Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkim krokami... Wszyscy kibice chcieliby ze spokojem przeczytać takie sztampowe hasło otwierające wiele artykułów dotyczących Euro 2021.
W marcu 2020 roku ze względu na epidemię koronawirusa władze UEFA zdecydowały przenieść turniej finałowy mistrzostw europy w piłce nożnej na rok 2021. Jest to bezprecedensowy przypadek, który miał miejsce po raz pierwszy w historii mistrzostw.
Przygotowaliśmy dla Was historię, fakty i ciekawostki dotyczące mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zapraszamy do lektury, która przyda się Wam podczas turnieju, bez względu na jego nazwę – Euro 2020 czy Euro 2021!
- Początki Mistrzostw Europy UEFA
- Triumfatorzy Mistrzostw Europy
- Gwiazdy mistrzostw Europy
- Najwięcej meczów w mistrzostwach Europy
- Polacy w mistrzostwach Europy
- Strzelcy bramek na mistrzostwach Europy
- Asysty
- Co najmniej 4 występy na mistrzostwach Europy
- Bilans meczów reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy
- Puchar mistrzostw Europy
- Interesujące fakty i ciekawostki o mistrzostwach Europy
- Mistrzostwa Europy 2020 w ofercie legalnych bukmacherów
Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa rozgrywki sportowe zaczynają schodzić na dalszy plan. Na razie UEFA wystosowała oświadczenie przesłane niemieckiej agencji DPA (agencja prasowo—informacyjna Niemiec) o treści:
Euro 2020 rozpocznie się 12 czerwca w Rzymie. W związku z koronawirusem UEFA jest w ciągłym kontakcie z władzami międzynarodowymi i krajowymi. Terminarz nie musi zostać zmieniony. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
Jak donoszą media z całej Europy, UEFA jest bardzo zdeterminowana, by nie zmieniać planów dotyczących mistrzostw. Jej władze zapewniają, że turniej na pewno się odbędzie. Warto również przypomnieć, że pod koniec marca kilka zespołów będzie walczyć w barażach o udział w EURO 2020. Na jednego z nich czeka reprezentacja Polski, która na razie poznała tylko dwóch rywali – reprezentację Szwecji oraz Hiszpanii. O drodze polskiej Reprezentacji na Euro 2020 oraz wstępnych zapowiedzi finałów Euro pisaliśmy niedawno w artykule Polska na Euro 2021.
Optymistyczny scenariusz zakłada, że sytuację z koronawirusem uda się szybko opanować, co pozwoli na dokończenie wszelkich rozgrywek i rozpoczęcie oraz rozegranie całego Euro 2020 zgodnie z planem. Wszyscy trzymamy za to kciuki, pamiętając o dokładnym i częstym myciu rąk!
Początki Mistrzostw Europy UEFA
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to dziś jedna z największych imprez sportowych na świecie. I ten fakt nikogo nie dziwi. Piłka nożna na naszym kontynencie cieszy się ogromną popularnością, a europejskie kluby reprezentują najwyższy poziom tej dyscypliny. Jednak geneza i początki rozgrywek były dużo trudniejsze, niż można się spodziewać.
Schodząc jednak trochę na ziemię i redukując nieco poczucie wyższości należy przypomnieć, że na innych kontynentach odbywały się już piłkarskie mistrzostwa międzynarodowe, zanim w latach 50 zrodził się pomysł europejskich rozgrywek. Wcześniej świat ekscytował się już także mistrzostwami świata. Pierwszy raz mistrzostwa świata w piłce nożnej zostały rozegrane w Urugwaju.
UEFA powstała dopiero w 1954 roku. W tym czasie ciesząca się ogromnym szacunkiem i uznaniem gazeta sportowa francuska L'Equipe (istnieje do dziś) zaproponowała zawody międzypaństwowe z meczami rozgrywanymi u siebie i na wyjeździe, które miały być rozgrywane wieczorem w środku tygodnia.
Pomysł poparł Henri Delaunay, pierwszy sekretarz generalny UEFA i były sekretarz generalny francuskiego stowarzyszenia narodowego. Delaunay już wcześniej podsuwał przedstawicielom FIFA pomysł stworzenia europejskiego turnieju w piłkę nożną, którego jednak nie udało się zorganizować. Po śmierci sekretarza w 1955 roku jego syn Pierre dołączył do grona francuskich dziennikarzy, którzy dążyli do zainicjowania Pucharu Narodów Europy. Pierre został mianowany sekretarzem Komitetu Organizacyjnego PNE, dzięki czemu mógł z bliska obserwować rozkwit zawodów, których pragnął jego ojciec. Po osiągnięciu porozumienia postanowiono, że turniej zostanie nazwany Pucharem Henri Delaunaya w uznaniu za jego wybitne zasługi dla sprawy europejskiego futbolu.
Do turnieju inauguracyjnego zgłosiła się ok. połowa stowarzyszeń należących do UEFA – w sumie 17, czyli o jeden więcej, niż wymagane minimum. W związku z nierówną ilością chętnych drużyn rozegrano mecz barażowy, w którym Irlandia została wyeliminowana przez Czechosłowację. Pierwszy właściwy mecz mistrzostw Europy odbył się 28 września 1958 roku w zakładanym wcześniej systemie mecz u siebie i meczu na wyjeździe. Na Centralnym Stadionie w Moskwie im. Lenina ZSRR pokonał Węgry 3:1. Zdobywcą premierowej bramki był Anatoli Ilyin już w 4 minucie spotkania. Na żywo obejrzały ją 100 572 osoby.
Związek Radziecki wygrał cały turniej, w finale rozgrywanym w Paryżu 10 lipca 1960 roku wygrywając po dogrywce z Jugosławią (2:1). W meczu o trzecie miejsce Czechosłowacja pokonała Francję 2:0.
Inauguracyjny turniej mistrzostw europy w piłce nożnej trwał zatem 22 miesiące, między rokiem 1958 a 1960! Z małych żołędzi rodzą się wielkie dęby, jak mawiano...
Triumfatorzy Mistrzostw Europy
10 reprezentacji wygrywało do tej pory mistrzostwa Europy. To o 2 więcej, niż w mistrzostwach świata! Po 3 razy triumfowali Niemcy oraz Hiszpanie.
- Niemcy: 3 (1972, 1980, 1996)
- Hiszpania: 3 (1964, 2008, 2012)
- Francja: 2 (1984, 2000)
- ZSRR: 1 (1960)
- Włochy: 1 (1958)
- Czechosłowacja: 1 (1976)
- Holandia: 1 (1988)
- Dania: 1 (1992)
- Grecja: 1 (2004)
- Portugalia: 1 (2016)
Gwiazdy mistrzostw Europy
Najlepsi strzelcy w turniejach Euro:
- Michel Platini (Francja) – 9 goli
- Cristiano Ronaldo (Portugalia) – 9 goli
- Alan Shearer (Anglia) – 7 goli
- Antoine Griezmann (Francja) – 6 goli
- Thierry Henry (Francja) – 6 goli
- Zlatan Ibrahimović (Szwecja) – 6 goli
- Patrick Kluivert (Holandia) – 6 goli
- Nuno Gomes (Portugalia) – 6 goli
Najwięcej meczów w mistrzostwach Europy
- Cristiano Ronaldo – 21 meczów
- Bastian Schweinsteiger (Niemcy) – 18 meczów
- Gianluigi Buffon – 17 meczów
- Cesc Fàbregas (Hiszpania) – 16 meczów
- Andrés Iniesta (Hiszpania) – 16 meczów
- Lilian Thuram (Francja) – 16 meczów
- Edwin van der Sar (Holandia) – 16 meczów
- David Silva (Hiszpania) – 15 meczów
- João Moutinho (Portugalia) – 15 meczów
Polacy w mistrzostwach Europy
Reprezentacja Polski w piłce nożnej wystąpiła trzykrotnie na mistrzostwach Europy, w 2008, 2012 i 2016 roku. W 2008 roku na turnieju w Austrii i Szwajcarii odpadła już w fazie grupowej. W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą była gospodarzem czempionatu, dlatego miała w nim zagwarantowany udział bez kwalifikacji. Te rozgrywki również zakończyła na ostatnim miejscu w grupie.
Największy sukces kadra Polski odniosła na Mistrzostwach Europy we Francji w 2016 roku. Reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Adama Nawałki dotarła do ćwierćfinału. W ostatnim zaciętym meczu zremisowała 1:1 z Portugalią, ale odpadła w konkursie rzutów karnych.
Wcześniej, w latach 1960 – 2004 Polska nigdy nie zakwalifikowała się do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Nie udawało się to nawet tak silnym kadrom, jak tej prowadzonej przez słynnego Kazimierza Górskiego czy Antoniego Piechniczka, ze Zbigniewem Bońkiem, Grzegorzem Lato czy Kazimierzem Deyną w składzie. Po ogłoszeniu organizacji Euro 2012 przez Polskę i Ukrainę wydawało się, że będzie to pierwszy turniej, w którym zagra nasza reprezentacja. Stało się to jednak już w 2006 roku. Polacy zakończyli wówczas eliminacje na pierwszym miejscu w grupie, w której rywalizowali m.in. z Portugalią.
Strzelcy bramek na mistrzostwach Europy
- Jakub Błaszczykowski – 3 gole
- Robert Lewandowski – 2 gole
- Arkadiusz Milik – 1 gol
- Roger Guerreiro – 1 gol
Asysty
- Jakub Błaszczykowski – 2 asysty
- Kamil Grosicki – 2 asysty
- Arkadiusz Milik – 1 asysta
- Marek Saganowski – 1 asysta
- Ludovic Obraniak – 1 asysta
Co najmniej 4 występy na mistrzostwach Europy
- Łukasz Piszczek – 8 występów
- Jakub Błaszczykowski – 8 występów
- Robert Lewandowski – 8 występów
- Marcin Wasilewski – 6 występów
- Kamil Grosicki – 6 występów
- Dariusz Dudka – 5 występów
- Rafał Murawski – 5 występów
- Michał Pazdan – 5 występów
- Kamil Glik – 5 występów
- Artur Jędrzejczyk – 5 występów
- Grzegorz Krychowiak – 5 występów
- Tomasz Jodłowiec – 5 występów
- Arkadiusz Milik – 5 występów
- Łukasz Fabiański – 4 występy
- Bartosz Kapustka – 4 występy
- Krzysztof Mączyński – 4 występy
Bilans meczów reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy
- 11 meczów
- 2 zwycięstwa
- 6 remisów (1 raz wygrana w konkursie rzutów karnych)
- 3 porażki
- stosunek bramek – 7:9
- suma zdobytych punktów - 12
Puchar mistrzostw Europy
Puchar przyznawany zwycięzcy mistrzostw Europy został nazwany na cześć wspomnianego Henri Delaunaya. Na trofeum z przodu widniały napisy Coupe d'Europe, Coupe Henri Delaunay, and Championnat d'Europe, a z tyłu widniała postać żonglującego chłopca.
Przed turniejem w 2008 roku trofeum zostało zmodernizowane i powiększone, gdyż stare wyglądało zbyt skromnie przy innych trofeach UEFA, jak np. puchar Ligi Mistrzów. Nowa wersja pucharu wykonana jest ze srebra, wazy 8 kilogramów i mierzy 60 centymetrów wysokości. Jest o 2 kilogramy cięższe i 18 centymetrów wyższe. Marmurowy cokół, który służył jako podstawa, został usunięty. Nową srebrną podstawę pucharu powiększono, aby była stabilna.
Nazwy zwycięskich krajów, które widniały na tabliczkach przyklejonych do cokołu są obecnie wygrawerowane na odwrocie trofeum pod słowem Coupe Henri Delaunay.
Zawodnicy i trenerzy zwycięskiej reprezentacji oraz tej zajmującej drugie miejsce otrzymują odpowiednio złote oraz srebrne medale. Każda federacja biorąca udział w turnieju finałowym otrzymuje tablicę pamiątkową. Do 1980 roku rozgrywano mecz o trzecie miejsce, a jego zwycięzcy odbierali medale koloru brązowego. W 2008 i 2012 roku UEFA postanowiła nagrodzić w ten sposób obu przegranych półfinalistów, jednak od 2016 roku zrezygnowała z tego pomysłu.
Interesujące fakty i ciekawostki o mistrzostwach Europy
- Obecna nazwa Mistrzostwa Europy UEFA (UEFA European Championship) obowiązuje od 1968 roku. Wcześniej był to Puchar Narodów Europy
- Turniej ulegał rozszerzeniu: z 4 do 8 (1980), z 8 do 16 (1996), a następnie do 24 drużyn. Pierwszy raz taka liczba reprezentacji wystąpiła na Mistrzostwach Europy we Francji w 2016 roku.
- 55 europejskich federacji krajowych przystępuje do kwalifikacji do EURO
- Mecz kwalifikacyjny pomiędzy Anglią i Szkocją w 1968 roku obejrzała rekordowa liczba widzów. Frekwencja na stadionie Hampden Park wyniosła 130 711 osób.
- Również międzynarodowa polityka odegrała swoją rolę w turnieju. W 1960 roku prawicowy rząd hiszpański pod dowództwem gen. Franco zmusił zespół Hiszpanii do wycofania się z turnieju, gdyż ten trafił w nim na Związek Radziecki
- Wynik półfinału między Włochami a Związkiem Radzieckim w 1968 roku został rozstrzygnięty przez losowanie monetą. Poprawnie wytypowali Włosi i to oni zagrali w finale
- Hiszpania jest jedyną drużyną, która zdobyła 2 kolejne tytuły, wygrywając mistrzostwa w 2008 i 2012 roku
- Hiszpania także jako pierwsza reprezentacja zdobyła 3 tytuły mistrzowskie z rzędu, gdyż w 2010 triumfowała w Mundialu
- Henri Delaunay Trophy, czyli puchar mistrzostw Europy waży 8 kilogramów, a jego wysokość wynosi 60 centymetrów
- Podczas Euro 2020 po raz pierwszy zostanie użyty system VAR
- Niemcy dzierżą rekord największej liczby zdobytych bramek (72 gole), ale mają także najwięcej straconych (48 goli)
- Gospodarze zdobywali tytuł 3 razy: w 1964 (Hiszpania), 1968 (Włochy) i 1984 (Francja).
- Portugalia jest jedynym krajem, który jako gospodarz przegrał finał Mistrzostw Europy w 2004 roku.
- W latach 1960 – 1992 we wszystkich rozgrywkach piłki nożnej za zwycięstwo przyznawano 2 punkty, od 1996 roku 3. Taka punktacja obowiązywała również w turniejach EURO.
- Anglik Alan Mullery otrzymał pierwszą czerwoną kartkę w historii mistrzostw Europy. Miało to miejsce podczas meczu półfinałowego z Jugosławią 5 czerwca 1968 roku
- 9 goli na turnieju we Francji zdobył Michel Platini – najwięcej na jednych mistrzostwach
- Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Holender Jetro Willems (w 2012 roku – 18 lat i 71 dni)
- Najstarszym zawodnikiem mistrzostw był natomiast Węgier Gábor Király (w 2016 roku – 40 lat i 74 dni).
- W 1992 roku tytuł zdobyła Dania, która nie zakwalifikowała się na turniej. Zastąpiła wykluczoną Jugosławię (za prowadzenie działań wojennych w Bośni)
- 3 razy gospodarz lub współgospodarz mistrzostw Europy nie wyszedł z grupy (Belgia w 2000 roku, Austria i Szwajcaria w 2008 roku oraz Polska i Ukraina w 2012 roku)
- Podczas Euro 2012 pierwszy raz sędzia z kraju organizatora nie poprowadził żadnego meczu. Nawet wśród sędziów liniowych nie było obywatela Polski lub Ukrainy.
- Euro 2020 to pierwsze Mistrzostwa Europy bez gospodarza. Turniej odbędzie się w 12 miastach 12 państw. Żadna drużyna nie miała zapewnionego awansu, wszystkie reprezentacje musiały grać w eliminacjach.
Mistrzostwa Europy 2020 w ofercie legalnych bukmacherów
Mimo, że do rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2020 zostało jeszcze kilka miesięcy, to zakłady na pierwsze mecze można znaleźć w ofercie większości legalnych bukmacherów. W STS dostępne są kursy na spotkania grupowe. W Fortunie gracze znajdą także zakłady na klasyfikację końcową Euro 2020 oraz liczbę punktów zdobytych przez reprezentację Polski i Czech.
Betfan oferuje kilka rynków na mistrzostwa w piłce nożnej. Oprócz wyników poszczególnych meczów także zakład na strzelenie gola przez obie drużyny czy połowę z największą ilością goli. Totolotek również już dysponuje ciekawymi zakładami na Euro 2020, są to m.in. zakłady na bramki, handicap czy zakłady specjalne.
Warto zapoznać się ofertami legalnych bukmacherów, a następnie wybrać swojego, zarejestrować się i skorzystać z atrakcyjnych bonusów. Wtedy dzięki naszym artykułom oraz analizom będziecie świetnie przygotowani do obstawiania meczów na Euro 2020!