e-Sport

Ocena 4.88/25 głosów
e-Sport

…e-sport, czyli dyscyplina sportowa XXI wieku.

Szybciej, wyżej, mocniej – to przysłówki, które określają istotę sportu w standardowym ujęciu. Czasy jednak ewoluowały, a sport wykroczył daleko poza fizyczne zmagania. Jego nieodłącznym ludzkim elementem jest myślenie, które w sporcie przekłada się na umiejętność przechytrzenia rywala, dobór odpowiedniej strategii i antycypację, na co przykładem są m.in. szachy i poker.

  1. eSport - niesamowita popularność
  2. Bukmacherzy e-sportowi
  3. Od pustych czterech ścian do stadionu
  4. E-sport zawodowy a rekreacyjny
  5. Najpopularniejsze gry e-sportowe
  6. Turnieje e-sportu
  7. Polski e-sport
  8. eSport w zakładach bukmacherskich

E-sport przenosi rywalizację do komputerów, jednak istota pozostaje niezmienna: to gracz ma swój los w swoich rękach i musi być lepszy od przeciwnika.

Definicja: Sport elektroniczny (e-sport, ang. eSports, electronic sports) – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja ta ma charakter rekreacyjny lub profesjonalny. Esport podzielony jest na dyscypliny w zależności od gry lub wersji gry.

W naszych czasach, czyli w dobie modernizacji i postępu technicznego, coraz więcej z życia codziennego zamykamy w internecie i komputerze. Transakcje finansowe, media, pocztę, zakupy i wiele innych produktów czy usług mamy na wyciągnięcie dłoni do laptopa. Wraz z tym postępem narodził się e-sport, czyli rywalizacja w grach komputerowych.

Historia rywalizacji w eSporcie sięga początku lat 90 poprzedniego wieku kiedy to firma Nintento (producent gier konsolowych) zorganizowała w Hollywood zawody Nintendo World Championships.

Przełomem w sportach elektronicznych okazał się rozwój gier opartych na silniku 3D – Doom i Quake. W roku 1997 w zorganizowanych zawodach Red Annihilation zwycięzca Dennis Fong jako główną nagrodę otrzymał samochód Ferrari 328 ufundowany przez twórcę Quake 1 Johna Carmacka.

eSport - niesamowita popularność

Katowice. Spodek. Rok 2014. Miejsce kultowe dla polskiego sportu. Tysiące ludzi na trybunach wyczekuje decydującej rozgrywki. Po długim i morderczym turnieju Polacy grający w drużynie Virtus.pro dochodzą do finału i wygrywają. Nagroda to 300 tysięcy złotych do podziału na pięciu graczy. Czuć atmosferę święta, nie ma wolnych miejsc. U koników ceny biletów sięgały nawet kilku tysięcy złotych. W końcu reprezentanci gospodarzy zdobywają ostatni punkt i cieszą się z historycznego sukcesu.

Czy to opis mistrzostw świata w siatkówce? Wiele się zgadza, ale tym razem mowa o zawodach Intel Extreme Masters. Wtedy wielu Polaków poznało prawdziwą siłę e-sportu. Drużyna Virtus.pro, złożona z Polaków, sięgnęła po prestiżowy tytuł, wygrywając turniej w grze Counter-Strike: Global Offensive. Jednocześnie w Polsce rozpoczęła się szeroka dyskusja, czy zawody w grach komputerowych można nazwać sportem.

https://www.youtube.com/watch?v=do4FUYUHmUM

(EMS Katowice 2014 – finał Virtus.pro vs. NiP Gaming)

E-gaming trafił wtedy w Polsce do świadomości społecznej i zmienił postrzeganie tego zjawiska. Matki przez lata wzywały swoje dzieci, aby przestały poświęcać tyle czasu na ślęczenie przed monitorem, bo to nie gwarantuje udanej przyszłości. Znacznie szybciej, niż się spodziewano, wykształciły się profesjonalne zespoły, które zapewniają swoim członkom odpowiednie warunki. Ci muszą jedynie skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności pod okiem specjalistów i trenerów. E-sport ciągle zyskuje na popularności, pule nagród w turniejach są coraz większe, a sponsorzy coraz bardziej garną się do wspierania graczy.

Zainteresowanie rośnie. Gra, w której triumfowali Polacy, ma co najmniej 10 milionów aktywnych użytkowników każdego miesiąca. Prym wśród gier e-sportowych wiedzie League of Legends. Popularny LoL jest stosunkowo młodym produktem, ale już po roku znalazł aż 75 milionów osób chętnych do gry.

Bukmacherzy e-sportowi

Wraz ze wzrostem zainteresowania e-sportem wśród graczy i kibiców na świecie przyciągnął on też uwagę bukmacherów. Już w lutym 2010 roku pierwszy bukmacher w internecie wystawił ofertę na e-sport – na rozgrywki StarCrafta II. Musiało minąć kilka lat, zanim kolejni bukmacherzy zainteresowali się zakładami na e-sport. Z początkiem 2014 roku w e-sport wszedł X, początkowo jedynie w League of Legends, a później sukcesywnie poszerzał ofertę. W tym samym roku ofertę bukmacherską o e-sport poszerzył X, a w 2015 roku dołączyli inni zagraniczni bukmacherzy. Popularność e-sportu dostrzegli też polscy legalni bukmacherzy, spośród legalnych firm najlepszą ofertę na sporty elektroniczne mają TOTALbet, Betfan i Fortuna.

Nie ma się co dziwić, że zakłady bukmacherskie na e-sport są coraz bardziej popularne. Młode pokolenie fascynuje już nie tylko gra Cristiano Ronaldo czy Novaka Djokovicia, ale też zmagania sportowców przed komputerami. Tym bardziej że obecnie wielu osobom dużo dalej jest do uprawiania piłki nożnej, tenisa czy siatkówki niż do codziennej rozrywki w grach komputerowych. Naturalną koleją rzeczy jest więc zainteresowanie tą samą dyscypliną sportową – e-sportami. Zobacz najlepszych bukmacherów od e-sportu.

Od pustych czterech ścian do stadionu

Pierwsze gry komputerowe powstały już w latach 50. i 60. XX wieku. Wówczas konsole współpracowały z telewizorami. O e-sporcie można mówić w nieco późniejszym okresie. Potrzeba było kilku lat na rozpropagowanie nowej rozrywki, aby następnie móc rywalizować w szerszym gronie.

Pierwsze zawody rozegrano na Uniwersytecie Stanforda w 1972 roku. Pierwszą grą, w którą rywalizowano, był Pong. Zwycięzca otrzymał roczną prenumeratę magazynu „Rolling Stone”. Niecałą dekadę później główną nagrodą w innych zmaganiach był czek na 10 tysięcy dolarów, który można było otrzymać za najlepszy wynik w grze Super Mario bądź Tetris.

Wraz z rozwojem i powstawaniem tanich komputerów w latach 80. i 90. zaczęło pojawiać się coraz więcej gier, jednak integrację środowiska graczy komputerowych istotnie utrudniał brak możliwości łatwego łączenia się w drużyny, pozostawały jedynie sieci LAN. Dopiero popularyzacja internetu wykładniczo przyspieszyła rozwój społeczności graczy e-sportowych. Pod koniec 2000 roku w Korei został rozegrany pierwszy profesjonalny turniej e-sportowy World Cyber Games, z pulą nagród wynoszącą 200 tys. dolarów. W 2002 roku Blizzard stworzył kultowego Warcrafta III: Reign of Chaos, a na rynku gier zespołowych królowały strzelanki FPP: Quake III, Unreal Tournament i pierwsza wersja Counter-Strike’a. W roku 2003 we Francji zostały rozegrane pierwsze oficjalne mistrzostwa świata sportów elektronicznych ESWC, zawodnicy rywalizowali właśnie w czterech wymienionych grach.

Z roku na rok e-sport bije kolejne rekordy i tak w 2015 roku rozegrano turniej z największą pulą nagród. Lawinowy wzrost zainteresowania e-sportem powoduje niesamowite zwiększenie się liczby turniejów i wysokości nagród. Jeszcze w 2012 roku łączna pula nagród z całego roku wynosiła 13 mln dolarów, a podczas jednego turnieju w 2015 roku – The International w grze Dota 2 do podziału było już ponad 18 milionów dolarów!

Wysokość nagród w e-Sporcie na przestrzeni lat Wzrost fanów e-sportu Turniej Counter-Strike ESL One, zdjęcie Helena Kristiansson

Profesjonalizacja w e-sporcie postępuje każdego dnia. Dziś żaden szanujący się czołowy gracz nie pozostaje bez podpisanego kontraktu z zespołem i sponsorami. Mnożą się federacje organizujące turnieje. O ile pierwsze turnieje odbywały się w małych pomieszczeniach, bez publiczności i wielkich nagród, o tyle sport elektroniczny zbudował sobie taką markę, że podczas finałowych zmagań Worlds 2015 rozgrywkę w League of Legends na żywo na stadionie w Seulu obserwowało 100 000 kibiców, a stream w internecie 32 miliony! Do najpopularniejszych federacji należą ESEA, CEVO i Faceit, w których rozgrywkach zwycięzcy mogą liczyć na 40–60 tysięcy dolarów, a drugie tyle znajduje się w puli nagród dla pozostałych ekip.

https://www.youtube.com/watch?v=LZ1AYc86eMI

(Otwarcie mistrzostw w League of Legends w Seulu 2015 rok)

E-sport zawodowy a rekreacyjny

Każda kariera e-sportowca zaczynała się podobnie, to znaczy od dziesiątek godzin spędzanych przed ekranem jedynie dla czystej satysfakcji, chęci rywalizacji czy też zabicia czasu. Graczy można podzielić na zawodowych i rekreacyjnych. Do grona tych drugich zalicza się praktycznie każdego, kto w miarę regularnie grywa online. To jak z bieganiem czy inną dyscypliną: każdego, kto próbuje swoich sił, można nazwać pasjonatem czy też amatorem w danej dziedzinie, natomiast tylko nieliczni są w stanie robić to zawodowo.

Sama profesjonalizacja graczy nie jest niczym dziwnym. Przy takim tempie rozwoju e-gamingu to kolejny krok do przodu. Jak to wygląda? Najlepsi gracze są członkami zespołów. Jedni po to, by rywalizować w grach wieloosobowych, inni wybrali szyldy, by mieć większe szanse na przebicie się oraz pieniądze od sponsorów.

Turnieje e-Sports przyciągają dziesiątki tysięcy fanów
Turnieje e-Sports przyciągają dziesiątki tysięcy fanów

Jak podkreślają profesjonaliści, z samego e-sportu można się już utrzymać, choć ta sztuka udaje się na razie tylko nielicznym. Do tego potrzebni są przede wszystkim sponsorzy, bowiem to regularne przelewy z ich kont gwarantują zawodnikom niezależność. Wielu profesjonalnych graczy podkreśla, że sytuacja coraz bardziej się poprawia i że należy wiedzieć, iż nagrody przyznawane na turniejach są jedynie dodatkiem do stałej pensji, którą otrzymują od zespołów. Ile można zarobić na takim sukcesie? Sumy z reguły są pięciocyfrowe, jednak im wyższy poziom, tym lepsze pieniądze. Na nikim już nie robi wrażenia nagroda w wysokości miliona dolarów dla drużyny, bowiem w największych turniejach jest to już standard. Mało?

Profesjonalni sportowcy codziennie odbywają treningi, koncentrują się na swojej dyscyplinie i nie muszą się martwić, czy ich pasja wyżywi ich rodziny. Czy w sporcie elektronicznym jest podobnie? Coraz bardziej! Zrzeszeni w zespołach gracze mają pełen komfort. Sponsorzy zapewniają im spokój i niezależnie od osiąganych wyników (do pewnego stopnia) gwarantują stałe wypłaty każdego miesiąca. Średnia pensja e-sportowca wynosi około 2,5 tys. dolarów miesięcznie. Całkiem nieźle.

Lista graczy z największymi wygranymi wg portalu Esports Earnings:

  1. Kuro Takhasom "KuroKy" $4 162 203 (DOTA2, Niemcy)
  2. Johan Sundstein "N0tail" $3 740 903  (DOTA2, Dania)
  3. Amer Al-Barkawi "Miracle-" $3 728 337 (DOTA2, Jordania)
  4. Ivan Ivanov "MinD_ContRoL" $3 519 411  (DOTA2, Bułgaria)
  5. Lasse Urpalainen "Matumbaman"  $3 503 116  (DOTA2, Finlandia)
  6. Jesse Vainikka "JerAx" $3 320 463 (DOTA2, Finlandia)
  7. Sumail Hassan "SumaiL" $3 305 914 (DOTA2, Pakistan)
  8. Maroun Merhej "GH" $3 122 344  (DOTA2, Lebanon)
  9. Saahil Arora "UNiVeRsE"  $3 036 737 (DOTA2, USA)
  10. Peter Dager "ppd" $2 883 054 (DOTA2, USA)

Najlepszy z Polaków, Wiktor Wojtas „TaZ”, znajduje się w globalnym rankingu na 81. miejscu. Natomiast jeżeli spojrzymy wyłącznie na klasyfikację gry Counter-Strike: Global Offensive, to Polak plasuje się na wysokim, 24. miejscu. Stan rankingu na luty 2019.

Dzień e-sportowca nie różni się wiele od dnia tradycyjnego sportowca. Aby dostać się do światowej czołówki, gracz musi poświęcić tysiące godzin na trening, a po osiągnięciu odpowiedniego poziomu i tak nie może przestać się rozwijać. Kluczowa kwestia to trening pamięci mięśniowej. To grupa ruchów, które wykonywane są po pewnym czasie zupełnie nieświadomie. Używa się ich bowiem tak często, że gracz przestaje zwracać na nie uwagę, wykonuje je automatycznie, mechanicznie. W grach komputerowych, przede wszystkim z gatunku FPS, zręczność odgrywa decydującą rolę. Im szybsza decyzja i ruch, tym większa szansa na sukces.

Poza kwestią posiadanych umiejętności indywidualnych arcyważna jest praca w grupie. Jako że większość gier prowadzona jest w trybie rozgrywki wieloosobowej, potrzeba wielu godzin na zgranie się zespołu, opracowanie odpowiednich taktyk i strategii na turnieje. W profesjonalnych zespołach zatrudniani są różni trenerzy – od przygotowania fizycznego, poprzez taktyków, po trenerów mentalnych.

Ranga wydarzeń jest tak duża, że zaczynają powstawać narodowe ośrodki regulujące e-sport. Prekursorem w tej dziedzinie jest Korea Południowa, która stworzyła swoje… ministerstwo! Rząd kontroluje e-sport, a najlepsi gracze, kiedy osiągną poważny sukces na międzynarodowej arenie, stają się w tym kraju celebrytami. Czołowi gamerzy e-sportu w Polsce przestrzegają przed złudnym postrzeganiem rzeczywistości.

– Oczywiście zarobki uzależnione są od wyników, jeżeli nie prezentuje się stałej formy w granicach top 4–5 świata, to nie ma co myśleć o dobrej stałej pensji

– mówi Wiktor „TaZ” Wojtas, drugi najlepiej zarabiający w e-sporcie Polak w historii.

– W naszym kraju brakuje wsparcia dla najlepszych zawodników. Nie mamy organizacji z prawdziwego zdarzenia, dlatego gracze często zmuszeni są reprezentować drużyny zagraniczne

– dodaje.

Do najpopularniejszych zespołów w świecie e-sportu należą: Evil Geniuses, Newbee, Mineski, The Alliance, ViCi Gaming, LGD Gaming, Virtus.pro, Fnatic, Ninjas in Pyjamas, Team Envy, SK Gaming, Natus Vincere.

Najpopularniejsze gry e-sportowe

Zawodnicy na całym świecie rywalizują w setkach gier. Jak w klasycznym sporcie granie w niektóre z nich może opłacić się bardziej niż w inne. Do grona najpopularniejszych gier należą:

  1. Dota 2 – kontynuacja legendarnego moda Warcraft IIIDefense of the Ancients (DotA), wieloosobowa zręcznościowa gra z pogranicza RPG. Celem jest zniszczenie obozu wroga. W grze biorą udział dwie drużyny (maksymalnie pięć osób w zespole). Każdy z graczy ma jednego bohatera, który zbiera punkty doświadczenia. Gra kończy się w momencie unicestwienia wroga;
  2. LoL (League of Legends) – gra strategiczna czasu rzeczywistego z ograniczoną liczbą graczy; rywalizują dwie drużyny, które walczą ze sobą na arenie. Powstała dopiero w 2009 roku, a już jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Celem gry jest pokonanie drugiej drużyny, a każdy z graczy dysponuje w grze jedną ze 128 różnych postaci. W rozgrywce gracze zdobywają złoto, zabijając stwory, rywali oraz niszcząc ich wieże obronne. Uzyskany surowiec wykorzystywany jest do zakupu kolejnych magicznych przedmiotów;
  3. StarCraft II – umieszczona w klimacie SF strategia czasu rzeczywistego. Gra toczy się w XXV wieku i jest potyczką trzech gatunków: terran, zergów oraz protosów. StarCraft II stał się najszybciej rozpowszechnianą grą RTS wszech czasów. Sprzedaż gry przekroczyła 6 mln egzemplarzy;
  4. Counter-Strike – kultowa gra z gatunku FPS (first-person shooter), w której ścierają się ze sobą dwie grupy: terroryści oraz antyterroryści. Zadaniem antyterrorystów jest powstrzymać rywali przed podłożeniem bomby. Gra kończy się również w momencie unicestwienia całej drużyny;
  5. CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive)kontynuacja klasycznej odmiany CS. Zasady się nie zmieniły, jednak zupełnie inna jest topografia map i miejsc; Specjalnie dla fanów CS:GO przygotowaliśmy oddzielny poradnik o obstawianiu meczy w CS:GO.
  6. Warcraft III – strategia czasu rzeczywistego. Gracze mają do wyboru cztery różne cywilizacje: ludzi, nieumarłych, orków bądź elfy. Zadaniem gracza jest zniszczenie wrogów.

Turnieje e-sportu

Jednym z pierwszych znaczących turniejów e-sportowych był festiwal World Cyber Games, rozgrywany od 2000 roku w Korei Południowej. Jego następcą został Electronic Sports World Cup, organizowany we Francji.

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się zawody CPL World Tour, które zostały rozlokowane w 10 miastach na całym świecie. Innowacyjność wykorzystywanych podczas zawodów technologii robi wrażenie, a najlepsi gracze w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na nagrody rzędu miliona dolarów!

Zawody najwyższej rangi odbywają się także w Polsce. Po sukcesach podczas Intel Extreme Masters katowicki Spodek na stałe zagościł w kalendarzu turniejów. W 2014 roku podczas finałowego dnia starć w CS:GO spotkanie na żywo oglądało aż 12 tysięcy widzów! Do rekordu było jednak daleko. W tym samym roku w Seulu podczas finałowych zmagań mistrzostw w League of Legends na stadionie zgromadziło się 45 tysięcy fanów!

W dniach 14 lutego – 3 marca w Polsce odbyła się kolejna edycja prestiżowych zawodów Intel Extreme Masters 2019 z pulą nagród 1 000 000 $. W 2019 roku w katowickim Spodku kibice obejrzeli rywalizację zespołów w grach CS:GO, League of Legends oraz StarCraft II. Zmagania zawodników śledzić można było m.in. na cybersport.pl, a wyniki typować u legalnych bukmacherów. Zobacz najlepszych bukmacherów do obstawiania e-sportów.

Klasyfikacja gier e-sportowych pod względem łącznej puli nagród:

  1. Dota 2 – 568 turniejów na całym świecie, łączna pula nagród: ponad 56 mln $
  2. League of Legends – 1664 turnieje na całym świecie, łączna pula nagród: ponad 26 mln $
  3. StarCraft II – 3445 turniejów na całym świecie, łączna pula nagród: ponad 18 mln $
  4. Counter-Strike – 571 turniejów na całym świecie, łączna pula nagród: ponad 10 mln $
  5. CS:GO – 1339 turniejów na całym świecie, łączna pula nagród: ponad 10 mln $

Jak widać w powyższym zestawieniu, zdecydowanie królują Dota 2 i LoL.

Narodowości graczy e-sportu z największym zyskiem z wygranych w turniejach:

  • Chiny – 33,08 mln $, liczba graczy: 1222
  • Korea Południowa – 32,11 mln $, liczba graczy: 1521
  • USA – 22,26 mln $, liczba graczy: 596

Polski e-sport

Choć Virtus.pro nie jest tak naprawdę polskim zespołem (swoją siedzibę ma w Rosji), to zdecydowanie jest to najpopularniejszy team w naszym kraju, gdyż w sekcji Counter-Strike występują sami Polacy. Sekcja zajmująca się grą w CS:GO istniała od 2012 roku, jednak wcześniej w CS nie osiągała żadnych sukcesów. Dopiero gdy 25 stycznia 2014 roku do teamu dołączyło pięciu najlepszych polskich graczy Counter-Strike’a i dwa miesiące później wygrali oni turniej Intel Extreme Masters w Katowicach, sekcja CS Virtus.pro została uznana za jedną z najlepszych na świecie. Dzięki sukcesowi Polaków w Katowicach informacja o zawodach w e-sportach dotarła do świadomości polskiego odbiorcy masowego, który w tamtym okresie mógł po raz pierwszy zetknąć się z pojęciem e-sportu.

Polska drużyna Virtus.Pro Counter Strike:CO
Polska drużyna Virtus.pro Counter-Strike: GO

W szerokich mediach polscy gracze e-sportu nie są traktowani jak celebryci i gwiazdy, ale z pewnością mają swoje stałe grono fanów, które rośnie z dnia na dzień. Tak jak dzieci biegające po boiskach marzą, by być kolejnym Robertem Lewandowskim bądź Grzegorzem Krychowiakiem, tak ich odpowiednikami dla graczy są „Pasha”, „NEO” czy „Snax”, członkowie Virtus.pro.

Gracze tej popularnej grupy nie muszą się martwić o codzienne życie, bowiem ich utrzymanie należy do sponsorów zespołu. Na swojej popularności mogą jednak dodatkowo zarobić, chociażby dzięki datkom od innych współgraczy, np. w formie zakupu specjalnych nakładek na broń w grze czy też klasycznej dotacji. Dzięki jednemu z fanów Jarosław „Pasha” Jarząbkowski wzbogacił się o niemal 100 tys. złotych! Wystarczył jeden przelew od zamożnego gracza z Emiratów Arabskich.

Największy sukces i jednocześnie przeżycie dla polskich zawodników to wspomnienie turnieju w Katowicach w 2014 roku. Podczas zawodów najwyższej rangi (odpowiednika mistrzostw świata) okazali się bezkonkurencyjni. Łącznie transmisje z tego turnieju oglądało 8 785 740 widzów na całym świecie.

W 2015 roku telewizja Polsat Sport przeprowadziła transmisje z turnieju World Championship w grze League of Legends, co pokazuje, że zainteresowanie e-sportem w Polsce rośnie.

Co ciekawe, wielkim fanem gry Counter-Strike jest Jerzy Janowicz, który w listopadzie 2015 roku pochwalił się zdobyciem sprawności Global Elite. To najwyższa ranga w grze w trybie turniejowym. W ten sposób polski tenisista zdradził swój kolejny talent.

Obecnie to właśnie gra w CS:GO jest najbardziej opłacalnym e-sportem dla polskich graczy. Tak wygląda pierwsza piątka zawodników z najwyższymi zarobkami z tytułu wygranych w turniejach:

  1. Filip Kubski „NEO” – 300 566 $ (Counter-Strike: Global Offensive)
  2. Wiktor Wojtas „TaZ” – 297 106 $ (Counter-Strike: Global Offensive)
  3. Jarosław Jarząbkowski „Pasha” – 200 867 $ (Counter-Strike: Global Offensive)
  4. Paweł Bieliński „byali” – 151 994 $ (Counter-Strike: Global Offensive)
  5. Janusz Pogorzelski „Snax” – 148 334 $ (Counter-Strike: Global Offensive)

eSport w zakładach bukmacherskich

Wraz z rosnącą popularyzacją e-sportu, liczbą czynnych profesjonalnych graczy, a co najważniejsze – kibiców, liczonych na całym świecie już w setkach milionów, e-sportem zainteresowali się legalni bukmacherzy. W chwili obecnej zakłady na e-sport nie są jeszcze dostępne u wszystkich legalnych bukmacherów, ale możemy wyróżnić zdecydowaną czołówkę bukmacherów obsługujących sporty elektroniczne. Oto najlepsi bukmacherzy e-sportowi dla Polaków:

  • TOTALbet – bardzo szeroka oferta na e-sport. Gry komputerowe do typowania to: Dota 2, StarCraft II, League of Legends, Counter-Strike: GO, Overwatch, King of Glory, Hearthstone, FIFA i Call of Duty. Oprócz standardowych zakładów takich jak „zwycięstwo w meczu” oferuje kursy na dużo rodzajów mniej popularnych zakładów: grupa zwycięzcy turnieju, wygra minimum 1 mapę, zabójstwa handicap, drużyna z pierwszymi 10 zabiciami, suma granych map, wygra minimum 1 mapę. Pod względem szerokości e-sportowej oferty jest numerem 1. Zobacz ofertę TOTALbet - bukmacher oferuje miłośnikom sportów elektronicznych gwarancję najwyższego kursu.
  • Fortuna – bardzo dobra oferta zakładów na e-sport na mistrzostwa, turnieje i ligi z całego świata. Dostępne zakłady bukmacherskie na następujące gry: Dota 2, StarCraft II, League of Legends, Counter-Strike: GO. Oferuje też zakłady na żywo na e-sporty! Mniej rodzajów zakładów niż w, ale kursy bywają wyższe. W przypadku Counter-Strike’a dostępne zakłady nie tylko na zwycięstwo w meczu, ale też na wygraną na poszczególnych mapach i handicapy na fragi.
  • Betfan – świetna oferta na sporty elektroniczne. W ofercie zakłady na Counter Strike, DOTA, Hearthstone, King of Glory, League of Legends, NBA2K, Overmatch, Rocket League, StarCraft. Mecze niektórych turniejów dostępne w ofercie zakładów na żywo, zakłady na mapy, handicapy na zakłady główne.
  • eTOTO – szeroka oferta zakładów na sporty elektroniczne. W Fortunie obstawiać można gry: CS:GO, Dota 2, LoL, World of Tanks, StarCraft II i Hearthstone. Oferta trochę skromniejsza niż u zagranicznych bukmacherów, ale za to dostępne są zakłady na correct score w zwycięstwach na mapach w meczu.
  • Totolotek – dobra oferta na e-sporty. Typerzy mogą obstawiać mecze we wszystkich najpopularniejszych grach: Counter-Strike: GO, Dota 2, Starcraft II, League of Legends i Call of Duty. W przypadku gier CS i Dota 2 rozbudowane opcje zakładów: handicapy, liczba map itd.
  • LV BET – dobra oferta na e-sporty. Bukmacher LV BET wystawia kursy na gry: Counter-Strike: GO, Dota 2, Starcraft II, Warcraft III i LoL. W ofercie znajdują się wszystkie najważniejsze turnieje, mistrzostwa i ligi. Rozbudowana oferta zakładów szczególnie w przypadku gry Dota 2.
  • STS – dobra oferta e-sportowa. Typować można gry: Call of DutyCounter-Strike: GO, StarCraft 2Dota 2, Smite, Overwatch, King of GloryStarcraft II, LoL i Heroes of the Storm. Nie za wiele rodzajów zakładów, ale do obstawiania są wszystkie podstawowe zdarzenia e-sportowe.

Bukmacherzy TOTALbet, Fortuna, STS i forBET oferują zakłady na eSport na żywo. Oferta zakładów live w eSport dostępna jest tylko dla niektorych rodzajów zakładów.

Przeczytaj artykuł bukmacherzy esport, w którym przedstawiamy aktualny ranking polskich legalnych bukmacherów pod kątem oferty zakładów na esport.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/e-sport-85

Oceń ten tekst

Podobne artykuły