Głównym celem niniejszego artykułu było pokazanie w jaki sposób cierpliwość wpływa na podejmowanie racjonalnych decyzji i jak pozwala uniknąć popełniania błędów poznawczych. Chciałem także pokazać czy technologia faktycznie sprawia, że stajemy się mniej cierpliwi.
Sytuacja związana z epidemią koronawirusa sprawiła, że pojawił się dodatkowy czynnik na który warto zwrócić uwagę i który skłonił mnie do spojrzenia na naturę ludzkiej cierpliwości w szerszym kontekście.
Globalne ograniczenia nałożone przez władze na całym świecie spowodowały, że większość meczów została odwołana lub przełożona, ale gdy sięgniemy do oferty któregokolwiek z legalnych polskich bukmacherów, zobaczymy, że dzielnie trzymają się piłkarska liga rosyjska i turecka, hokej na lodzie oraz mecze piłkarskie rozgrywane w Argentynie. Na plan pierwszy wysunęły się natomiast zakłady bukmacherskie na sporty wirtualne oraz esport.
Do napisania tego artykułu skłoniła mnie obecna sytuacja związana z wstrzymaniem rozgrywek sportowych z uwagi na pandemię koronawirusa (COVID-19). Jednak zawarte w nim przemyślenia i porady w kontekście zachowania spokoju przy obstawianiu zakładów są uniwersalne. Gdy rozgrywki sportowe zostaną już wznowione i w pewnym momencie poczujesz uczucie „muszę coś obstawić” – pomyśl chwilę, czy aby faktycznie ten zakład jest warty zagrania.
- Cierpliwość w zakładach bukmacherskich
- Cierpliwość w dobie technologii
- Zakłady dla niecierpliwych
- Cierpliwość a osiąganie zysków w zakładach
- Wpływ (nie)cierpliwości na błędy poznawcze
- Algorytmy w sportach wirtualnych
- Kursy bukmacherskie w sportach wirtualnych
- Hiperboliczne obniżenie wartości
- Chęć natychmiastowego zysku
- Ćwiczenie cierpliwości
- Podsumowanie
Cierpliwość w zakładach bukmacherskich
Dlaczego cierpliwość przy obstawianiu zakładów bukmacherskich jest ważna? Cierpliwość to jedna z cech, którą powinien posiadać każdy dobry typer. W praktyce może się nią pochwalić niewielki odsetek osób typujących zakłady bukmacherskie. Należą do nich z pewnością zawodowi gracze, którzy jak wiemy, stanowią maksymalnie około 3% klientów legalnych bukmacherów w Polsce.
O tym, że cierpliwość jest niekiedy ważniejsza od skutecznej analizy przekonał się pewnie każdy, kto kiedykolwiek próbował odrobić stracone na zakładach pieniądze. To dość często popełniany błąd, pozostający dla wielu ludzi poza jakąkolwiek kontrolą.
Wydarzenia ostatnich miesięcy, na skutek których ucierpiały rozgrywki sportowe oraz zakłady bukmacherskie, sprawiły że cierpliwość jest towarem nie mniej deficytowym jak makaron i papier toaletowy. O ile zakup tych ostatnich może nadszarpnąć domowy budżet tylko wtedy jeśli faktycznie czujemy potrzebę zgromadzenia rocznego zapasu, o tyle brak cierpliwości w zakładach bukmacherskich może być o wiele bardziej kosztowny. A cierpliwość to przecież przede wszystkim zdolność do akceptowania opóźnień, utrudnień lub niezależnych od nas przeszkód przy jednoczesnym zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowego rozsądku.
Cierpliwość w dobie technologii
Czy technologia sprawia, że stajemy się niecierpliwi? W erze konsumpcjonizmu, w której dostęp do towarów i usług jest praktyczne nieograniczony, a legalni bukmacherzy w Polsce zadbali o to, by umożliwić klientom zawieranie zakładów przez aplikacje bukmacherskie, łatwy dostęp do szerokiej oferty zakładów sprawia, że gdy nagle zostajemy odcięci od ulubionej rozrywki, stajemy się o wiele bardziej niecierpliwi.
Niecierpliwość ściśle związana ze stratami finansowymi dotyka też bukmacherów, którzy natychmiast zaczynają promować wirtualne rozrywki mające stanowić alternatywę dla sportowych zmagań. Pamiętajmy, że zakłady bukmacherskie przy ich właściwym rozumieniu nie są loterią, a zdobycie przewagi nad bukmacherem znacząco zwiększa nasze szanse wygranej, czego nie można powiedzieć o grach obsługiwanych przez komputerowe algorytmy.
Zakłady dla niecierpliwych
Bukmacherzy starając się ograniczać straty finansowe promują dotychczas mniej popularne ligi oraz zachęcają do udziału w sportach wirtualnych, kusząc atrakcyjnymi bonusami i możliwością gry bez podatku (np. Fortuna bez podatku). Wzrost zainteresowania można zanotować także w przypadku rozgrywek e-sportowych, które można rozgrywać online. U legalnych polskich bukmacherów cały czas można obstawiać mecze online w CS:GO, League of Legends czy DOTA2. O tym jakie są wszystkie możliwości obstawiania zakładów bukmacherskich w dobie przełożonych i odwołanych rozgrywek sportowych przeczytać możesz w artykule przełożone mecze - co obstawiać.
Dla części typerów, zwłaszcza rekreacyjnych oraz dla graczy tęskniących za emocjami towarzyszącymi obstawianiu zmagań sportowych jest to sytuacja, w której cierpliwość wystawiona zostaje na ciężką próbę. Podobnie jak dla kogoś, kto na co dzień fascynuje się piłkarską Ligą Mistrzów, rozgrywki ligi tureckiej mogą sprawiać wrażenie innej dyscypliny sportu, tak fani tenisa nie zaczną z dnia na dzień pasjonować się hokejem na lodzie. Istnieje też nieduże prawdopodobieństwo, że obie grupy fanów z zainteresowaniem będą śledzić zmagania e-sportowców.
Ten z pozoru racjonalny punkt widzenia pomija niestety ludzką cierpliwość, czy raczej należałoby w tym przypadku powiedzieć – niecierpliwość, związaną z brakiem dostępu do ulubionej rozrywki. Podobnie jak bukmacherzy tak i gracze próbują znaleźć dla siebie niszę, a ci drudzy dodatkowo zorganizować sobie wolny czas. Czy w tej sytuacji nagłe skupienie swojej uwagi na „nowej” lub dotychczas nieatrakcyjnej dyscyplinie sportu, rzeczywiście jest dobrym pomysłem? A może lepiej spróbować swoich sił w obstawianiu znanych dyscyplin w wersji wirtualnej? Zastanówmy się czy rzeczywiście warto się spieszyć.
Zobaczcie jak hiszpańscy fani tenisa organizują sobie czas podczas kwarantanny:
Cierpliwość a osiąganie zysków w zakładach
Osiąganie realnych zysków w zakładach bukmacherskich jest bardzo trudne, a cierpliwość to jedna z absolutnie koniecznych cech jaką powinien posiadać każdy, kto chce takie zyski osiągać. W sytuacji gdy mówimy o zarabianiu na zakładach w perspektywie długoterminowej, cierpliwość powinna nas przede wszystkim powstrzymać od szukania zakładów na siłę.
Profesjonalny gracz zakładów bukmacherskich z mnogości codziennych zdarzeń sportowych będzie w stanie wyłowić przynajmniej jedno lub kilka, ale zdarzają się sytuacje, w których danego dnia nie widać na horyzoncie żadnego wartościowego zakładu. Bywa, że trudno o to także w ciągu tygodnia, zwłaszcza gdy obstawiamy tylko wybrane turnieje lub mecze niszowych lig. Brak cierpliwości znacząco zwiększa ryzyko popełniania błędów (jak choćby chęć natychmiastowego odegrania się po przegranym zakładzie).
Należy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczeni gracze, skupieni na konkretnej lidze mający yield na poziomie kilkunastu procent w skali roku, też przegrywają. W sytuacji gdy zawieszona zostaje większość rozgrywek sportowych, ryzyko popełnienia takiego błędu jest jeszcze większe.
Wpływ (nie)cierpliwości na błędy poznawcze
Mimo iż bukmacherzy oferują na wspomnianą ligę turecką ten sam zakres zakładów, co na inne ligi, to niemożliwe jest poznanie z dnia na dzień wszystkich jej aspektów istotnych podczas obstawiania.
Sama analiza statystyk to proces długotrwały i rzadko kiedy wystarczający do typowania przynoszącego profity. Z kolei aby poznać inne istotne czynniki mogące wpłynąć na zwiększenie naszej przewagi nad bukmacherem potrzeba przynajmniej kilku miesięcy.
O ile zatem nie specjalizujecie się w danej lidze, o tyle może warto spożytkować ten czas w inny sposób. Wasze ulubione rozgrywki powrócą najprawdopodobniej znacznie szybciej niż będzie możliwe poznanie wszystkich istotnych aspektów obstawiania czegoś, czego dotychczas nie śledziliście. A w międzyczasie, czego akurat można być pewnym, obstawianie po omacku przyniesie stratę.
Algorytmy w sportach wirtualnych
O błędy poznawcze niezwykle łatwo również w sportach wirtualnych, które oparte jedynie na komputerowych algorytmach i statystykach są całkowicie pozbawione czynników poza matematycznych. Sporty wirtualne mogą zapewnić porcję rozrywki, można na nich wygrywać w perspektywie krótkoterminowej, ale wciąż bliżej im do gier losowych typu ruletka lub wirtualne kasyno.
Bukmacherzy oferują możliwość typowania zdarzeń na identycznych zasadach jak ma to miejsce w rzeczywistych rozgrywkach, obowiązują właściwe dla danego bukmachera marże, ale to ile faktycznie uda nam się wygrać zależy tak naprawdę tylko od tego, kiedy się wycofamy. Algorytm obsługujący daną dyscyplinę wirtualną zadba przede wszystkim o zarobek firmy bukmacherskiej, więc nawet po serii łatwych zwycięstw szybko nastąpi regres.
Na podobnej zasadzie działają symulowane gry karciane oferowane przez STS. Podobnie jak sporty wirtualne należy je przede wszystkim traktować jako rozrywkę a nie formę zarabiania pieniędzy.
Zobacz również: sporty wirtualne bukmacherzy. W artykule przedstawiamy ofertę polskich legalnych bukmacherów na zakłady sportów wirtualnych.
Kursy bukmacherskie w sportach wirtualnych
Podobnie jak w prawdziwych zdarzeniach sportowych tak i tutaj kursy bukmacherskie są odzwierciedleniem prawdopodobieństwa wystąpienia poszczególnych zdarzeń i podobnie, jak w prawdziwym sporcie, nie są wolne od niespodzianek. O ile w realnych rozgrywkach wiedza i dodatkowe informacje na temat drużyny, kondycji zawodnika lub dobra passa mogą zwiększyć szansę trafnego typowania, o tyle w sportach wirtualnych za „niespodzianki” odpowiada algorytm mający na celu zapewnienie dochodu bukmacherom. Pomijając, że gracze nie są w stanie w żaden sposób takich zdarzeń zweryfikować, to nie mają one żadnego wpływu na kolejne wirtualne rozgrywki, ponieważ gry rozgrywane są niezależnie od siebie.
Limity bukmacherskie nie mają tutaj racji bytu ponieważ nie ma znaczenia czy każdy spośród 10 graczy wygra 10 razy z rzędu – algorytm zadba o to aby kolejnych 20 przegrało, a bukmacher w prosty sposób odrobił stratę. Stąd wirtualne rozrywki budzą tak skrajne opinie wśród graczy, co widać również w komentarzach na naszym portalu w wątku poświęconym Total Casino. Jedni cieszą się z łatwego zarobku, inni z kolei poddają w wątpliwość możliwość wygrania czegokolwiek.
Od wirtuali o wiele lepszym pomysłem wydaje się szeroka oferty zakładów specjalnych, w których prym wiedzie Betfan i pokusić się choćby o wytypowanie, która liga wznowi rozgrywki jako pierwsza.
Hiperboliczne obniżenie wartości
Gracze rozumiejący paradoks hazardzisty doskonale wiedzą, że cierpliwość może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia zysku poprzez powstrzymanie przed podejmowaniem irracjonalnych decyzji. Wśród wielu błędów poznawczych jest tylko jeden na który może mieć wpływ cierpliwość gracza. Mowa o hiperbolicznym obniżeniu wartości, czyli skłonności do wybierania natychmiastowej ale mniejszej wygranej zamiast większego zysku, z którym wiąże się konieczność oczekiwania.
Mając do wyboru otrzymanie 100 zł teraz lub 200 zł za rok, jest wielce prawdopodobne, że wybierzemy pierwszą opcję ponieważ odsunięcie „wypłaty” musi uwzględnić nieprzewidziane czynniki dodatkowe jak choćby spadek wartości pieniądza lub całkowitą niemożność otrzymania tej sumy. Przykładem mogą być „gwarantowane” zyski jakie obiecywał Amber Gold. 14% zysku w ciągu roku skusiło jednak wiele osób, które jako alternatywę widziały tylko niskooprocentowane lokaty.
Chęć natychmiastowego zysku
Dlaczego wybieramy natychmiastowy zysk? Obniżenie wartości ma jedno racjonalne uzasadnienie. Otrzymane natychmiast pieniądze można zainwestować i uzyskać z nich dodatkowy zysk, stąd częstym błędem w zakładach bukmacherskich jest stawianie maksymalnej stawki na rzekomo pewny typ. Paradoksalnie gracze znacznie częściej popełniają ten błąd niż wybierają którąś ze strategii obstawiania zapewniającą minimalizację strat nawet po serii przegranych zakładów jak choćby system Fibonacciego, progresję Martingale lub zarezerwowany dla bardziej doświadczonych graczy system Kelly’ego.
Dzieję się tak dlatego, że wspomniane systemy (w szczególności ten ostatni) wymagają dużej wiedzy z dziedziny zakładów bukmacherskich oraz bardzo dobrej znajomości obstawianej dyscypliny sportowej. Innymi słowy nie mamy cierpliwości i czasu na naukę, więc wybieramy prostsze rozwiązanie, które niestety jest obarczone bardzo dużym ryzykiem utraty kapitału.
Ćwiczenie cierpliwości
Z psychologicznego punktu widzenia w każdej niekomfortowej sytuacji człowiek dąży przede wszystkim do poprawienia swojego nastroju.
Jeśli za taką sytuację uznamy niemożność oglądania i obstawiania naszej ulubionej dyscypliny sportowej, to łatwo o dokonywanie nieracjonalnych wyborów i typowanie nieznanych dyscyplin lub wirtualnych rozgrywek w niekontrolowany sposób. Cierpliwość z pewnością pomoże ograniczyć takie zachowania i ułatwi podejmowanie racjonalnych decyzji.
Cierpliwości można się nauczyć oraz ją ćwiczyć, zwłaszcza w sytuacji kiedy jest ona podyktowana siłą wyższą. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie nadmiaru wolnego czasu na naukę lub trening nowych umiejętności. To dobry moment aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zakładów bukmacherskich.
Polecam lekturę poradników dostępnych na naszym portalu, zapoznanie się ze strategiami typowania, przetestowanie jak działają narzędzia bukmacherskie. Zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje gdy wznowione zostaną zmagania sportowe.
Na koniec można by sparafrazować słynny cytat słynnego inwestora giełdowego Warrena Buffeta „W zakładach bukmacherskich pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych”.
Podsumowanie
Pamiętajcie, że cierpliwość w zakładach bukmacherskich jest równie istotna co wiedza i umiejętności. Poniżej kilka istotnych aspektów na które powinni zwrócić uwagę zwłaszcza ci nieco mniej cierpliwi:
- cierpliwość pozwala uniknąć popełniania częstych błędów i zwiększyć przewagę nad bukmacherem;
- jeśli z braku innych możliwości chcesz typować nieznaną dotychczas dyscyplinę, w pierwszej kolejności poświęć czas na poznanie jej specyfiki – analizę statystyk przeprowadzisz o wiele szybciej niż poznasz drużyny, zawodników oraz inne czynniki istotne w typowaniu;
- typując sporty wirtualne pamiętaj, że rządzą nimi algorytmy komputerowe – taka rozrywka to przede wszystkim forma zabawy, mająca charakter loterii, w której zysk w perspektywie długoterminowej jest praktycznie niemożliwy;
- nie typuj na siłę dyscyplin, których nie lubisz – zamiast poświęcać czasu na poznanie danej dyscypliny, spożytkuj go na naukę nowych umiejętności przydatnych w typowaniu tej, którą lubisz.