Piłka ręczna

Ocena 4.05/44 głosy
Piłka ręczna

Piłka ręczna w Polsce staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową, przede wszystkim za sprawą sukcesów reprezentacji męskiej i żeńskiej. Dobra postawa drużyn narodowych wpływa także na rozwój tej dyscypliny w klubowych rozgrywkach. Mecze „handballu” to gwarancja dynamiki, twardych starć i emocji do ostatnich sekund, czyli tego, co kibice lubią najbardziej.

Piłka ręczna jest bardzo popularnym sportem w Skandynawii i zachodniej Europie. W ostatnich latach reprezentacyjnym hegemonem jest Francja.

 1. Zasady
 2. Rodzaje zakładów w piłce ręcznej
 3. Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą piłki ręcznej
 4. Skąd czerpać wiedzę o piłce ręcznej?
 5. Specyfika obstawiania piłki ręcznej
 6. Porady do gry LIVE
 7. Kontrowersje z bukmacherką w tle
 8. Piłka ręczna w zakładach bukmacherskich

Rozkwit piłki ręcznej w Polsce przypadł na rok 2007, gdy męska kadra prowadzona przez Bogdana Wentę niespodziewanie zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Dwa lata później na kolejnym czempionacie polscy szczypiorniści wywalczyli brązowy medal. Serce do walki, stalowe nerwy i charakter – cechy te stały się znakiem firmowym drużyny Bogdana Wenty, na cześć którego w polskim środowisku stworzono nową jednostkę czasu, czyli jedną wentę”.

W zasadzie nieprzerwanie od 2007 roku Polska reprezentacja znajduje się w czołówce drużyn walczących o medale na mistrzowskich imprezach. Potwierdzone to zostało w 2015 roku, kiedy to kadra prowadzona już przez Michaela Bieglera sięgnęła po raz kolejny po brązowy medal na mistrzostwach świata. Jak zwykle nie obyło się bez horrorów.

W ciągu ostatnich lat męskiej piłce ręcznej zaczęła dorównywać piłka kobieca, czego potwierdzeniem jest dwukrotne czwarte miejsce w mistrzostwach świata zajęte przez polskie szczypiornistki w latach 2013 i 2015. Na medal jednak polskie zawodniczki wciąż muszą poczekać.

Za sukcesem polskich reprezentacji podążył także rozwój drużyn klubowych, a telewizje zaczęły konkurować między sobą o prawa do transmisji krajowych rozgrywek „handballu”. W Europie silną i ugruntowaną pozycję ma drużyna VIVE Tauronu Kielce, która dwukrotnie sięgnęła po brązowy medal Ligi Mistrzów EHF w sezonach 2012/13 oraz 2014/2015.

W styczniu 2016 roku odbyły się w Polsce mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Polscy szczypiorniści niestety nie sprostali oczekiwaniom kibiców i zakończyli występ w fazie grupowej.

Teraz skupmy się jednak na piłce ręcznej w ujęciu bukmacherskim. Tym bardziej że tę dyscyplinę obstawiać możemy przez cały rok, bo jeśli przerwę mają rozgrywki ligowe, to do gry wchodzą reprezentacje – i odwrotnie.

Nie można jednak typować wyników piłki ręcznej, nie znając jej zasad, a także nie mając świadomości tego, o co toczy się gra. Dlatego też takie terminy jak „dwie minuty kary”, „gra pasywna”, „żółta i czerwona kartka” czy „czas” powinny być nam dobrze znane.

Zasady

Mecz w piłce ręcznej trwa 60 minut i jest rozgrywany w ramach dwóch 30-minutowych części. W przypadku fazy pucharowej, gdy konieczne jest rozstrzygnięcie rywalizacji, istnieje możliwość dogrywki, która trwa 10 minut. Jeśli po dwóch dogrywkach wciąż nie zostanie wyłoniony zwycięzca, odbywa się konkurs rzutów karnych.

Gra po siedmiu zawodników wraz z bramkarzem. W przypadku fauli sędziowie często stosują karę „dwóch minut dyskwalifikacji”, co skutkuje osłabieniem na ten czas jednej z drużyn. Trzy kary dla jednego zawodnika oznaczają czerwoną kartkę i wykluczenie z meczu do końca jego trwania.

W piłce ręcznej nie można grać „na czas”, ponieważ jeśli jedna z drużyn, będąc przy piłce, nie wykazuje inicjatywy w ataku, sędziowie są zobowiązani do odgwizdania gry pasywnej i przekazania piłki rywalowi.

Rodzaje zakładów w piłce ręcznej

Zakłady piłki ręcznej na pewno nie są tak złożone jak choćby te dotyczące piłki nożnej, ale i tak gracz poza standardowym 1X2 ma tu spory wybór rodzajów zakładów.

Rodzaje zdarzeń z piłki ręcznej:

 • 1X2 – zakład na rozstrzygnięcie spotkania lub jednej z jego połów
 • 1X/X2 – zakład na zwycięstwo jednej z drużyn w danym meczu lub w jednej z jego połów z zabezpieczeniem w formie remisu
 • Poniżej/powyżej – typowanie przekroczenia/nieprzekroczenia pewnego pułapu zdobytych bramek w meczu lub jego połowie
 • Handicap – zakład, w którym jeden z zespołów ma określoną przewagę bramkową
 • Zdobycz zespołu – określenie, czy zespół przekroczy, czy nie jeden z progów bramkowych ustalonych przez bukmachera
 • Parzyste/nieparzyste – zakład, czy po zsumowaniu bramek obu drużyn wynik będzie parzysty, czy też nie
 • Połowa/mecz – określenie wyniku zarówno pierwszej połowy, jak i zwycięzcy całego meczu
 • Zdobycze zawodników/zawodniczek – przekroczenie/nieprzekroczenie bariery bramek przez zawodnika/zawodniczkę oznaczonych w zakładzie
 • Więcej bramek – określenie, w której z połów zostanie rzucona większa liczba bramek

Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą piłki ręcznej

Zakłady z piłki ręcznej znajdziemy w ofercie każdego legalnego bukmachera, ale oferta ofercie nierówna. Jest jednak w Polsce kilka firm bukmacherskich, które zwracają szczególną uwagę na ten sport.

Bukmacherzy godni polecenia dla obstawiających piłkę ręczną to:

 • STS, Fortuna – świetna oferta, bardzo dużo opcji zakładów;
 • forBET, LV BET – bardzo rozbudowana oferta, wiele opcji zakładów, m.in. handicapy azjatyckie, wynik HT/FT;
 • Totolotek, PZBuK – dla większości meczów równie szeroka oferta co w forBET;
 • TOTALbet – oferuje zakłady zarówno na polską Superligę, jak i I ligę;
 • Betfan – tylko podstawowe opcje zakładów.

W aspekcie szerokości oferty najlepiej prezentują się tutaj legalni bukmacherzy STS i Fortuna. Z uwagi na znaczną dynamikę i częste zmiany w prowadzeniu piłka ręczna potrafi być bardzo atrakcyjna dla grających LIVE.

Skąd czerpać wiedzę o piłce ręcznej?

Żaden ze stawianych zakładów nie powinien być złożony bez wcześniejszej analizy. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku piłki ręcznej. Jako że jest to sport zespołowy, o zwycięstwie decyduje nie jedna osoba, ale cały team, tak więc analiza powinna być tutaj dokładna i dogłębna.

Na szczęście nie ma dziś większego problemu, aby zdobyć informacje na temat reprezentacji, klubów czy nawet samych zawodników.

Przydatne źródła wiedzy o piłce ręcznej:

 • www.ihf.info – oficjalna strona Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej
 • www.eurohandball.com – oficjalna strona Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej
 • www.zprp.pl – oficjalna strona Polskiego Związku Piłki Ręcznej
 • sportowefakty.wp.pl/pilka-reczna – zakładka serwisu SportoweFakty poświęcona siatkówce
 • oficjalne strony klubowe i reprezentacyjne
 • strony poświęcone ligom i turniejom siatkarskim
 • profile klubów i zawodników na portalach społecznościowych

Rozgrywki Ligi Mistrzów w „handballu” transmitowane są przez stacje sportowe NC+, z kolei polskie ligi relacjonowane są przez Polsat Sport, który dba o merytoryczną zawartość swoich programów związanych z piłką ręczną.

Specyfika obstawiania piłki ręcznej

Na końcowy wynik meczu w piłce ręcznej wpływ może mieć wiele czynników i biorąc pod uwagę każdy z nich, gracz musi przeanalizować szanse drużyny, na którą chce postawić.

Piłka ręczna to bardzo kontaktowy sport, a granica między faulem a czystą interwencją jest bardzo cienka, a więc wiele zależy od interpretacji sędziów. Zdarza się, że często sprzyjają oni gospodarzom.

Podczas typowania meczów piłki ręcznej pod uwagę należy brać:

 • miejsce rozgrywania spotkania – większość drużyn o wiele lepiej radzi sobie we własnej hali, przede wszystkim dzięki atmosferze panującej na trybunach;
 • zmęczenie – zmęczenie zawodników narasta wraz z trwaniem sezonu, przy czym zawodnicy, którzy grają w reprezentacjach, mogą być przemęczeni nawet na początku rozgrywek ligowych;
 • kadra – kadra zespołu to minimum kilkunastu zawodników. Trenerzy mogą oszczędzać określonych graczy i nie zabierać ich na dany mecz lub też ci nie pojawią się na nim z innego powodu;
 • kontuzje – piłka ręczna to najbardziej kontaktowy sport zespołowy, a więc kontuzje są tu na porządku dziennym. Strata dwóch lub trzech, a nieraz nawet i jednego kluczowego zawodnika może zaważyć na wyniku spotkania;
 • faza sezonu – zmagania w wielu ligach, choć nie wszystkich, kończą się play-offami. Drużynom mającym w nich pewny udział i grającym w zasadzie o nic nie zawsze zależy na walce do upadłego.

Porady do gry LIVE

Jak wspomnieliśmy wyżej, na piłce ręcznej zarobić można, grając ją również w zakładach LIVE. Warto jednak przy grze na żywo trzymać się kurczowo kilku newralgicznych zasad. Zaliczymy do nich:

 • nie graj na chybił/trafił – taka gra jest poważnym zagrożeniem, bo może przyczynić się do szybkiej utraty kapitału. Graj w związku z tym tylko mecze, które wcześniej analizowałeś, i te, które masz możliwość oglądać;
 • odstaw na bok emocje – nie możesz dać się ponieść emocjom. Traktuj to jak biznes, a w nim decyzje podejmowane pod wpływem chwilowych uczuć zawsze źle rokują na przyszłość;
 • graj za część kapitału – bankroll, a więc Twój budżet, ma się zwiększać, a nie zmniejszać. Dlatego też nie graj za całość budżetu, nawet jeśli wydaje się, że mecz, który masz obstawić, jest pewniakiem. Pamiętaj, że takowe nie istnieją;
 • szukaj value – musisz zrozumieć, że największe szanse na osiągnięcie zysku masz, grając value, a więc mecze o zawyżonej wartości. Nie bój się w związku z tym grać wysokich kursów. Dzięki temu będziesz mógł też zmniejszyć stawkę zakładów;
 • zwracaj uwagę na sposób prowadzenia spotkań przez sędziów: czy sprzyjają gospodarzom i czy mają skłonność do drobiazgowych interpretacji przy faulach.

Kontrowersje z bukmacherką w tle

Jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych Nikola Karabatić i jego brat Luka w lipcu 2015 roku zostali uznani za winnych ustawiania meczu swojej drużyny Montpellier, w wyniku czego zapłacili kary rzędu 15 i 10 tysięcy euro.

W 2012 roku klub Montpellier, który zapewnił sobie wcześniej tytuł mistrzowski, sensacyjnie przegrał z broniącym się przed spadkiem Cesson-Rennes 28–31. Szacuje się, że u bukmacherów winni zajścia i ich bliscy na takim wyniku zarobili około 252 tysięcy euro.

Piłka ręczna w zakładach bukmacherskich

Czy piłka ręczna to sport, w którym zarobki mogą przewyższyć te z piłki nożnej, tenisa czy koszykówki? Z pewnością tak, ale wiele zależy tu od Ciebie i tego, jak podchodzisz do swoich obowiązków typera, a więc jak dobrze analizujesz dane wydarzenie. Piłka ręczna przez wielu polskich bukmacherów traktowana jest po macoszemu, a przez to ich oddsmakerzy często nie wiedzą, co dzieje się w danej drużynie i kursy wystawiają błędnie. Jeśli będziesz czujny, a także dobrze przygotowany, wychwycisz błąd i będzie mógł cieszyć się z tego, że złapałeś ogromne value.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/pilka-reczna-78

Oceń ten tekst

Podobne artykuły