Siatkówka w zakładach bukmacherskich

Ocena 4/5 | 7 głosów

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie. W Polsce pod względem popularności wśród kibiców siatkówka ustępuje chyba tylko piłce nożnej.

Siatkówka zawdzięcza swoją popularność w Polsce sukcesom klubowym takim jak chociażby drugie miejsce Resovii Rzeszów w ostatniej edycji Ligi Mistrzów i reprezentacyjnym ze zdobytym we wrześniu 2014 roku Mistrzostwem Świata siatkarzy.

Polska zarówno sportowo, jak i organizacyjnie w kontekście światowej siatkówki zajmuje czołowe lokaty czego dowodem rozegranie meczu otwarcia MŚ 2014 na Stadionie Narodowym, co było bezprecedensowym wydarzeniem.

Jak siatkówka wygląda w zakładach bukmacherskich? Zacznijmy od tego, że siatkówkę w zasadzie obstawać możemy przez cały rok. I tak w sezonie jesienno - zimowym i wiosną w grze są ligi krajowe, z kolei latem do gry wkraczają reprezentacje. Dość powiedzieć, że w 2015 roku polska kadra toczyła rywalizację w aż trzech turniejach: najpierw Lidze Światowej, później Pucharze Świata, na końcu zaś w Mistrzostwach Europy.

Co ciekawe, dla siatkarzy znacznie ważniejszy jest sezon reprezentacyjny niż klubowy, co nie jest już tak jednoznaczne chociażby w piłce nożnej.

Zasady w siatkówce

Obstawiając siatkówkę, znać ją trzeba od środka, a więc na pewno nie obce muszą nam być jej zasady. Ogólnie większość wie, że mecz siatkówki trwa do czasu zdobycia przez jedną z drużyn trzech setów. Ten natomiast rozgrywany jest do momentu zdobycia przez jedną drużynę 25 punktów lub 15 jak to ma miejsce w tie-breaku. Zaznaczmy jednak, że aby wyłonić w secie zwycięzcę, zwycięska drużyna musi mieć co najmniej 2-punktową przewagę, a więc niekiedy zasada - zdobądź 25 punktów — nie obowiązuje. Sety mogą się więc też kończyć wynikami 26:24, 27:25, 28:26,....

Tie-break - dodatkowy set rozgrywany do 15 punktów przy wyniku 2-2 w setach, by wyłonić zwycięzcę.

W meczach grupowych, ligowych i dwumeczowych fazach pucharowych (mecz i rewanż) drużyna za zwycięstwo stosunkiem setów 3-0 lub 3-1 otrzymuje 3 punkty. Wygrana 3-2 wiąże się ze stratą punktu, bo na konto inkasuje się tylko 2 punkty, z kolei przeciwna drużyna przegrywająca 2-3 zyska 1 punkt.

W klubowych rozgrywkach zdarza się, że w fazie pucharowej w celu rozstrzygnięcia rywalizacji kto awansuje dalej stosuje się tzw. "złoty set" na wzór tie-breaku. Złoty set jest rozgrywany tylko wtedy, gdy po dwumeczu obie ekipy będą miały tę samą liczbę punktów. Przykładowo PGE Skra Bełchatów wygrywa u siebie 3-1 a na wyjeździe przegrywa 0-3, wtedy wynik łącznej rywalizacji wynosi 2-2 i tym kto awansuje dalej decyduje "złoty set" rozgrywany do 15 na zasadach tie-breaku.

Rodzaje zakładów w siatkówce

Jako że siatkówka jest sportem 2-drogowym, każde spotkanie musi zostać rozstrzygnięte. Nie ma tu miejsca na remisy. W związku z tym także i liczba rodzajów zakładów w siatkówce jest nieco ograniczona, choć i tak narzekać nie powinniśmy.

Rozdaje zdarzeń siatkarskich:

 • 1 lub 2 - zakład na rozstrzygnięcie spotkania w danym meczu lub secie.
 • Poniżej/powyżej - typowanie przekroczenia/nieprzekroczenia pewnego pułapu zdobytych punktów w meczu, secie bądź ogólnie setów.
 • Handicap - zakład, w którym jeden z zespołów ma określoną przewagę setową lub punktową.
 • Dokładny wynik -zakład na dokładny rezultat w meczu.
 • Zdobycz zespołu – określenie czy zespół przekroczy lub nie jeden z progów punktowych ustalonych przez bukmachera.
 • Parzyste/nieparzyste – zakład, czy po zsumowaniu punktów obu drużyn wynik będzie parzysty, czy też nie.
 • Set/mecz - określenie wyniku zarówno pierwszego seta w spotkaniu, jak i zwycięzcy meczu.
 • Zdobycze zawodników/zawodniczek – przekroczenie/nieprzekroczenie bariery punktów przez zawodnika/czkę, która została wyznaczona w typie.

Ranga rozgrywek siatkarskich

Dla siatkarzy sporym wyzwaniem są przede wszystkim rozgrywki reprezentacyjne, a te dzielą się na ważne i mniej ważne. Przede wszystkim siatkarskie reprezentacje mają o wiele większą publiczność niż rozgrywki klubowe, a to przekłada się na popularność i motywacje.

W opozycji do piłki nożnej siatkówka w wydaniu reprezentacyjnym co roku toczy walkę o ważne trofeum na arenie międzynarodowej. Hierarchia rozgrywek międzynarodowych w siatkówce wygląda następująco:

 • Igrzyska Olimpijskie (co 4 lata)
 • Mistrzostwa Świata (co 4 lata)
 • Puchar Świata (co 4 lata)
 • Mistrzostwa Europy (co 2 lata)
 • Liga Światowa (co roku)/wśród kobiet World Grand Prix

W klubowej siatkówce najważniejszymi rozgrywkami jest europejska Liga Mistrzów, następnie Puchar CEV i Puchar Challenge. Do tego dochodzą oczywiście krajowe rozgrywki ligowe.

Bukmacherzy z szeroką ofertą na siatkówkę

Siatkówkę w swojej ofercie posiada każdy bukmacher, jednak nie wszyscy bukmacherzy posiadają równie dobrą ofertę. Różnice pomiędzy firmami bukmacherskimi sprowadzają się między innymi do szerokości oferty oraz wysokości kursów. Które firmy warte są polecenia w kontekście obstawiania siatkówki?

Bukmacherzy godni polecenia dla obstawiających siatkówkę to:

 • Fortuna (najszersza oferta na zakłady przedmeczowe, również z niszowych lig; wiele rynków w zakładach LIVE; mnóstwo transmisji telewizyjnych z meczów; dla nowych graczy bonus 100% do 510 PLN od pierwszej wpłaty)
 • Totolotek (różnorodna oferta; dobre kursy; dla nowych graczy bonus od depozytu 100% do 1000 zł)
 • forBET (ciekawa oferta; atrakcyjne kursy; dla nowych graczy 70% bonus od pierwszej wpłaty do kwoty 1200 zł)
 • TOTALbet (szeroka i zróżnicowana oferta, najwyższe kursy w sieci, brak limitów)
 • eTOTO (zróżnicowana oferta; transmisje video; dla nowych graczy 100% bonus nawet do 1020 zł)

Najlepiej pośród wyżej wymieniowych bukmacherów wypadają dwa, a więc Totolotek i Fortuna. Pierwszy charakteryzuje się zdecydowanie najlepszą ofertą, zarówno w zakładach przedmeczowych, jak i LIVE, a jego sporym plusem są liczne transmisje video. Pinnacle natomiast jest niedoścignione, jeśli chodzi o wysokość kursów oraz limity, które w zasadzie nie są tu na użytkownika nakładane.

Skąd czerpać wiedzę o siatkówce?

Tak jak i zakładów z każdej innej dyscypliny nie powinniśmy grać w ciemno i przestrzegać zasad dobrego typowania, nie inaczej jest w przypadku siatkówki. Stawianie tylko po kursach bez większego zagłębiania się w sytuację drużyn szybko może nas doprowadzić do bankructwa.

Na szczęście dziś ze znalezieniem przydatnych informacji większego problemu nie ma, bo korzystać możemy tak z serwisów ogólnosiatkarskich, jak i bezpośrednich stron klubowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, gdzie znajdziemy przydatne informacje.

Przydatne źródła wiedzy o siatkówce:

 • www.pzps.pl - oficjalna strona Polskiego Związku Piłki Siatkowej
 • www.plusliga.pl - strona internetowa Plus Ligi mężczyzn
 • www.orlenliga.pl - strona internetowa Orlen Ligi kobiet
 • www.fivb.com - oficjalna strona światowej federacji siatkówki
 • www.cev.lu - oficjalna strona europejskiej federacji siatkówki
 • www.siatka.org - największy polski portal poświęcony siatkówce
 • www.volleyflash.pl - duża baza informacji siatkarskich
 • www.sportowefakty.wp.pl/siatkowka - zakładka serwisu SportoweFakty poświęcona siatkówce
 • bezpośrednie strony klubowe i reprezentacyjne
 • strony poświęcone ligom i turniejom siatkarskim
 • profile klubów i zawodników na portalach społecznościowych

Dodać należy, że w Polsce produktem pt. "siatkówka" bardzo rzetelnie i fachowo zajmuje się telewizja Polsat, która prowadzi relacje zarówno z ligi polskiej, jak i europejskich pucharów oraz spotkań reprezentacji. Dotyczy to rywalizacji męskiej oraz kobiecej.

Specyfika obstawiania siatkówki

Siatkówka to sport, w którym wielką rolę odgrywają statystyki, choć oczywiście nie tylko one, bo o wyniku meczu decyduje wiele czynników.

Na starcie warto uczulić graczy, że z reguły w meczach siatkówki nie zdarzają się niespodzianki, a to oznacza, że bardzo małe prawdopodobieństwo jest, że pierwsza drużyna w tabeli przegra z tą ostatnią. Zdecydowanie lepiej wygląda to w piłce nożnej.

Co należy brać pod uwagę podczas typowania meczów siatkówki:

 • Miejsce rozgrywania spotkania - każda drużyna o wiele lepiej radzi sobie we własnej hali. Niektóre hale są specyficzne i ciężko się do nich przyzwyczaić, co ma wpływ przede wszystkim na zagrywkę.
 • Zmęczenie - dotyczy przede wszystkim klubów, które mają w swoich składach wielu reprezentantów swoich krajów. Po powrocie z reprezentacji często w początkowej fazie sezonu odczuwają duże zmęczenie, co przekłada się na ich grę.
 • Kadra zespołu - nie zawsze trenerzy na dany mecz zabierają swoich najlepszych zawodników, dlatego sprawdzenie 12-stki (w kadrze na mecz może być 12 zawodników) jest naszym obowiązkiem.
 • Kontuzje - mimo iż siatkówka to sport zespołowy nieraz w drużynie jest jeden lider, który zdobywa większość punktów (przykład liga koreańska). Jego brak jest poważnym osłabieniem i na pewno będzie skutkował słabszą grą drużyny, w której występuje.
 • Faza sezonu - dotyczy w głównej mierze spotkań poprzedzających play-offy. Drużyny, które mają w nich zagwarantowany udział, mogą takie spotkania odpuszczać.

Porady do gry LIVE

Siatkówkę obstawiać możemy nie tylko w zakładach przedmeczowych, ale również grając zakłady na żywo, co nie jest wcale złym pomysłem. Należy jednak zastosować się do kilku newralgicznych zasad.

W trakcie meczu dochodzi do sytuacji, które czujne oko typera może wychwycić i przełożyć na skuteczny zakład. Takimi są np. zejście z boiska najlepszego gracza, czy jego słabsza dyspozycja, albo nieoczekiwane zwycięstwo seta przez outsidera, które wcale nie musi oznaczać jego zwycięstwa w końcowym rozrachunku, jednak kursy w takim przypadku ulegną zmianie.

 • Nie graj „na czuja” - nie kieruj się pozycją w tabeli czy nazwą drużyny, bo te czynniki są nieistotne. Poza tym stawiaj tylko te spotkania, które oglądasz i widzisz jak rozwija się w nich sytuacja.
 • Nie daj się ponieść emocjom - pamiętaj, że emocje to w zakładach bukmacherskich twój największy wróg. Nie da się im ponieść.
 • Nie graj za wszystko - nie możesz na jeden zakład postawić wszystkiego, nawet jeśli jest to mecz wydający się nadzwyczajnym pewniakiem.
 • Nie bój się wysokich kursów - nie ma powodu do tego, aby bać się wysokich kursów. W zasadzie lepiej jest szukać właśnie takich zakładów, gdzie niewątpliwie mamy value. Szczególnie wiele takich pozycji znajdziesz, typując na LIVE siatkówkę kobiet, gdzie sytuacja w meczu potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Podsumowanie

Czy na typowaniu siatkówki da się zarobić? Oczywiście, że tak. Jednak nie można bazować na szczęści oraz swoich kibicowskich przekonaniach. Należy dokładnie przygotować się do każdego stawianego typu, wyszukiwać valuebety. Wówczas nie tylko zminimalizujesz ryzyko porażki, ale automatycznie znacznie zwiększysz szansę na zwycięstwo. To oznacza, że skuteczne typowanie siatkówki wiąże się z dokładnym poznaniem tej dyscypliny.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Siatkówka w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Siatkówka w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 7 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.