozrywki, która dodatkowo podkręci emocje w czasie oglądania przez nas sportowych zmagań.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/lekkoatletyka-94

Oceń ten tekst

Podobne artykuły