Rodzaje turniejów pokerowych

Ocena 4.89/28 głosów
Rodzaje turniejów pokerowych

Czym właściwie jest turniej pokerowy? Każdy turniej można zaszufladkować jako swoistego rodzaju mistrzostwa.

Podczas takich rozgrywek każdy z graczy ma identyczne szanse na zwycięstwo – początkowy stack zawodników jest identyczny, różne są tylko umiejętności poszczególnych graczy i to one w głównej mierze decydują o końcowym zwycięstwie w danym turnieju. Nie można jednak zapomnieć, że w dużych turniejach, gdzie graczy jest dużo, istotnym czynnikiem jest… czynnik szczęścia.

 1. Freeroll
 2. Freezout
 3. Guaranteed
 4. Satelity

Turnieje pokerowe cieszą się ostatnio coraz większym uznaniem. W każdym turnieju występuje od dwóch do nawet kilku tysięcy graczy. Turnieje odbywają się do momentu aż zostanie jeden gracz – zwycięzca (oczywiście są wyjątki od tej reguły).

W chwili obecnej najbardziej popularnym podziałem turniejów pokerowych są te rozgrywane na żywo oraz w internecie. Gracze grający online mają naturalnie większą przewagę. Mowa tutaj oczywiście o tym, że nasi rywale nas nie widzą i nie mogą bezpośrednio określić lub wyczytać naszych emocji. W rozgrywce na żywo takie zdarzenia nie mają już miejsca. Wtedy zazwyczaj wychodzi wielkość gracza, który musi stawić czoła swoim rywalom. Serdecznie polecam grę na żywo. Jest to przede wszystkim sprawdzian dla nas, jak również możliwość zaznajomienia się z regułami panującymi podczas gry na żywo. Plusem gry online jest oczywiście to, że możemy brać udział w kilku turniejach jednocześnie – w przypadku gry na żywo jest to fizycznie niemożliwe.

Freeroll

Najpopularniejszym rodzajem turnieju online jest freeroll. Jest to darmowy turniej, za który zawodnicy nic nie płacą, jedynie co muszą zrobić to zarejestrować się i czekać na rozpoczęcie gry. Nagrody w takich turniejach sponsoruje najczęściej pokerroom, w którym aktualnie gramy. Pula na wygrane jest tutaj zazwyczaj z góry określona, tak samo jak maksymalna ilość graczy, którzy mogą wziąć udział w rozgrywce.

Freezout

Innym rodzajem turnieju jest tzw. freezout. W rozgrywce tej każdy z graczy wpłaca określoną ilość pieniędzy (taka sama kwota dla wszystkich graczy) i gra dopóki nie odpadnie. Pula nagród w tych turniejach równa się ilości uczestników razy wpisowe, które płacimy. Podczas gdy odpadniemy z takiegu turnieju nie mamy już możliwości do niego powrócić. Inaczej sprawa ma się w przypadku tzw. re buy’ów. Tutaj zasada jest nieco inna. Nawet podczas gdy stracimy wszystkie nasze żetony, mamy możliwość ponownego grania w tej rozgrywce. Istnieje bowiem możliwość ponownego zapłacenia kwoty wpisowej (re buy) i otrzymania po raz kolejny startowej ilości żetonów. Turnieje tego typu są przeróżne. Niektóre oferują nieskończoną ilość wykupywania żetonów przez określony czas. Pieniądze, za które dokonujemy re buy’a dokładane są do całkowitej puli, jaka przeznaczona jest na wypłaty w tym turnieju.

Guaranteed

Kolejnym rodzajem rozgrywek są turnieje guaranteed. Tego rodzaju rozgrywki posiadają gwarantowaną pulę, bez względu na ilość graczy. Są także turnieje z pulą dodaną tzw. added. Tutaj dostajemy dodatkowe pieniądze od pokerroomu, w którym gramy. Wszystko w celu zachęcenia nas do gry. Jest to prawdopodobnie najbardziej opłacalny turniej ze wszystkich, jakie możemy spotkać w pokerroomach. Często zdarza się również, że tego rodzaju rozgrywki zabezpieczone są hasłem i tylko niektórzy gracze mają do niego dostęp.

Satelity

Pisząc o turniejach nie sposób nie wspomnieć o tzw. satelitach. Są to rozgrywki, które dają nam przepustkę do gry w większych turniejach. Dzięki tego typu grom jesteśmy w stanie zagrać choćby w World Series Of Poker za kilka dolarów. W tych turniejach nie wygrywa się pieniędzy – pewna pula graczy, którzy zajmą odpowiednio wysokie miejsca, dostają przepustkę do gry w następnym etapie. Po przejściu kilku poziomów otrzymujemy wejściówkę do zazwyczaj mocno obsadzonego turnieju.

Istnieją także turnieje specjalne. Oto ich krótka charakterystyka.

 1. Shootout. Jest to turniej, w którym można połączyć turnieje wielo z jednostlikowymi. Przy każdym stole rozgrywka trwa do wyłonienia jednej osoby. Zwycięzca zostaje przeniesiony do kolejnego stołu i tak dalej, aż zostanie tylko jedna osoba, która jest zwycięzcą całego turnieju.
 2. Head hunter. Ten turniej polega na zbieraniu wpisowego. Wpisowe otrzymuje się za każdego wyeliminowanego gracza. W przypadku tej rozgrywki możemy wygrać i dostać jedynie zwrot wpisowego lub zająć niskie miejsce ale wygrać dużo pieniędzy podczas eliminacji kolejnych graczy.
 3. Heads up. O tej rozgrywce na pewno już słyszeliście a jeśli nie to możecie przeczytać w artykule Heads-up – rozgrywka jeden na jednego.
 4. Sit and Go. Jest to bardzo popularny rodzaj turnieju. Wystarczy się zapisać do odpowiedniego stolika i poczekać na odpowiednią ilość graczy. Kiedy będziemy mieli odpowiednią ilość graczy, którzy zarejestrują się do turnieju, zaczynamy grę. Wygrywa zazwyczaj kilku graczy. Ilość wypłacanych pieniędzy uzależniona jest od ilości graczy i wysokości wpisowego.

Wydaje mi się, że turnieje opisane powyżej to najważniejsze rozgrywki podczas gry w pokera. Na pewno warto spróbować zagrać we wszystkie rodzaje turniejów. Zapewni nam to sporą dawkę doświadczenia, dzięki któremu będziemy mogli wygrywać więcej i więcej. Powodzenia!

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/rodzaje-turniejow-pokerowych-22

Oceń ten tekst

Podobne artykuły