Livescouting (praca)

Ocena 0/5 | 0 głosów

Wielu miłośników sportu z pewnością chciałoby połączyć swoją sportową pasję z możliwością zarobku. Cóż byłoby piękniejszego od oglądania meczu i jednocześnie zarabiania na tym pieniędzy?

W dobie internetowych bukmacherów i serwisów sportowych potrzebujących relacji do zakładów na żywo taka praca jest jak najbardziej możliwa i nazywa się livescouting.

Jeśli często śledzisz sportowe wydarzenia, to praca jako livescout może okazać się dla ciebie przyjemnym z pożytecznym.

Kim jest Livescout?

Livescout to osoba, która relacjonuje "na żywo" mecz będąc bezpośrednio na stadionie lub hali sportowej. Livescouting najpopularniejszy jest dla piłki nożnej i tenisa ziemnego, jednak bukmacherzy i firmy sportowe potrzebują ludzi do relacjonowania też wielu innych sportów. Dla fanów sportu to możliwość dodatkowego zarobku.

Livescoutingiem zajmują się zewnętrzne firmy, które swoje usługi/produkty sprzedają bukmacherom. Tu kryje się cały sekret live animacji, jakie są dostępne przy niemal każdym spotkaniu u bukmacherów bądź serwisów z wynikami "na żywo".

Praca jako livescout polega na informowaniu o najważniejszych zdarzeniach, jakie mają miejsce w danej rywalizacji:

 • kto atakuje,
 • w której strefie znajduje się piłka,
 • rzut wolny, rożny, karny,
 • kary drużynowe i indywidualne,
 • gole, punkty,
 • warunki atmosferyczne,
 • zdarzenia nietypowe.

W dobie postępu technologicznego obecnie livescout ma do dyspozycji specjalną aplikacje na telefon/tablet, dzięki której przesyła informacje. W poprzednich latach tego typu relacje wykonywało się poprzez ciągły telefoniczny kontakt z centralą.

W polskich warunkach firmy zatrudniające livescoutów oferują za mecze około 30-50 euro + koszty dojazdu i biletu, jednak należy pamiętać, że w przypadku rażących błędów w trakcie relacji wynagrodzenie może być zmniejszone. Livescout pracuje jako freelancer na umowie zlecenie. Zlecenie relacji może obejmować zestaw ustalonych meczy lub ustalenia dotyczą każdorazowo przed komentowanym meczem. Praca jako livescount jest jak najbardziej legalna i nie podlega pod restrykcje ustawy hazardowej.

Ilość spotkań, a więc pracy, zależy od miejsca zamieszkania, jak i doświadczenia. Im bardziej atrakcyjne sportowo miejsce (duże miasto), tym większa szansa na szerszą liczbę zdarzeń sportowych.

W polskich warunkach obsługuje się relacje ze spotkań Ekstraklasy i 1 ligi piłki nożnej oraz najwyższych lig koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej a także challengerów tenisa ziemnego. Czasami potrzebne są też relacje z wybranych meczów niższych lig, które będą interesować firmę bukmacherską. Podobnie jest zagranicą.

Z doświadczeń pracowników jako livescoutów wynika, że błędy w relacjach są surowo karane. W ten sposób stracić można nawet 50% meczowego zysku. Zatem początek pracy może być trudny, jednak z czasem wraz z opanowaniem schematów relacji praca staje się prosta i dochodowa.

Co zrobić, by zostać livescoutem?

 • Należy mieć ukończone 18 lat.
 • W stopniu komunikatywnym znać język angielski.
 • Posiadać dostęp do internetu.
 • Posiadać laptop i smartphone'a.
 • Śledzić z pozycji trybun sportowe wydarzenia.

Firmy zatrudniające livescoutów:

W 99% livescoutów nie pracuje bezpośrednio dla bukmachera a jedynie dla firmy zajmującej się gromadzeniem i dostarczaniem danych bukmacherom lub innym serwisom sportowym.

 • sportlivescouting.com
 • megafeed.com
 • softnetsport.com
 • betradar.com
 • sportradar.com

W aplikowaniu o pracę livescouta pierwszym krokiem jest e-mailowy kontakt z konkretną firmą. Dużą rolę odgrywa miejsce zamieszkania i dostępność do wydarzeń sportowych. Częstym testem na pracownika jest relacja archiwalnego meczu.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Livescouting (praca)

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Livescouting (praca)" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 0/5 | 0 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Świat zakładów bukmacherskich:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner