Skoki narciarskie

Ocena 5/5 | 1 głos

Skoki narciarskie w Polsce mają wieloletnią tradycję i rzeszę wiernych odbiorców, w przeszłości głównie dzięki wielu sukcesom Adama Małysza, obecnie Kamila Stocha. Bukmacherzy oferują zakłady bukmacherskie także na tą dyscyplinę sportową. Dowiedz się jak i gdzie typować skoki narciarskie.

Zima za pasem, a to oznacza, że wiele lig piłkarskich „idzie na wolne”. Niemniej jednak nie ma się czym martwic, bo w środku sezonu są rozgrywki piłki ręcznej, siatkówki czy koszykówki. Poza tym nie sposób zapomnieć o dyscyplinach typowo zimowych, a więc curlingu, biathlonie, biegach czy skokach narciarskich, które ze względu na sukcesy Polaków w ostatnich latach pośród dyscyplin zimowych cieszą się największą popularnością w naszym kraju.

Jak natomiast skoki wyglądają na tle innych dyscyplin w zakładach bukmacherskich? Na pewno ich oferta nie jest tak szeroka, jak tych znacznie popularniejszych, ale nie możemy tez powiedzieć, że jest uboga. W ofercie każdego popularnego bukmachera znajdziemy bowiem jedynie kilkadziesiąt zakładów dotyczących każdego konkursu Pucharu Świata, jak i te innej rangi, do których zaliczymy choćby Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie.

Sukcesy Polaków

Zanim przejdziemy do dokładnej analizy tej dyscypliny, skupmy się na sukcesach Polaków, którzy w wieloletniej historii skoków mają się czym pochwalić. Do największych zaliczyć możemy:

 • 3 złote medale na Igrzyskach Olimpijskich (Wojciech Fortuna i 2x Kamil Stoch),
 • 3 srebrne medale na Igrzyskach Olimpijskich (3x Adam Małysz),
 • 1 brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich (Adam Małysz),
 • 3 srebrne medale na Mistrzostwach Świata (Adam Małysz, Stanisław Marusarz, Antoni Łaciak),
 • 7 brązowych medali na Mistrzostwach Świata (5x Adam Małysz, Kamil Stoch, Stanisław Gąsienica-Daniel),
 • 2 brązowe medale na Mistrzostwach Świata drużynowo (1x M. Kot, P. Żyła, D. Kubacki, K. Stoch, 1x P. Żyła, K. Murańka, J. Ziobro, K. Stoch),
 • 1 brązowy medal na Mistrzostwach Świata w lotach (Piotr Fijas),
 • 1 złoty medal Turnieju Czterech Skoczni (Adam Małysz),
 • 1 brązowy medal Turnieju Czterech Skoczni (Adam Małysz),
 • 5 razy Kryształowa Kula za Puchar Świata (4x Adam Małysz, 1x Kamil Stoch).

Zasady w skokach narciarskich

Skoki narciarskie są konkurencja, w której liczy się nie tylko odległość skoku, ale także styl, w jakim został on wykonany. Na ogólną notę skoku składają się w związku z tym:

a) punkty za odległość - osiągnięcie punktu konstrukcyjnego to 60 pkt (120 pkt na skoczniach mamucich). Każdy metr więcej dodaje się, a za każdy metr mniej odejmuje punkty, zależnie od rozmiaru skoczni (na K-90 po 2 pkt za metr, na K-120 po 1,8 pkt za metr, a na skoczniach mamucich po 1,2 pkt za każdy metr). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem z dokładnością do 0,5 metra.

b) noty za styl - nota od jednego z sędziów wynosi od 0 do 20 punktów, podczas kiedy skok ocenia 5 arbitrów. Zaznaczmy jednak, że najwyższa i najniższa ocena nie są brane pod uwagę (sumuje się tylko 3 noty środkowe).

c) bonus - bonus stanowią punkty ujemne lub dodatnie przeliczane z punktu widzenia obniżenia/podwyższenia platformy startowej, lub sprzyjającego/niesprzyjającego wiatru.

Rodzaje zakładów

Jak wyglądają zakłady w skokach narciarskich? Oto co możecie w nich obstawiać:

 • zwycięzca (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) wygra dany konkurs czy też nie,
 • podium (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) stanie w danym konkursie na podium czy uplasuje się za nim,
 • 1-6 (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik (drużyna) uplasuje się w pierwszej szóstce,
 • 1-10 (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik uplasuje się w pierwszej dziesiątce,
 • 1-15 (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik uplasuje się w pierwszej piętnastce,
 • awansuje do II serii (TAK/NIE) - zakład na to, czy dany zawodnik awansuje do najlepszej 30. konkursu,
 • H2H - zakład rozstrzygający, który spośród dwóch wymienionych zawodników (drużyn) będzie wyżej w konkursie.

Ranga turniejów skoków narciarskich

Tak jak i w każdej innej dyscyplinie, tak i w skokach mamy turnieje, które są wyższej i niższej rangi. Największym zaszczytem dla zawodnika jest zdobycie złota Igrzysk Olimpijskich. Ranga turniejów w skokach wygląda następująco:

 1.  Igrzyska Olimpijskie - turniej rozgrywany co 4 lata (zawody indywidualne i drużynowe).
 2.  Mistrzostwa Świata - impreza rozgrywana co 2 lata w latach nieparzystych (indywidualne i drużynowe).
 3.  Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich — turnieje rozgrywane również co dwa lata, ale w latach parzystach (indywidualne i drużynowe).
 4.  Puchar Świata - zawody rozgrywane corocznie na przestrzeni całego sezonu zawierające w sobie około 30 konkursów (trwa około 4 miesiące)
 5.  Turniej Czterech Skoczni - impreza rozgrywana od roku 1953, jak sama nazwa wskazuje składająca się z 4 zawodów na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Zawsze rozgrywana na przełomie Nowego Roku.
 6.  Letnie Grand Prix - odpowiednik Pucharu Świata, ale rozgrywany latem na igelicie.
 7.  Puchar Kontynentalny - II liga skoków narciarskich.
 8.  Puchar FIS - kolejny poziom rozgrywek Pucharu Świata określany mianem III ligi.
 9. Turniej skoków narciarskich na Zimowej Uniwersjadzie - startować mogą skoczkowie o statusie studenta.

Bukmacherzy z ofertą na skoki

W przypadku oferty na skoki narciarskie, na pewno nieco denerwujące może być to, że wiele firm z jej dodaniem zwleka niemal, że do ostatniej chwili. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ z ustaleniem kursów czekają do odbycia pierwszych treningów, co daje sporą wiedze o tym, jak dany zawodnik czuje się na określonej skoczni. Na pewno obstawiającym skoki polecić moglibyśmy bukmacherów:

 • Fortuna (szeroka oferta H2H, zakłady długoterminowe na sezon)
 • TOTALbet (ciekawa oferta H2H, zakłady na klasyfikację generalną, turniej czterech skoczni)
 • STS (szeroka oferta na skoki, zakłady na H2H w klasyfikacji generalnej),
 • Milenium (bardzo szeroka oferta na skoki).

Wśród polskich kibiców i typerów skoki narciarskie są niezmiernie popularne. Z tego właśnie powodu oferta polskich bukmacherów na skoki zazwyczaj jest szersza i lepsza niż bukmacherów zagranicznych pomimo 12% podatku. Niestety zakładów LIVE nie są możliwe.

Skąd czerpać wiedzę o skokach?

Wiedzę o skokach możemy czerpać z wielu stron internetowych, jak i profilów zawodników na portalach społecznościowych.

Cotygodniowe konkursy Pucharu Świata transmitowane są przez publiczne kanały TVP 1, TVP 2 i TVP Sport.

Specyfika dyscypliny

Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki nie trudno dojść do wniosku, że obstawianie skoków narciarskich nie jest łatwym zadaniem. Na co w związku z tym zwrócić szczegółną uwagę obstawiając tę dyscyplinę sportu?

 1. Pogoda - na pewno nie bez znaczenia jest tutaj pogoda. Jako że skoki narciarskie są rozgrywane na świeżym powietrzu, warunki atmosferyczne mają na nie ogromny wpływ. Dlatego też przed obstawieniem zakładu koniecznie sprawdź zapowiadane warunki meteorologiczne. Im większy będzie wiatr tym wynikami konkursu będzie rządził większy przypadek. Istnieje też ryzyko zakończenia zawodów po 1 serii co też mocno może namieszać gdyż premiuje słabszych skoczków, którym trudniej oddać dwa dobre skoki z rzędu.
 2. Forma - sezon w skokach narciarskich trwa od listopada do marca. Przez te kilka miesięcy dany zawodnik na pewno nie będzie w równej formie. Powinien notować regres jak i progres formy, co także nie powinno ci umknąć. Czasami zdarza się, że dany zadownik trafił z formą na początek sezonu i wtedy zajmuje wysokie miejsce, następnie po kilku tygodniach "wypala się"  i pod koniec sezonu taki zawodnik może mieć nawet trudności z kwalifikacją do 2 rundy zawodów. Trenerzy często szykują formę zawodników na najważniejsze turnieje w sezonie, początkowe słabe występy utytuowanych zawodników wcale nie przekreślają ich szanse w zdobyciu najważniejszych pucharów w sezonie.
 3. Skocznia - tak jak i pogoda czy forma, tak i na wynik danego zawodnika wpływ może mieć skocznia i to, jaki jest jej profil. Są zawodnicy, którzy na określonych typach skoczni sobie nie radzą. Rozróżniamy skocznię średnią (K-90), dużą (K-120) i mamucią (K-185). Specjalista od lotów na dużych skoczniach będzie miał problem z dobrym wynikiem na skoczniach małych i odwrotnie.
 4. Sprzęt - skoki narciarskie mają to do siebie, że reguły dotyczące kombinezonów zmieniają się tam bardzo często. Warto być na bieżąco z wiadomościami z poszczególnych ekip, ponieważ mają one dość duży wpływ na to, jak daleko odlecieć może dany zawodnik.
 5. Sezon letni a zimowy - letnie Grand Prix to swego rodzaju trening przed sezonem zimowym, generalnie nie obstawia się zakładów na letnie Grand Prix. Dlatego też nie każdy zawodnik celuje w formę w tym okresie sezonu. O wiele ważniejszy jest przecież sezon zimowy, zwłaszcza jeśli rozgrywane w nim będą Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie.
 6. Unikaj grania faworytów - skoki narciarskie to sport bardzo loteryjny. Dlatego też granie w nim zakładów po kursie 1,20 czy 1,30 mija się z celem. Lepiej zmniejszyć stawkę, ale poszukać konkretnego rozwiązania po kursie minimum 1,50. Nie bój się stawiać na niespodzianki, kursy 2,50 - 3,50 mogą mieć dużą wartość szczególnie przy bardziej zmiennych warunkach atmosferycznych.

Skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich

Z całą pewnością skoki narciarskie mają tak swoich wielbicieli, jak i tych, którzy oglądać ich nie znoszą. W bukmacherce nie ma jednak miejsca na sentymenty i każdą nadarzającą się okazję do zarobku należy wykorzystać. Jeżeli typujesz zakłady bukmacherskie to gwarantujemy, że mnóstwo takich okazji znajdziesz również i w skokach. Jednak aby osiągać sukcesy finansowe do każdego zakładu musisz się odpowiednio przygotować. Tylko wówczas masz szanse na zwycięstwo.

Skuteczne obstawiania skoków narciarskich wiąże się z analizą sytuacji wokół konkretnego konkursu, jak i znajomością profilu skoczków. Sporym ułatwieniem jest popularność dyscypliny w polskich mediach, jak i transmisje konkursów w telewizji publicznej.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Skoki narciarskie

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Skoki narciarskie" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.