Boks

Ocena 5/5 | 1 głos

Boks, czyli walka na pięści to najpopularniejsza dyscyplina spośród sportów walki. Krew, pot, łzy, gorycz porażki i smak zwycięstwa, choć określenia te można zastosować do każdego sportu, to mimo wszystko do boksu pasują idealnie.

Boks to sport równie atrakcyjny co brutalny, który największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Nie bez powodu to tam odbywają się największe bokserskie gale, w których nieraz brali czy też biorą udział Polacy, między innymi najpopularniejszy polski pięściarz Andrzej Gołota, Tomasz Adamek, czy też tak jak ostatnio Artur Szpilka. Mimo wszystko jak na razie nie doczekaliśmy się mistrza świata w kategorii ciężkiej, nazywanej też królewską, choć polscy pięściarze wielokrotnie wychodzili do ringu jako pretendenci do tytułu.

W wielkiej mierze boks swoja popularność w czasach obecnych w Polsce zawdzięcza stacji Polsat Sport, która regularnie przeprowadza transmisje z najważniejszych gal na starym Kontynencie i za Oceanem. Osobną marką są natomiast gale Polsat Boxing Night, które w 2016 roku odbędą się już po raz piąty i szósty. Każda z gal okraszona jest walką wieczoru. Dotychczas mieliśmy w nich pojedynki Gołota - Adamek, Adamek - Saleta, Gołota - Saleta czy Adamek - Szpilka. Wiemy już, że na piątej gali Polsat Boxing Night, która odbędzie się 2 kwietnia, w walce wieczoru ponownie zobaczymy wracającego z emerytury Tomasza Adamka.

Do popularyzacji dyscypliny na całym świecie w sporej mierze przyczyniły się produkcje filmowe. Któż z nas nie pamięta heroicznych bojów Rocky'ego Balboa, który stał się ucieleśnieniem "american dream"?

W ujęciu zakładów bukmacherskich boks można typować regularnie tj. przez cały rok. Nie ma tu podziału na sezon, bo oczywiście walki odbywają się w halach, choć bywało, że wielkie gale miały miejsce na stadionach. Statystycznie obstawiać boks możemy co tydzień. Na wielkie gale czeka się jednak miesiącami. Ogólnie rocznie odbywa się 3-5 dużych gal bokserskich, choć bywa, że organizowane są częściej.

Co warte podkreślenia walki, które dobrze się sprzedają, a ich wynik budzi wiele kontrowersji, często są objęte rewanżem. Oczywiście ma to związek z wygenerowanymi z nich zyskami. Obecnie wiele w mediach pisze się o walce rewanżowej pomiędzy Władimirem Kliczką i Tysonem Fury, jedna z propozycji to walka na pokładzie luksusowego jachtu szejków arabskich z nagrodami w wysokości 120 milionów dolarów!

Historia Boksu

Historia boksu sięga starożytności, już wtedy w antycznych igrzyskach olimpijskich w Grecji zawodnicy bili się na pięści. Boks jaki znamy, narodził się w roku 1719, a za pierwszego mistrza w tej dyscyplinie uznaje się Jamesa Figga. Jego następcą został Jack Broughton, który wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swoich przeciwników sformułował zasady Broughton's Rules. W pierwszej połowie XIX wieku zostały one zastąpione przez London Prize Ring Rules. Najważniejszą zmianą, a więc wymóg posiadania rękawic regulowały natomiast zasady Queensberry Rules z 1867 roku.

Obecnie ring dla zawodowców ma 4,3m na 6,1m i nieco większy 4,9m na 6,1m dla amatorów. Liczba rund w boksie amatorskim wynosi zaledwie trzy, podczas kiedy w zawodowym od 6 do 12. Każda runda trwa trzy minuty z minutą przerwy pomiędzy każdą z ich.

5 najbardziej spektakularnych walk bokserskich

Wiele walk bokserskich w ostatnich latach, gdzie taktyka i wyrachowanie biorą górę nad ekspresją i polotem, było nudnych. Są jednak także i takie, które pamięta się latami i ogląda po kilka czy kilkanaście razy. Oto pięć najbardziej spektakularnych walk bokserskich:

1. Floyd Mayweather Jr. - Manny Pacquiao, 2 maja 2015

Zdecydowanie była to walka stulecia. Być może nie pod względem sportowym, ale na pewno marketingowym. Obaj łącznie zarobili bowiem ponad 200 milionów dolarów. Walkę na swoją korzyść według decyzji sędziów rozstrzygnął Maywather, choć "Pacman" niewiele mu w ringu ustępował. Po dwunastu rundach sędziowie ringowi punktowali 110:118 i dwukrotnie 112:116 dla Mayweathera, walka odbyła się w kategorii półciężkiej. (wideo)

2. Lennox Lewis - Mike Tyson, 8 czerwca 2002

Bez wątpienia pojedynek ten można było nazwać starciem gigantów. Transmisję z walki przeprowadziły stacje HBO i Showtime. Pobito też rekord sprzedaży w systemie pay-per-view, a sprzedano rekordowe jak na tamte czasy 1,95 mln karnetów. Zysk z walki wygenerował 106,9 mln dolarów. Oliwy do ognia dolali sami zawodnicy, którzy pobili się na konferencji. W ringu dominował Lewis, który znokautował przeciwnika w ósmej rundzie. Komentujący wówczas ten pojedynek Andrzej Kostyra wypowiedział "Jeśli Tyson podniesie się po tym ciosie, to będzie największy cud od zmartwychwstania Łazarza". Cudu nie było. (wideo)

3. Muhammad Ali - George Foreman, 30 października 1974

Do pierwszego pojedynku tych dwóch wielkich bokserów doszło w stolicy Zairu Kinszasie. "Foreman" oraz Ali wyszli wówczas na ring dopiero o godzinie 04:00 czasu lokalnego. Wszystko po to, aby walkę mogło obejrzeć jak najwięcej kibiców w USA. Mimo iż faworytem był Foreman, to jednak Ali wygrał przed czasem w ósmej rundzie. Był jedynym pięściarzem w historii, który znokautował "Foremana". (wideo)

4. Mike Tyson - James "Buster" Douglas, 11 lutego 1990

Walka, której wynik przez wielu uważany jest za największą sensację w historii boksu. Tyson, który do walki przystępował z bilansem 37-0 miał dosłownie pożreć przeciwka. Jeszcze do ósmej rudny wszystko szło zgodnie z planem. Tyson posłał nawet pretendenta na deski. W 10 rundzie zaliczył jednak serię kilku mocnych ciosów i sam się na nich znalazł ... po raz pierwszy w karierze. Został wyliczony do 10 i przegrał. Kurs u bukmacherów na zwycięstwo "Bustera" wynosił @42! (wideo)

5. Muhammad Ali - Joe Frazier III, 1 października 1975

Walka bokserska promowana jako "Walka stulecia" (Fight of the Century), promotorem był słynny Don King. Była to 3 walka pomiędzy tymi bokserami, pierwszą wygrał Frazier, drugą Ali, trzecia walka miała ostatecznie wyłonić najlepszego boksera wagi ciężkiej. Walka była bardzo ciężka, obaj bokserzy przyjęli wiele potężnych ciosów, ostatecznie walkę wygrał Muhammad Ali gdyż Joe Frazier nie był w stanie wyjść na ostatnią 15 rundę. Po pojedynku Muhammad Ali przyznał się, że "czuł bliskość śmierci". (wideo)

6. Andrzej Gołota - Riddick Bowe II, 14 grudnia 1996

Było to drugie starcie pomiędzy tymi pięściarzami. Pierwsze zakończyło się skandalem, kiedy to Gołota został zdyskwalifikowany za ciosy poniżej pasa. Walka miała kilka zwrotów akcji. Dwa razy na deskach leżał Bowe, raz Gołota. Polak przegrał w dziewiątej rundzie za ... ciosy poniżej pasa, mimo iż zdecydowanie prowadził na punkty. Zresztą tak jak i w przypadku pierwszej walki.

Boks zawodowy a amatorski

Boks dzielimy na amatorski i zawodowy. W przypadku tego pierwszego najważniejszą organizacją jest działające od 1946 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA). Zawody boksu amatorskiego to turnieje olimpijskie oraz cyklicznie organizowane mistrzostwa świata. Warto podkreślić, że niemal wszyscy zawodowi bokserzy swoją karierę zaczynali jako amatorzy.

Kategorie wagowe w boksie amatorskim:

Kategoria papierowa – 46-49 kg

Kategoria musza — do 52 kg

Kategoria kogucia — do 56 kg

Kategoria lekka — do 60 kg

Kategoria lekkopółśrednia — do 64 kg

Kategoria półśrednia — do 69 kg

Kategoria średnia — do 75 kg

Kategoria półciężka — do 81 kg

Kategoria ciężka — do 91 kg

Kategoria superciężka — ponad 91 kg

Boks zawodowy to już kontrakty sponsorskie, które pociągają za sobą także ogromne honoraria z walki sięgające wielu milionów dolarów. W przypadku zawodowców warto wspomnieć o najpopularniejszych federacjach bokserskich, do których należą:

 1. WORLD BOXING ASSOCIATION (WBA) - najbardziej prestiżowa federacja utworzona w 1962 roku z siedzibą w Nowym Jorku w USA.
 2. WORLD BOXING COUNCIL (WBC) - federacja najwięcej znacząca obok WBA w 1963 roku. Jej siedzibą jest Meksyk.
 3. INTERNATIONAL BOXING FEDERATION (IBF) - federacja ta została utworzona na bazie United States Boxing Association oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założona została w roku 1983, a jej siedziba znajduje się w New Jersey.
 4. WORLD BOXING ORGANIZATION (WBO) - jedna z najważniejszych federacji świata z siedzibą w San Juan w Portoryko.
 5. EUROPEAN BOXING UNION (EBU) - europejska federacja boksu.

Kategorie wagowe w boksie zawodowym:

- Kategoria słomkowa (Strawweight) do 105 funtów (47,627 kg)

- Kategoria junior musza/lekkomusza (Light Flyweight) do 108 funtów (48,998 kg)

- Kategoria musza (Flyweight) do 112 funtów (50,820 kg)

- Kategoria junior kogucia/supermusza (Superflyweight) do 115 funtów (52,163 kg)

- Kategoria kogucia (Bantamweight) do 118 funtów (53,524 kg)

- Kategoria junior piórkowa/superkogucia (Superbantamweight) do 122 funtów (55,338 kg)

- Kategoria piórkowa (Featherweight) do 126 funtów (57,153 kg)

- Kategoria junior lekka/superpiórkowa (Superfeatherweight) do 130 funtów (58,967 kg)

- Kategoria lekka (Lightweight) do 135 funtów (61,235 kg)

- Kategoria junior półśrednia/lekkopółśrednia (Lightwelterweight) do 140 funtów (63,503 kg)

- Kategoria półśrednia (Welterweight) do 147 funtów (66,678 kg)

- Kategoria junior średnia/superpółśrednia (Superwelterweight) do 154 funtów (69,853 kg)

- Kategoria średnia (Middleweight) do 160 funtów (72,575 kg)

- Kategoria superśrednia (Supermiddleweight) do 168 funtów (76,204 kg)

- Kategoria półciężka (Light Heavyweight) do 175 funtów (79,379 kg)

- Kategoria junior ciężka/lekkociężka (Cruiserweight) do 200 funtów (90,719 kg)

- Kategoria ciężka (Heavyweight) ponad 200 funtów (ponad 90,719 kg)

Zwycięstwo w boksie

Podczas walki bokserskiej jeden z pięściarzy może wygrać na jeden z trzech sposobów:

 • poprzez KO — kiedy jeden z bokserów pada na ringu i nie jest w stanie podnieść się przez dziesięć sekund
 • poprzez TKO — dzieje się tak, kiedy pojedynek przerywa sędzia poprzez dyskwalifikację jednego z bokserów lub też wyraźną przewagę jednego z nich; w taki sposób walkę podać może także trener jednego z bokserów rzucając na ring ręcznik  
 • zwycięstwo na punkty — ten rodzaj zwycięstwa ma miejsce wtedy, kiedy walka toczyła się na pełnym dystansie. W boksie amatorskim punktuje pięciu sędziów, a w boksie zawodnym tylko trzech. Punkty przyznawane są za czyste uderzenia w twarz i korpus. Ogólna nota nie jest jednak łączną sumą wszystkich punktów. Zwycięzcą zostaje ten, który otrzymał uznanie większości sędziów.  

Rodzaje zakładów bukmacherskich w boksie

 • zwycięzca (trzydrogowo) - zakład na zwycięstwo danego pięściarza z uwzględnieniem remisu
 • zwycięzca (dwudrogowo) - zakład na zwycięstwo danego pięściarza bez brania pod uwagę remisu (remis = zwrot)
 • zwycięstwo przed czasem - zakład na to, że dana walka skończy się przed zakończeniem ostatniej rundy
 • poniżej/powyżej (rundy) – ustosunkowanie się do liczby rund danej walki ustawionej przez bukmachera
 • zwycięstwo (na punkty, przed czasem) - zakład obejmujący zwycięstwo danego zawodnika i określający jego sposób

Bukmacherzy z dobrą ofertą boksu

Boks nie jest popularną dyscypliną wśród bukmacherów, na głośne medialnie walki o tytuły mistrzowskie kursy wystawiają prawie wszyscy bukmacherzy online jednak aby mieć dostęp do większej liczby walk bokserskich polecamy bukmacherów:

 • Unibet (dobre kursy; pierwszy zakład ubezpieczony w 50% do kwoty 123 PLN)
 • Pinnacle (wysokie kursy, dobra oferta)
 • Sportingbet (ciekawa oferta, szeroki rynek zakładów dodatkowych, dla nowych graczy zakład bez ryzyka do kwoty 150 PLN)
 • Totolotek (szeroka oferta; rynek zakładów LIVE; dla nowych graczy bonus 100% do 500 PLN od pierwszej wpłaty)

Skąd czerpać wiedzę o boksie?

 • wboboxing.com — strona internetowa federacji WBO
 • boxebu.biz — witryna federacji EBU
 • wbcboxing.com — strona federacji WBC
 • ibf-usba-boxing.com — oficjalna strona federacji IBF
 • wbanews.com — strona internetowa federacji WBA
 • sportowefakty.wp.pl/boks — zakładka Sportowych Faktów dotycząca boksu
 • bokser.org – polski portal o boksie amatorskim i zawodowym
 • boxingnews.pl — polskojęzyczna wtrynia poświęcona boksowi
 • boxing.pl — zbiór informacji ze świata boksu
 • ringpolska.pl — witryna ukazująca wszystko, co dzieje się na światowych ringach
 • profile federacji i zawodników na portalach społecznościowych

Co wtorek na antenie telewizji Polsat Sport odbywa się magazyn sportów walki "Puncher", gdzie przewodnim tematem jest właśnie boks. Sporą zaletą programu jest fachowość, a także ciekawi goście (pięściarze, komentatorzy, trenerzy, promotorzy).

Specyfika obstawiania boksu

Na co zwrócić uwagę obstawiając boks?

 • miejsce rozgrywania walki - zazwyczaj bokserzy lepiej czują się walcząc w swoim kraju
 • ręka - większość bokserów to pięściarze praworęczni. Dlatego też walka z mańkutem wymaga zazwyczaj innej taktyki
 • trener - bardzo ważny jest sztab trenerski danego zawodnika. Doświadczeni trenerzy potrafią obrać taktykę, która zaskoczy przeciwnika
 • waga - teoretycznie cięższy zawodnik ma większe szanse na zwycięstwo. Niekiedy różnica kilograma czy dwóch robi znaczącą różnicę
 • zasięg ramion - podczas walki łatwiej mają zawodnicy o dłuższym zasięgu ramion, którzy mogą walczyć na dystans, nie zbliżając się do przeciwnika
 • urazy - przygotowania do walki trwają 4-6 tygodni, a jako że nie są to lekkie treningi nie łatwo w nich o uraz. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych doniesień o jakichś dolegliwościach jednego z walczących.

Boks w zakładach bukmacherskich

Boks to dyscyplina bardzo intensywna, gdzie w najlepszych walkach emocje sięgają zenitu. Dlatego często kusi nas to, aby zainwestować w nie jakiś wkład, choćby po to, aby daną walkę bokserską oglądało się jeszcze lepiej.

Z fachowego punktu widzenia z reguły na faworytów są bardzo niskie kursy, ponieważ rzadko oni przegrywają. Stąd aby regularnie zarabiać w zakładach bukmacherskich na boksie należy mieć bardzo szeroką wiedzę o tej dyscyplinie i o zawodnikach występujących w niższych rangą galach, gdzie można liczyć na pomyłki oddsmakerów przy wystawianiu kursów, a poziom rywalizacji jest bardziej wyrównany.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Boks

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Boks" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 5/5 | 1 głos

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.