Wiarygodność bukmachera

Ocena 4.31/32 głosy
Wiarygodność bukmachera

Zakłady bukmacherskie w internecie zawierane są za realne pieniądze. Przed obstawieniem pierwszego zakładu należy najpierw wpłacić środki na konto w serwisie bukmachera.

W internecie można znaleźć setki firm bukmacherskich. Jak nie dać się nabrać i odróżnić oszusta od rzetelnej firmy? W jaki sposób wybrać wiarygodnego bukmachera, który będzie uczciwie rozliczał zawarte zakłady?

  1. Jak zweryfikować wiarygodność bukmachera?
  2. Strona bukmachera
  3. Portale bukmacherskie
  4. Fora bukmacherskie
  5. Ranking wiarygodności bukmacherów SBR
  6. Jakie kryteria uwzględnia ranking wiarygodności?
  7. Jak zgłosić skargę na bukmachera do SBR?
  8. Dlaczego bukmachera nie ma w rankingu SBR?
  9. Wiarygodność polskich bukmacherów

Każdy z bukmacherów wychwala szerokość swojej oferty, wysokie kursy, kusi graczy atrakcyjnymi bonusami. Każdy z nich przedstawia siebie jako zaufaną i rzetelną firmę dbającą o swoich użytkowników.

Bukmacherzy chwalą samych siebie i wskazują swój serwis internetowy jako właśnie ten, w którym gracz powinien obstawiać zakłady. Czy aby na pewno powinno się bezkrytycznie ufać takim marketingowym opisom?

A może zamiast wierzyć na słowo bukmacherom, lepiej zasięgnąć opinii na portalach bukmacherskich dla typerów? To już lepszy pomysł. Niestety istnieje bardzo niewiele portali bukmacherskich, które przedstawiają obiektywne opisy bukmacherów. Serwisy internetowe o tematyce bukmacherskiej czerpią korzyść z prezentowania ofert bukmacherów, więc z reguły reklamują bukmacherów, zamiast zwracać czytelnikom uwagę na ich słabe strony.

Zostają jeszcze fora bukmacherskie i opinie zamieszczone przez samych graczy. Czy można poznać racjonalny obraz funkcjonowania bukmachera na podstawie opinii pozostawionych przez jego byłych lub obecnych użytkowników? Niestety to też nie jest takie oczywiste.

Ludzie z reguły opisują w internecie złe doświadczenia, gdyż negatywne emocje wyzwalają dużo większą presję, aby podzielić się swoim doświadczeniem publicznie, niż doświadczenia pozytywne. Wielu graczy na forach po prostu wyładowuje swoje frustracje związane z utratą pieniędzy z powodu złego typowania czy niedoczytania regulaminu bonusu lub ogólnego regulaminu bukmachera.

Jak zweryfikować wiarygodność bukmachera?

Bezpieczny sejf na pieniądze
Przyjrzyj się bukmacherowi dokładnie.

W środowisku, w którym trudno zweryfikować informacje, wybór bukmachera nie jest łatwym zadaniem. W jaki sposób zatem stwierdzić, czy dany bukmacher jest wiarygodny?

Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poniżej przedstawiamy jednak kilka istotnych wskazówek, na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

Strona bukmachera

Teksty na stronie bukmachera można wyrzucić na śmietnik, to nic więcej jak czysty marketing, więc nie należy przyjmować ich jako atutu firmy. Pod uwagę należy wziąć jedynie staż bukmachera na rynku oraz przyznane mu nagrody. Jeżeli przez 5 ostatnich lat bukmacher świadczył usługi na wysokim poziomie i nie oszukiwał graczy, to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w przyszłości będzie działał równie uczciwie. Nagrody branżowe z ostatnich lat typu „bukmacher roku” lub „bukmacher odpowiedzialny społecznie” należy uważać za atuty danej firmy – świadczą o tym, że jest chociaż odrobinę lepsza od konkurencji.

Należy uważać na bukmacherów z krótkim stażem. Schemat działania oszustów zwykle jest bardzo podobny. Firmy takie w pierwszych 2 latach działalności prowadzą intensywną ekspansję i agresywne działania marketingowe. Wszystko po to, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Następnie około 2.–3. roku od otwarcia jakość świadczonych usług drastycznie spada, gracze muszą miesiącami czekać na wypłatę pieniędzy, realizowanych jest coraz mniej wypłat, wysokie wygrane są konfiskowane z wymyślonych powodów, ostatecznie strona bukmachera zostaje wyłączona. Jeżeli bukmacher jest oszustem, to zwykle uwidacznia się to właśnie w okolicach 2.–3. roku funkcjonowania. Przykłady z ostatnich lat znane polskim graczom to chociażby Otobet i eXbinoG.

Portale bukmacherskie

Opinia opinii nie jest równa, gdyż zależy od rangi i jakości portalu, który ją wystawił. Należy brać pod uwagę wyłącznie opinie i oceny jakościowych branżowych portali bukmacherskich. Wszystkie pseudoserwisy istniejące od 2 miesięcy typu „Ranking bukmacherów 2019” albo „Najlepsi bukmacherzy 2019” należy od razu pominąć, gdyż nie przekazują graczom żadnych rzetelnych informacji i są tworzone jedynie w celu naganiania bukmacherom nowych graczy. „Najlepszy” w takim rankingu bukmacher jest zawsze najlepszy dla właściciela serwisu (najwięcej płaci za reklamę), a nie dla gracza. Wszelkie opinie z serwisów i portali należy traktować z przymrużeniem oka i weryfikować je samodzielnie.

Jako rzetelny portal bukmacherski dbający o interesy graczy stworzyliśmy wiarygodny ranking bukmacherów. Przy układaniu rankingu bierzemy pod uwagę wyłącznie aspekty dotyczące oferty i funkcjonowania bukmacherów w kontekście gracza a nie wynagrodzenie partnerskie.

Fora bukmacherskie

Komentarze i wypowiedzi graczy na forach, chociaż mocno subiektywne i jak wspominaliśmy wyżej – często niemerytoryczne, stanowią dużą wartość przy ocenie wiarygodności bukmachera. Jeżeli znajdziemy w danym temacie 10 w miarę sensownych komentarzy negatywnych i tylko jeden pozytywny, broniący bukmachera, to powinna nam się zaświecić lampka ostrzegawcza. Czytając komentarze graczy, należy zwrócić uwagę na styl, w jakim zostały napisane. Pisany na spokojnie kilkuzdaniowy komentarz opisujący problem gracza z bukmacherem jest dużo więcej wart niż nabazgrane na szybko „to oszust, bo nie dał mi bonusu” czy „nie polecam”.

Należy też pamiętać, że na jednego niezadowolonego użytkownika, który wyraził to publicznie, przypada co najmniej 10 zadowolonych, którzy o tym nie napisali, gdyż nie byli do tego wystarczająco zmotywowani. W artykule opinie o bukmacherach dowiesz się dlaczego ludzie bardziej skłonni są do pisania negatywnych opinii niż pozytywnych. Niedawno zamieszczone wypowiedzi mają większą wartość niż te sprzed kilku lat. Kilka negatywnych komentarzy w krótkim czasie to bardzo poważne ostrzeżenie – należy w takim wypadku na kilka miesięcy zrezygnować z danego bukmachera i poczekać, jak rozwinie się sytuacja. Ogromna przewaga negatywów oznacza, że w danej firmie musi się dziać coś złego.

Ranking wiarygodności bukmacherów SBR

Bezpieczny sejf na pieniądze
Wiarygodny bukmacher zwiększa bezpieczeństwo pieniędzy.

Sportsbook Review (sportsbookreview.com, SBR) to niezależny anglojęzyczny portal bukmacherski. Od 1999 roku monitoruje poczynania firm bukmacherskich pod kątem wiarygodności, wypłacalności, bezpieczeństwa pieniędzy gracza, rzetelności ofert bonusowych, problemów z wypłatami i prób wyłudzeń. Obecnie w SBR znajdują się oceny 190 aktywnych bukmacherów.

Oprócz prowadzenia monitoringu bukmacherów SBR czynnie wspiera graczy i walczy o ich prawa – dzięki pomocy SBR typerzy odzyskali od nieuczciwych bukmacherów ponad 2 miliony USD. Portal posiada też forum dyskusyjne, na którym może wypowiedzieć się każdy użytkownik.

Na podstawie własnych informacji i opinii z rynku SBR ocenia wiarygodność i wypłacalność firm bukmacherskich. Portal zatrudnia całe grono pracowników, do których obowiązków należy dbanie o aktualność rankingu ocen bukmacherów. Pracownicy Sportsbook Review okresowo dokonują rewizji swych opinii, można więc przyjąć, że ocena SBR jest zawsze aktualna.

Oceny są aktualizowane co kilka miesięcy lub gdy zajdzie taka potrzeba. Najwyższa ocena to A+, najniższa: F.

  • A− do A+ – najlepsze firmy bukmacherskie, całkowita pewność co do bezpieczeństwa pieniędzy i jakości obsługi
  • B− do B+ – dobre, rzetelne firmy bukmacherskie, wpłacone pieniądze są bezpieczne, a obsłudze nie można nic zarzucić
  • C− do C+ – średniej klasy firmy bukmacherskie, niewielkie ryzyko utraty środków bądź bonusu, obsługa średnia
  • D− do D+ – firmy bukmacherskie z dolnej półki, należy brać pod uwagę utratę środków lub bonusu, z obsługą różnie bywa
  • F – bukmacher oszukujący graczy, wysokie ryzyko utraty wpłaconych pieniędzy

Każdy typer przed wykonaniem pierwszego depozytu pieniędzy powinien sprawdzić ocenę i historię wybranego bukmachera na SBR.

Bukmacherów ocenionych na F radzimy omijać szerokim łukiem, bukmacherzy D− do D+ oznaczają potencjalne problemy, u bukmacherów ocenionych na C− do C+ można obstawiać i spać spokojnie, B− do B+ to wysoka półka i raczej brak problemów, a A− do A+ to liderzy rynku.

Strona internetowa SBR

Jakie kryteria uwzględnia ranking wiarygodności?

Ranking SBR ma na celu ustalić poziom bezpieczeństwa środków gracza zdeponowanych na koncie bukmachera. Główny nacisk w rankingu kładziony jest właśnie na wypłacalność i bezpieczeństwo pieniędzy, rzetelność rozliczanych zakładów i uczciwość w anulowaniu wygranych zakładów bądź przyznanych bonusów.

Na ocenę SBR wpływa również długość stażu rynkowego bukmachera, szybkość wypłat pieniędzy, regulamin i zasady bonusów powitalnych oraz jakość obsługi klienta.

Ranking nie uwzględnia wysokości kursów, szerokości oferty czy wyglądu strony internetowej.

Jak zgłosić skargę na bukmachera do SBR?

Aby zgłosić problem z bukmacherem, należy napisać e-mail w języku angielskim na adres help@sportsbookreview.com lub wypełnić formularz skargi (File Complaint). Należy jak najdokładniej opisać zaistniały problem.

W jakich sprawach pisać do SBR?

  • Bezprawne zamknięcie lub zawieszenie konta gracza
  • Problemy z wypłatą wygranych środków lub ich bezprawna konfiskata
  • Problemy z weryfikacją tożsamości „Know Your Customer (KYC) process” i konsekwencje
  • Problemy z uzyskaniem należnego bonusu startowego
  • Problemy dotyczące bezprawnego anulowania wygranego zakładu

Przed napisaniem skargi na bukmachera do SBR należy najpierw spróbować samemu rozwiązać zaistniały problem bezpośrednio z supportem bukmachera. Mając na uwadze argumentację bukmachera (jeżeli taka jest), należy obiektywnie zastanowić się, czy aby rzeczywiście bukmacher nie ma racji i czy wszystkie wykonane przez gracza czynności są zgodne z regulaminem bukmachera.

Napisanie skargi do SBR nie gwarantuje rozwiązania problemu, jednak w wielu przypadkach tylko i wyłącznie dzięki interwencji Sportsbook Review gracze odzyskali część lub całość należnych pieniędzy. Pojedynczy gracz w sporze z bukmacherem z reguły stoi na przegranej pozycji, natomiast SBR to poważna organizacja, a jej ranking widocznie wpływa na postrzeganie bukmacherów wśród graczy. Ponieważ bukmacherom zależy na tym, aby być dobrze ocenionym przez SBR, są bardziej skłonni przyznać rację graczom. Oczywiście tylko wtedy, gdy to gracz ma rację w sporze!

Warto też pisać do SBR chociażby po to, aby ostrzec innych graczy przed złymi praktykami bukmachera. SBR m.in. na podstawie zgłoszeń od graczy i późniejszej weryfikacji tych informacji w firmie bukmacherskiej aktualizuje swój ranking wiarygodności i bezpieczeństwa bukmacherów.

Dlaczego bukmachera nie ma w rankingu SBR?

Jeżeli bukmacher nie znajduje się w rankingu wiarygodności na stronie SBR, oznacza to, że nie został jeszcze oceniony. Na świecie cały czas powstają nowe firmy bukmacherskie, więc aby móc je rzetelnie ocenić, osoby z SBR potrzebują czasu na zebranie opinii typerów oraz przeprowadzenie swojego wywiadu – zwykle proces ten trwa około 2 lat.

Sportsbook Review wystawia oceny popularnym firmom bukmacherskim, które kierują swoją ofertę do międzynarodowej publiki. Zazwyczaj pomija lokalnych bukmacherów, i właśnie z tego powodu lokalni bukmacherzy dla Polaków nie posiadają jak na razie oceny SBR.

Fakt niedokonania oceny przez SBR nie dyskwalifikuje bukmachera, jednak z nowymi bukmacherami po prostu trzeba uważać (np. nie wpłacać od razu dużych kwot, a wygrane wypłacać stopniowo), można bezpiecznie założyć, że początkowa wiarygodność nowego bukmachera jest na poziomie C− do C+.

Wiarygodność polskich bukmacherów

Spośród legalnych bukmacherów dla Polaków ocenę SBR posiada jedynie Betclic. Betclic to międzynarodowy bukmacher działający nie tylko w Polsce, ale też w wielu europejskich krajach – i to stanowi powód jego obecności w rankingu SBR. Miejmy nadzieję, że niebawem do prestiżowego rankingu wiarygodnych bukmacherów dołączą również polscy legalni bukmacherzy.

Pozostali polscy bukmacherzy (ETOTO, forBET, Fortuna, LV BET, Milenium, PZBuK, STS, Superbet, TOTALbet, Totolotek) nie mają jeszcze oceny SBR. A może sam fakt posiadania licencji polskiego Ministra Finansów gwarantuje wiarygodność, uczciwość i rzetelność bukmachera? Absolutnie nie!

Licencja Ministra Finansów daje bukmacherowi możliwość oferowania zakładów bukmacherskich graczom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Polska licencja nie gwarantuje monitoringu jakości usług, dobrych praktyk bukmachera, przejrzystości oferowanych bonusów czy należytej obsługi klienta. Licencja ma na celu jedynie ściąganie od graczy podatku, wynoszącego 12% od każdego zawartego zakładu. Nic więcej.

Jak zatem zweryfikować wiarygodność legalnego bukmachera dla Polaków? W taki sam sposób jak każdego innego bukmachera.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/wiarygodnosc-bukmachera-137

Oceń ten tekst

Podobne artykuły