System Kelly

System Kelly

... czyli system dla doświadczonych graczy.

Czy możesz o sobie powiedzieć, że jesteś doświadczonym graczem w zakładach bukmacherskich? A może wręcz przeciwnie dopiero zaczynasz grę, ale jesteś chłonny ciekawej i przydatnej wiedzy? Jeśli tak, to mamy coś, co powinno cię zainteresować.

System Kelly'ego to system bukmacherski, który w zakładach bukmacherskich może ci przynieść wymierne korzyści w postaci zysku z gry, o który, jak dobrze wiesz, nie jest tak łatwo, jakby się początkowo mogło wydawać. Zacznijmy jednak od początku...

Za system gry większość z nas uważa znakomitą metodę, która da im nieograniczone zyski. Jest to jednak rozumowanie błędne i to nie tylko z tego powodu, że 100% recepty na sukces w tej dziedzinie nie ma. Inną kwestią jest już to, że w oryginalnym tłumaczeniu staking system, to nie system gry, ale system stawkowania, który powinien się charakteryzować:

Omawianym przez nas systemem będzie system Kelly nazywany także formułą Kelly'ego, który spełnia wszystkie powyższe założenia. Na czym polega? Jakie niesie zagrożenia? Czy da się go wykorzystać w każdej grze? Na te i wiele innych pytań z nim związanych odpowie ten artykuł.

John Kelly

John Larry Kelly, Jr. (1923–1965) urodził się w Corsican (Texas) w Stanach Zjednoczonych. Był genialnym naukowcem wyróżniającym się w dziedzinach takich jak matematyka, fizyka czy informatyka. Przez wiele lat był pracownikiem jednego z najlepszych ośrodków badawczych na świecie w Bell Labs i to właśnie tu w 1956 roku opracował teorię, która zmieniła rynek finansowy i hazardowy - kryterium Kelly'ego.

Formuła Kelly'ego

Zacznijmy od tego, że kryterium Kelly'ego wykorzystuje się do maksymalizowania długoterminowego współczynnika tempa wzrostu gier powtarzalnych o podanym ryzyku, mających wartość oczekiwaną, a więc będącymi tzw. valuebetami. System określa, za jaki procent naszego kapitału należy zagrać na danym etapie gry. W praktyce kryterium Kelly'ego maksymalizuje współczynnik tempa wzrostu, a więc jednocześnie minimalizuje ryzyko bankructwa.

Wzór matematyczny na wysokość stawki:

System Kelly, na podstawie oszacowanego prawdopodobieństwa zakładu, określa optymalną stawkę na grę tego właśnie zdarzenia.

Stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

K – aktualny kapitał przeznaczony na zakłady
p – prawdopodobieństwo szans na zwycięstwo typu według gracza, ustalone w procentach
k – kurs zakładu oferowany przez bukmachera (zwrot w przypadku zwycięstwa) w notacji dziesiętnej

System Kelly w akcji

Istotą nauki jest teoria potwierdzona doświadczeniem, a więc sprawdźmy jak wygląda gra systemem Kelly na poszczególnych przykładach.

Bankroll na grę: 200 złotych
Spotkanie: Modena - Trentino
Sport: Siatkówka
Kursy: 1,65 - 2,25
Typ: 1
Prawdopodobieństwo oszacowane przez bukmachera: 1,65 (60%)
Prawdopodobieństwo oszacowane przez gracza: (70%)

Podstawiamy do wzoru:

Stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

K - kapitał: 200
k - kurs: 1,65
p - prawdopodobieństwo oszacowane przez gracza 70%, czyli 0,7

Stawka = [ 200 * ( 0,7 * 1,65 – 1) ] / (1,65 – 1)
Stawka = [ 200 * ( 1,155 – 1) ] / 0,65
Stawka = [ 200 * 0,155 ] / 0,65
Stawka = [ 200 * 0,155 ] / 0,65
Stawka = 31 / 0,65
Stawka = 47,69

Wynik 47,69, a więc taką stawkę powinniśmy postawić na zakład. Dzięki formule Kelly'ego obliczyliśmy, że mając aktualny budżet w wysokości 200 zł i oszacowanie 70% na zwycięstwo Modeny należy postawić 47,69 zł na kurs 1,65 co da zysk netto 31 zł.

Jeśli zakład okaże się zwycięski, nasz budżet wzrośnie do ~ 231,00 zł (200 + 1,65 * 47,69 - 47,69), jeśli będzie przegrany, stawkę do następnego zakładu będziemy wyliczać z kwoty 152,31 zł (200 - 47,69).

Gramy dalej…

Bankroll na grę: 231 zł
Spotkanie: Boras - Cantu
Sport: Koszykówka
Kursy: 2,65 - 1,45
Typ: 1
Prawdopodobieństwo oszacowane przez bukmachera: 2,65 (38%)
Prawdopodobieństwo oszacowane przez gracza: (45%)

Podstawiamy do wzoru:

Stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

K - kapitał: 231
k - kurs: 2,65
p - prawdopodobieństwo oszacowane przez gracza - 45%, czyli 0,45

Stawka = [ 231 * ( p * k – 1) ] / (k – 1)
Stawka = [ 231 * ( 0,45 * 2,65 – 1) ] / (2,65 – 1)
Stawka = [ 231 * ( 0,45 * 2,65 – 1) ] / (2,65 – 1)
Stawka = [ 231 * ( 1,1925 – 1) ] / 1,65
Stawka = [ 231 * 0,1925 ] / 1,65
Stawka = 44,4675 / 1,65
Stawka = 26,95

Wynik 26,95, a więc taką stawkę powinniśmy postawić na zakład. Dzięki formule Kelly'ego obliczyliśmy, że mając aktualny budżet w wysokości 231 zł i oszacowanie 45% na zwycięstwo Boras należy postawić 26,95 zł na kurs 2,65 co da zysk netto 44,4675 zł.

Jeśli zakład okaże się zwycięski, nasz budżet wzrośnie do ~ 275,47 zł (231 + 2,65 * 26,95 - 26,95), jeśli będzie przegrany, stawkę do następnego zakładu będziemy wyliczać z kwoty 204,05 zł (231 - 26,95).

Aby pominąć żmudne wyliczenia i ułatwić typowanie zakładów bukmacherskich systemem Kelly'ego przygotowaliśmy dla was dostępny online całkowicie darmowy kalkulator kryterium Kellyego, który po wprowadzeniu danych wejściowych wyliczy optymalną stawkę na zakład.

Dla jakich graczy system Kelly?

Na wstępie zaznaczyliśmy, że system Kelly'ego jest przeznaczony głównie dla doświadczonych i profesjonalnych graczy zakładów bukmacherskich. Wynika to z faktu, że aby formuła Kelly'ego zadziałała na korzyść typera niezbędne będzie określenie dobrego prawdopodobieństwa danego zakładu według naszej oceny. Młodsi i mniej doświadczeni gracze, którzy dają się ponosić emocjom, mogą nie oszacować tych szans właściwie przez co system Kelly'ego może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zapytacie jak takie prawdopodobieństwo określić?

W zasadzie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi i każdy musi znaleźć swój własny klucz, wedle którego takie prawdopodobieństwo będzie wyliczać. Dlatego tak ważne jest tu doświadczenie. W połączeniu ze statystykami i informacjami oraz rzetelną analizą meczu/rywalizacji ta sztuka powinna się udawać.

Pamiętaj jednak przy szacowaniu prawdopodobieństwa (p we wzorze) nie należy sugerować się kursami wystawionymi przez bukmachera gdyż może to podświadomie wpłynąć na własną racjonalną ocenę prawdopodobieństwa.

Uwaga!

Gracze, którzy zdobędą umiejętność prawidłowego szacowania prawdopodobieństwa zarabiają na zakładach poprzez granie valuebetów - zasada ta ma zastosowanie także w systemie Kelly.

Skuteczna gra systemem Kelly sprowadza się do umiejętności:

Cechy charakterystyczne systemu Kelly

Wady i zalety systemu Kelly

Do zalet systemu zaliczymy:

Wady systemu:

Podsumowanie

Czy system Kelly jest skuteczny? Oczywiście, że tak, ale tylko wtedy, kiedy poprawnie liczymy prawdopodobieństwo i skutecznie szukamy value. Nie jest to umiejętność prosta więc system Kelly'ego nie jest dla każdego typera.

Grając tym systemem, powinniśmy być przede wszystkim cierpliwi, a nie każdy, zwłaszcza w zakładach bukmacherskich może poszczycić się taką cechą. Jednak jeśli w końcu zrozumiesz, że w bukmacherce liczy się nie tu i teraz, a nawet to, co będzie działo się za miesiąc lub dwa, a raczej rok, pięć, dziesięć, to do gry tym systemem jesteś gotowy.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł System Kelly

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Baner Betrally
Baner Betrally