Zakłady na żółte i czerwone kartki

Ocena 3/5 | 10 głosów

Mecze piłki nożnej u bukmacherów można obstawiać na wielu, często kilkudziesięciu rynkach. Jednym z rynków są zakłady bukmacherskie na żółte i czerwone kartki. Typowanie zakładów na kartki nie jest proste, gdyż wynik zakładu nie zależy od umiejętności graczy a ich zachowań oraz interpretacji arbitra.

W zakłady na żółte i czerwone kartki gracze typują dość rzadko. Oddsmakerzy wystawiający kursy i ustanawiający linie kartkowe często nie przykładają się do tego tak należycie jak do oszacowania szans zwycięzcy. Przez to na rynku zakładów na żółte i czerwone kartki łatwo zdobyć przewagę nad bukmacherem, na której tak bardzo przecież nam zależy. By jednak skutecznie typować zakłady bukmacherskie na kartki, należy "czuć" futbol i zwracać uwagę na drobne przesłanki.

Żółta i czerwona kartka w meczu piłki nożnej jest elementem personalnej, ale także drużynowej kary, o której decyduje rodzaj przewinienia. Wiele w tym względzie zależy od interpretacji zdarzenia przez arbitra, który prowadzi dany mecz.

 • żółta kartka - jest formalnym ostrzeżeniem za zbyt agresywną grę, niesportowe zachowanie, faul taktyczny, bądź prowokacje
 • czerwona kartka - oznacza usunięcie zawodnika z meczu (może zostać pokazana bezpośrednio lub w konsekwencji dwóch żółtych kartek)

Rodzaje zakładów na kartki

Typowanie zakładów na kartki w meczu wcale nie musi oznaczać tylko ich łącznej liczby, ale też zawodnika, któremu zostanie okazany kartonik czy połowy z ich największą ilością. Rozróżniamy tu:

 1. Liczba kartek w meczu,
 2. Liczba kartek w meczu (handicap),
 3. Który zespół otrzyma więcej kartek,
 4. Liczba punktów za kartki w meczu,
 5. Czerwona kartka w meczu (TAK/NIE),
 6. Zawodnik otrzyma kartkę (TAK/NIE),
 7. Zawodnik otrzyma czerwoną kartkę (TAK/NIE),
 8. Pierwsza/ostatnia kartka w meczu,
 9. Czas pierwszej kartki.

Jak widzimy wybór zakładów jest dość duży i co ważne różnorodny, jednak już w tym miejscu warto zaznaczyć, że tak obszerna oferta jest tylko w wybranych przez bukmachera spotkaniach i to tylko u niektórych bukmacherów.

Przed przystąpieniem do typowania zakładów na kartki należy sprawdzić, jak dany bukmacher rozlicza zakłady na liczbę kartek. Zasady rozliczania rodzajów zakładów 5-9 są oczywiste i nie ma w nich różnic pomiędzy poszczególnymi bukmacherami. Natomiast przy zakładach 1-3 bukmacherzy stosują różne zasady wyliczania "liczby kartek" a konkretnie przeliczania kartki czerwonej na kartki żółte w przypadku otrzymania czerwonej kartki za dwie kartki żółte.

Zasady obliczania liczby kartek w meczu

Generalna zasada jest taka, że przy obliczaniu liczby kartek brana jest po uwagę liczba żółtych kartek a kartka czerwona jest przeliczana na 2 kartki żółte. Jednak gdy zawodnik otrzyma najpierw pierwszą żółtą kartkę a później drugą żółtą kartkę i w konsekwencji kartkę czerwoną, to ile kartek policzy bukmacher?

 • Bet-at-Home, Betano, bet365, Sportingbet - 3 kartki - 1 za pierwszą żółtą i 2 za czerwoną (druga żółta kartka jest pominięta)
 • Betsafe, Betsson, William Hill - 2 kartki - 1 za pierwszą żółtą i 1 za drugą żółtą (czerwona kartka jest pominięta)

Należy też pamiętać, że kartki dla nie-zawodników np. dla menadżerów, rezerwowych lub zastąpionych zawodników, którzy nie grali w meczu, nie liczą się do zakładów na kartki. Liczą się kartki przyznane w trakcie trwania meczu, jeżeli z jakichś względów po zakończeniu spotkania któryś zawodnik otrzyma kartkę za wcześniejsze przewinienie (co zdarza się to niezwykle rzadko), to taka kartka nie liczy się do zawartych zakładów.

Liczba punktów za kartki w meczu

Wątpliwości typerów może też budzić zakład na liczbę punktów za kartki. Jak przeliczać kartki żółte i czerwone na punkty?

W praktyce jest to zakład bardzo zbliżony do tego dotyczącego liczby kartek w meczu, z tą tylko równicą, że tutaj za każdą kartkę bukmacherzy przyznają punkty. Za żółtą kartkę bukmacherzy dają 10 punktów a za czerwoną 25 punktów. Kiedy z kolei zawodnik dostanie dwie żółte i w konsekwencji czerwoną kartkę, wówczas "dostaje" 35 oczek. Nie trudno jest więc wówczas obliczyć linię punktów i porównać ją z tą ustanowioną przez bukmachera. Zakłady na liczbę punktów za kartki nie są popularne wśród bukmacherów, można je znaleźć m.in w William Hill i STS.

Pre Live czy Live?

Zakłady na kartki można grać przed meczem, jak i w jego trakcie. Wielu bukmacherów ofertę na ten rynek rozszerza właśnie w czasie trwania spotkania, widząc jak ono przebiega, co chroni ich przed ewentualną stratą. Dla gracza typowanie live kartek także stwarza pozytywy.

Znacznie bardziej prawdopodobne przed meczem jest zdarzenie, że zawodnik nie otrzyma czerwonej kartki. Jednak określony przebieg spotkania może determinować napiętą atmosferę, czy mnogość fauli, co zrewiduje przedmeczowe założenia. W takim wypadku szansą na reakcje są właśnie zakłady na żywo.

Często zawodnicy/zespoły otrzymują czerwone kartki w konsekwencji dwóch żółtych, co zwiększa ogólną ilość kartek w meczu i przekłada się na linię over/under.

Na co zwracać uwagę typując kartki?

Tak jak i wszystkie inne zakłady, tak i te na kartki przed zainwestowaniem w nie pieniędzy powinny być dobrze przeanalizowane. Czynniki, które przy takich zakładach należy rozpatrzeć, to między innymi sędzia, liga, ranga meczu, taktyka obu drużyn czy sytuacje specjalne. Co ważne, każdy detal może mieć znaczenie.

Sędzia

Bezdyskusyjnie bardzo ważną postacią w kontekście obstawiania zakładów dotyczących kartek jest sędzia. Ktoś mógłby tu zarzucić, że normy sędziowskie dla wszystkich są takie same, ale co z tego, skoro sędziowie różnią się między sobą charakterem, reputacją czy sposobem prowadzenie meczów. Tak jak i każdy z nas ma choć trochę inny temperament, tak i sędziowie, mimo iż sędziujący w tych samych ligach, mogą się od siebie różnić i się różnią, co najlepiej widać po statystykach sędziowskich. Jedni są poniżej średniej, podczas kiedy inni znacznie ją przekraczają. Niewątpliwie ważne jest tu także doświadczenie danego arbitra. Statystyki rozjemców piłkarskich dotyczących ich spotkań oraz rozdanych kartek sprawdzić można na kilku zagranicznych serwisach, m.in.:

Liga

Nie od dziś wiadomo, że najgorętsze temperamenty mają południowcy. Tak więc nie mogą dziwić liczne żółte kartki we Włoszech, w Hiszpanii, a już na pewno w Portugalii, w której nie tylko żółtych, ale i czerwonych kartek pada naprawdę mnóstwo. Znacznie inaczej wygląda to na północy Europy, a więc krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii. Tam zakłady na kartki nie wydają się być rentowną inwestycją. Dla przykładu wyspiarskie stadiony słyną z ostrej gry, na którą pozwalają sędziowie.

Ranga meczu

Statystycznie najwięcej kartek powinniśmy zobaczyć w meczach o stawkę, a więc mających większy ciężar gatunkowy. Na pewno do takich zaliczają się choćby mecze pomiędzy lokalnymi drużynami nazywane derbami. W nich gorąco jest nie tylko na i poza trybunami, ale także na samym boisku. Zawodnicy wiedzą, że dla ich kibiców nie ma ważniejszego pojedynku w sezonie i nie odstawiają w nim nogi, co skutkuje licznymi żółtymi, a nawet czerwonymi kartkami.

Po przeciwnej stronie możemy natomiast postawić spotkania drużyn zaprzyjaźnionych, w których nikt nie chce nikomu zrobić krzywdy, a na trybunach trwa prawdziwa sielanka (patrz w Polsce mecz Wisła Kraków - Śląsk Wrocław). Tam walki znanej z derbów jest jak na lekarstwo. Podobnie wygląda sytuacja w spotkaniach towarzyskich.

Taktyka

Przed stawianiem zakładów na kartki warto zapoznać się z taktyką obu drużyn, która ma tutaj niebagatelne znaczenie. Najłatwiej o kartki w bocznych strefach boiska, gdzie mamy dobrych i szybkich skrzydłowych, którzy potrafią zrobić sporo zamieszania. Tym bardziej będzie do tego więcej okazji, jeśli w bocznych strefach przeciwnika nie ma doświadczonych wysokiej klasy obrońców. Ilości kartek sprzyja bowiem szybka i kombinacyjna gra.

Z założenia więcej upomnień od sędziego powinna zdobyć drużyna, która przynajmniej w teorii jest drużyną słabszą i będzie się bronić. Często jest to jednak złudne, ponieważ zespół teoretycznie słabszy wyprowadzając szybkie kontrataki, które będą brutalnie przerywane, może sprawić, że będzie odwrotnie.

Zawodnicy i zespoły

Zdarzają się zawodnicy o reputacji piłkarskich brutali jak np. w przeszłości Mark van Bommel, Gennaro Gattuso czy obecnie Nigel de Jong bądź Pepe. W zasadzie każda drużyna ma swoich walczaków od destrukcji, ale zdarzają się ekipy, gdzie jest ich więcej niż zwykle. Warto je znać, jeśli chce się typować zakłady na kartki.

Sytuacje specjalne

Bardzo pomocne może być sprawdzenie kalendarza danej drużyny i zawodników, którzy w następnym spotkaniu, jeśli dostaną kartkę, będą musieli z konieczności w nim pauzować. Zdarza się bowiem często, że trenerzy przed meczami z teoretycznie słabszymi drużynami lub spotkaniami o nic nakazują zagrożonym zawodnikom "wykartkować" się na to spotkanie, aby z czystym kontem przystąpić do kolejnego pojedynku. Dziś jest to praktyka, która jest obecna w niemal każdym zespole.


(Słynne wykartkowanie się Realu Madryt w meczu Ligi Mistrzów)

Bukmacherzy do zakładów na kartki

Zakłady na kartki trudno uznać za ofertę głównego nurtu, a to sprawia, że nie każdy bukmacher ma ją w pełni rozwinietą i na wysokim poziomie. Najlepszą ofertę zakładów na kartki mają: bet365, Unibet, bwin, Betsson czy Betano.

 • Bet365, Betano, Unibet, Betsson, Betsafe, William Hill - bardzo dobra oferta
 • Bet-at-home, Bet-at-Home, Sportingbet, STS - przeciętna oferta
 • Betclic, Expekt, Pinnacle Sports - słaba, sporadyczna oferta

Podsumowanie

Decyzja o "wejściu" na rynek żółtych/czerwonych kartek na pewno nie jest złym pomysłem. Tym bardziej, że przy relatywnie niskich nakładach możemy sporo na takiej grze zarobić. Ważne jednak, aby tak jak przy innych zakładach trzymać się swoich wytycznych i szczegółowo analizować każde spotkanie oraz pilnie śledzić transmisję meczu na żywo, ponieważ akurat przy typowaniu kartek liczy się każdy detal. Wówczas rynek bukmacherski ten może okazać się niezwykle rentowny.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Zakłady na żółte i czerwone kartki

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Zakłady na żółte i czerwone kartki" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3/5 | 10 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera ABC obstawiania:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Milenium banner
Milenium banner