W zakładach bukmacherskich jak w każdej innej tematyce występuje sporo slangowych zwrotów, branżowych skrótów i pojęć.
Początkujący gracze często spotykają się z potocznymi, slangowymi wyrażeniami i zwrotami, których nie rozumieją, właśnie po to powstał poniższy słownik typera. Zrozumienie zwrotów i terminów używanych przez innych typerów oraz przez bukmacherów jest niezbędne do skutecznego obstawiania.
Poniżej przedstawiamy słownik pojęć bukmacherskich, po jego lekturze bukmacherka stanie się prostsza niż można przypuszczać.
Słownik pojęć bukmacherskich
A
AKO - jeden z najpopularniejszych zwrotów (- jakie masz AKO?), innymi słowy akumulator. Im więcej spotkań na jednym kuponie, tym wyższy akumulowany kurs. Przykładowo, zakłady na dwa spotkania na jednym kuponie Legia-Widzew typ 1 kurs 2,0 oraz Polonia-Śląsk typ 1 kurs 2,0 dadzą nam AKO=4 i po takim kursie będzie rozliczana wniesiona stawka na zakład.
Ante post – zobacz - zakład długoterminowy.
Arbitraż (Arbitrage) - zobacz surebets.
Azjan, AH, handi, asian handicap – rodzaj wyrównania szans wprowadzony przez bukmacherów. W sytuacji, gdy Barcelona gra u siebie z ostatnią drużyną w tabeli, wynik jest przesądzony, a kurs na to wydarzenie tak niski, że nie wart zagrania. Jeśli jednak na starcie meczu odejmiemy Barcelonie dwie bramki (handicap Barcelona -2), sytuacja staje się o wiele ciekawsza, bo by wygrać zakład, Barcelona strzelić będzie musiała trzy bramki, nie tracąc żadnej. Kurs na takie wydarzenie będzie o wiele wyższy, więcej o handicapach przeczytasz w innym artykule o handicapach.
B
Bankier - inaczej pewniak.
Bankroll – czyli ilość pieniędzy przeznaczona na grę. Pojęcie zapożyczone z pokera, ale mające takie samo znaczenie. Przy luźniejszej grze nie ma znaczenia, gdy gra się za większe pieniądze, określenie bankrolla, a więc i procentowych stawek, za które gra się typy, jest podstawą zarządzania pieniędzmi i ryzykiem w grze przeciwko bukmacherowi. Z bankrollem ściśle związane jest pojęcie zarządzania pieniędzmi w zakładach bukmacherskich.
Bonus – może przybrać rozmaitą formę promocji, którą stosują bukmacherzy dla graczy. Najczęściej spotykanym rodzajem bonusów są bonusy rejestracyjne dla nowych graczy, którzy dzięki bonusowi mogą zwiększyć swój bankroll – w zależności od bonusa – od 50 do 100 procent.
Bonus reload - bonus od depozytu, bonus reload przyznawany zwykle przegrywającym graczom. Jeżeli gracz przegra swój pierwszy depozyt to często bukmacherzy oferują mu kolejne bonusy np. 50% od kolejnego depozytu zachęcając gacza do wpłaty i licząc na kolejne przegrane.
Bookie, buk – czyli popularne określenie bukmachera.
C
Cashback - rodzaj promocji powitalnej. Oznacza że bukmacher zwróci nam pieniądze w przypadku przegranej. Stawka zwrotu jest ustalona przez bukmachera.
Cheater – jak w każdych grach osoba oszukująca, w tym wydaniu – zdaniem bukmacherów. Można zostać cheaterem (co skutkuje blokadą lub mocnym limitem konta), gdy wykorzystuje się niedoskonałości systemu przeciw bukmacherom. Przykład – oglądamy mecz na żywo i widzimy faul skutkujący rzutem karnym. W takiej sytuacji każdy bukmacher blokuje na chwilę możliwość składania zakładów (bo prawdopodobnie za chwile padnie bramka i kursy się zmienią), ale czasem zdąży się taki zakład zagrać przed blokadą. Kupon na 99% procent zostanie anulowany, a jeśli sytuacje będą się często powtarzać, mogą pojawić się kłopoty.
D
Dead Heat - stosuje się tylko do zakładów na Turnieje, Three Balls (golf) i Najlepszy Pałkarz (krykiet); gdzie dwóch lub więcej uczestników może uplasować się na tej samej pozycji.
DNB zakład – czyli draw no bet, zakład bez remisu. W przypadku, gdy zagramy DNB, a w meczu padnie remis, stawka zakładu jest zwracana.
(DW) Dokładny wynik – rodzaj zakładu o wysokim kursie, w którym wskazuje się dokładny oczekiwany wynik spotkania (na przykład Barcelona-Real Madryt 4:0). Zakład wygrywa tylko w wypadku, gdy Barcelona wygra 4:0, każdy inny wynik powoduje przegraną.
F
Fix – mecz ustawiony, wielu graczy, w przypadku, gdy ich faworyt przegrywa, używa sformułowania, że mecz był ustawiony (ustawka). W wielu wypadkach jest to bzdura, ale nawet dziecko wie, że sport już dawno przestał być krystalicznie czystą dziedziną życia. W ustawione mecze zamieszani są prezesi, piłkarze, sędziowie. Przy czym informacja o tym, że dany mecz jest „ustawiony”, jest jedną z najbardziej poszukiwanych w światku bukmacherskim. Formą ustawki są mecze 3 za 3.
Free bet – zakład bez ryzyka, rodzaj promocji powitalnej lub reload. Bukmacherzy oferują nowym graczom zakład bez ryzyka aby zachęcić ich do założenia konta właśnie u nich. Przyznawane się też freebety lojalnościowe stałym graczom. Freebet może dotyczyć konkretnego turnieju, spotkania lub być całkowicie dowolny. Jeśli freebet zostanie trafiony, wygrana bez postawionej stawki trafia na konto gracza, jeśli free bet zostanie przegrany, kwota stawki wróci do gracza. Szczegółowe warunki dot. freebeta mogą się różnić w zależności od bukmachera, przed wykorzystaniem należy przeczytać warunki promocji.
FT – zakłady FT to zakłady, których wynik określany jest po zakończeniu regulaminowego czasu gry, nie wliczając dogrywki ani rzutów karnych.
G
Greenbook – patrz surebets.
H
H2H – head to head, czyli bezpośrednie porównanie dwóch przeciwników przed meczem. Elementem H2H jest sprawdzanie, jak wcześniej kończyły się spotkania między zainteresowanym drużynami (można wtedy odkryć, że na przykład drużyna X nigdy nie zdobyła punktu na boisku drużyny Y, to pozwala wysnuć wniosek, że kolejnym razem może być podobnie. W zakładach H2H oznacza starcie dwóch przeciwników, na przykład na żużlu H2H (kto lepszy?) Tomasz Gollob czy Jarosław Hampel.
HT/FT – rodzaj zakładu, który w wypadku trafienia, daje ogromne zyski. Oznacza, że na kuponie obstawiamy wynik do przerwy i wynik po ostatnim gwizdku sędziego. Szczególnie profitowe są kursy przełamujące. Gdy zagramy, że w meczu Barcelona-Real do przerwy wygrywał będzie Real, ale ostatecznie spotkanie wygra Barcelona (HT:2/FT1) jest wielce prawdopodobne, że kurs na to wydarzenie będzie jak 25:1. Inną formą takiego zakładu jest granie na zwycięstwo miażdżącego faworyta, by podbić kurs. Inny kurs będzie na zwycięstwo Barcelony u siebie, ale zdecydowanie wyższe, że Barcelona u siebie wygra do przerwy i na koniec spotkania.
I
Insider - czyli przeciek, poufna informacja pochodząca z wewnątrz klubu, od zawodnika, trenera, działacza. Niezwykle cenne źródło informacji, takie typy zwykle gra się „grubo”.
K
Kod SWIFT/BIC - Podczas przelewu do zagranicznego banku jest niezbędny tzw. kod SWIFT/BIC. Kod identyfikacyjny banku. Kod SWIFT znajdziesz na stronie internetowej swojego banku.
Kombo (combo) – popularna nazwa zakładu kombinacyjnego. Kombo może składać się od dwóch do wielu zakładów na jednym kuponie. Kursy spotkań mnożą się, a potencjalna wygrana jest o wiele wyższa, przy jednocześnie podniesionym ryzyku takiego zakładu. Przykład kombo – Barcelona vs Real 1 + Valencia vs Sevilla 1. Aby kupon był zwycięski, zarówno Barcelona jak i Valencia muszą wygrać mecze. Gdy którakolwiek z drużyn przegra lub zremisuje, bez względu na wynik drugiego spotkania, kupon można wyrzucić do śmieci.
Kontra – to zagranie minimalizujące straty lub pozwalające wyjść na plus w sytuacji, gdy wcześniej postawiony zakład okazał się błędny. Przykład – tenisowy mecz Agnieszka Radwańska – Venus Williams. Zagraliśmy na Venus po kursie 1,6 ale po pierwszym wygranym przez Radwańską secie widać, że Agnieszka jest w doskonałej formie. Aby zakład nie został przegrany, możemy zagrać na żywo typ, że Agnieszka wygra też drugiego seta po kursie 1,7. Jeśli Agnieszka wygra 2 seta, osiągniemy niewielki zysk, mimo, że wcześniej byliśmy na straconej pozycji. Kontra to inaczej coverowanie zakładu.
Kursy amerykańskie – amerykańscy bukmacherzy „lubią” utrudniać życie europejskim graczom i wyświetlają swoja ofertę w specyficzny sposób. W przypadku zakładów minusowych (na przykład przy kursie – 180) oznaczenie to pokazuje, że aby wygrać 100 dolarów, trzeba postawić dokładnie 180 dolarów na dane wydarzenie. W wypadku kursów plusowych (+180) na dane wydarzenie oznacza, że stawiając 100 dolarów, można wygrać 180. Należy pamiętać, że wygrane są pokazywane w formie neto (a więc bez naszego wkładu)
Kursy brytyjskie (ułamkowe) – jeszcze dziwniejsze przedstawienie kursów dla początkującego gracza, które spotkać można u brytyjskich bukmacherów. Wygrana netto w tak przedstawionych kursach to wynik z pomnożenia stawki i kursu. U wielu bukmacherów już na etapie rejestracji można określić, jaki format kursów ma być wyświetlany, u większości można go zmienić w każdej chwili.
Kursy europejskie (dziesiętne) – wypłatę liczymy poprzez pomnożenie wniesionej stawki i kursu. Naszą wygraną jest różnica między wniesioną stawką, a kwotą do wypłaty. Dla porównania mecz Wisła Płock – Olimpia Elbląg, stawiając na gospodarzy w kursach dziesiętnych mamy zapis 1,80, to samo zdarzenie w kursach ułamkowych wyświetli nam się jako 4/5, a w kursach amerykańskich (-125).
L
Live (liveodds) – czyli zakłady „na żywo” to możliwość postawienia zakładu już podczas trwania danego wydarzenia sportowego. Daje okazję do zagrania o wiele wyższych kursów. Im lepszy bukmacher, tym proponuje więcej spotkań do grania „live”.
Lay – przeciwieństwo „back”. Lay – nie wygra, back – wygra. Specyficzne nazewnictwo stosowane w giełdach zakładów, gdzie stawia się zakłady lay i back. Więcej o tradingu.
Limit – zwrot, który budzi przerażenie wśród grających za wysokie stawki, w praktyce graczom początkującym właściwie nie grozi. Limit to ograniczenie stawki, jaką dany gracz może wnieść na dane spotkanie. Najczęściej limity można otrzymać, gdy wygrywa się spore sumy na zakładach w niszowych sportach (na przykład siatkówce, która w skali światowej nie jest popularnym sportem, podobnie bywa u bukmacherów oferujących zakłady na żużel).
Livescore – czyli śledzenie wyników w trakcie trwania spotkania. Na stronach większości bukmacherów śledzić można wyniki obstawionych przez siebie spotkań, jak i innych wydarzeń aktualnie rozgrywanych (i w miarę potrzeby – zagrania live).
M
Masówka – zobacz public bet.
MB (Moneybookers, obecnie Skrill) – serwis za pomocą którego można szybko wpłacać i wypłacać środki na konta bukmacherskie i pomiędzy nimi.
Moneyline – forma zakładu na zwycięstwo stosowana u amerykańskich bukmacherów. W praktyce moneyline w NHL,NBA, NFL oznacza, że wynik typujemy wraz z dogrywką i ewentualnymi rzutami karnymi.
O
Obrót – to wymagana przez bukmachera suma, która trzeba postawić, by móc wypłacić (odblokować) pieniądze pochodzące z bonusa.
Oddsy – czyli po prostu kursy na dane zdarzenie.
Oddsmaker – osoba odpowiedzialna w firmie bukmacherskiej za ustalanie kursów. Elita w branży, w praktyce, wielu bukmacherów wzoruje się na kursach ustalanych przez topowe firmy, takie jak Fortuna czy STS i ich oddsmakerów. Oddsmakerzy często odpowiedzialni są również za monitoring aktywności graczy. Oddsmaker inaczej nazywany jest odds compiler lub odds trader.
Over – przeciwieństwo undera. Przy założeniu, że zakładamy się z bukmacherem, że będzie over 2,5 bramki w meczu, każdy wynik, w którym będzie więcej niż dwie bramki powoduje, że zakład jest rozliczany jako zwycięski. Im wyższy over, tym wyższy kurs. Bukmacher wystawi inny kurs na over 2,5 a innych na over 4,5 w meczu.
P
Pewniak – w zależności od kontekstu może mieć różne znaczenia. Pewniak w zakładach systemowych to mecz, którego wynik musi być prawidłowo wytypowany, żeby kupon był zwycięski. Gdy pewniak przegrywa, cały kupon też. W innych zwrotach o pewniakach mówi się, że to spotkanie, którego wynik jest z góry przesądzony. Doświadczeni gracze wiedzą, że pewniak to święty Graal bukmacherstwa – nie istnieje. Więcej o pewniakach bukmacherskich przeczytasz w osobnym tekście.
Podwójna szansa – rodzaj handicapu, który z wydarzenia trzydrogowego (zwycięstwo, remis, porażka), tworzy dwudrogowe. Grając mecz Barcelona-Real Madryt podwójną szansą będzie zakład X2 (Real wygra lub zremisuje) lub 1X (Barcelona wygra lub zremisuje). Przy takim zakładzie wystarczy, że drużyna zremisuje, by kupon był zwycięski. Strategia ta warta jest zagrania w przypadku grania na underdoga, granie podwójnej szansy na faworyta w praktyce sprawi, że kursy na spotkanie nie będą opłacalne (zobacz value bet)
Progresja – sposób gry, który jedni chwalą, a inni nazywają autostradą do bankructwa. Najczęściej graną progresją jest progresja na remisy. Zwykle gracz po głębokiej analizie wyszukuje z danej ligi drużynę najczęściej remisującą. Typuje jej remis aż do czasu, gdy on nie padnie. W przypadku porażki, kolejny zakład jest podwojeniem lub potrojeniem wcześniejszej stawki aż do czasu, gdy padnie remis – wtedy gracz podwaja lub potraja zysk. Prawdzie kłopoty zaczynają się, gdy jesteśmy na dziesiątym i wyższym etapie progresji, a remis wciąż nie pada. Sposób gry polecany doświadczonym graczom, ze sporym zapleczem finansowym.
Public bet – typ, który jest polecany przez wielu graczy, na wielu stronach. Charakteryzuje się tym, że kursy na to zdarzenie gwałtownie spadają, co jeszcze utwierdza w przekonaniu tych, którzy nie zagrali, że warto to zrobić. Informacje o wyniku zdarzenia bywają często rozgłaszane przez tych, którym zależy by kursy na przeciwne zdarzenie gwałtownie rosły. Zanim zagra się taki typ, warto sprawdzić, czy spadek kursów jest wynikiem plotki, czy też ma jakieś podstawy. Inna nazwa dla public bet, to masówka.
Push – inaczej remis w sytuacji, gdy stawka zostaje zwrócona (na przykład w przypadku zakładów DNB).
S
Singiel - zakład pojedynczy, klasyczny typ na jedno spotkanie na kuponie.
System, zakład systemowy – podobnie jak kombo składa się z kilku zakładów, przyjęło się, że minimalnie trzech (bo dubel nie jest zakładem systemowym). To, co odróżnia system od kombo jest możliwość wygrania całego zakładu, nawet jeśli jedno lub kilka spotkań na kuponie nie zostało trafionych. W systemie 2 z 3 wystarczą dwa trafione spotkania, by odzyskać pieniądze lub – w zależności od kursów – powiększyć wyjściową stawkę.
Stake – czyli stawka na zakład
Support – czyli bukmacherskie biuro obsługi klienta. Warto zwrócić uwagę, czy działa w języku polskim, ma możliwość kontaktu przez czata i czy działa 24/h na dobę.
Surebet – taki rodzaj zakładu, który bez względu na wynik, jakim zakończy się dane spotkanie, da wygraną graczowi. Możliwe do osiągnięcia, gdy gra się u wielu bukmacherów jednocześnie i wykorzystuje różnice kursowe między nimi. Taktyka bardzo dobra, ale ze względu na niewielkie odchylenia kursów, profitowa tylko w przypadku dużych stawek. Do wyliczania sure betów służą specjalne kalkulatory, które szybko pozwalają przeliczyć dostępne kursy. Przykładem surebeta może być sytuacja, w której u jednego bukmachera spotkanie Delecta-Resovia Rzeszów ma kurs 2,1 na wygraną gospodarzy, podczas gdy inny bukmacher wycenia wygraną resovii po takim samym kursie. Jeśli postawimy zakład za 100 u jednego i drugiego bukmachera, bez względu na wynik meczu, zawsze będziemy 10 zł na plusie. Rodzajem surebeta jest tzw. greenbook, pojęcie związane z giełdy zakładów – to sytuacja, w której bez względu na wynik, będziemy na „zielono”, a więc wyjdziemy zwycięsko jeszcze w czasie trwania spotkania i bez względu na jego wynik. Przeczytaj więcej o surebet'ach.
Spreads – u amerykańskich bukmacherów określenie handicapu, występuje głównie w koszykówce i NHL i polega na przydzieleniu (lub odjęciu) na początku spotkania określonej liczby punktów drużynom.
T
Tasiemiec – popularny sposób na tracenie pieniędzy przez początkujących graczy. Zwykle stawiają oni 2 złote i dobierają do kuponu 10 lub więcej spotkań, przez co kurs (AKO) na te wydarzenia oscyluje w okolicach kilkuset. Szansa trafienia „tasiemca” stanowi promile procenta. To grający tasiemce stanowią największą liczbę żalących się na forach graczy, którym „ostatni pewniak nie wszedł”.
Tilt – kolejny termin zapożyczony ze świata pokera. Każdy gracz zna stan, kiedy po raz kolejny wydawałoby się doskonale przeanalizowane typy „nie wchodzą”. Jeśli wpadnie w tilt, zagra wtedy za wszystko, co zostało na koncie bukmacherskim (zwykle przegra), albo będzie wpłacał kolejne kwoty, by szybko się odegrać.
U
Under – to granie zakładu, w którym stawiamy na to, że padnie mnie bramek niż wystawiona przez bukmacherów linia. Na przykład zakład under 2,5 bramki oznacza, że każdy wynik spotkania, w którym padło mniej niż dwie bramki, wygrywa. Może być to zarówno remis bezbramkowy, remis 1:1 lub wygrana każdej z drużyn w stosunku 1:0 lub 2:0. Przeciwieństwem undera jest over.
Underdog – zwany również outsiderem, drużyna, która zdaniem bukmachera stawiana jest w roli przeciwnej do faworyta (choć naszym zdaniem, wcale nie musi tak być).
Ustawka - patrz fix.
W
Win – czy zwycięzca, wygrany
V
Value bet, to zakład z wartością dodaną. Poszukiwanie value betów powinno być celem każdego gracza. W najprostszym tłumaczeniu, value bet to kurs na zdarzenie, które naszym zdaniem zostało źle ocenione przez bukmachera, który wystawił na nie niewłaściwie kursy, przez co granie go może być szczególnie opłacalne.
Y
Yeld – to specyficzny wskaźnik, który pokazuje stosunek zainwestowanych (obróconych) pieniędzy do zysków, które przyniosły. Yeld to podstawowe kryterium oceny, którym kierować się powinny osoby, które kupują w sieci typy. Serwis, który może pochwalić się kilkunastoprocentowym, stałym yeldem w długim okresie czasu, można uznać za bardzo dobry i wart polecenia.
Z
Zakład długoterminowy – możliwość obstawienia wydarzenia, które odbędzie się (lub nie) w dalekiej przyszłości. Takim zakładem może być na przykład obstawienie wyników mistrzostw, które odbędą się za dwa lata, albo przyszłorocznych wyników prezydenckich. Zwane są również zakładami ante post.
Zakład specjalny – to zakłady na liczbę goli spotkaniu, liczbę żółtych czy czerwonych kartek, liczbę fauli, a także typowanie, w jakim przedziale czasowym spotkania padną gole. Dostępne u wielu bukmacherów przy czym im popularniejsze spotkanie, tym zakładów specjalnych jest więcej (w meczach Ligi Mistrzów jest ich mnóstwo, w meczach niszowych lig może ich nie być wcale).
Zdarzenie dwudrogowe – czyli zakład mający tylko dwa możliwe wyniki. W takich dyscyplinach jak siatkówka czy tenis nie ma remisów, więc statystycznie szansa na trafienie wynosi 50%.
Zdarzenie trzydrogowe – zakład mający trzy możliwe zakończenie. W piłce nożnej można wygrać, przegrać lub zremisować, więc statystycznie szansa trafienia wynosi 33 procent. Aby powiększyć swoje szanse, stosuje się handicapy, które zdarzenie trzydrogowe zmieniają na dwudrogowe, a więc statystycznie łatwiejsze do trafienia.
Ziemniak – to popularne określenie bukmachera stacjonarnego, naziemnego (stąd „ziemniak”). Aby grac u ziemniaka, trzeba udać się do kolektury, by osobiście wysłać kupon. Minusem ziemniaków w Polsce jest to, że od każdego zakładu pobierają podatek w wysokości 12 procent stawki zakładu.
1 X 2 - na kuponie oznaczają odpowiednio 1 – zwycięstwo gospodarzy, X – remis, 2 zwycięstwo gości.
3 za 3 – czujna obserwacja spotkań pewnych drużyn (zobacz H2H) może doprowadzić do wniosku, że w sposób celowy lub przypadkowy, pewne drużyny w lidze „dzielą się” punktami. Drużyna A zawsze wygrywa na wyjeździe z drużyną B, podczas gdy ta sama drużyna B wygrywa zawsze na wyjeździe z drużyną A. Są gracze, którzy bez względu na aktualną formę i pozycję w tabeli, grają na zwycięstwo drużyny, na którą właśnie przyszła kolej. Bywa to bardzo profitowe, warto jednak pamiętać, że zawsze kiedyś przychodzi moment, w którym te zależności się kończą.