Brave Browser to nowoczesna przeglądarka internetowa. Jej trzy główne cechy to bezpieczeństwo, blokowanie reklam oraz szybkość działania. Brave sprawia, że przeglądanie internetu staje się o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Brave to jedyna przeglądarka na świecie, która pozwala zarabiać zarówno twórcom witryn internetowych, autorom blogów, streamów, jak i ich odbiorcom. Brave dostępna jest w języku polskim.
Czym zatem jest Brave i dlaczego warto zainteresować się tą przeglądarką? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Czym jest Brave?
Brave to darmowa, rozwijana na zasadzie open source przeglądarka internetowa, której nadrzędnym celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności i bezpieczeństwa w trakcie przeglądania internetu. Brave posiada wbudowane mechanizmy blokujące wyświetlanie reklam i uruchamianie skryptów śledzących oraz chroni przed złośliwym oprogramowaniem.
Przeglądanie internetu poprzez Brave jest szybkie i sprawne. Silnik Chromium gwarantuje bezbłędne renderowanie stron internetowych, które odchudzone z wszelkich zbędnych marketingowych dodatków ładują się nawet od 2 do 4 razy szybciej niż w Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari.
W przeglądarce Brave zaimplementowana została obsługa kryptowaluty BAT (Basic Attention Token), poprzez którą użytkownicy przeglądarki mogą wynagradzać wydawców (portale, blogerów, youtuberów) za wytworzone przez nich treści. Dzięki schematowi stopniowego uwalniania kolejnych partii tokenów użytkownicy Brave nie ponoszą żadnego kosztu, a jednocześnie mogą nagradzać wydawców cyfrową walutą wymienialną na realne pieniądze.
Użytkownicy Brave mogą również sami zarabiać pieniądze – aby otrzymywać tokeny BAT, nie trzeba wykonywać żadnej dodatkowej pracy. Wystarczy włączyć w przeglądarce opcję wyświetlania reklam i korzystać z internetu jak do tej pory. Jeżeli odwiedzany portal jest reklamodawcą zweryfikowanym przez Brave, to za wyświetloną reklamę automatycznie prześle użytkownikowi wynagrodzenie. Opcja zarabiania na reklamach znajduje się obecnie w fazie testów i dostępna jest jedynie w wersji Brave Dev (niebieska ikona).
Przeglądarka Brave po polsku dostępna jest na desktopowe systemy operacyjne Windows, macOS, Linux oraz mobilne Android i iOS.
Zakup tokeny Brave w Binance
Kup bezpiecznie BAT za złotówki na największej giełdzie kryptowalut. Brak weryfikacji KYC do 2 BTC.
Atuty przeglądarki Brave
- Wczytuje strony dużo szybciej od innych przeglądarek, typu Chrome, Safari, Firefox, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych.
- Posiada wbudowany mechanizm blokowania reklam.
- Posiada wbudowany mechanizm blokowania skryptów oraz ciasteczek służących do śledzenia użytkowników (Google Analytics, Facebook Pixel, Mixpanel).
- Posiada wbudowaną obsługę sieci Tor, dzięki czemu tryb prywatny (tryb incognito) umożliwia faktyczną anonimowość w sieci.
- Umożliwia automatyczne (i/lub manualne) nagradzanie twórców portali, blogów, streamerów tokenami wymienialnymi na realne pieniądze.
- Umożliwia (opcjonalnie) zarabianie poprzez oglądanie wyświetlanych w przeglądarce reklam. Reklamy te muszą wcześniej zostać zaakceptowane przez zespół Brave.
- Sync (beta) – funkcjonalność pozwalająca na synchronizację i przenoszenie danych przeglądarki pomiędzy urządzeniami.
- Automatycznie przekierowuje ruch z niezabezpieczonego protokołu HTTP na szyfrowany HTTPS.
- Posiada wbudowanego klienta sieci torrent.
- W wersji mobilnej posiada wbudowaną ochronę przed zbieraniem odcisków palców.
Przyszłość należy do Brave?
Przeglądarka Brave idealnie wpisuje się w trend coraz większej dbałości o prywatność użytkowników internetu. Głośne afery Facebooka i Cambridge Analytica, obawy o to, że Google wie o nas wszystko, motywują kolejne osoby do przesiadki na wspierającą prywatność Brave.
Coraz więcej osób nie zgadza się też z monopolistycznymi praktykami wielkich informatycznych korporacji. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że darmowe w korzystaniu Facebook czy Google tak naprawdę zarabiają na nich, wyświetlając im reklamy i sprzedając ich dane innym firmom. Według przeprowadzonych badań te dwie firmy odpowiedzialne były w 2017 roku za obsługę 73% wszystkich wyświetlonych reklam w internecie. Amerykańscy giganci zarobili na tych reklamach miliardy dolarów.
Znana maksyma mówi: „Jeśli produkt jest za darmo, to produktem jesteś ty”.
Brave zmienia to podejście. Usuwa wszelkie reklamy, wszystkie kody śledzące. To użytkownika stawia w uprzywilejowanej pozycji i pozwala mu zdecydować, czy chce oglądać wybrane reklamy w zamian za wynagrodzenie, czy nie. Dodatkowo umożliwia swoim użytkownikom wspieranie niszowych twórców treści poprzez system nagród Brave Rewards.
Jak działa Brave Rewards?
Brave Rewards to system nagród przyznawanych wydawcom blogów, witryn, streamów przez osoby, które odwiedzają ich stronę, kanał na YouTubie czy Twitchu.
Rewolucyjne jest to, że aby przesłać wydawcy wynagrodzenie, użytkownik sam nie pozbywa się żadnych środków (jak to się dzieje na każdej platformie typu Patronite). Jak to możliwe?
Otóż każdy użytkownik Brave dostaje co miesiąc darmową pulę 25 tokenów BAT, wartych około 6 USD, które może przekazać jako gratyfikację autorom treści w internecie. Tokeny BAT można przyznawać autorom ręcznie poprzez kliknięcie „Send a tip” („Wyślij napiwek”) na ich stronach internetowych lub można zaznaczyć opcję „Auto-Contribute”, dzięki której tokeny zostaną rozdzielone na odwiedzone witryny proporcjonalnie do spędzonego na nich czasu. Nie ma przymusu rozdawania tokenów, opcję przyznawania nagród można w Brave wyłączyć, niewykorzystane tokeny po jakimś czasie znikają. Użytkownik przeglądarki sam nie może z nich skorzystać.
Jeżeli comiesięczna darmowa pula tokenów wydaje się komuś zbyt mała i chciałby wspierać autora wyższą kwotą, to tokeny BAT można oczywiście zakupić na giełdzie kryptowalut Binance.
Aby autor mógł otrzymywać tokeny, musi najpierw założyć konto i zweryfikować się jako wydawca na stronie Brave Rewards. Aby móc wypłacać uzyskane w ten sposób jednostki kryptowaluty, należy powiązać konto wydawcy z portfelem kryptowalut obsługującym BAT. Dobrym wyborem będzie wielofunkcyjny portfel kryptowalutowy Uphold, który posiada specjalne usprawnienia dla użytkowników Brave.
Twórcy Brave chcą zmienić sposób, w jaki funkcjonują reklamy internetowe. W obecnym modelu na internetowych reklamach zarabiają jedynie właściciele witryn oraz firmy pośredniczące (np. Google AdSense/AdWords, Facebook Ads) w procesie sprzedaży i wyświetlaniu reklam. Zwykli użytkownicy internetu nic z tego nie mają – otrzymują jedynie wolniej działające strony internetowe, naszpikowane niechcianymi reklamami i skryptami śledzącymi. Stąd też stale rosnąca popularność oprogramowania blokującego reklamy (AdBlock).
Brave wprowadza nowy model reklamy internetowej, w którym pośrednicy (brokerzy reklam) są wyeliminowani, a wynagrodzenie od reklamodawców, zamiast zasilić portfel pośredników, trafia do użytkowników Brave, czyli odbiorców reklam. Poniżej przedstawiamy krótkie wideo wprowadzające do idei przyświecającej Brave, a więcej o nowym modelu reklamowym przeczytać można na stronie Basic Attention Token.
Historia Brave
Pomysłodawcą i założycielem projektu jest Brendan Eich – człowiek ikona, wizjoner współczesnego internetu. Brendan Eich to twórca języka programowania JavaScript, współzałożyciel organizacji Mozilla Corporation odpowiedzialnej za stworzenie i rozwój Mozilla Firefox oraz były główny architekt ogromnie popularnej swego czasu przeglądarki Netscape Navigator.
Prace nad Brave rozpoczęły się w maju 2015 roku, a w styczniu 2016 roku pojawiła się jej pierwsza testowa wersja. Początkowo prace rozwojowe nad przeglądarką posuwały się dość mozolnie. Od samego początku Brave była chwalona za szybkość, wytykano jej jednak braki w funkcjonalnościach.
W maju 2017 roku odbyło się zakończone sukcesem initial coin offering tokenów BAT. W ciągu 30 sekund sprzedano całą pulę tokenów, dzięki czemu zespół uzyskał 35 milionów dolarów na dalszy rozwój projektu. Niedługo później w przeglądarce została wprowadzona obsługa tokenów.
Przełomowy dla projektu okazał się rok 2018. W czerwcu tego właśnie roku w Brave została zaimplementowana obsługa sieci Tor. Ruch sieciowy okien uruchomionych w trybie prywatnym przechodzi przez sieć Tor, która maskuje prawdziwe adresy IP, nawiązując szyfrowane połączenie. Dzięki temu lokalizacja i tożsamość użytkowników pozostają nieznane.
W grudniu 2018 roku twórcy Brave dostosowali przeglądarkę tak, aby była w pełni zgodna z wspieranym przez Google projektem open source o nazwie Chromium. To właśnie na silniku Chromium oparta jest najpopularniejsza przeglądarka internetowa Chrome.
Dzięki temu posunięciu przeglądarka Brave przejęła wszystkie najlepsze cechy Chrome’a, upodobniła się interfejsem i zaadaptowała funkcjonalności. Od tego czasu użytkownicy Brave mogą korzystać z wszystkich dodatków z repozytorium Chrome Web Store, a przesiadka z Chrome’a na Brave jest dziecinnie prosta. Brave, w przeciwieństwie do Chrome’a, pozostała niezależna i nie jest w żaden sposób zintegrowana czy powiązana z usługami Google.
W marcu 2019 roku w wersji deweloperskiej został uruchomiony moduł umożliwiający użytkownikom Brave zarabianie na wyświetlanych reklamach. Odblokowanie reklam w zamian za wynagrodzenie jest opcjonalne, a użytkownik może ustawić, ile maksymalnie reklam w ciągu godziny może mu się pojawić na ekranie.
Zarówno liczba użytkowników, jak i zweryfikowanych wydawców Brave stale rośnie. Największe obecnie serwisy internetowe przyjmujące napiwki w tokenach BAT to Washington Post, The Guardian, Los Angeles Times, Vimeo i wyszukiwarka DuckDuckGo. Również i my, jako portal bukmacherski spryciarz.com, dołączyliśmy do grona wydawców Brave. Jeżeli uważasz nasze artykuły i poradniki za przydatne, od teraz możesz przesłać nam w podziękowaniu napiwek. Aby to zrobić, należy odwiedzić nasz serwis, korzystając z przeglądarki Brave, kliknąć trójkątne logo BAT, następnie „Wyślij napiwek”, wybrać kwotę i „Przekaż napiwek”. To wszystko.
Przydatne informacje o Brave
Mimo że lista atutów Brave prezentuje się imponująco, należy przyznać, że nie jest to jeszcze przeglądarka doskonała. Brave cały czas znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, co powoduje, że czasami zdarzają się przypadki wypuszczenia wersji produkcyjnej z drobnymi niedoskonałościami. W przypadku wykrycia błędów zespół deweloperski reaguje szybko i na bieżąco wprowadza poprawki. Zanim zdecydowaliśmy się opublikować ten artykuł, przez ponad dwa miesiące czynnie korzystaliśmy z Brave i ją testowaliśmy i w tym czasie nie napotkaliśmy żadnego problemu uniemożliwiającego normalne korzystanie z przeglądarki.
Poniżej przedstawiamy informacje, które mogą zaoszczędzić trochę czasu nowym użytkownikom Brave:
- Przeglądarka instaluje się z ustawionym domyślnie językiem angielskim. Aby włączyć język polski, należy przejść do „Settings”, rozwinąć „Advanced” i w „Languages” wybrać język polski zarówno dla opcji „Language”, jak i „Spell check” (sprawdzanie pisowni), a następnie zrestartować przeglądarkę.
- Brave umożliwia import ustawień, historii przeglądania, haseł, ciasteczek i zakładek z innych przeglądarek. Import można wykonać zaraz po instalacji lub w dowolnym momencie z poziomu ustawień przeglądarki.
- Aby otrzymywać co miesiąc darmowe tokeny, należy włączyć program Brave Rewards. Wraz z przystąpieniem do programu zostanie utworzony anonimowy portfel Uphold.
- Tokeny BAT przeznaczone na nagrody dla autorów przyznawane są automatycznie co miesiąc. Pierwsze tokeny zostaną dodane dopiero po miesiącu od przystąpienia do programu Brave Rewards. Od momentu przyznania tokenów mamy 90 dni na ich rozdysponowanie, po tym czasie wygasają.
- Instalując rozszerzenia z Chrome Web Store, nie należy obawiać się komunikatu informującego o tym, że Brave nie posiada wystarczająco dużo ocen/opinii na temat danego rozszerzenia, aby zweryfikować, że nie jest ono szkodliwe. Brak ocen w Brave spowodowany jest stosunkowo małą popularnością przeglądarki. Jeżeli korzystałeś z rozszerzenia w Chromie lub w sklepie Chrome rozszerzenie ma dobre oceny i opinie, to nie ma się czego obawiać.
- Napiwki (nagrody) Brave Rewards można dawać jedynie w wersji desktopowej.
- Użytkownik przeglądarki sam nie może skorzystać z tokenów przeznaczonych na nagrody dla wydawców.
- Moduł zarabiania na reklamach działa w trybie eksperymentalnym, dostępny jest w tej chwili wyłącznie w wersji Brave Dev.
- Aby przypisać anonimowy portfel Uphold do swojej osoby i móc zarządzać zgromadzonymi na nim tokenami, trzeba założyć konto na Uphold.com, przejść weryfikację KYC i powiązać portfel z Brave. Krok ten jest niezbędny wyłącznie wtedy, jeżeli chcesz zarabiać poprzez bycie Brave Publisherem lub zarabiać na włączonych reklamach. Do zwykłego korzystania z przeglądarki i dawania napiwków/nagród ten krok nie jest wymagany.
- W wersji mobilnej Brave portfel BAT znajduje się obecnie jeszcze w fazie beta i domyślnie jest wyłączony. Aby go włączyć, należy w pasku adresu wpisać „chrome://flags”, a następnie opcję Brave Rewards zmienić z „default” na „enabled”. Po restarcie przeglądarki znajomy trójkąt pojawi się po prawej stronie, można go kliknąć, utworzyć portfel i otrzymać startowe 25 BAT. Kolejne tokeny BAT będą dodawane co miesiąc, tak samo jak w wersji desktopowej.
Brave a zakłady bukmacherskie
Czy przeglądarka Brave w jakiś sposób ułatwia bądź usprawnia obstawianie zakładów bukmacherskich? Bezpośrednio nie. Dlaczego zatem na portalu bukmacherskim piszemy o przeglądarce internetowej?
Przedstawiamy naszym czytelnikom Brave jako dobrą alternatywę w stosunku do obecnie najpopularniejszych na rynku przeglądarek. Edukujemy swoich czytelników w zakresie bezpieczeństwa w sieci, a przeglądarka Brave idealnie wpisuje się w tę tematykę. Osoby obstawiające zakłady, mające styczność z częstymi transferami pieniężnymi, powinny szczególnie docenić podwyższone bezpieczeństwo i prywatność, jakie oferuje im ta przeglądarka. Któż by nie chciał przeglądać internetu bez potrzeby czekania na załadowanie uciążliwych reklam?
Dzięki Brave jest to możliwe. Wisienką na torcie jest sprzężenie przeglądarki z technologią blockchain i wdrożenie rewolucyjnego systemu nagradzania użytkowników przeglądarki i wydawców treści.
Dla kogo przeglądarka Brave?
Brave Browser to jedna z najlepszych przeglądarek internetowych. Bezpieczeństwo, szybkość, prostota i transparentność to niezaprzeczalne atuty tej przeglądarki. Rewolucyjne podejście do modelu rozliczania reklam internetowych w połączeniu z innowacyjnym użyciem kryptowaluty BAT może spowodować, że już wkrótce Brave zdobędzie dużą popularność i zagrozi liderom rynku.
Brave to dobry wybór zarówno dla osób posiadających pewną wiedzę z zakresu kryptowalut i technologii blockchain, jak i dla zupełnych laików. Kryptowalutowy token BAT to jedynie dodatek do modułu obsługi reklam, do przeglądania internetu za pomocą Brave nie jest potrzebna żadna dodatkowa technologiczna wiedza. Każdy internauta korzystający z Opery, Firefoxa czy Chrome’a odnajdzie się w Brave bez problemu. W sieci w wielu miejscach przeczytać można entuzjastyczne opinie użytkowników testujących Brave. Opinie o przeglądarce Brave w zdecydowanej większości są bardzo pozytywne.
Dla dociekliwych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu walut cyfrowych Brave jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia poznawania zagadnień technologii blockchain. Projekty takie jak Brave pomagają uświadomić ludziom użyteczność tokenów w rozwijającym się świecie kryptowalut i technologii blockchain. Kryptowaluty zwykle przedstawiane są w mediach jako niebezpieczny sposób na finansową spekulację, a dzięki poznaniu funkcjonowania tokenu BAT w ekosystemie przeglądarki Brave możemy zobaczyć realny przykład użycia kryptowaluty usprawniającego model reklamy w internecie. Brave jest dobrym potwierdzeniem rozwoju gospodarki cyfrowej i tego, że tokeny kryptowalutowe mogą być narzędziem służącym do rozwiązania konkretnego problemu z życia wziętego.
Przeglądarka Brave 1.0 - wersja stabilna
W dniu 13 listopada 2019 przeglądarka Brave wyszła z fazy beta i oficjalnie przeszła do wersji stabilnej. Z Brave Browser każdego miesiąca korzysta 8,7 miliona użytkowników internetu. Wraz z wprowadzeniem Brave 1.0 użytkownicy otrzymali dostęp do pełnego zestawu unikalnych funkcji Brave, w tym:
- Brave Rewards – system nagród dla twórców internetowych.
- Brave Ads – system, dzięki który użytkownicy wynagradzani za dobrowolne oglądanie reklam.
- Brave Shields - tarcze do automatycznego blokowania reklam i skryptów śledzących.
Stabilna wersja 1.0 przeglądarki Brave dostępna jest w 52 językach dla systemów operacyjnych Windows, macOS, Linux, Android, iOS. Przeglądarkę Brave po polsku można ściągnąć z oficjalnej strony Brave oraz marketów Google Play i App Store.
Szczegółowa prezentacja funkcji przeglądarki Brave w wersji 1.0 dostępna jest w prezentacji Brave 1.0 Release Reviewer’s Guide.
Powyższy przycisk zawiera link polecający, więc jeżeli zainstalujesz Brave poprzez ten link, a następnie spodoba Ci się przeglądarka Brave i zdecydujesz się z niej korzystać, to nasz serwis w ramach podziękowania od organizacji Brave Software Inc. otrzyma kilka tokenów BAT. Jeżeli z jakichś względów nie chcesz nas wspierać, a jednocześnie chcesz przetestować Brave, to wejdź bezpośrednio na stronę brave.com.