Bezpieczeństwo w zakładach online

Ocena 4.02/42 głosy
Bezpieczeństwo w zakładach online

czyli jak chronić swoje pieniądze i prywatne dane osobowe.

Jeżeli obstawiasz zakłady bukmacherskie, to na pewno rynek bukmacherów internetowych jest Ci bardzo dobrze znany. Szersza oferta, lepsze kursy i brak podatku to cechy charakterystyczne internetowych firm bukmacherskich.

 1. Dane osobowe w sieci
 2. Bezpieczny komputer, bezpieczny internet
 3. Jak chronić swoje dane osobowe?
 4. Jak bezpiecznie korzystać z bukmacherów?
 5. Włamanie na konto bukmachera – przykład z życia wzięty
 6. Podsumowanie

W tym artykule nie będziemy pisać o typowaniu zakładów, przyjrzymy się natomiast obstawianiu w internecie pod innym kątem. Zwrócimy mianowicie uwagę na bezpieczeństwo oraz ochronę naszych pieniędzy i danych osobowych.

Jeżeli traktujesz swój komputer jako sferę prywatną, a dodatkowo dzięki niemu zarabiasz pieniądze, powinieneś szczególnie zadbać o jego ochronę, ponieważ jeśli nie będziesz wystarczająco czujny, możesz stać się ofiarą oszustwa.

Dane osobowe w sieci

Ogólnie rzecz ujmując, za dane osobowe uznajemy wszystkie informacje na temat danej osoby fizycznej, dzięki którym będziemy ją mogli zidentyfikować. Dlatego zaliczamy do nich między innymi: imię, nazwisko, adres, e-mail, numer dowodu osobistego, PESEL, NIP, numer karty kredytowej czy jakikolwiek inny numer, który na taką identyfikację pozwoli. Adres e-mail też należy do danych osobowych, gdyż zdarzają się adresy typu imie.nazwisko@gmail.com, które dobrze pozwalają określić ich właścicieli.

Wydaje się, że w ujęciu zakładów bukmacherskich najważniejsze są takie dokumenty jak: dowód osobisty, paszport i karta kredytowa. Dane te zazwyczaj są niezbędne do weryfikacji naszego konta bukmacherskiego. Oczywiście, aby taka weryfikacja przebiegła pomyślnie, dane z formularza rejestracyjnego oraz dostarczonych z postaci screenów dokumentów muszą się zgadzać. Wniosek jest prosty: rejestrując konto u bukmachera, jesteśmy zmuszeni podać prawdziwe dane.

Legalni bukmacherzy zobowiązani są przez zapisy ustawy hazardowej do weryfikacji każdego gracza, który utworzy na ich stronie konto. Z tego powodu w trakcie rejestracji wymagają od użytkownika wprowadzenia prywatnych danych osobowych. Zastanawiasz się jakie dane wymaga bukmacher? Wszystkiego dowiesz się z poradnika dane osobowe u bukmachera gdzie szczegółowo poruszamy ten temat.

Bezpieczny komputer, bezpieczny internet

Wielu użytkowników internetu bagatelizuje kwestię bezpieczeństwa, licząc, że to, co znajduje się w sieci, jest po pierwsze – anonimowe, po drugie – nie niesie ze sobą fizycznych konsekwencji, takich jak np. utrata pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Wraz z rozwojem internetu ewoluował także rynek oszustw i wyłudzeń. Do tego stopnia, że w policji każdego kraju funkcjonuje wydział do spraw cyberprzestępczości.

Jeżeli internetowy przestępca uzyska dostęp do Twojego konta u bukmachera, to z pewnością wyczyści je ze znajdujących się tam pieniędzy! Zastanawiasz się, w jaki sposób, skoro wypłata jest możliwa wyłącznie na konto, z którego środki zostały wpłacone? Większość bukmacherów oprócz zakładów sportowych udostępnia też stoliki do gry w pokera, więc najprostszym sposobem będzie po prostu przeniesienie Twoich pieniędzy na inne konto oszusta służące właśnie do przejmowania środków.

Jak skutecznie odeprzeć ataki na nasz komputer? Oto kilka bardzo prostych porad:

1. Oprogramowanie antywirusowe

Będąc podłączonym do sieci, nasz komputer na niebezpieczeństwo, przede wszystkim w postaci wirusów, narażony jest przez cały czas. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie system antywirusowy. Poza wirusami chroni on nasz komputer przed „trojanami”, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami czy keyloggerami.

Ochrona komputera przed wirusami
Chroń komputer. Nie korzystaj z podejrzanych serwisów.

Jako że antywirusy płatne są znacznie lepsze od tych darmowych, gdyż wyłapują o wiele więcej zagrożeń, właśnie takie polecamy. Według badania AV-Test w 2019 roku najlepiej wypadają Bitdefender i Kaspersky. Spośród tych dwóch firm szczególnie dobrze wygląda pakiet Total Security od Bitdefender, który dostarcza użytkownikom kompleksową opchronę. W cenie około 200 zł rocznie otrzymamy pakiet zabezpieczeń na pięć urządzeń. Bitdefender działa zarówno na desktopie (system Mac i Windows) jak i na mobile (iOS i Android)

Dodatkowo, aby wzmóc ochronę przed niebezpiecznymi programami, warto sięgnąć po rozwiązanie typu antymalware.

Sknerusom polecamy darmowe wersje antywirusów AVG lub Avast – zawsze to lepsze niż nic.

2. Zapora systemowa

Poza tym każdy użytkownik podłączony do sieci powinien mieć na swoim komputerze włączoną zaporę systemową (firewall) chroniącą przed bezpośrednimi atakami z sieci. Możliwość jej włączenia/wyłączenia w każdej wersji Windows znajdziemy w Panelu sterowania.

3. Bezpieczna przeglądarka

Polecamy zapoznać się z artykułem o przeglądarce Brave. Brave Browser to nowoczesna przeglądarka zbliżona wyglądem do Google Chrome. Oparta jest na silniku Chromium, a jej nadrzędnym cel to zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Posiada wbudowany mechanizm blokady reklam, przez co wczytuje strony niesamowicie szybko.

4. VPN

VPN to prywatna zabezpieczona sieć, przez którą można łączyć się z internetem. Usługa VPN szyfruje wszystkie dane, jakie wprowadzasz i odbierasz w sieci, dotyczy to zarówno podawanych haseł, jak i informacji, które serwisy odwiedzasz. Dodatkowym atutem VPN jest anonimizacja połączenia, gdyż serwisy, z których korzystasz przez VPN, „nie widzą” komputera, a jedynie serwer VPN, przez który się łączysz. Dzięki temu nikt nie pozna historii przeglądanych stron, nie zapisze w logach serwera Twojego IP oraz prawdziwej lokalizacji. VPN podnosi bezpieczeństwo komputera i prywatność danych. O VPN więcej przeczytasz w osobnym artykule VPN.

5. Aktualizacja oprogramowania

W celu poprawy bezpieczeństwa zawsze należy aktualizować zarówno przeglądarki, jak i flash playery, które w innym wypadku stanowią dużą lukę naszego systemu bezpieczeństwa.

6. Strzeż się nieznanych linków

Nieznane linki to nie tylko reklamy na stronach, ale też przychodzące pocztą elektroniczną wiadomości podszywające się pod innego nadawcę. UWAGA! Wielu oszustów przysyła wiadomość z atrakcyjną promocją danego bukmachera i bardzo podobnym do oryginalnego adresem e-mail. Zazwyczaj wiadomości takie są niedopracowane od strony graficznej. Kliknięcie nieznanego linku, a następnie próba zalogowania się na fałszywej stronie (która z pozoru może wyglądać identycznie jak strona bukmachera) może skutkować przekazaniem dostępu do naszych kont i haseł (banku, bukmachera, poczty, Allegro itp.). Taki proceder nazywa się phishingiem. Tak więc należy zachować bardzo dużą ostrożność i podejrzliwość, gdy link w mailu kieruje do innej domeny niż domena bukmachera.

W razie wątpliwości, zamiast klikać link z podejrzanego maila, należy przejść na stronę danego bukmachera z linków w naszym serwisie lub wpisać nazwę bukmachera w Google i wejść z poziomu wyników wyszukiwania.

7. Nie pobieraj plików instalacyjnych z niezaufanych źródeł

Jedną z najczęstszych przyczyn zainfekowania komputera wirusem jest instalacja programu, który został ściągnięty z internetu z niezaufanej strony internetowej. Problem zwykle dotyczy pirackich wersji płatnych programów – może to być np. Microsoft Office, gry czy jakikolwiek inny program użytkowy.

Z jednej strony dostajesz darmową wersję płatnego programu, a z drugiej „w bonusie” zainstalowany jednocześnie program szpiegujący.

Dlatego bardzo odradzamy pobieranie instalek z publicznych stron z tzw. warezami czy torrentami, to samo tyczy się ściągania generatorów kodów aktywacyjnych lub cracków. Każdy program wykonywalny (exe, bat, com) niewiadomego pochodzenia jest potencjalnym sprawcą szkód na komputerze.

Zanim zdecydujesz się na instalację „pirata”, sprawdź, czy nie ma alternatywnego programu dostępnego za darmo.

8. Weryfikacja dwuetapowa

Wszędzie, gdzie jest to możliwe, włącz weryfikację dwuetapową. Weryfikacja dwuetapowa nakłada dodatkową warstwę ochrony na proces logowania się na konto, gdyż wymaga od użytkownika podwójnej autoryzacji. Pierwsza autoryzacja to hasło do konta, druga to losowy kod w postaci ciągu znaków do wpisania wyświetlany w aplikacji na telefonie. Najpopularniejsza aplikacja to Google Authenticator.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet jeżeli ktoś zdobędzie hasło do konta, to i tak nie będzie mógł się na nie zalogować.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo naszych danych zależne jest od tego, jaką wagę przywiązujemy do ich ochrony i jak dbamy o ich bezpieczeństwo. Jeżeli wydaje Ci się, że „nikt nie jest zainteresowany moimi danymi”, to jesteś w błędzie, bo kradzieże tożsamości to nie fikcja, tylko przerażająca rzeczywistość. Dlatego przede wszystkim należy się skupić na ochronie ogólnej, bo nawet najmniejsze usprawnienie bezpieczeństwa danych może uchronić przed atakiem.

Hasło ujawnione na zdjęciu
Hasło ujawnione na publicznym zdjęciu.

Bardzo ważną kwestią są konta pocztowe, które są nam niezbędne do założenia konta u bukmachera. Najbardziej polecany przez specjalistów jest gmail.com, gdzie możesz włączyć weryfikację dwuetapową. Bezpieczeństwo zapewnione przez Google stoi na dużo wyższym poziomie niż u polskich odpowiedników na WP, Interii czy Onecie.

Bardzo istotną rolę odgrywają też stosowane przez nas hasła. Ustawianie identycznych haseł wszędzie, do tego krótkich i zawierających datę urodzin, imię czy nazwisko, nie jest dobrym pomysłem. Hasła powinny być długie, skomplikowane, nietworzące wyrazów. Należy je też zapisać na kartce i trzymać w dobrze ukrytym miejscu, a nie na poczcie elektronicznej. I oczywiście nie robić sobie z taką karteczką zdjęć.

Wystrzegaj się stosowania tego samego hasła w kilku ważnych miejscach. Jeżeli przestępcy włamali się do jednego z tych serwisów, to weszli w posiadanie zapisanych w nim Twoich danych. Jeżeli w innych miejscach masz wprowadzony ten sam login, e-mail i hasło, to przestępcy mogą się do nich włamać, korzystając z wcześniej zdobytych danych.

Czy moje dane wyciekły?

Możesz sprawdzić, czy, gdzie i kiedy wyciekły Twoje dane. Twórcy serwisu internetowego haveibeenpwned.com zbierają informacje o danych z ujawnionych publicznie włamań. Wpisz swój adres e-mail, a poznasz serwisy internetowe, w których posiadałeś konto, a które zostały zhakowane.

Jak bezpiecznie korzystać z bukmacherów?

Jak wspomnieliśmy na początku, aby założyć konto u jakiegokolwiek bukmachera online, należy przy rejestracji podać autentyczne dane osobowe. Jak zatem zadbać o ochronę danych osobowych przez firmy bukmacherskie, których rynek przecież ciągle się poszerza?

1. Ranking SBR

Ranking, który hierarchizuje bukmacherów przy pomocy liter od A+ (najwyższa wiarygodność) do G (najniższa wiarygodność). W ocenie główną wagę mają dwa aspekty: wypłacalność i zażalenia graczy na anulowane wygrane lub wątpliwe sprawy sporne.

Hierarchia ocen rankingu SBR:

 • A do A+ – jest to ścisła czołówka bukmacherów, do której zaliczamy 7–10% wszystkich firm.
 • B do B+ – około 20% firm bukmacherskich. Cechuje je wysoka wiarygodność oraz minimalne, niemal zerowe ryzyko utraty środków.
 • C do C+ – typowi średniacy. Występuje ryzyko utraty środków, choć nie jest duże.
 • D do D+ – firmy niewarte większej uwagi, gdyż ryzyko utraty środków jest na naprawdę wysokim poziomie.
 • F – bukmacherzy mający zamiar tylko oszukać swoich klientów, niewypłacalni po wygranej.
 • Bukmacherzy bez rankingu – firmy bukmacherskie bez rankingu, gdyż ten przyznawany jest dopiero po okresie nie krótszym niż 24 miesiące.

2. Weryfikacja

Gdy dokonujemy depozytu kartą kredytową, w wielu firmach bukmacherskich jesteśmy proszeni o jej weryfikację. UWAGA! W takiej sytuacji nie należy podawać całego numeru karty, a jedynie jej pierwsze i ostatnie cztery cyfry. Reszta powinna zostać bardzo dokładnie zamazana w programie graficznym (choćby Paint) i być niewidoczna.

Pod żadnym pozorem nie można podawać 3-cyfrowego numeru CVV (kodu bezpieczeństwa) znajdującego się na odwrocie karty, należy go również starannie zamazać w programie graficznym. Gdybyśmy podali te informacje, osoby trzecie dokonujące weryfikacji mogłyby dysponować środkami zgromadzonymi na naszej karcie.

3. Login w formie maila

Zasadniczo łatwiej jest włamać się na konto w firmie bukmacherskiej, gdzie loginem jest nasz e-mail, a nie losowy identyfikator lub samodzielnie wybierany login. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż oszust, zdobywając dostęp do e-maila, ma już część danych do konta bukmacherskiego.

Włamywacz może też próbować uzyskać dostęp do bukmachera poprzez funkcję „przypomnij hasło”, gdyż nie wszyscy bukmacherzy w tych mechanizmach wprowadzają dodatkowy poziom bezpieczeństwa w rodzaju „numeru bezpieczeństwa” (np. bet365 posiada).

4. Bezpieczny depozyt

Wpłacając depozyt, dbając o bezpieczeństwo swoich danych, należy skorzystać z firmy pośredniczącej w transakcjach. Najlepiej na tle tego typu podmiotów wypadają Skrill i Neteller, choć polecić moglibyśmy jeszcze Przelewy24. Problem w tym, że ten drugi sposób wpłat zmusza nas do wypłaty środków bezpośrednio na nasze konto bankowe, co może mieć negatywne reperkusje w kontekście ustawy hazardowej. W 100% bezpieczne są też wpłaty przez kody paysafecard i Ukash.

Nie wiesz czym są kody paysafecard? Przeczytaj i dowiedz się czym jest paysafecard i jak anonimowo wpłacać pieniądze do bukmachera.

Włamanie na konto bukmachera – przykład z życia wzięty

Październik 2010 roku, zagraniczny bukmacher, szkodliwość czynu – niewielka, skradzione kilkaset złotych. Znacznie większy problem w internetowym sklepie Allegro.

Tak się to wszystko zaczęło, choć sprawa miała (niestety) o wiele głębsze dno. Z bukmacherami internetowymi byłem wówczas związany około 4 lat, ale jak to mówią – mądry Polak po szkodzie. Tak się złożyło, że na Allegro, poczcie wp.pl i koncie u bukmachera miałem te same hasła (na innych kontach bukmacherskich były inne). Pech (głupota) doprowadził mnie do tego, że musiałem chodzić po sądach. Podejrzewam, że o bukmacherce dany oszust nie miał wielkiej wiedzy, ale oszukać udało mu się mnie, jak i ponad setkę innych osób także na Allegro. I tak powystawiał mi kilkanaście aukcji (telefony z opcją kup teraz i płać z góry) o wartości 1000–2000 zł za cenę 300–700 zł. Nie muszę mówić jak wielu „jeleni” się na to nabrało.

Ostatecznie sprawa została zgłoszona na komisariat, toczyła się ponad 2 lata. Sam musiałem za jeden telefon osobie, która go u mnie „zakupiła”, oddać pieniądze. Sprawca został uniewinniony z braku dowodów. Ostatecznie według zgromadzonych materiałów oszukanych zostało około 200 osób na sumę ponad 300 tysięcy złotych.

Jak to się ma do bukmacherki? Otóż w moim przypadku było tak, że kradzieży pieniędzy z konta bukmachera nawet nie zgłosiłem (strach przed grą przez internet u bukmachera bez polskiej licencji), bo znając polskie prawo dostałbym karę za nielegalną grę a ukradzione środki i tak bym nie odzyskał.

Dlatego Wam w takiej sytuacji też bym tego robić nie radził. Co innego, jeśli pieniądze zginą Wam z konta Skrill (o tym także słyszałem). Jako że jest to portfel płatniczy, a Wy możecie z niego swobodnie korzystać, takie zdarzenie zgłosić już warto.

Warto rozważyć otworzenie konta u bukmachera, który jest legalny w Polsce. Jeżeli bukmacher posiada licencję polskiego Ministra Finansów to obstawianie u niego zakładów jest zgodne z polskim prawem i w przypadku włamania na konto gracza u takiego bukmachera można zgłosić całą sprawę na policję.

Podsumowanie

Podsumowując, łatwo dojść do jednego zasadniczego wniosku. Jeśli sami nie zadbacie o swoje pieniądze (także dane osobowe), nie liczcie na to, że ktoś zrobi to za Was.

Nawet jeśli dojdzie do przestępstwa, większość tego typu oszustw jest umarzana z braku dowodów. Bo złapanie kogoś w internecie, a tym bardziej udowodnienie mu winy jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

W przypadku włamania na konto bukmacherskie jest jeszcze gorzej – jedyne, co możemy zrobić, to nawiązać kontakt z supportem i ewentualnie je zablokować. Dlatego warto stawiać na bukmacherów, u których w każdej chwili możemy się połączyć z obsługą techniczną i którzy są wiarygodni w ocenie graczy, a także prestiżowych portali internetowych.

Ze swojej strony należy zadbać o ochronę komputera przed cyberatakami, gdyż kradzież danych, podszywanie się pod ofiary i włamywanie się na ich konta to nie fikcja, tylko rzeczywistość. Lepiej się zabezpieczyć i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nawet kosztem pewnych niedogodności, niż nic nie zrobić w tym kierunku i później żałować.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/bezpieczenstwo-w-zakladach-online-66

Oceń ten tekst

Podobne artykuły