Limity bukmacherskie

Ocena 3.80/60 głosów
Limity bukmacherskie

Rozpoczynając grę u bukmachera, każdy typer za podstawowy cel stawia sobie osiąganie regularnego zysku, dodatkowego dochodu, który w przyszłości mógłby przerodzić się w znaczące źródło zarobku.

Plan obiecujący, jednak czy jest możliwy do osiągnięcia?

Wygrywanie pieniędzy w zakładach bukmacherskich to trudna sztuka, niewiele osób jest w stanie regularnie ogrywać bukmacherów. Jednak nawet ci szczęśliwcy nie mogą spać spokojnie, gdyż bukmacherzy nie lubią wygrywających typerów.

  1. Czym jest limit bukmacherski?
  2. Limity globalne
  3. Limity indywidualne
  4. Dlaczego dostałem limit?
  5. Bukmacherzy bez limitów
  6. Limity w praktyce
  7. Jak ominąć limity bukmacherskie?
  8. Podsumowanie

Jeżeli typer wygrywa, oznacza to, że stojący po drugiej stronie zakładu bukmacher przegrywa. Firmy bukmacherskie nie prowadzą działalności pożytku publicznego, tylko są komercyjnymi firmami nastawionymi na zarabianie pieniędzy. W pełni świadomy gracz musi zdawać sobie sprawę, że bukmacherom nie zależy na jego zwycięstwach. Można śmiało powiedzieć, że bukmacherzy liczą na porażki swoich klientów, gdyż to właśnie z nich czerpią największe zyski. Tak wyglądają realia i trzeba umieć się w nich odnaleźć.

Jeżeli typer regularnie wypłaca pieniądze ze swojego konta, to bukmacher prędzej czy później skutecznie utrudni lub uniemożliwi mu możliwość obstawiania. Na wygrywające konta nakładany jest tzw. indywidualny limit bukmacherski, który opisujemy w tym artykule.

Szacuje się, że około 95% wszystkich bukmacherów ustawia limity stawek graczom czerpiącym regularny dochód z obstawiania. Dla firm bukmacherskich tego typu klienci są nieopłacalni, gdyż wygrywając, po prostu zabierają im pieniądze. By temu zapobiec, bukmacherzy stosują zabieg polegający na limitowaniu wysokości stawek.

Czym jest limit bukmacherski?

Limit stawki w zakładach bukmacherskich to maksymalna kwota, jaką typer może postawić na pewien rezultat w ramach zdarzenia z oferty wybranego bukmachera. Może to być przykładowo maksymalna stawka na zwycięstwo drużyny X (rezultat) w meczu piłkarskim (zdarzenie).

Wyróżniamy dwa rodzaje limitów bukmacherskich:

  • limit globalny na konkretne zdarzenie lub grupę zdarzeń, który jest identyczny dla wszystkich graczy;
  • limit indywidualny, nakładany na konkretnych graczy z powodu ich częstych wysokich wygranych.

Słowo o nomenklaturze dotyczącej limitów: limity są wysokie, gdy typer może postawić zakład za wysoką stawkę, limity są niskie, gdy typer jest odgórnie bardzo ograniczony przez bukmachera co do maksymalnej wysokości stawki na zakład.

Limity globalne

Ten rodzaj limitów stosuje każdy bukmacher w celu zabezpieczenia swoich interesów. Akceptacja dowolnie wysokich stawek mogłaby w przypadku niesprzyjających rozstrzygnięć meczów doprowadzić do sytuacji, kiedy wygrane graczy byłyby dużo wyższe od dochodów firmy bukmacherskiej. Byłoby to równoznaczne z generowaniem przez bukmachera strat, co w dłuższym terminie doprowadziłoby do jego niewypłacalności i upadłości.

Wysokość limitów globalnych jest zróżnicowana, maksymalne kwoty na zdarzenie mogą wynosić kilkadziesiąt, kilkaset czy nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Globalny limit zazwyczaj ustalany jest na podstawie popularności zdarzenia. W praktyce wygląda to tak, że im bardziej popularne są rozgrywki, tym limity globalne są wyższe. Przykładowo zakłady na mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów będą mieć wysokie limity (głęboki rynek – bardzo dużo zawieranych zakładów), a mecze niszowych turniejów tenisowych ITF będą posiadać niskie limity (płytki rynek – mało zawieranych zakładów).

Algorytmy systemu bukmachera ustawiają limity globalne także w celu umożliwienia bukmacherowi jak najlepszego zbalansowania zawartych zakładów na wszystkie strony danego zdarzenia. Jeżeli gracze równomiernie obstawią wszystkie strony zakładu, to bukmacher osiągnie zysk bez względu na wynik spotkania dzięki marży bukmacherskiej.

Standardowo firmy bukmacherskie zakładają też maksymalną stawkę dla gracza. Wartość limitu globalnego ustalana jest wówczas tak, aby pojedynczy gracz nie mógł postawić kwoty, której pozostali gracze nie mogliby zrekompensować, stawiając na przeciwne rozstrzygnięcie.

Limity indywidualne

Zasady ustalania limitów indywidualnych są bardziej skomplikowane niż limitów globalnych. Limity indywidualne nakładane są na pojedynczych graczy według zasad danego bukmachera. Jedno jest natomiast pewne – ofiarą limitów indywidualnych padają gracze wygrywający, tacy, którzy zamiast przegrywać, wygrywają i wypłacają od bukmachera pieniądze. Niestety nie można sztywnie określić kwoty, jaką trzeba wygrać, aby otrzymać limit, gdyż jest to bardzo zależne od bukmachera oraz konkretnej sytuacji.

Czasami limit można otrzymać już po pierwszych dwóch zakładach. Oprogramowanie bukmachera na bieżąco analizuje zawierane zakłady każdego z graczy i na ich podstawie podejmuje decyzję, czy zakwalifikować konto do nałożenia limitu. Podejrzanym scenariuszem może być przykładowo:

  1. Rejestrujesz się w Totolotku, wpłacasz depozyt 1000 PLN, dostajesz 1000 PLN w bonusie, łącznie masz 2000 PLN. Aby wypłacić musisz wykonać obrót 3 × 2000 PLN = 6000 PLN.
  2. Stawiasz pierwszy zakład za całą kwotę 2000 PLN. Wygrywasz.
  3. Stawiasz drugi zakład, również za wysoką kwotę. Wygrywasz.

W tym momencie, mimo że nie zleciłeś jeszcze żadnej wypłaty, na 99% otrzymasz indywidualny limit w kwocie maksymalnie około 100 PLN na wszystkie zakłady. Dlaczego? Gdyż bukmacher zakwalifikuje Cię do grupy graczy wysokiego ryzyka, podejrzanych o granie surebetów, bycie profesjonalnym typerem lub bonus hunterem.

Dzieje się tak dlatego, że typy nie pasują do oczekiwanego przez bukmachera schematu, są niestandardowe. Żaden rekreacyjny typer nie stawia zakładów w tak agresywny sposób. W powyższym scenariuszu widać, że typer zawierający zakłady gra na wysokie stawki, nie boi się przegranej, nie gra dla zabawy czy emocji, tylko w celu osiągnięcia zysku. Prawdopodobnie, nawet gdyby drugi zakład okazał się przegrany, to i tak konto zostałoby zlimitowane. Bukmacherzy są wyczuleni na tego typu obstawianie.

Kontrprzykładem może być sytuacja, w której typer stawia dużo zróżnicowanych zakładów na różne dyscypliny za niewielkie kwoty (10–200 PLN). Zlecił już dwie wypłaty, a w ogólnym rozrachunku jest u tego bukmachera „do przodu” 3000 PLN. Bukmacher cały czas nie nałożył na tego typera limitu stawek. Dlaczego? Otóż zachowanie typera jest „standardowe” i bukmacher po prostu czeka, aż dobra passa typera zamieni się w serię porażek. W taki sposób bukmacherów można przez jakiś czas ogrywać – jak długo, to już zależy od konkretnej firmy.

Indywidualne limity mogą być nakładane na pojedyncze zdarzenia z oferty bukmachera, wybranej dyscypliny lub dotyczyć całej oferty. Ich wysokość zazwyczaj jest niska lub bardzo niska, tak aby uniemożliwić profesjonalną grę. Limity przeważnie nakładane są na czas nieokreślony, rzadko kiedy zdarza się, że obowiązują tylko przez pewien okres.

Dlaczego dostałem limit?

Generalnie limit wynika z faktu, że zarabiasz na zakładach bukmacherskich, ale powody mogą być też inne. Oto te najczęściej spotykane:

  • Na nowym koncie grasz agresywnie za wysokie stawki.
  • W dłuższej perspektywie więcej wygrywasz, niż przegrywasz (payback znacznie powyżej 100%).
  • Skutecznie wykorzystujesz bonusy i promocje.
  • Korzystasz z błędów bukmachera poprzez granie błędnie wystawionych kursów.
  • Grałeś nietypowe stawki (np. 117,23 zł), co może wskazywać na surebet.
  • Jesteś Polakiem – niektórzy zagraniczni bukmacherzy limitują całe narodowości.

Bukmacherzy bez limitów

Bukmacherzy dzielą się na dwie grupy: na bukmacherów dla typerów rekreacyjnych (95% rynku) i bukmacherów dla graczy profesjonalnych (5% rynku). Bukmacherzy dla graczy rekreacyjnych dużo szybciej nakładają limity na graczy, bukmacherzy dla profesjonalistów nie nakładają limitów lub nakładają je po dłuższym czasie.

Jeżeli otrzymałeś limity u swojego bukmachera, to jedynym wyjściem są przenosiny do innego. Najlepszym wyborem bukmachera, który nie limituje swoich klientów, jest P…le. Przy tym warto dodać, że oferuje on jedne z najlepszych kursów na całym rynku.

Poza P…le z pewnością warto bliżej przyjrzeć się bukmacherom azjatyckim, którzy wprawdzie stosują limity indywidualne, ale są one dosyć wysokie i zdarzają się bardzo sporadycznie. Podobnie sytuacja wygląda w największej brytyjskiej giełdzie zakładów.

Na przeciwnym biegunie znajdują się legalni polscy bukmacherzy kierujący swoją ofertę do graczy rekreacyjnych. Bukmacherzy ci od samego początku mają niskie limity globalne, a wygrywających graczy dodatkowo ograniczają limitami indywidualnymi. Do najpopularniejszych legalnych bukmacherów polskich stosujących takie praktyki należą: STS, LV BET, forBET. Grając tam, miej świadomość tego, że stawka na kupon nie przekroczy kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach kilkudziesięciu złotych.

Zawodowi gracze, którzy zarabiają na zakładach, posiadają konta u tych bukmacherów, którzy albo nie stosują limitów, albo robią to bardzo okazjonalnie (a przy tym są one wciąż relatywnie wysokie).

Limity w praktyce

Znak stop - limit
Limit ogranicza możliwe zyski

Posłużmy się przykładem. Interesujące nas zdarzenie to remis w konfrontacji Arsenalu z Chelsea, który wyceniany jest na kurs 3.00. Stawka, za jaką chcemy zagrać ten typ, to 1000 zł. W tym przypadku nasz zysk wyniósłby 2000 zł (3000 − 1000 = 2000). Okazuje się, że bukmacher zlimitował nas do 100 zł. Po narzuceniu limitu wygrać możemy nie 2000 zł, a jedynie 200 zł.

Najgorsze jest to, że bardzo często o wysokości limitu nie mamy pojęcia, gdyż jego kwota nie jest wyświetlana nigdzie w interfejsie konta, tylko pokazuje się dopiero przy próbie zawarcia zakładu. Zdarza się jednak, że bukmacher jeszcze przed wpłaceniem pieniędzy pokazuje nam wysokość limitu na dane zdarzenie. Taka opcję ma między innymi Fortuna.

Na to, czy został nałożony indywidualny limit, należy szczególnie uważać w przypadku gry systemem progresywnym lub obstawiając surebety. Wówczas niespodziewany limit może sprawić, że zakład będzie możliwy do zagrania tylko za część stawki, a to może okazać się fatalne w skutkach.

W przypadku zawierania zakładów anonimowo w placówkach stacjonarnych bukmachera częstą praktyką stosowaną przez kasjerki przyjmujące zakłady jest telefon do centrali w celu akceptacji zakładu o wysokiej stawce (lub możliwej wysokiej wygranej). Pracownik bukmachera analizuje wtedy na poczekaniu zakład oraz aktualną sytuację na danym rynku i przekazuje kasjerce stosowne informacje. W takim przypadku możemy mieć możliwość postawienia zakładu za kwotę przewyższającą standardowy limit, ale tylko po akceptacji oddsmakera. Jego decyzja może być następująca:

– akceptacja ponadlimitowej stawki;
– akceptacja tylko części ponadlimitowej stawki;
– odmowa przyjęcia zakładu za stawkę ponad limit.

Z reguły jest tak, że jeśli bukmacher przyznał już indywidualny limit, to go nie wycofa.

Jak ominąć limity bukmacherskie?

Limity globalne nie są możliwe do ominięcia przez gracza, nie ma on też wpływu na ich wysokość. Ustalane są odgórnie przez system bukmachera. Jeżeli oferowany przez bukmachera limit globalny jest zbyt niski, to jedynym wyjściem jest przeniesienie się do innej firmy.

Limity indywidualne częściowo zależą od polityki bukmachera, a częściowo od stylu obstawiania i wyników, jakie osiąga typer. Mimo że nie mamy dużego pola manewru, to przestrzegając kilku reguł, możemy wyeliminować lub opóźnić nałożenie limitów. Jeśli nie chcesz być limitowany przez firmę bukmacherską, trzymaj się poniższych zasad:

  • Minimalizuj liczbę wypłat od bukmachera (bukmacher nie lubi, gdy traktujemy go jak instytucję do zarobku).
  • Nie stosuj wysokich stawek na mało popularne zdarzenia.
  • Zaokrąglaj stawki do liczb całkowitych (np. 120 zamiast 117,23 – w ten sposób unikasz podejrzeń o granie surebetów).
  • Obstawiaj różne dyscypliny.
  • Rób przerwy w obstawianiu, korzystaj z wielu bukmacherów (sporadyczne granie u danego bukmachera sprawia, że jesteś postrzegany jako gracz rekreacyjny), przeczytaj o tym, dlaczego warto mieć konta u kilku bukmacherów.
  • Jeśli chcesz grać surebety, na początek zbuduj „zaufanie bukmachera” poprzez stawianie zwykłych zakładów.
  • Unikaj grania u bukmacherów, którzy posiadają negatywną reputację odnośnie do nakładania limitów.
  • Nigdy nie graj za całość środków na koncie (maksymalna stawka to 25% stanu konta na zakład).
  • Załóż konto na zaufaną osobę lub członka rodziny i rozłóż swoje zakłady na dwa konta. Uwaga! Zgodnie z regulaminem każdego bukmachera korzystanie z konta innej osoby jest zabronione. Obstawianie zakładów z cudzego konta może prowadzić do jego zablokowania i utraty zgromadzonych na nim pieniędzy. Blokada konta na skutek udostępnienia komuś swojego konta lub korzystania z cudzego konta to jeden z najczęstszych powodów problemów z bukmacherem.

Decyzja o nałożeniu limitu zależy głównie od tego, czy w dłuższej perspektywie ogrywasz bukmachera, czyli więcej wygrywasz, niż tracisz. Limit graczom przegrywającym z pewnością nie grozi.

Podsumowanie

Limity bukmacherskie dają firmom bukmacherskim przewagę nad graczami i utrudniają dobrym typerom osiąganie regularnych wysokich wygranych. Przestrzegając zasad z tego artykułu, wydłużysz czas, przez jaki będziesz mógł obstawiać bez limitów. Jeżeli jednak myślisz o profesjonalnym obstawianiu, to prędzej czy później i tak będziesz musiał się przenieść do bukmachera dla profesjonalistów, aby tam móc obstawiać za wysokie stawki bez ryzyka limitu.

Pamiętaj też, że jeżeli zakłady bukmacherskie traktujesz czysto rozrywkowo, bardziej jako formę emocjonującej rozrywki niż sposób na zarabianie pieniędzy, to istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że zostanie na Ciebie nałożony limit i w ogóle nie powinieneś się tym przejmować. W najgorszym razie po prostu zmienisz bukmachera, a że wybór jest duży, to nie ma się czym martwić.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/limity-bukmacherskie-47

Oceń ten tekst

Podobne artykuły